yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (23)
  • medya (0)

  23. 1 gün sonra son komitesine gireceğim ve yolunu yarılamış olacağımdır. kötü günler geride kaldı şimdi sırada daha kötü günler var.(gizlinot: dahiliye stajını düşünmek beni mahvediyor)

  tabii böyle dediğime bakmayın bizimkisi aşk-nefret ilişkisi gibi biraz toksik o bana zarar veriyor ama ben vazgeçemiyorum asla. kazanmak için çok uğraştım, çocukluk hayalimdi doktor olmak ve mutluyum da bu yolda olduğum için.

  10 haziran 00:19 10 haziran 00:25

  22. Hayatımın bir parçasını çalmış gibi hissediyorum. Buna katkısı olan herkesin allah belasını versin.

  9 eylül 2020 22:55

  21. parası için asla yazılmaması gereken, zaten işin içine girince aslında maaşların da çalışma zamanına göre pek tatmin etmediği bir meslek. dünyaya bir daha gelsem tekrar doktor olmak isterim, ama önerir miyim bilmiyorum..

  9 eylül 2020 22:42


  20. Son girdide genel olarak dönemlerden bahsedilmiş. Ben mezunum ve almanyaya uzmanlık için gideceğim . size fakülte sonrasından bahsetmek istiyorum.

  Tusa hiç çalışmadım, öylesine tusdata kitaplarını karıştırmışlığım vardır sadece. Karşılaştırma yapamayacağım.

  Öncelikle okumanın öğrenmenin sonu yok. Özellikle doktor olmak isteyenler için. 

  Aşama aşama anlatacak olursam, öncelikle b2 sertifikanız olması gerekiyor. Eskiden bazı landlar c1 istiyordu ama artık b2 tüm landlar için geçerli. Ha kendi ülkenizde b2 sınavı verirken gerçekten güzel konuşabilir misiniz? işte bu muamma. Türkiyede dil sınavları kolay, dolayısıyla rahatlıkla b1 düzeyindeyseniz bile b2 sertifikası (telc) alabilirsiniz.  Ama almanyada yaşlı, hızlı konuşan ve ya şiveli hastalarla da konuşacaksınız. Brief'ler yazacaksınız. Dilinizi geliştirmenizi öneririm. 4 cü dönemde eğer başlarsanız dil kursuna çok kolay olur.

  Sonrasında fsp aşaması geliyor. B2 sertifikasız bu sınava giremiyorsunuz. Fsp- fachsprachprüfung sizin tıbbi dili ne kadar iyi bildiğinizi ölçen bir sınav. Bu sınavı vermeden çalışamazsınız(çoğu landda, istisnalar var ama çok tehlikeli). Bu sınavı verdikden sonra çalışma izni alacak ve artık approbation denilen , tus işlevli sınava kadar 2 sene boyunca asistan doktor maaşı alarak çalışabileceksiniz.

  Fsp vermeden önce, hospitation diye bahsedilen 3 aylık hastane ziyaretine gitmenizi öneririm. Sorumluluğunuz olmayacak ama bu dönemde hastane dilinizi de  almancanızı da geliştirebileceksiniz. Hospitationa üniversiteyi bitirmeden de , yazları gidebilirsiniz. 1-3 aylık genelde gitme şansınız vardır.

  Almanca terminoloji kolay mı? Hayır. Sadece genel tüm dünyada geçerli olanların (latince Ve ya bazı ingilizce terminler) yanı sıra tüm terminolojiyi hem de almanca bilmeniz gerekiyor. Zor bir süreç, sabır istiyor. 

  Parası için katlanılmaz. Asla gerçekten istemiyorsanız, tutkunuz yoksa asla önermem. 

  29 temmuz 2020 01:54

  19. Malum tercih dönemi, bu sefer hilale anlatır gibi köşemizin konuğu 6. ve son yılıma girdiğim fakültem olsun dedim. Genel bir bilgi vereceğim, geçme notları oranlar vs. ufak tefek değişebilir baştan söyleyeyim. Hadi bakalım

  Tıp fakültesi 6 yıldır. Bunun ilk 3 senesi temel bilimler ağırlıklıdır; histoloji ve embriyoloji, fizyoloji, biyokimya, anatomi, patoloji, mikrobiyoloji, farmakoloji gibi dersleri alırsınız. Hastanede hastalarla pek işiniz olmaz, genelde laboratuvar dersleriniz olur. Bu ilk 3 senede komite sistemi uygulanır, istisnalar olabilir ancak çoğu tıp fakültesi komite sistemini kullanıyor bu nedenle ben de ondan bahsedeceğim. Her komitenin bir teması vardır, mesela kardiyovasküler sistem. O komite boyunca histocusu da fizyocusu da anatomicisi de gelir kendi alanlarındaki kardiyovasküler sistem konusunu anlatır. En sonunda komite dediğimiz tek bir sınava girersiniz, tüm bilim dallarının soruları tek bir kitapçıkta zımbalanmış şekilde verilir. Bazı bilim dalları pratik sınav da yapar ve bu toplam nota eklenir, anatomide kadavra ya da maket üstünde işaretlenen dokuyla ilgili sorulara cevap vermeniz istenir mesela.Tek tek her dersin vizesi olmaz yani, hepsini tek seferde verirsiniz. Çoğu fakültede de bu sınavlarda baraj dediğimiz bir şey vardır. Bir dersteki soru sayısının yarısında az doğrunuz varsa her yanlış bir doğru götürür. Mesela anatomiden 20 soruda 8 doğru yaptıysanız 2 soru da barajdan kaybeder ve 6 netiniz kalır. Her fakültede olmayabiliyor ya da farklı olabiliyor, sorun tercih yaparken.

   Sene sonu geçme notunuz komite ortalamanızın %60'ı ile final notunuzun %40'ının ortalamasıyla hesaplanır. Tüm sene gördüğünüz konulardan tek sınavda sorumlu olursunuz. Özellikle dönem 3 finali ölüm gibi bir şeydir. Sene içinde komite notlarınızı yüksek tutarsanız final dönemi daha rahat geçer. Bazı fakültelerde komite ortalamınız belli bir puanın üstündeyse (genelde 80 sınır) finalsiz geçersiniz. Tercih yaparken sorun bunu da.

  4 ve 5.sınıf biraz daha farklıdır. Artık 3 sene öğrendiğiniz teoriği pratiğe dökersiniz, klinikte bolca hasta görürsünüz. Belli sürelerle pediatri, dahiliye, kardiyoloji, kbb gibi bölümlerde rotasyonunuz olur. Belli saatlerde teorik ders dinlersiniz, belli saatlerde hastanede hasta başında vizite katılırsınız, polikliniklerde asistanlara eşlik edersiniz. Size verilen hastayı muayane etmeniz, öyküsünü almanız, olası tanıları belirlemeniz ve tedavisini öğrenmeniz beklenir. Gerektiğinde hocanıza hastayı sunarsınır ve tartışırsınız. Sınavlar ise pratik, teorik ve sözlü olarak 3 aşamalıdır. Pratik kısım hasta sunumu, hasta muayenesi, grafi yorumlama gibi bölümüne göre değişir. Sözlü sınavsa ucu açık, tamamen hocanın insafına kalmışsınızdır. Travmatiktir biraz maalesef, özellikle dahiliye ve pediatri...

  6.ve son sene ise intern doktor olursunuz. Artık sözlüler sınavlar arkanızda kalmıştır, tamamen pratik eğitimdir. Belli sürelerle servislerde bulunur ve pratik eğitim alırsınız. Fakültesine göre bu yılın ağırlığı değişir ancak bence rahat geçireyim bu dönemi oturup tus çalışayım derken önemli tecrübelerden mahrum da kalmamak gerekiyor. Bu sene bitince doktor diye sizi alıp bir acile koyacaklar sonuçta.

  6 sene sonunda mezun olursunuz ve isterseniz bölüm sonu canavarı tus'a girerek uzmanlık için asistan hekim olursunuz. O kısmı inanın ben de bilmiyorum, bakalım neler bekliyor.

  Belki ekleme yaparım ama şimdilik aklıma gelenler bu kadar. Tercih edecek arkadaşlara karanlık tarafa hoşgeldiniz diyor ve entrymi sonlandırıyorum (gizlinot: swh)

  Edit: denildiği kadar zor mu diye soracaklar için evet zor. Hiç bitmiyor hem de, hiç. Severseniz çok şanslısınız ama, gerçekten işiniz çok kolaylaşır. Sevmeden okumak çok ayrı bir zulum, yakın çevremden görüyorum.

  28 temmuz 2020 14:53 28 temmuz 2020 14:56

  18. İsteyerek okuyanlar neden yakınıyor anlayamıyorum. Zor bir bölüm olması çok doğal insan hayatı üzerine çalışılıyor. Kolay olsa her önüne gelen kazansa zorlanmadan geçse biz canımızı böyle insanlara nasıl teslim edeceğiz? Çoğu insanın hayali olan bir bölüm kendim dahil nasıl isterdim doktor olmayı. İki dayım ve teyzem doktor, hepsi dereceyle mezun nasıl zorlandıklarını bir annanem bir de evin duvarları bilir ama şuan hepsi mutlu iyi ki doktor oldum diyorlar. Her güzelliğin bir zorluğu var tıp yazanlar bunu bilerek yazmışlardır lütfen mezun olunca kolunuzda ki altın bileziğin kıymetini düşünün ona göre çalışın.

  17 eylül 2019 14:45

  17. 2. sınıfındayken tek 1(bir) tel beyaz saçım varken an itibariyle zibilyon tel beyazımın olmasına sebep olan fakülte. (gizlinot: gülü seven dikenine katlanır tabi de...)

  19 kasım 2018 03:27


  16. Bu yazıyı 3.sınıfta 0.1 puanla kalarak yazıyorum. Ne kadar üzüldüğümü tahmin edebilirsiniz. Bu okulu çok severek çok isteyerek çok da emekler vererek kazandım ama bunun bir dur durağı yok. Sürekli daha fazla çalışıyorsunuz hiçbir zaman kolaylaşmıyor. Etrafınızdaki arkadaslarınız başka bölümler okurken onların rahatlığını görünce ben neden yazdım diyorsunuz acıkcası hele de komite final zamanlarinda okulum temmuz ortasında yeni bitti arkadaşlarımınsa mayısta.. Tıp fakultesiyle alakalı sorularınız olursa ya da daha fazla bilgi isterseniz cevaplamak isterim :)

  Edit: şu an 4.sınıftayım çok mutluyum aşırı keyfim yerinde üzülsem de zor zamanlar yaşasam da ne kadar kendime göre bir meslek seçmiş olmanın mutluluğu var içimde :D

  13 temmuz 2018 09:45 20 ekim 2019 14:11

  15. İnternlukte tanırsın dediler bense çoktan tanıyacağımı tanımıştım onun işten yırtmak için asistanın g.tnü öpceğini zaten biliyordum mesela onlar önceden belli ediyor. 

  Asıl tus kafasındayken internlüğün sonunda tanıyorsunuz. Yeri geliyor onun çalışmasını kıskandırınızı bile söylüyor en çok sevdiklerinizden biri...

  22 kasım 2017 00:18

  14. Seni kınıyorum ve sana laflar hazırladım.

  22 kasım 2017 00:01