yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (21)
  • medya (0)

  21. İsteyerek okuyanlar neden yakınıyor anlayamıyorum. Zor bir bölüm olması çok doğal insan hayatı üzerine çalışılıyor. Kolay olsa her önüne gelen kazansa zorlanmadan geçse biz canımızı böyle insanlara nasıl teslim edeceğiz? Çoğu insanın hayali olan bir bölüm kendim dahil nasıl isterdim doktor olmayı. İki dayım ve teyzem doktor, hepsi dereceyle mezun nasıl zorlandıklarını bir annanem bir de evin duvarları bilir ama şuan hepsi mutlu iyi ki doktor oldum diyorlar. Her güzelliğin bir zorluğu var tıp yazanlar bunu bilerek yazmışlardır lütfen mezun olunca kolunuzda ki altın bileziğin kıymetini düşünün ona göre çalışın.

  17 eylül 2019 14:45

  20. Buradan sağ çıkmayı başaran herkesin elinde bir kara kaplı, bir de beyaz kaplı defter olur. Haksızlık yapan, iftira atan, pençelerini gırtlağına takıp nefes almanı engelleyen herkesi yazdığın gibi, koşulsuz seven, sebepsiz yardım eden, elinden tutup ayağa kaldıran herkesin adını da yazarsın.

  Genç doktorlara tavsiyem; o defterleri asla kaybetmeyin. Asla kin tutmayın ama asla unutmayın. Uzun meslek yolunda, patikalarınız kesiştiğinde, kime selam verip kimi görmezden geleceğine vicdanın o defterleri okuyarak karar verecek. Ve her ne karar alırsan al, haklı olacaksın.

  16 eylül 2019 18:35

  19. 2. sınıfındayken tek 1(bir) tel beyaz saçım varken an itibariyle zibilyon tel beyazımın olmasına sebep olan fakülte. (gizlinot: gülü seven dikenine katlanır tabi de...)

  19 kasım 2018 03:27


  18. Yurt dışı tıp tecrübem yok ama türkiye tıp fakülteleride genel özellik; kitaplarla değil hocaların egolarıyla boğuşursunuz. İstediklerini yaparsın, hakaret işitirsin, haksızlığa uğrarsın, hastaların önünde rencide edilirsin ama ertesi gün tekrar hocaya gülümsemek zorunda kalırsın.

  8 kasım 2018 15:38

  17. Bu yazıyı 3.sınıfta 0.1 puanla kalarak yazıyorum. Ne kadar üzüldüğümü tahmin edebilirsiniz. Bu okulu çok severek çok isteyerek çok da emekler vererek kazandım ama bunun bir dur durağı yok. Sürekli daha fazla çalışıyorsunuz hiçbir zaman kolaylaşmıyor. Etrafınızdaki arkadaslarınız başka bölümler okurken onların rahatlığını görünce ben neden yazdım diyorsunuz acıkcası hele de komite final zamanlarinda okulum temmuz ortasında yeni bitti arkadaşlarımınsa mayısta.. Tıp fakultesiyle alakalı sorularınız olursa ya da daha fazla bilgi isterseniz cevaplamak isterim :)

  Edit: şu an 4.sınıftayım çok mutluyum aşırı keyfim yerinde üzülsem de zor zamanlar yaşasam da ne kadar kendime göre bir meslek seçmiş olmanın mutluluğu var içimde :D

  13 temmuz 2018 09:45 20 ekim 2019 14:11

  16. hani bazı şeyler için aklınıza gelince bi anlık kalbiniz sevgi dolar da şükür eder iyi ki dersiniz ya, anneniz-babanız-kardeşiniz-sevdiğiniz- arkadaşlarınız olabilir bu. 

  Bazı zamanlarda bir parçası olduğumu sanki ilk defa fark ediyormuşçasına kalbimi heyecan kaplıyor. hayatımdaki en sevdiğim şey, iyisiyle kötüsüyle. 

  canım fakültem. Swh.

  22 kasım 2017 00:34

  15. İnternlukte tanırsın dediler bense çoktan tanıyacağımı tanımıştım onun işten yırtmak için asistanın g.tnü öpceğini zaten biliyordum mesela onlar önceden belli ediyor. 

  Asıl tus kafasındayken internlüğün sonunda tanıyorsunuz. Yeri geliyor onun çalışmasını kıskandırınızı bile söylüyor en çok sevdiklerinizden biri...

  22 kasım 2017 00:18


  14. Seni kınıyorum ve sana laflar hazırladım.

  22 kasım 2017 00:01

  13. Okuması çok zordur ama en zor mudur tartışılır.

  Yani şimdi tıp okuduğumu duyunca insanlar ya bizimki de nedir falan moduna giriyor, hatta bazı arkadaşlarım çekiniyor "ya işte zor da seninki kadar değil elbet" falan diye yakınıyorlar. Ama düşününce bir hukuk okumak bana daha zor gelir ya da atıyorum matematikle ilgili bir bölümde okuduğumu hayal dahi edemiyorum asla beceremezdim sanırım. Her bölüm kendine zor yani.

  Fakülteyi kazanınca bir şekilde halloluyor bence. Ha şimdi ben zorlanmiyor muyum? Evet. Her komite zamanı 15 gün önceden zırıltılarim başlıyor. Kaldım, kalacağım, kesin kalırım, geçmem imkansız vs vs. Ama şöyle bir şey var ki ne kadar calisirsan karşılığı da o oluyor. En azından ilk 3 sene için böyle. Bin küsür sayfalık notun hepsini halledemediğim için biraz da şans gerekiyor tabi.

  "Ee yüksek puan almışsın tıp seçersin o zaman" veya " paraya para demem tabi ki tıp seçmeliyim" şeklindeki düşünceleri de bir o kadar saçma buluyorum. Evet bir şekilde o fakülte biter, bir şekilde mezun olursun. Ama gerçek bir hekim olmak o kadar kolay değil. Bunu gün geçtikçe daha iyi kavrıyorum ve hissettiğim o vicdani yükün altında ezilecek gibi oluyorum bazen. Daha doktorun d'si bile değilken böyle hissediyorsam ilerde bu yüke, bol para veya hava atmak için katlanacagimi zannetmiyorum. Tüm materyalin karşına gelecek olan hasta ve belki de en küçük hatan bir cana mal olacak. Gerçekten büyük vicdani yük.

  Asıl zorluk bitirmeye çalışmak değil bitirdikten sonrasında diye düşünüyorum o yüzden. Yazacak olan da bunu düşünerek yazmalı. Gerçekten içine sinmiyorsa da yolun neresinden dönersen kardır. İşinden nefret eden bir doktora muayene olmak ister misin? Hayır. O zaman sen de o doktor olma. Ne kendine eziyet et ne de karşindaki hastaya.

  Tabi bu zorluk meselesini yolun yarısında söylüyorum. Ne derece hakliyim ne derece değilim bilemiyorum. Yaşayıp göreceğiz.

  Tam toparlayamadım ama kendimle de hesaplaştım son kısımları yazarken. Herkese kolaylıklar diliyorum. Okuduysaniz da teşekkürler.

  9 kasım 2016 22:47

  12. Dahiliye stajına kadar tadı çıkmaz.

  O anksiyete , abiiii kesin kaldım , hoca bana taktı lafları , 2 haftadır günde max 4 saat uyumam gibi detaylar beni çok yıprattı şu an.

  Mutsuzum depresyonun dibindeyim şu an.

  3 gün sonra sınav bana şans dileyin :((

  8 kasım 2016 01:49