yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (41)
  • medya (4)

  1. herkesin istediği gibi yaşaması taraftarıyım. her zaman hem de. hatta aşırı tutucularaın hayatı bile beni enterese etmez. kimseye karışmadıkları sürece. her ilin tutucu ve rahat semtleri vardır, birbirlerine karışmadıkları sürece bence hiçbir sorun olmaz. her insan özgürdür, isterse çıplak gezsin banane.

  geçen gün otobüste defalarca karşılaştığım manzara beni çileden çıkardı. aşka, sevgiye saygım sonsuz. her insanın karşı cinsten bir yoldaşı olması gerektiğine inanırım. el ele çiftleri görüp mutlu olurum çünkü insan sevip sevildikçe insan olur. neyse. sağ ellerinde yüzük olan bir çift birbirlerinin içine girmişler. hanım başörtülü. tamam hiçbir sorun yok. otobüs balık istifi olduğundan ben de diplerindeyim ve istemsiz duyuyorum, şortlu bir kızı eleştiriyorlar. lan!? çıldırdım ya tepem attı resmen. dininin getirdikleriyle yaşamayı kabullenmiş hanım, milletin içinde sağ elindeki yüzüğe güvenerek adamın içine düşecek ama kalkıp lise çağlarındaki küçümenin şortunu eleştirecek.

  bundan sonra kararım kesin. beni rahatsız eden her şeye tepkimi koyacağım, bilhassa başörtülü hanımlara. çok karşılaştım bunlarla, umursamadım ama artık yeter. "beğenmiyorsanız gidin" devri kapandı. sen git ben neden gidiyormuşum? ben ve çevremdekiler böyle bir tavır alacağız. herkes öğrenecek kimsenin hayatına, inancına karışmamayı. öyle böyle aşacağız. buradan sadece başörtülülere kastım olduğu anlamı çıkarılmasın rica ediyorum. ne demek istediğim yeterince açık olmalı.

  27 ağustos 2014 13:46 27 ağustos 2014 13:51

  2. Mustafa Kemal Atatürk.

  27 ağustos 2014 14:34

  3. Kaçıp gitmek yok caanım insanlar. Bu ülke bizim yuvamız. Benim kardeşim Hakkari'de askerlik yapacak, ben de kendi oğlunu asker yapmamak için türlü taklalar atan bir şahıs ve onun şakşakçıları yüzünden ülkemi terkedip gideceğim öyle mi? Kusura bakmasınlar, bu vatan "g*t kılıyız hülooooğğğğ" naralarıyla kurtarılmadı. Onlarla da devam etmeyecek.

  27 ağustos 2014 15:17


  4. Her şey Amerikanın oyunu demeyip birbirimizle kavga etmekten, birbirimizi eleştirmekten kafamızı kaldırıp önümüze bakmamız lazım artık. Boş işlerle yeterince oyalandık gözümüzü açmak farz oldu. Sen sağcısın sen solcusun sen alevisin sen kürtsün kavgalarına son vermeliyiz. Cahilce ve gereksiz tartışmalardan da vazgeçmeliyiz. Fazlasıyla zaman kaybettiğimizi düşünüyorum. Cennet gibi vatanımız var ulen kıymetini bilelim.

  27 ağustos 2014 16:36

  5. Ruhumu sıkan ülkemiz. Aslında ülkem değil, insanı içime sıkıntı veriyor.

  Ne zaman yurt dışına çıksam kendimi rahat nefes alabiliyormuşum gibi hissediyorum. İnsanlar bana bakmıyorlar. Kimse benim ne yaptığımla ilgilenmiyor. Önüme bakıp kendi işimle ilgilendiğim sürece kimsenin umrunda değilim.

  Toplu taşıma araçlarına dikkat ediyorum. Genelde daha sessiz ve yine herkes kendi halinde. Toplu taşıma araçlarında başkalarının yüzüne bakmak ayıp hatta. Birkaç kere baktım, fark edildiğinde sert bakışlarla karşılaştığım için yazılı olmayan böyle bir kural olduğu kanaatine vardım. Burada ise sürekli gözler üzerimde gibi hissediyorum. Tabii ki piremses sendromu değil bu, öyle bir şey demiyorum ama siz de sürekli gözler üzerinizde gibi hissetmiyor musunuz? Ay beni çok beğendiler değil, beni yargılıyorlar, bana bakıyorlar, beni inceliyorlar anlamında. Diğer ülkelerde insanların gözlerini hissetmedim ben pek üzerimde.

  Sonra yaya geçitleri. Öylesine orada değiller. Hayal gibi değil mi, yaya geçidine ayağınızı basmadan arabaların durması?

  Akşamları dışarı çıkmak. Burada hava karardıktan sonra dışarı çıkmaya korkarım. Arabam yoksa ve taksiye binemeyeceksem eve tek parça dönemeyeceğimden korkarım. Hele de saat onu geçtiyse büyük sorun bence. Daha yola çıkmadan eve nasıl döneceğimi düşünüyorum. Gittiğim ülkelerde ise en azından gece yarısına kadar ortalık garipleşmiyordu. Sonradan sarhoşu bilmem nesi olur tabii, belli olmaz. burası kötü, diğer ülkeler muhteşem diye bir şey yok.

  Devlet daireleri. Keşke o düzen bizde olsa. Gidiyorsun, sıranı alıyorsun. İşin çabucak halloluyor, eve dönüyorsun. Herkes birbirine saygılı. Kimse birbirinin hakkını yemeye çalışmıyor.

  Daha da pek çok örnek vardır ama sayarken içim sıkıldı.

  Bir de (bkz: Türkiye'de Kadın Olmak) var ama o konuya hiç girmiyorum.

  Genel olarak demeye çalıştığım, Türk insanının yapısında biraz başkasının işine karışmak var. Ben öyle değilim demiyorum, bende de vardır tabii ki zaman zaman. Başkası ne yapmış ne etmiş çok meraklıyız. Onun haricinde biraz da benciliz ve diğer insanların haklarına saygı göstermeyi bilmiyoruz. Saygıyı ve kendi işimize bakmayı öğrensek çok daha huzurlu bir ortama sahip olacağız.

  Bunu nasıl sağlarız bilmiyorum ama gelecek nesilleri daha iyi eğiterek belki sağlayabiliriz. Çocuklarımıza ilk önce, saygıyı, sevgiyi, başkalarının işine karışmamayı öğretsek. Okullarda adab-ı muaşeret dersi falan verilse. Ne bileyim bir şeyler yapsak da biz yandık, gelecek nesiller yanmasa. Ama eğitime kıymet verilmediği için yerimizde sayarız sanıyorum. Eğitimli insan yerin dibine sokulurken benim bahsettiğim de olacak iş değil.

  Çok mu dağıttım konuyu biliyorum ama bunlardan dertliyim sözlük. Umarım anlatabildim kendimi :)

  27 ağustos 2014 20:43

  6. minikken define merakım vardı. bulduğum her harita benim için çok kıymetli. okuma yazmam yok o zamanlar. bulmuşum bi türkiye haritası, asmışım duvara. meğer ters asmışım. akdeniz yukarıda. neyse türkiye benim gözümde o kadar büyük ki diğer komşu ülkeleri küçümsüyorum. aman allahım ne ka küçükler diye. anam elime atlas geçti. türkiye'yi bulamadım. utandım. atlaslara küstüm. şimdi nasadan canlı yayın dünyayı izliyorum. harika. tavsiye ederim. akvaryum gibi. türkiyenin çoğu yerini gezen ben, bu ülke çok güzel. sakın küsüp gitmeyin. VERME, DÜNYALARI ALSAN DA, BU CENET VATAN (virgüsüz çok yanlış anlaşılıyor. virgülün önemi)

  27 ağustos 2014 20:52

  7. sabahın 4:32 sinde canımı acıtabilecek yegane kelimelerden biri. keşke daha çok duyabilsem, keşke türkiyeli olabilsem. çoğu insan bilemez türk olmadığı halde kendisine türk denilmesini, ve bunu istemediğinizde size kızılmasını (gizlinot: )hoş hele bir cesaret etsinler bakalım!!!ama insanların iç seslerini kısamıyorsunuz), nedenini açıklamaya çalıştığınızda ama türk olmak gibisi yok vs. gibi cümlelerle ülkedeki çoğunluğun etnik kökeninin sizinkinden hiyerarşik olarak daha üst bir sıraya yerleştirilmesini. bazen avazım çıktığı kadar bağırmak istiyorum ben türk değilim türkiyeliyim diye. hatta bağırmak istiyorum ben türkiyeli bir ermeniyim diye. aa ama doğru ya siz eğer ermeniyseniz zaten bu ülkenin bilmem kaç etnik unsurunun en aşağılığı en düşük seviyeden olanısınız. siz eğer ermeniyseniz ülkenizin başbakanı meydanlarda bağırır bana ermeni bile!!! dediler kardeşlerim diye. siz sadece bir bile!!! siniz ve siz birine edilecek en büyük hakaret, birine atılacak en büyük iftirasınız!!!

  ırksal komplekslerden arınıp türkiyeli olduğumuz günleri görmek dileği ile.

  28 ağustos 2014 03:40 28 ağustos 2014 03:42


  8. bu ülkeden ümidinizi kaybetmeyin, her şey çok güzel olmasa da yaşayabilecek kadar mutlu olacağız (link: http://http://alkislarlayasiyorum.com/icerik/215446/vatandasin-ehlisunnet-tvyi-ters-kose-etmesi-2-kapak-icerir .)

  28 ağustos 2014 11:35 28 ağustos 2014 11:35

  9. Türkiyelilerindir.

  Kadın giysisi üzerinden türklük tanımı yapmak bana bir ismet özel söylemini anımsattı ''namaz kılmayan türk olamaz'' . Bana göre bu iki zihniyetin karanlığı birdir. İsmet özel şiiri hariç.

  10 eylül 2014 16:36

  10. Milletinin kendi aklını peynir ekmekle yemeye başladığını düşündüğüm nadide ülkemiz. Ama artık başıma bir şey gelmeyecekse söylemek istiyorum zamanında uğruna canlar verilmiş bu topraklarda yaşayan saçma sapan zihniyetlerden tiksiniyorum. Utanıyorum

  10 eylül 2014 18:25