sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (15)
 • medya (0)

1. vahim sonuçlar içeren oranlardır.

''Geçen yıl 26 ilde 6212 kişiyle yapılan araştırma, Türkiye'nin okuma alışkanlığında dünyada 86. sırada olduğunu gösteriyor. günde 6 saat televizyon izleyip, 3 saat internete giren Türk insanı, kitap okumaya sadece 1 dakika ayırıyor.

Çalışmada varılan bir diğer sonuçta ise Avrupa'da yüzde 21 olan okuma oranının Türkiye'de sadece binde bir olduğu ortaya çıktı. Dünyada en fazla kitap okuyan ülkelerin başında yüzde 21 oranıyla İngiltere ve Fransa yer alırken, bu ülkeleri sırasıyla Japonya yüzde 14, Amerika yüzde 12 ve İspanya yüzde 9 ile takip etti. Türkiye, % 0,1 okuma oranı ile ile listenin son sıralarında yer buldu.''

5 ekim 2014 02:35

2. Nicelik zaten yerlerde sürünüyor ama niteliğe de baktığımızda "kitap okuyorum" diyenlerin kitabı kahve fincanının yanına koyup fotoğrafını instagram'a yüklemek için aldığını görüyoruz. Zaten seçtikleri kitaplar da dekor oluşturmaktan öte bir faydası olmayacak kadar kağıt israfı "eser"ler oluyor genelde. Bir de "aşk-i memnu'nun kitabı çıkmış ama dizi gibi değil beğenmedim" tayfası var tabii. Az okuyoruz evet ama bari öz okusak.

5 ekim 2014 10:17

3. bayağı azdır, az olması şu an için iyidir. çünkü son zamanlarda piyasaya öyle beter, paçavradan farksız kitaplar sürüldü ki onları okuyacaklarına okumasınlar daha iyi.

5 ekim 2014 11:16

4. aslında türkiyede kitap okumak boş iş gibi görülebiliyor.aslında bunun nedeni de bir bakıma kitap okuyan entel bir tayfa.bu insanlar kitap okuduklarından ve bu fularlı gözlüklü mokasen ayakkabı giyen entel abiler halk tarafından sevilmediğinden,kitap da boş muş gibi geliyor.birde üstteki entry lerdede görüldüğü gibi ben hiç kitap okumadım diye övünen bir kesim var.aman allah düşman başına.

5 ekim 2014 12:37

5. bu hafta içi seksenler dizisiyle ilgili bi röportaja denk geldim tvde. şoray uzun konuşuyordu. söyledikleri mantıklı geldi. 80lerde malum kitap yakmalar. insanların kitaba öcü gibi bakmaları. hatta evde biri kitap okusa ne okuyorsun sen durumları. insanları kitaplardan, düşünmekten korkuttular. düşünmeyen toplum nefes almaz ki.

hadi o günleri atlattık. peki şimdi niye okumuyor da kitabı aksesuar olarak kullanıyoruz. okuyanlara lafım yok asla. niye tembelleştik. her işimizi bi makine yapıyor.

çocuklar okumuyor ve hayal güçleri zayıf. çocukken saçma gelirdi kitaplarda yer alan bazı imgeler. sonra araştırdım ki, kitapta mesela yeşil ağaç yazsa çocuğa hiç bi katkısı yok. zaten ağaç yeşil. ama kırmızı ağaç yazdığında kafanda hayal ediyorsun. seni düşünmeye yöneltiyor. şimdi bizim adımıza başkaları düşünüyor, okumazsak da böyle olacak.

9 ekim 2014 18:26

6. malesef ki ülkemizde bu oran yerlerde.

nedeni insanların yetiştilme şekli, bulundukları ortamlar , sosyal etkiler gibi şeylerdir bence.

yukarda entrylerin birinde gördüm paçavradan farksız gibi bir yorum vardı ama bence bu söyleyiş biraz yanlış. kitaplar emek verilerek yazılıyor çünkü ne kadar kişiye hitap etmesede bu yorum biraz ağır gibi geldi bana.

kişinin içinde olmalı birazda bu kitap okuma aşkı. bizim toplumuzda biraz bu konuda malesef ki yoksun.

sözün kısası şöyle ki okunacak kitap çok, insan okumayı istese okuyacağı sayısız ve kendisine hitap eden kitabı bulabilir.

26 ekim 2014 16:10

7. niceliğe değil de niteliğe bakılarak hesaplanması gereken orandır, kanımca.

18 kasım 2014 23:04

8. kaynağını net olarak hatırlamamakla birlikte -şerif izgören diye aklımda kalmış- satılan kitap sayısı ile arasında bir bağlantı bulunmadığını okumuştum.

Korsan kitapların da satış grafiklerine girdiğini zannetmiyorum. Ha piyasada korsanı çıkan kitapların neler olduğu da bellidir onlar okunsa da kitabın okunmadığı zamanla arasında herhangi bir değişim olmayacaktır.

Düşük olduğu halde zannedildiği kadar düşük olduğuna inanmadığım orandır. Belki de inanmadığım değil, umduğum orandır.

18 kasım 2014 23:32

9. Bence satılan kitapla okunan kitap arasinda fark var yani alan herkes okumuyor desem çok mu iddalı bir cümle olur bilmiyorum yada çok mu kötümserim onu da bilmiyorum.

Sadece oran ne olursa şuan bence yeterli değil kendim de dahil okumuyoruz arkadaş! !

Bide şimdi çoğu süslü eksiyi basacak ama soylemesem olmaz dizüstü edebiyatindan başka kitaplar da var arkadaslar biraz onlari da okuyun ,twitter fenomeni disindakileri falan da okuyalim :)

19 kasım 2014 00:16

10. Eskilerin kitap kurdu olarak bir şeyler yazmak istiyorum. İlkokuldan beri okumanın gücüne çok inanırım.

Eskiden kitap okuyan insan çok kültürlü, belki aklı başında belki vaktini en iyi değerlendiren insandı. Öyle her önüne gelen kitap okuyorum demezdi, işte bu sebepten Türkiye'de okuma oranları düşük diyorduk. Şimdilerde dikkat ediyorum kitap okuyorum diyen insan sayısı artışta. Birileri bir şeyler okuyor. Ama sadece okuyor. Peki bir şeyler öğreniyor mu? Bence çok az.

Kısaca boş okuyoruz arkadaşlar. Bakıyorum abidik gübidik yazarlar türemiş. Kült yazarlar onlarca kitap yazmadan "yazarım ben" diyemezken şimdi bir kitap yazan yazarım diye dolaşıyor. Böyle edebi dilden, sanattan yoksun kitaplar türerse okuması da kolay olur tabi. Maksat salt okumak olmamalı, maksat içi dolu okumalar yapabilmek. Yoksa gidip prospektüs okuyalım (o bile daha çok şey öğretir de neyse). Son zamanlarda Okuyorum diyen kaç tanesi gidip bir yaşar kemal, dostoyevski, tolstoy okumuş? Bir sayfa okuduğunda bile kafanı yoğun düşüncelere iten bu kitaplar öyle çerez gibi okunmaz. "bir gecede bitirdim" kitapları hiçbir kültür kazandırmıyor. Hani 5 seriyi okuyup bitiriyorlar ya gelin bir de ince memed'i 5 seriye kadar okuyun bakalım kaç yaşınızda bitireceksiniz.

Ez cümle; okumak basit iş değil. Basite indirgeyen yazarların türemesi hiç işten değil. Gazete haberi gibi kitap yazılıyor, insana hiçbir estetik kazandırmayıp, sadece güya güzel vakit geçirmesini sağlıyorlar. Yine söylüyorum, illa ki okuyun ama okumak basit iş değil.

Edit: eklemeler yapıldı.

8 eylül 2017 16:34 8 eylül 2017 16:58