yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (1)
  • medya (0)

  1. Ukte (yazar: İdopikapo)

  Maddi ve manevi olarak yorucu, yıpratıcı ama eğer olumlu sonuç alırsanız bilime hayran kalacağınız embriyonun vücüt dışında oluşturulup anne rahmine yerleştirilmesi işlemi.

  Eşimle ilk bebek istediğimizde doktoruma gidip muayene oldum, isteğimizi anlattım. Bana her şeyin yolunda olduğunu birkaç ay içerisinde hamile kalabileceğimi söyledi. Folik asite başladım, demir değerleri biraz düşük çıkmıştı takviye almaya başladım. Güle oynaya çıktım doktorun yanından. İlk ay 2 gün gecikme yaşadım hemen test yaptım tabi. Pozitif çıkacağından da aslında eminim şimdiye kadar hiç regl gecikmesi bile yaşamadım ya. Sonra negatif çıktı :) zaten doktor birkaç ay demişti heyecan yaptım ondan gecikti herhalde diye düşündük. Sonra hiç gecikme olmadı. Doktora tekrar gittim ama muayene bile etmedi 1 yıl çok normal yaşın genç zaten bir problem yok olur dedi. Biz yine gülmeye devam ettik. Sanıyoruz ki çok normal. Eşimle yurt dışı tatiline gittik bu arada ordan dönüşte de ailemin yanına yazlığa gittik direkt. Bende felaket bir vajinal kaşıntı başladı. Tatilde oldu diye düşündüm başka bir doktora gittim. Kendi yaşadığım şehre dönünce doktoruma gebelik için tekrar gidecektim zaten. Mantar teşhisi koydu ilaç verdi. O ilaçlar epey rahatlattı beni. Eve dönünce bir arkadaşımın da hamilelik haberini aldım,doktorundan çok memnun olduğunu filan söyledi bir de ona gideyim farklı bir fikir alalım dedim.

  O doktorda ben şok yaşadım resmen. O güne kadar iki doktora gittim ve bana kimse rahmimde polip olduğunu söylememişti. Sonra ben histeroskopi oldum. Polipler alındı. Doktoruma mantar olduğumu ama ilaç kullanıp geçtiğini filan anlattım tabi. Doktorum kültür yapılmasını istedi yapıldı. Mantarın candida olduğunu öğrendik. Ardından ciddi bir ilaç tedavisi başladı çünkü benim farkında olmadığım şekilde o mantar tamamen yayılmış. İlaç ile benim kaşıntı şikayetim filan azalmış ama iyileşmemiş. Sonra biz araştırmaya başladık tabi bu candida nedir, hamileliğe engel midir diye. Karşıma çıkan hep şu bir şekilde hamileliğin ilk zamanlarında candida gebelikte düşük gibi olumsuzluklara sebep olmuş.

  Bunların üzerine doktorumuz ile tüp bebeğe karar verdik. Tüp bebek sürecinde vücüt bir hormon bombasına dönüşüyor. Yumurta çatlamasını uyarıcı ilaçlar, önlem amaçlı antibiyotikler. Vücut tamamen hazırlanıyor.toplama gününe kadar iğneler olup toplama işleminden 36 saat önce çatlatma iğnesi olunuyor. O gün son kontrol yapılıyor ve Rahim duvarını uygun hale getirmek için ilaç devam ediyor.

  Bu arada eşime de bazı testler yapıldı tabi sperm kalitesi, sayısı özellikleri hep incelendi. Bizim şanslı olduğumuz konu eşim ile ilgili hiç bir sıkıntı olmamasıydı. Doktorumuz sperm kalitesini arttırmanın ya da sayıca çoğaltmanın çok daha zor olduğunu söylemişti.

  Yumurtaların en uygun olduğu zaman için doktor gün veriyor ve yumurtalar alınıyor. Bu işlem bana genel anestezi altında yapıldı. Lokal de olabilirmiş ama ben tercih etmedim. Anestezi olduğu için bir şey hissetmiyorsunuz tabi ama acılı bir işlem olduğunu okumuştum. Sonrasında anestezi etkisi geçene kadar hastanede dinlenip çıkabiliyorsunuz.

  Benden yumurta toplama yapılırken eşimden de sperm alınmıştı. Bence o da zor çünkü baskı altında oluyor. Her hangi bir sıvı, kayganlaştırıcı kullanmadan örnek vermek zorunda ve bunu insanların arkasında ne yaptığını bildiği bir odada yapıyor. Eşim konsantre olamadığını ve çok zorlandığını söylemişti.

  Sperm ve yumurtalar alındıktan sonra sizlik bir iş kalmıyor zaten. Yumurta toplandıktan sonra kaç sağlıklı var, kaçı uygun hepsini doktor söylüyor. Dölleme oluyor doktor arayıp bilgi veriyor. Transfer ise yumurta toplamaya göre çok basit bir işlem. Acısı neredeyse hiç yok. Bir süre dinlenip kalkıp eve gidebiliyorsunuz. Benim ilk transferimde tek embriyo konmuştu ve 3. Gün embriyosuydu. Bu embriyo günleri de şu şekilde normalde döllenip embriyonun rahme ulaştığı gün 5.gün. Rahime tutunması için en uygun gün de 5.gün. Biz hep 5.gün beklemek istemiştik ama doktorum arayıp gelmemi istemişti çünkü 5.güne kadar kalabilecek durumda değildi embriyo. Ben gittim transfer oldum ama bu üzücü tabi umutsuzluk veriyor insana. Transferden sonra progesteron kullanmaya devam ediyorsunuz. Pozitif çıkarsa belkide gebelik boyu kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Transferden 12 gün sonra gebelik testi yapılıyor. Benim pozitif çıkmıştı ama değer düşüktü. 2 günde bir test tekrarlandı ama maalesef hamilelik ilerlemedi. İlk tüp bebek başarısız olmuştu.

  İkinci deneme için hemen testlere başlandı. Rahimde yapılan kontrollerde bir polip daha çıktı ama çok küçüktü. Doktor alınmaya gerek olmadığını söyledi. Biz yukarıdaki aşamalardan tekrar geçtik tekrar transfer yapıldı. Bu sefer 8.günde benim ateşim yükselmeye başladı. Ateş yükselmesi vücüdun embriyoyu kabul etmediğinin göstergesi zaten. Doktoru aradık sadece ateş düşürücü almamı ve sabah test yaptırmamı istedi. Sabah test yaptırdım ama çok düşüktü. Tabi bu 2.kez başarısız olmak çok yıprattı. Zaten devamlı ilaç kullanmak zorundaydım, çevremde arkadaşlarım hamileydi doğum yapıyordu ve ben sadece izliyordum.

  Bundan sonra doktorumu tekrar değiştirdim. Tekrar polip alındı, tüm testler tekrarlandı. Pıhtılaşma testi yapıldı ve heterozigot pıhtılaşma çıktı. Doktorum bir süre tüm ilaçları kesti sadece vitamin takviyesi aldım. Biraz dinlenmemi istedi. Sonra tekrar denedik. Yukarıdaki adımların hepsi tekrarlandı ve ilk defa toplanan iyi kalite embriyo sayısı yüksek geldi. O embriyolardan 2 tanesi transfer oldu. 1 tanesini ise biz dondurmak istedik. O da sağlıklıydı ve ileride ne olacağını bilmiyoruz. Bu hamileliğim sağlıklı devam etmezse, etse bile ileride tekrar bebek istersek diye düşünerek onu ds dondurttuk.Yine transfer oldu ama bu sefer pıhtılaşma iğnesini başladım. Bu iğneyi hergün ben ya da eşim göbeğimden yapıyoruz. İlk başta yapamam diyordum ama insan mecbur olunca yapıyormuş. Test yapmak için 12 günü beklemeye başladık. Bu süreçte vücut hamilelik belirtileri yaşıyor tabi. Yoğun bir hormon altında oluyor insan. 75b olan memelerim bu transfer sonrasında direk 75c ye çıkıyor. Dokunmak dayanılmaz bir acı veriyor. Son tüp bebek denememizde 12.günde sonuç pozitif çıktı.İlk defa doktorun söylerken ki yüz ifadesi bu iş oldu der gibiydi. Biz yinede korkudan 2 gün sonra tekrar test yaptırdık sağlıklı şekilde yükselmişti

  Bir de normalde hamilelikte geç döllenme gibi durumdalar olabiliyor, hafta net bilinmiyor ama tüp bebekte bu yok. Yani transfer günü net bilindiği, toplama günü belli olduğu için çok net bir gün var. Dış gebelik ihtimali de yok tabi.

  Çok çok uzun olduğunun farkındayım süslüler ama ben bu süreçte İnternette yerli yabancı her şeyi okudum resmen. İnsan kendi gibi bunu yaşamış birilerine çok ihtiyaç duyuyor. Belki burada da vardır diye düşünerek ayrıntılı anlatmak istedim. Umarım anne olmak isteyen kimse bunlarla uğraşmak zorunda kalmaz. İnsanların ee çocuk ne zaman kaç yıllık evlisin diye sorması benim için kabus resmen. Olmuyor desen acıyarak bakarlar, istemiyorum desen kınarlar. Umarım kimse bunlarla uğraşmak zorunda kalmaz. İstiyorsa hemen olur. Umarım birilerine biraz faydalı olabilirim.

  18 ocak 2019 14:31 19 ocak 2019 12:41