sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (7)
 • medya (0)

1. Her sene sevgilimle gelenekselleşmiş kitap fuarı gezimiz benim için çok önemli. Acayip yorgun acayip eğlenmiş tatmin olmuş şekilde dönüyorum tüyap gezimizden. Bu sene de uzuuun bir alınacaklar listesi ve uzun zamandır herşeyden kısıp biriktirdiğim paramla gittim. Kitaba verilen paraya asla acımam nitekim listemde ve aklımda olan neredeyse herşeyi aldım.çok mutluyum tavsiyem erken gidin ve doya doya gezin öğlen oldu mu deli gibi kalabalık oluyor biz açılış saaatinde orda oluyoruz

19 kasım 2014 12:40

2. aynı tüyap, kürk ve deri fuarlarına da ev sahipliği yaptığı için kendim(iz)ce boykot ettiğim(iz)dir

20 kasım 2014 00:45

3. bu sene 35.si düzenlen fuar şu an açık ve 20sine kadar açık olacakmış. öğrenci,öğretmen ve engellilere ücretsiz olacak geri kalan girişler 5 tl olacakmış. duymayan ve gitmek isteyen vardır belki.

ben istanbul'da değilim ankara ve izmirdeki fuarları bekliyorum ama gidenleriniz olduysa memnun kaldı mı neler aldım merak ediyorum. sanırım geçen sene daha az yayınevi katılmış ve ziyaretçi sayısı da çok düşük olmuş bu sene giden arkadaşlarım daha güzel indirimlerin,daha çok yayınevinin ve çok daha kalabalık bir kitlenin olduğunu söylüyor. geçen sene yaşananlardan sonra bu yıl biraz daha özenilmiş galiba.

ben fuarlara gitmeyi severim her ne kadar kitap alışverişimi internetten de yapsam birebir yayıneviyle muhatap olmak hoşuma gidiyor. aynı indirim oranı aşağı yukarı fuarda da oluyor o zamanlar kitap alışverişimi oradan yapıyorum. ayrıca daha önce hiç dikkatimi çekmeyen yayınevileri keşfediyorum ve sahaflar da orada oluyor onlarda aradıklarımı buluyorum falan. kalabalıktan nefret etmeme rağmen sanırım en son bir kalabalığın içine geçen sene izmir kitap fuarında girmiştim. resmen kendimi kaybediyorum binlerce kitap arasında.

bir de küçük not: bazı yayınevleri standart indirim oranına bağlı kalmıyor atıyorum belli bir grup kitap 3 lira 5 lira 10 lira gibi stand stand ayrılıyor oralara kesin göz atın keşif yapmak için inanılmaz güzel bir fırsat. bir de bazı yayınevleri seri kitapları set yapıyor onların indirimli hali de çok daha ucuza geliyor.

valla olsa da sınavları falan bırakıp gitsem.

haa bir de çok güzel söyleşiler falan oluyor etkinlik takvimini almayı unutmayın bu senenin teması felsefe ve insan olmuş.

15 kasım 2016 09:53 15 kasım 2016 10:00

4. bu yıl ilk gün gittiğim fuar. bazı yayınevleri öyle aman aman indirim yapmamıştı. yani %20 indirim nedir ben onu (gbkz: idefix)ten de alırım. ama bazıları %35 indirim ya da set kampanyaları yapmıştı. benim için verimli geçen bir fuar oldu, aklımda olan almak istediğim birkaç kitabı uygun fiyata kapattım. iki tane de cep kitabı aldım.

tüyap uzak ama gittiğime değdi.

yalnız uyduruk ve insana hiçbir şey katmayacağı her halinden hatta kapağından bile belli kitapların kapış kapış gittiğini görmem beni geleceğe dair biraz endişelendirmedi desem yalan olur.

15 kasım 2016 12:49 15 kasım 2016 13:17

5. indirimi aman aman olmayan ama tüm kitapları ve yayınevlerini bir arada görmek; kitap ve bilgi paylaşımı/keşfi için çok başarılı bulduğum fuar. en azından alışkanlık yani. yine "bir şey almam" diye çıkıp, (link: https://www.youtube.com/watch?v=jjVxojZs49A&t=3s torbalarla döndüğümdür) ayrıca.

22 kasım 2016 15:04

6. bu konuda bi şeyler söylemek istiyorum. sanıyorum ki 6.sınıftan beri tüyap fuarına katılıyorum. çünkü hatırlıyorum ortaokuldayken günlük harçlığım 5 liraydı onları biriktirmiştim ve fuar için de babamdan 50 annemden 50 lira almıştım ve sonuna kadar harcamıştım bunun muhabbeti geçmişti uzun süre. neyse konu dağılmasın. ama fuarlara gitmeyi, fuar atmosferini ve o kadar çok yayınevini kitapkurdu insanı ve kitabı bir arada bulmak cennet gibiydi her zaman benim için. lisede okulla giderdik bi de ben kendim giderdim bütçe sarsıntısı yüzünden başımı ağrıtırlardı evdekiler. bu şekilde fuar alışverişi yapan bi insanım yani. üniversitede müşteri değil de sorumlu olarak 2-3 yayınevinde çalıştım farklı şehirlerde, tüketim miktarım çok olmasa da sürekli fuarlarda yer aldım. geçen yıl gitmedim. bu yıl hevesliydim gerçekten ve baya kabarık listem de var. ilgimi çeken çok kitap var henüz okumadığım. ve kendimce şöyle bi kısıtlama yapmıştım. dedim ki somewineplease zaten sıklıkla online kitap alışverişi yapıyosun, önemli olan orda güzel keşiflerde bulunmak good deal yapmak o yüzden internet fiyatına ve daha altına alabiliyorsan al. alamıyorsan toplu alışverişe sakla kendini demiştim. iyi ki bu koşullanmayla gitmişim çünkü fuarın hiçbir tadı yok gerçekten. indirimler çok çok az, sorumlular bilgisiz çok kafadan sallayarak konuşuyolar. makul fiyatlara olan kitaplar açıkçası dandik genellikle. mesela bu yılın çok ses getiren bi kitabı var angie thomas- sessiz kalma! bu kitabı çok uzun süredir kovalıyorum güzel bi fiyata almak için. normal fiyatı 34 tl, online'da 20-25 skalasında geziyor. bu hafta istisnai olarak ilknokta kitabevinde 17 lira %50 indirimle. ama kargo parasıyla vs yine 22 falan olucak ben de almak istiyorum artık diye gittim yayınevine sordum kitabın fiyatını. 25 lira dedi. o kadar ilgisiz ki bi de. ben böyle konuşmaya çalışıyorum indirim oranınız çok az en azından 21-22 lira yapabilirseniz alayım hemen ben internetten 17 liraya alabilirim şu an falan diyorum. indirim sabit istemiyosanız internetten alın dedi bana. iyi dedim tamam. başka bi kitap normal fiyatı 28 tl arkasında yazan, 25e satıyolar. anlamadım nasıl iş. ben hatırlıyorum eskiden 30 liralık kitapları 14-15 liraya kadar düşürürlerdi pazarlıkla. çoklu alışveriş yapıcam çünkü belli orda yani. o düşürse ben ohoo alıcam 3-5 kitabı zaten. ama umrunda değil çünkü öylesine gelmiş öyle oraya. kitapları tanımıyo her gelene aynı ezberden konuşmalarla en pahalı kitabı önermeler falan. ay bilmiyorum bi garip ya. gerçekten keyfim kaçtı. iş bankası kültür'den 2-3 kitap, bir de hoşuma giden birkaç ayraç alıp çıktım. internetten alırım ayağıma kadar tertemiz mis gibi gelir(gizlinot: depodan geliyo sonuçta kir,pis,hasar yok), hem de en akıllı alışverişi yaparım fiyatlandırma olarak. çok tatsızdı fuar hoşuma gitmedi hiç. gitmicem de bundan sonra, fuar ve kongre merkezini boğucu bir sucuk kokusu sarmıştı zaten. kitap bakıyoruz sucuk kebap kokusu falan geliyo. bu özensizlik çok kötü.

23 mart 2018 09:49

7. Eskiden kitap fuarlarının aşığıydım ama son birkaç senedir baya sapığıyım. Bütün yayınevlerine ağzımın suları aka aka bakıyorum. Bütün kitapları gözlerimden kalpler fışkırırcasına inceliyorum. Hele o sahaf bölümleri, o “eski”ni kokusu, o yaşanmışlıkların izleri... plaklar, kitaplar, dergiler, posterler ne ararsanız hepppsi elinizin altında. Yeni kitap keşfettiğiniz kadar yeni insanlar da keşfediyorsunuz. Bundan daha güzel bir şey olabilir mi ? Bir lisan bir insan sözünü kitap fuarları için bir kitap bir insan olarak değiştirebilirler hatta. 

Ben genellikle iş bankası, yky, can, bilgi ve kırmızı kediden hunharca alışveriş yapıyorum ve özellikle iş bankasında bugün bir kız kardeş tanıdım. tarih okuyor, neredeyse iş bankasının basmış olduğu tüm kitapları okumuş ve bana öyle muazzam fikirler verdi, o kadar uzun süre konuşmuşuz tartışmışız ki en son babamın 35 dakika oldu hadi artık demesiyle kendime geldim. Bir tarafta 3 kitap 10 tl-20 tl yazan vasat ergenus kitapları inceleyen yeni nesli gördüm, bir tarafta da rousseau, erasmus, orwell, austen tartışan bizi gördüm bizim sohbetimize katılan birkaç kişi gördüm. Keşke nitelikli kitaplar basan, kitaplar öz dillerinden çevirip daha sağlıklı türkçeleştiren yayınların sayısı fazla olsaydı. 

Fiyatlar internete göre fahiş bence de. Ama giysileri bile elleyip kumaşını inceleyerek alıyoruz. Kitapları da koklayarak, kurcalayarak almışız çok mu ? Emin olun senelik kozmetik-giysi ihtiyacımız, kitap ihtiyacımızın 2-3 katı kadardır. 

Daha çok okuyalım, daha çok tartışalım, daha çok araştıralım. Aydınlığı yaratacak da yayacak olanlar da biziz. Kitap fuarları ve kitap fuarlarındaki bunca kalabalık da bunlara delalet diye düşünmek istiyorum. 

15 nisan 2018 23:56