sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (9)
 • medya (0)

1. kitapçıdaki fiyatlar ve internetteki fiyatlar olarak ayırmalıyım.

kitapçılardaki kitapların hepsi olması gerekenden pahalı bence, adam gibi indirim de olmuyor. ama internetteki sitelerde çok daha ucuza bulabiliyorsunuz. indirimli hali bile pahalı olan tek marka da pegasus'tur sanırım.

idefix, okuoku, kitapyurdu ve bazen d&r'ın güzel indirimleri oluyor.

sonuç olarak, kitapların çoğu alınabilir düzeyde ancak pegasus o fiyatlarını düşür olum.

ukte (yazar: skyfall)

edit: (yazar: tubilokko) ile aynı anda huhuuuuu

29 şubat 2016 20:15 29 şubat 2016 21:33

2. İstanbul'da yaşayan süslüler için: yayınevlerinin çoğu sultanahmet civarında. Yayınevlerinin kendi satış mağazalarından kitaplar yüzde 30-50 arası indirimlerle satılıyor sürekli olarak. Yüzde elli indirimli kitaplar genelde kapağının köşesi kıvrık kalan ya da ufak baskı hatası olan kitaplar oluyor.

29 şubat 2016 20:23

3. kitap fiyatları o kadar pahalı ki okuma isteğimden soğutacaklar nerdeyse. bir kitaba 25-30 lira verecek bütçem maalesef bir öğrenci olarak yok. ingilizce okuduğum için okuldan özellikle ingilizce romanlar isteniyor. mesela d&r'da ingilizce romanlar 40 liradan aşağı değil. hal böyle olunca mecburen internetten pdfini bulmaya çalışıyorum. beyazıttaki sahaflarda kitaplar daha ucuz evet, ama onların coğunda da kredi kartı geçmiyor.

internetten sipariş vermeyi hiç denemedim ama böyle giderse artık kitap alışverişlerini internet üzerinden yapıcakmışı gibi geliyor.

29 şubat 2016 20:34


4. Verilen emek tabi ki tartışılmaz kitaplar fiyatlarını sonuna kadar hak ediyor bence orası ayrı konu. Ama gel gelelim ki sürekli kitap okuyan insanlar için, ayda 2, 3 tane kitap bitirenler için fiyatlar ister istemez zorluyor. Eskiden daha zordu bence çünkü çok fazla kitapçı yoktu hatta eskiden ben indirimden kitap aldığımı hiç bilmem yapmazlardı indirim. Ancak artık öyle değil. Çoğu mağaza artık belli dönemlerde çok güzel indirimler yapıyorlar. D&r' dan 5 tl ye kaç tane kitap aldım haddi hesabı yok. Sürekli kitap okuyanlar için online alışveriş en güzeli. Kısacası indirimleri takip edip biraz da internetten araştırma yapıp alışveriş yapıldı mı bence uyguna geliyor günümüzde.

29 şubat 2016 20:45

5. Lüzumsuz yayın evlerinin, lüzumsuz yazarlara, lüzumsuz fiyatlar biçmesiyle yok artık dediğim durum. Ben bir epsilon yayınevine zaten para vermem, illa verecek olsam 5 liradan fazla vermem. Ancak bakıyorsunuz kitaplar 20 liradan başlıyor. Komik bir olay bence. Ha sevdiğim yayınlar olan metis olsun, ayrıntı olsun, dost ve ithaki olsun bunların en güzel kitapları bile hiçbir zaman paralarını tam olarak haketmez bunu da belirtmem gerekir. O yayınevi 40 liralık kitabı 15 liraya, 10 liraya satsa yine kâr ediyor hesap edecek olursanız; ki bunu telif hakkı, çalışan ücretlerini, basım ücretlerini düşünerek basit bir hesapla görebilirsiniz. Yine kitap alıyor muyum alıyorum, kredimden hatrı sayılır bir meblağ kitaba gidiyor ama durumdan hoşnut değilim, yeri geliyor kitap alırım diye okulda 2-3 çeşit yemek yemek yerine bir çorba içiyorum. (gizlinot: okulda 3 çeşit yemek 9 lira abilerim ablalarım, yazıktır.) Zaten kitap okuma oranı belli şu ülkede, okuyana zorluk çıkarmasalar hoş olurdu. Bak yine yaramı deştiniz yahu.

29 şubat 2016 20:57 29 şubat 2016 20:59

6. bende en son bir kaç ay önce d&r'ın mağazasından bir kitap aldım. o da indirim reyonundan. çünkü biliyorum ki her kitap internet sitesinde indirimli. bir kaç lokal kitapçı da uygun fiyata satıyor. mesela d&r'ın internet sitesinden 1-2 lira pahalı. ayda 1 kitap okusam 20 lira çok gelmez ama bu 5-6 kitaba çıktığı zamanlar oluyor. buna da öğrenci bütçesi pek imkan vermiyor. özellikle ingilizce kitaplar çok abartılı pahalı. mesela bir çok kitabın orijinal ingilizce versiyonunu almak istiyorum ama 40 lira ve üzeri para da veremem açıkçası.

1 yıl önce nook aldığımda anladım ki çok yararlı bir yatırım yapmışım. ingilizce güncel çoğu kitabı internetten bulmak mümkün. gerçi bedavadan okuyorum diye vicdan azabı çekmiyor değilim.

29 şubat 2016 21:03

7. Benim için kitaba dokunmak o kokuyu almak çok önemli. Hele 2.el kitap kokusu anlatamam. Ben kitaplığımda olmasını sevdiğim için gidip alıyorum. Sor ama bir nasıl alıyorsun. Hiç makyaj malzemesi almıyorum Çünkü 100den aşağı çıkamıyorum en az. Öyle olunca bütçemi kendisine ayırıyorum. Evet pahalılar ama elimde değil. Hele elimde olan kitabın özel baskıları çıktıysa görme bütçede oluşan delikleri. D&r online olarak sana çalışıyorum çünkü çok güzel hediye paketi yapıyorlar. Her ay en az 100 en fazla 300 bırakıyorum insan bir hediye koyar dimi? Oda yok. Bazen bu marketlerde kitaplar 5 tl oluyor. Migrosta özellikle. Hiç kaçırmıyorum. Hoşuma giden her kitabı koyuyorum sepete. O ay çok mutlu oluyorum. Ancak yurtdışında kitap daha pahalı hatırlıyorum da ben bir kitaba 20 euro veriyordum. Evlat acısı gibi. Hele bir kitaba, mecburdum almaya, 80 euro verince her türkiyeden gelene kitap sipariş vermeye başlamıştım. Hele türkçe kitap isterseniz ordan ohooo yandınız. Böyle bir zamanda abebooks vb siteleri keşfettim.

1 kusur dolara tim burton'ın kitabını almıştım. Özel basım çıkmıştı. Çoğu ders kitabımı da ordan aldım.

Türkiyede ise nadir kitaptan bakıyorum sonra adresi alıp hop bulunduğu yere gidiyorum. Daha ucuza alıyorum. Eğer şahhafsa ve karşınızda iyi biri varsa bazen para bile almıyor.

Ancak illa yeni çıkmış kitap alçaksam işte o zaman sorun başlıyor benim için.

29 şubat 2016 21:23


8. tanım: maliyetine göre fazla olandır.

şöyleki: matbaası olan bir tanıdığımın söylediğine göre, kitapların baskı sayısı ne kadar artarsa maliyeti de o kadar düşüyormuş. popüler bir yayınevinin 20 tlye sattığı klasik romanın maliyeti 1 lira, 2 lira belki daha bile ucuz, düşünün. yüzde kaç kar ettiklerini hesaplamaya benim matematiğim yetmiyor.

keşke kitaplar bu kadar pahalı olmasa, keşke herkes için ulaşılabilir olsa. her zaman söylerim kitaba verdiğim paraya acımam diye ama öğrenci bütçemi de düşünmek zorundayım. bu yüzden kütüphane ve online kitap satış sitelerini kullanıyorum. çok istediğim kitapları indirimde yakalıyorum piyasanın çok altında oluyor. mesela ankara'da yaşıyorsanız olgunlarda orjinal kitapların ikinci ellerini de uygun fiyata alabiliyorsunuz.

dilerim birisi yayınevlerinin bu saçma çakallıklarına son verir (gizlinot: biliyorum böyle bir şey asla olmaz ) bu ülkede her şeyden çok okumaya, aydınlanmaya ihtiyacımız var zira.

29 şubat 2016 21:56

9. paranın nereye gittiğini merak ediyoruz:

kitabın liste fiyatı üzerinden,

%8 kdv var devlete;

geri kalan %92'nin

%10'u telif hakkı olarak yazarın

%30'u yayın evinin,

%10'u dağıtımcının,

%50'si kitabevinin.

kitabın raf ömrü uzun olduğu için rafta bekleme süresi de fazla oluyor, haliyle kirasını fazla ödüyor.

eğer çoksatanlardan bir kitapsa rafı az işgal ettiği için sürümden kazandırıyor. bir de ne kadar çok sayıda basılırsa baskı maliyeti azalıyor.

raf ömrü uzun olan kitaplar (mesela mesleki kitaplar) ise kazığın alası oluyor. hele bir de yabancı kitaplarsa yandık.

işte bu yüzden internetten alışveriş yapıp topluca sipariş vermek en mantıklısı geliyor. en az %15-%20 bir indirim söz konusu. bazen yayınevlerine özel kampanyaların yapılması daha bir tatlı oluyor tabi. hele son dönemlerde babil.com'un yaptığı 9.90'lık kampanyalar pek güzel.

* ekitapların pahalılığı konusuna hiç değinmiyorum.

1 mart 2016 16:09