yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (5)
  • medya (0)

  1.

  -------- ------- ------- vikipedi ------ ------- --------

  kendine özgü ve belirli bir ezgi ile söylenen, hece ölçüsüyle yazılan ve zamanla anonimleşen bir nazım biçimidir. türküler ana dörtlüklerle, onu izleyen nakaratlardan oluşur. türkülerdeki dörtlüklere (üçlük veya ikilik de olabilir) "bent" adı verilir. nakaratlar ise halk dilinde "bağlama" ve "kavuştak" olarak adlandırılır. kavuştaklar her ezgiden sonra tekrar edilen ikilik (ya da daha çok) dizelerdir.

  türkünün belirli bir şekli yoktur. bir koşma, bir semai, bir destan ya da herhangi bir halk şiiri türkü ezgisiyle söylendiğinde türkü olur. bu yüzden türkü tipinin en belirgin özelliği melodisidir. türküler hece ölçüsünün her kalıbıyla söylenir. yani hece sayısı itibariyle bir sınırlama olmaz.

  türkülerin büyük çoğunluğu anonimdir ya da ağızdan ağza söylenirken söyleyeni kaybolmuştur. türküler bu şekilde halkın malı olurlar ve halkın her kesimine hitap eden sanatçılar tarafından albümlerde, konserlerde ve canlı performanslarda kullanılan yaygın bir müzik türüdür. türküler çoğu kez, bir doğa olayı ya da bir kahramanlık karşısında doğar ve yayılırlar. türküler, doğdukları bölgenin özelliklerini koruyamazlar. taşındıkları bölgelerde kişilerin, yer adlarının, hatta konuların bile değiştiği görüldüğü için, nerede doğduklarını saptamak güçleşir.

  -------- -------- -------- -------- ------- ------

  kültürdür, özdür bence türkü, saz eşliğinde dinlemesi bir başka güzel arada trt müziği açıp aranıyorum ama eskisi gibi göremiyorum ustaları; arif sağ, sabahat akkiraz, mustafa özarslan.. uzar gider.

  ukte sahibi: (yazar: femme )

  6 kasım 2015 16:04

  2. açılın, ben aleviyim. (gizlinot: swh)

  çevremde türkü konusunda şahsıma hep yapılan şakadır, girişimin sebebi o. (gizlinot: swh) (gizlinot: yoksa mezhepçi falan değilim, hiç de hoşlanmam ) (gizlinot: normalde durduk yerde böyle şeyler söylemem yani) (gizlinot: ay amma açıklama yaptım, yanlış anlaşılma korkusu öldürüyor beni)

  ben türkü dinleyerek büyüdüm. annem ve babam uyumadıkları ve çalışmadıkları zamanda sadece türkü dinler. ikisinin de türkü dışında müzik kültürü yoktur. evimizde mütemadiyen neşet ertaş çalar. selda bağcan hakkında olumsuz konuşamazsınız mesela bizim evde. (gizlinot: swh) sabahat akkiraz bam telimizdir. mahsuni şerifle ağlar, mahsuni şerifle oynarız. erkan oğur annemle benim ortak aşkımız, mustafa özarslan ve oğuz aksaç canımız. annem aşık veysel dinlerken ağlar. babam arif sağ ve musa eroğlu dinlemediğinde eksiklik hisseder.

  aynı evde büyümemize rağmen ablamın türkülere tahammülü pek yoktur mesela, sadece yabancı müzik dinler. (gizlinot: annem ve babam bu durumdan nefret eder) (gizlinot: swh)

  ben kulağıma hoş gelen her türlü müziği dinlerim, türküleri bir başka severim. an itibariyle neşet ertaş dinliyorum ve aslında içten içe siz de dinleyin istiyorum biliyor musunuz? (gizlinot: swh)

  ömür geçiyor, geçecekse böyle geçsin zaten. 'cahildim, dünyanın rengine kandım.'

  6 kasım 2015 19:20

  3. Türkü bilmeyen türk'ü bilmez derler. Canım türkülerimiz <3

  6 kasım 2015 20:50


  4. en çok sevdiğim ilkay akkaya'nın seslendirdiği (link: https://www.youtube.com/watch?v=al4Rj1pg5_I adıyaman) türküsüdür.

  ...

  Sesimi duy

  Ver elini

  Kalk gidelim dağlara

  Tütün kokan ovalara

  Dön gel dayanamam

  ...

  25 ocak 2017 20:03 25 ocak 2017 20:05

  5. Yıllarca lisede solo türküler söyledim. Babannem türkü sevmez, saray müziği olan tsm dinler(gizlinot: Tsm de çok severiz o ayrı ama thm nin yeri başka ), sesi çok güzeldir harika da söyler. Ben de sanat müziği okuyayım diye ben çocukken yıllarca bana trt dinletmisligi var eheh.

  Babamsa onun oğlu olmasına rağmen 15 yaşındayken, kendi babannesinin hediye ettiği sazı çalmayı kendi kendine öğrenmiş bir türkü aşığı. Annem de türkü delisi olunca bizim evde sürekli bağlama çalınır, türkü söylenir. Neşet ertaş kırmızı çizgimizdir. Bu sabah da bir doz yozgat sürmelisi dinleyerek güne başladım, buraya da bırakayım. Benim için türküler bambaşka, erkek arkadaşımla tanışma vesilemiz ve bizim ilk şarkımız "bir ay doğar " türküsüdür hatta. Sevdiğin insanın da türkünün önemini,kiymetini bilmesi çok güzel birşey.

  Karantina,korona günleri bitsin ilk işim hala görüştüğüm lise müzik hocamin thm korosuna kaydolmak olacak, çok özledim, bağlama çalsin ben söyleyeyim.

  (link: https://youtu.be/PEIHxEH_ai0 Gülşen kutlu çok güzel seslendirir yozgat sürmelisini)

  16 mayıs 2020 13:33 16 mayıs 2020 13:36