girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (19)
  • medya (0)

19. Yurt dışı tıp tecrübem yok ama türkiye tıp fakülteleride genel özellik; kitaplarla değil hocaların egolarıyla boğuşursunuz. İstediklerini yaparsın, hakaret işitirsin, haksızlığa uğrarsın, hastaların önünde rencide edilirsin ama ertesi gün tekrar hocaya gülümsemek zorunda kalırsın.

8 kasım 15:38

18. Hayatım boyunca zekamla öne çıkmış bir insan olarak fakülteye başladığımdan beri düzenli periyodlarla gerizekalı olabilme ihtimalimi sorguluyorum.

O periyodlardan birindeyim. Girmiyor yani kafaya var bi gerizekalılık demek ki.

7 kasım 21:08

17. Bu yazıyı 3.sınıfta 0.1 puanla kalarak yazıyorum. Ne kadar üzüldüğümü tahmin edebilirsiniz. Bu okulu çok severek çok isteyerek çok da emekler vererek kazandım ama bunun bir dur durağı yok. Sürekli daha fazla çalışıyorsunuz hiçbir zaman kolaylaşmıyor. Etrafınızdaki arkadaslarınız başka bölümler okurken onların rahatlığını görünce ben neden yazdım diyorsunuz acıkcası hele de komite final zamanlarinda okulum temmuz ortasında yeni bitti arkadaşlarımınsa mayısta.. Tıp fakultesiyle alakalı sorularınız olursa ya da daha fazla bilgi isterseniz cevaplamak isterim :)

13 temmuz 09:45 18 temmuz 21:25


16. Çekilecek dert değilsin. İnsanın yaşam enerjisini sömürüyosun Seni yazan aklıma... Kanser ettin kanser. Öldür de kurtulalım.

9 aralık 2017 23:18

15. İnternlukte tanırsın dediler bense çoktan tanıyacağımı tanımıştım onun işten yırtmak için asistanın g.tnü öpceğini zaten biliyordum mesela onlar önceden belli ediyor. 

Asıl tus kafasındayken internlüğün sonunda tanıyorsunuz. Yeri geliyor onun çalışmasını kıskandırınızı bile söylüyor en çok sevdiklerinizden biri...

22 kasım 2017 00:18

14. Seni kınıyorum ve sana laflar hazırladım.

22 kasım 2017 00:01

13. Okuması çok zordur ama en zor mudur tartışılır.

Yani şimdi tıp okuduğumu duyunca insanlar ya bizimki de nedir falan moduna giriyor, hatta bazı arkadaşlarım çekiniyor "ya işte zor da seninki kadar değil elbet" falan diye yakınıyorlar. Ama düşününce bir hukuk okumak bana daha zor gelir ya da atıyorum matematikle ilgili bir bölümde okuduğumu hayal dahi edemiyorum asla beceremezdim sanırım. Her bölüm kendine zor yani.

Fakülteyi kazanınca bir şekilde halloluyor bence. Ha şimdi ben zorlanmiyor muyum? Evet. Her komite zamanı 15 gün önceden zırıltılarim başlıyor. Kaldım, kalacağım, kesin kalırım, geçmem imkansız vs vs. Ama şöyle bir şey var ki ne kadar calisirsan karşılığı da o oluyor. En azından ilk 3 sene için böyle. Bin küsür sayfalık notun hepsini halledemediğim için biraz da şans gerekiyor tabi.

"Ee yüksek puan almışsın tıp seçersin o zaman" veya " paraya para demem tabi ki tıp seçmeliyim" şeklindeki düşünceleri de bir o kadar saçma buluyorum. Evet bir şekilde o fakülte biter, bir şekilde mezun olursun. Ama gerçek bir hekim olmak o kadar kolay değil. Bunu gün geçtikçe daha iyi kavrıyorum ve hissettiğim o vicdani yükün altında ezilecek gibi oluyorum bazen. Daha doktorun d'si bile değilken böyle hissediyorsam ilerde bu yüke, bol para veya hava atmak için katlanacagimi zannetmiyorum. Tüm materyalin karşına gelecek olan hasta ve belki de en küçük hatan bir cana mal olacak. Gerçekten büyük vicdani yük.

Asıl zorluk bitirmeye çalışmak değil bitirdikten sonrasında diye düşünüyorum o yüzden. Yazacak olan da bunu düşünerek yazmalı. Gerçekten içine sinmiyorsa da yolun neresinden dönersen kardır. İşinden nefret eden bir doktora muayene olmak ister misin? Hayır. O zaman sen de o doktor olma. Ne kendine eziyet et ne de karşindaki hastaya.

Tabi bu zorluk meselesini yolun yarısında söylüyorum. Ne derece hakliyim ne derece değilim bilemiyorum. Yaşayıp göreceğiz.

Tam toparlayamadım ama kendimle de hesaplaştım son kısımları yazarken. Herkese kolaylıklar diliyorum. Okuduysaniz da teşekkürler.

9 kasım 2016 22:47


12. Dahiliye stajına kadar tadı çıkmaz.

O anksiyete , abiiii kesin kaldım , hoca bana taktı lafları , 2 haftadır günde max 4 saat uyumam gibi detaylar beni çok yıprattı şu an.

Mutsuzum depresyonun dibindeyim şu an.

3 gün sonra sınav bana şans dileyin :((

8 kasım 2016 01:49

11. en havalı fakültedir hele o beyaz önlükler yok mu ah.

o kıçlar hep tavandadır bi de.

8 kasım 2016 00:49 9 kasım 11:16

10. (link: http://i.hizliresim.com/LQBWa1.jpg ahanda budur)

Ya o değil de tembelligimle basedebilsem zor değil, edemezsem çok zor..

Edit: buna muayene yapiyoz bi de. Fotograftakine yani. Gulesi geliyo insanın

7 kasım 2016 23:16 7 kasım 2016 23:19