yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (19)
  • medya (0)

  1. özentiliktir, dikkat çekme isteğidir, daha da ötesi komikleşmektir. mobilden girerken karakter sorunu gereği hepimiz zaman zaman yanlış yazabiliyoruz, ama farkına varınca dönüp düzeltiyoruz. onun dışında özellikle yapılan şeyleri okumuyorum bile, gördüğüm yerde gülüp geçiyorum çünkü. lütfen bu bir moda olsun ve geçip gitsin bir an önce. kullandığı dili acayip acayip şekillere sokmaya, adeta yepyeni bir dil yaratırcasına katletmeye kimsenin hakkı yok.

  14 kasım 2017 14:09

  2. Ben mesajlaşırken de burada da düpdüzgün türkçe kullanmıyorum (yapıyo, ediyo, bi şey ya da kelimeleri değiştirmek gibi), çünkü makale yazmıyoruz burada, daha samimi olduğunu hissediyorum. Bu konuda takılan varsa bilemiyorum ama yazdığım yazılar/makalelerdeki kullandığım dili burada kullanmak istemiyorum, benim tercihim bu yönde.

  Aksini savunan varsa Times New Roman 12 p double spaced bir essay eşliğinde mesaj kutumu morartabilir.

  14 kasım 2017 15:01

  3. yazamayabilirim ama guzel konustuguma inaniyorum, telaffuzum iyidir, akici konusurum, kem kum yapmam, temiz bir dil kullanirim.. bir cok iltifat aldim bu yonde..

  daha cok turkce kitap okursam yazmamin da gelisecegine inaniyorum.. sonuc olarak turkce yazmayali 14 sene falan olmus (gizlinot: sozluk ortamini saymiyorum, resmi, okul, is falan kastettigim).. en son turkce kitabi 2010'da falan okudum sanirim.. haliyle yazarken bazi kurallari unutuyor, cumlelerimi devirebiliyorum..

  ama hayatim boyunca hicbir zaman slm, kib, ii, nbr falan gibi kisaltmalar kullanmadim.. biz ki karakter sayarak mesaj atmayi ogrenen nesil (gizlinot: :))

  14 kasım 2017 15:52


  4. herkesin hayatına kimse karışamaz , ben şo şekil yazarım bu şu şekil yazar kime ne? Samimi bi ortam burası makale mi yazıyoruz yani :d niye kafa dağıtmak için bakıyoruz , süslü sözlük herşeyi bilen tim anahtar kelimeler belirlesin de ona göre yazalım yani :d

  14 kasım 2017 16:39

  5. tm'cileri dışarı alalım

  14 kasım 2017 17:03

  6. sırf bu sebepten, kendisiyle hiçbir sorunum olmamasına rağmen bir yazarı engellemek zorunda kaldım. yazım hatalarından, nickine bakmadan anlıyordum kim olduğunu. kafam rahat.

  edit: aslında girdimin doğru başlığı burası değilmiş. ben direkt yazım hatalarından bahsediyordum. bahsettiğim yazarın da bir kere -de'leri, -ki'leri doğru yazdığını görmedim. ayrı olması gerekenleri birleşik, birleşik olması gerekenleri ayrı yazıyordu. bu herkesi rahatsız etmeyebilir ama beni çok rahatsız eden bir şey. soru eklerine, noktalama işaretlerine ve işaretsizliklerine girmiyorum bile. olsun, bu girdi burda dursun bakalım.

  15 kasım 2017 01:40 15 kasım 2017 05:09

  7. Bahsedilen şeyleri yapıyorum hatta girdilerime bakarsanız görebilirsiniz, öyle tercih ediyorum çünkü keyfimin kahyası öyle istiyor, paşa gönlüm öyle çekiyor inanır mısınız. İlk girdiye ithafen demiyorum çünkü ilk girdi gayet mantıklı ve kişisel hakaretten vesaireden uzak yazılmış bu yazarımızdan beklendiği gibi, ama destekleyici girdiler çok bilinçsizce ve şuursuzca yazılmış, ve daha da önemlisi bu sözlükte süregelen ‘herkese ne yapacağını söyleme’ hstalığıyla yazılmış, ‘kimsenin hakkı yok’ falan şeklinde. Hakkım yok he mi? Bana haklarımı bir okuyuverin madem adminler de ona göre tuvalete falan ne zaman çıkmam gerektiğini bileyim. Hakkın yok. Hakkı yok ne demek ya? Şaka mı bu? 

  Burada sadrazamın sol yanı gibi sürekli şu şöyle olmaz böyle olur denmesine gerçekten ifrit olmaya başladım açıkçası. Rezillique dnflcmdckl.

  Şimdi şu konuda anlaşalım. Lisede en iyi dersim edebiyattı, üniversitede türk dili ve edebiyatı gördüm, şu anda yüksek öğrenim görüyorum. Cahil, ergen veya orta yaşlı gençlik sevdalısı değilim. Komik ve eğlenceli buluyorum böyle yazmayı. Ağzımı dolduruyor daha yazarken mesela stresimi alıyor. Duyarak yazıyorum. Üslubum bu. Bu tip üslubu olanları beğenmeyen yazarlar bir girdide dendiği gibi engelle butonunu kullanır ve bitti gitti. Ama kimin ne yapacağı, hakkının ne olduğu söylenemez.

  Geçenlerde facebookta bir kadının enstalasyonu hakkında bir yayın okudum. Kadın kendisini de işin içine katarak bir masa dolusu eşya yanında tepkisiz altı saat duruyor. Enstalsayon bu şekilde. Ve izleyiciler onu kukla gibi kullanabiliyor.

  Kimisi saçını örüyor, kimisi eline çiçek, kalem tutuşturuyor derken kalabalık tepkisiz kadına karşı vahşileşiyor. Yüzüne, ellerine yazılar yazıyor, suratına vuruyorlar. Eline tabanca verip kendine çevirttiriyorlar. Giysilerini parçalayıp soyuyorlar. Kadın ağlıyor ama tepki vermiyor. Bir adam ona tecavüz etmeye bile kalkışıyor.

  Altı saat sonunda kadın hareket ettiğinde bu keyifli kalabalık panikliyor, vahşilikler yapanlar kaçıyorlar, sıvışıyorlar.

  Biliyorum ki yüz yüze olsak hiçbiriniz bana böylö yözömözsön hökkön yök diyemezsiniz. Ama gelmiş burada diyorsunuz çünkü bu platformda buna gücünüz yetiyor.

  Bilinçli yapılmış yazım farklılıklarını pek çok girdide görüyorum ve severek okuyorum. Bu bir üsluptur çünkü. Hata değildir. Neden açıklıyorum ki? Öyle istiyorum, öyle yazıyorum, bu bile başlı başına yetmeli.

  Son olarak, Sanmam ki türkçe böyle yazdık diye ölüversin. Annemlerin üniversite mektuplaşmalarında bile kendi dilleri, o zamanın popüler garip yazımları var. Bugün dünyadaki tüm dillerin kendi gündelik kullanımları, slangleri, argoları vardır. Kimse de çıkıp aha fransızcamızı katlettiler oh mon diyö demez. Ama biz deriz çünkü türküz, gözünün üstünde kaş var diye alelacele bir kılıf dikip birilerine giydirmeyi severiz.

  Allahaşkına sürekli insanları hizalamaya, boklamaya çalışmaktan vazgeçin. Yok burada bunlar yazılmaz, yok sözlükte bilmemnenin yeri yok, yok böyle yazım şekli olmaz çünkü hakkın yok, utan vesaire. Padişah mısınız ferman veriyorsunuz yahu? 

  Tanım, üslubu yazım/imla hatasıyla karıştırmaktır. Sabaha ‘habuvv buna hakkın yok’ timince kabine yollanmış olarak bulacağım bu girdimi de tüm dünyadaki bastırılmışlara armağan edisjfldjfskl hadi tamam. Ayceci out. 

  15 kasım 2017 02:20 15 kasım 2017 02:48


  8. James Veitch'in ted talks'ta spam mail'le insanları dolandırmaya çalışanları nasıl trollediğini anlattığı videolar var. orada bahsettiği bir şeyi asla unutmam. siz de aldıysanız bu spam mail'lerden, dilin ne kadar kötü kullanıldığını, gramerin falan yerlerde süründüğünü fark etmişsinizdir. dolandırıcıların böyle saçma sapan hatalarla yazmasının asıl nedeninin gerçekten doğru düzgün yazamamaları olmadığını, araştırmalara göre dilin kötü kullanılmış olmasını umursamayan insanların bu dolandırıcıların tuzaklarına düşme ihtimallerinin çok daha yüksek olduğunu, bu heriflerin bunu bildiğini ve bu şekilde balık avladıklarını söylemişti. artık bu size ne anlatıyor bilemem. ben bulguları ilettim sadece.

  tanım: bazen bir seçim, bazen bir kabiliyetsizlik. ikisi de kişi hakkında çok şey söyler bana.

  15 kasım 2017 15:18 15 kasım 2017 15:57

  9. (bkz: şeyma subaşı'yın sırtı)

  15 kasım 2017 15:43

  10. Yurtdışında yaşayanlar bu konuda zorlanabiliyor ona bir şey diyemem ama Türkiye'de yaşayıp, bütün gün Türkçe konuşup "meal box hazırlıyorum" yazmayı asla anlayamayacağım.(gizlinot: Burda görmüştüm)(gizlinot: Evden yemek getiriyorum demek ne kadar zor olabilir) Bir de mizah yapıyorum diye araya devamlı yabancı ya da ne idüğü belirsiz sözcükleri sokanları da anlamıyorum.

  15 kasım 2017 16:24