sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (281)
 • medya (1)

281. türkiye'de zor. satmak veya kendin kullanmak varken dağıtmazsın, bir yandan da zaten kullandığın üründen 3-4 tester almak varken satın almazsın.

21 ocak 23:21

280. söylemeyeyim dedim ama yanlış açılmış başlıktır. tester ürün, mağazalarda denememiz için açık bir şekilde duran örnek üründür. sample ürün ise mağazanın bize denememiz için verdiği küçük boy birkaç kullanımlık ürünlerdir. tester ürün verilmez zaten.

edit: tam bunu yazmıştım ki bir yazarımızın daha şu başlıkta konuya değindiğini gördüm. benzer bir hata için (link: https://www.suslusozluk.com/tester-ürün-istiyoruz-kampanyası?i=952226 bkz)

21 ocak 19:51 21 ocak 19:56

279. Şuan yazılanları okuyunca fark ettim olaydan o kadar uzaklaşmışım ki hiç tester ürün aldığımı hatırlamıyorum.Yani hiç bi alışverişimde öyle aldığım şeyin tester ı falan konulmadı fondöten denerken bi kaç kere tester aramıştım kalmadııı yapılınca da döndüm gittim.O kadar alışmışım ki tester olmaması olayına artık sormamaya yadırgamamaya başlamışım maalesef.Birde şu özellikle mac ve watsons da tester ürün denerken ters ters bakıp her an alıp kaçacakmışım gibi davranan görevliler yüzünden mac e sadece bi kere girdim (zaten Eskişehir de bi tane var) o tavırdan beridir yaşasın online...

21 ocak 19:45

278. Tester almak tabii ki de hakkımız, testerını almadan aldığımız büyük boy ürünler çoğunlukla kesemize zarar veriyor. Ancak ülkemizdeki bedavacılık hat safhadayken tester ürünlere rahatça ulaşılabiliyorda olsak yine gerçekten denemek isteyenlere ulaşamayacağından eminim. Bugün mağazalardan alışveriş yapmadan tester almak serbest olsa, cilt tipine, ihtiyacına bakmaksızın bir gidişte gerekli gereksiz tüm ürünleri cebe atıp sonra ikinci el uygulamalarda satacak o kadar çok kişi var ki markalara hak vermemek içten bile değil.

21 ocak 19:38

277. Aklımın fikrimin almadığı, hiçbir zaman da almayacağı, gülsem mi kızsam mı bilemediğim saçmalık. Kozmetikte denemeden ürün alma fikrinin neresi mantık çerçevesi içinde çözümleyemiyorum. Tester ürün vermek bir yana standlarda bile tester ürün olmaması, kokusunu bilmediğimiz, rengini görmediğimiz ürünlerin satın almamızı bekliyorlarmışçasına raflara dizilmesi, satın alabilmek için denemek istenilen(gizlinot: Haliyle?) ürünü reyon görevlisine bildirdiğimizde karşılaşılan diyaloglar ve tavırlar, dünyada hızlı tüketim ürünü haline gelmiş kozmetik malzemelerin burada metalaştırılıp çoğunluğa erişilmez hale getirilmesi ve bizim burada tester ürün istiyoruz kampanyaları üstüne konuşup tester veren markaları paylaşmamızla aslında içten içe bu durumu nasıl kanıksadığımızı gösteren acı ve gülünç gerçekler... İnsan gerçekten hayret ediyor!

Burada yazılan yaşanmış tecrübelere ağzım açık bakıyorum. Lütfen bu durumu kanıksamayın. Bu normal değil! İstediğiniz mağazaya girin, sakın çekinmeyin. Neden kimden çekineceksiniz yahu, müşteri sizsiniz, muhatabınız da markanın veliahtı değil, siz varsanız o mağaza var olabilir, o çalışanlar orada olabilir. Girin istediğiniz yere, ne denemek istiyorsanız söyleyin. Denettirmiyorlarsa o zaman bilmediğim şeyi neden alayım ki diyip çıkın gidin. Saçma bir muamele ile mi karşılaştınız, cevabını verip gülün geçin ve almaya niyetlenmiş olduğunuz ne varsa bırakın çıkın gidin. Bu mağazaların bu mentalite ile müşteriyi kaybetmeye mahkum oldukları kazınsın artık kafalarına.

Neden çekiniyoruz? İster ucuz olsun ister pahalı, kimse ne parasını sokakta buluyor ne de aptal yerine konmak istiyor. Her yerde her konuda trajikomedi sahnesine dönmüş ülke, kıytırıktan iki ruj almak için bile sosyo-ekonomik analizler yapıp psikolojik baskılara göğüs germek mi gerekiyor?(gizlinot: Ahahahahssktrdn)

Hiçbir şeyden haberimiz yok valla, yeni bir şey mi geldi (o da buraya gelirse şayet), nedir nasıldırını değil de uzaktan fiyatını tartışıyoruz evvela. Yurtdışında yaşadığım dönem yeni bir marka mı geldi, bilmem ne markası yeni bir ürün mü çıkardı, istediği kadar high end olsun gidip istediğim kadar dener mıncıklar almayacaksam geçerdim. Her şeyden de haberim olurdu yeni ne çıkmış, hangisi nasıl vs. Bunları takip edebilmek için her şeyi parayla satın almak mümkün mü? Saçmalık! Her şeyi satın almayınca trend nedir ne nasıldır takip etmeye hakkım yok mu? Elbette sonuna kadar var. Kimse de sen napıyorsun demezdi çünkü herkes aynı şeyi yapardı. Biz müşteriyiz ve bu bir tüketici hakkı. Marka çeşitliliği konusunda Türkiye'den çok farklı olmayan yine de kozmetik mağazaların yaygın ve kalabalık olduğu bir İskandinav şehrinde bu özgürlüğü yaşayabildiysem Amerika, İngiltere, Fransa gibi sonsuz kozmetik evrenine sahip ülkelerdeki devasa mağazalarda gezinmek ne kadar eğlenceli olur kim bilir. Mağarada yaşıyoruz yemin ederim. İnsanları her alanda sömürüp cahilleştirdiniz tamam, peki ağzıma yüzüme ne süreceğime de siz mi karar vereceksiniz?

21 ocak 19:13

276. bir kozmetik mağazasında çalışan arkadaşım artık yıldıkları ve psikolojikmen kendilerini çok kötü hissettikleri için testerları kaldırdıklarını söyledi. Gelen müşterilerin %90'ı artık koklayıp, test edip internetten alıyormuş. Yazık tezgahtarlar da bir ümit eve para götürebilmek için canla başla peşinde koşuyor müşterilerin.

ben hak verdim ama tabi bu da doğru değil.

düzeltilmesi gereken kök sorunlara ulaşmak lazım.

bu da eğitim ile olacak ama artık eğitim önemli değil biliyorsunuz. para ve güçlü isen sen seçili bir insansın!

25 ekim 2018 17:05

275. Ben geçen gün bunun bir üst versiyonunu yaşadım. Babamın eskiden kullandığı bir parfüm Türkiye’de var mı yok mu diye bakınıyordum, görevliye sordum çünkü tester’ını göremedim. Hani bayağı şu standın önünde duran kokladığımız şişe, ayrı bir tester değil yani. Görevli dedi ki “geldi ama herkese koklatmıyoruz. Seçili kişiler koklayabiliyor.” Beynim bir an error verdi yemin ederim ki ilk başta şaka yapıyor sandım güldüm de bayağı ciddiymiş. Tamam ucuz bir parfüm değil ama 2-3 binlik bir parfüm falan da değil yani. Kaldı ki olsa bile, ben o kadar para vereceğim şeyi koklamadan mı alacağım bu nasıl bir strateji arkadaş? Seçilmiş insan ne? Bana tester’ını verdi ya şimdi ben seçilmiş insan mı oldum. Bak yine bir gülme geldi Allah’ım neler yaşıyoruz ya. 

25 ekim 2018 13:59

274. Sample ürün verilmemesini geçtim son bir haftadır girdiğim boyner ve sephora'larda parfüm testerlarını kaldırmışlar.

25 ekim 2018 13:46

273. Özellikle boyner tarzı mağazaların testerlarının zebramo'da satıldığını düşünüyorum. Müşteriye verilmeyen ne kadar şey varsa (1.2 ml.lik serumlar, kremler, parfümler, maskaralar vs.) hepsi neredeyse orada satışta. Sanırım bu yüzden 'malesef tester kalmadı' deniliyor. Ha bir de mavibahçe nars'tan ne zaman bir şey alsam poşet vermesek çantanıza atsanız olmaz mı diyen de oldu. Poşet kalmadı diyen de. Şimdi poşetleri de mi saklıyorlar nedir anlamadım.

(bkz: Zeki Müren'de bizi görecek mi? )

25 ekim 2018 13:02

272. Girdileri okudukça çalışanlara haksızlık yapıldığına emin oldum. Ben rossmannda çalıştım hiçte bahsedildigi gibi tester almıyorduk. Gelen testerleri kasa altına koyup müşterilerin poşetlerine atıyorduk. Arada satıştan kalkan parfümler oluyordu onları da mağaza müdürünün izniyle alıyorduk. Zaten parfüm ya yarılanmış ya da cok az kalmış oluyordu genellikle. Diğer mağazaları bilemeyeceğim ama rossmannda böyle bir durumla karşılaşmadım.

13 ekim 2018 15:02