yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (9)
  • medya (0)

  9. Sol baş parmağımda yıllardır olan şey.

  Havuza gittiğim dönem çıkmıştı.

  Ne yaptıysam geçmedi, sonunda ilaca teslim oldum. Doktor bana funit isimli ilacı verdi ve üç dört ay kullanıyoruz. İkinci ayimdayim ve aşırı düzelme oldu. Mantar maalesef içerden geliyor.

  22 nisan 13:54

  8. nerden bulaştı bilmiyorum 2-3 sene kadar hayatımda kalan bir durumdu.normal ayak mantarı olarak başlamıştı aslında. Sonra tırnağa geçti.

  önce serçe tırnağımdaydı, sonraları diğer iki tırnağa da sıçradı. 

  Cildiyeye gittim. Siroksil cila seti ve terbisil hap verdi. Cila setinin içinde törpü ve temizleme mendili de var. Hangi sıklıkla kullanılacağı yazıyor. 2-3 aylık bi sürede bitiyor bu set. Doktor bitirdikten sonra kontrole gel demişti ama gerek kalmadı. Hiç bi mantardan eser kalmadı çünkü. Benim için mucize gibi oldu. Çok şükür 2 senedir de hiç bi şekilde tekrarlamadı. 

  22 nisan 05:28

  7. Son 1 senedir hayatımı mahveden olay. Nereden nasıl bulaştı da geldi hiç bilmiyorum.

  Bu illet yüzünden tırnağımı çektirmek zorunda kaldım. 2 ayak baş parmağımda var ve ikisinde de yarım tırnaklıyım şu an. Nibulen asla fayda etmedi. Aylarca doktor doktor gezdim pandemi sebebiyle takmadılar en son podolog tedavisine başladım tırnak inceltip damla şeklinde pahalı bir ilaç verdi. Sandalet falan hayal gibi ve insan içinde çorap bile çıkaramıyorum. Ayaktan zaten nefret ederdim nefretim ikiye katlandı. Kesin yöntemi olan lütfen bilgilendirsin. Çay ağacı yağı, bal mumu kremi, otlar vs denemediğim kalmadı yıldım.

  22 nisan 04:59


  6. Ekseriyetle ayak baş parmağına ait tırnakta görülen bir hastalık. Çözüm yöntemini açıklıyorum: tırnak üzeri törpüsüyle gün aşırı tırnağının üzerini törpüle, dezenfektan sık, trosyd solusyon sür. Bir-iki ay sabırla bu rutini uygulayan bu illetten kurtulur. 

  22 nisan 00:01

  5. nibulen tırnak cilasını 3 hafta süreyle gün aşırı uyguladım (bu şekilde uygulanması gerektiği belirtiliyor prospektüsünde). ilk etapta hiçbir iyileşme yok gibi göründü ancak üç hafta dolduğunda tırnakta çok belirgin bir iyileşme oldu.

  12 haziran 2020 16:56

  4. Yaklaşık 2 yıldır kurtulmaya çalıştığım illet. Arkadaşlar "mantar gibi çoğalmak" lafı var ya kesinlikle gerçek. Havuza gittikten sonra 2-3 ay içinde 9 ayak parmağımda birden oldu. Ve geçmiyor. Önce doktora gittim. O funit denen antifungalı kullanıp da vücudumun sistemini çökertmek istemediğim için nibulenle denedim. Sonuç sıfır. Sonra bitkisel bir yol bulayım dedim. Aynısefa kremi aldım sürdüm. Sonuç sıfır. Gittikçe daha da artıyordu. Artık yürürken tırnaklarım ağrıyordu. Sonra viks denedim yine sonuç yok. Bir ayak bakım merkezi buldum. Ayda 1 tırnakları temizleyip özel kremler veriyordu. Çok çok iyi gitti. İşsiz Halimle her ay 150 lira vermek çok zor olsa da 6 ay gittim. Sonra kadın kaçtı. Ben ve tırnaklarım öylece ortada kaldık. Gittikçe eski haline döndü.

  Şimdi artık en son tca deniyorum. Tırnaklarıma asit sürüp o mantarın benden kazınmasını istiyorum. Umudun var mı derseniz yok. Bu belaya bulaştınız mı kurtuluşu yok gibi. O yüzden çok dikkat edin havuzlarda falan koruyucu şeyler kullanın. Ben yandım siz yanmayın.

  17 ağustos 2016 13:53

  3. fobim olan hastalık. asla başkasının terliğini giyememe sebebi. mantar tırnaktan ziyade tırnak diplerine yerleşir. o yüzden keserek yok etmeye çalışmayın, doktora gidin. mantarlı tırnak için farklı bir makas kullanın ve onu diğer tırnaklar için asla kullanmayın. eğer illa kullanacaksanız ya da makasın güvenirliğine dair emin olamıyorsanız kolonyadan ziyade alevden geçirerek dezenfekte edin. mantara alkol pek işlemiyor.

  17 ağustos 2016 00:18 17 ağustos 2016 00:19


  2. ciddiye alınması gereken bir konudur. öncelikle kendi yöntemlerinizle (mesela eczaneden/watson's tan mantar kurutucu ürünleri kullanarak) kurtulmaya çalışmayın, inanın bilinçsiz tedavi daha da beter hale sokuyor.

  Tırnaklarınızda sararma varsa, parmağınızı tırnağa sürttüğünüze eksimsi bir koku varsa, tırnakta kalınlaşma gözlemliyorsanız acil doktora gidin. ben kendi tırnağımdaki küçük sararmayı ojedendir diye gözardı etmekten ilk etapta farkına varamamıştım. Doktora başka bir nedenle gidip tırnağımı da bir sorayım deyince doktor en az 3 ay ilaç + haftanın 3-4 günü törpü solusyon pansumanı verdiğinde şok oldum. özellikle ilaç içmeyi hiç istemezdim ama doktorum biraz daha gecikseydim en az 6 ay içmem gerekebileceğini söyledi. yani bu ciddi bir problem.

  son olarak ayaklar ıslak kalmasın, kolonya çok sürmeyin.

  yararlı bakterilerinize iyi bakın.

  16 ağustos 2016 23:36

  1. iddia ediyorum kişinin monoton hayata geçip çoluk çocuğa karıştığının kanıtı. bir düşünün: öğrenciyseniz veya 9-6 bir işe sahip değilseniz ayaklarınızı saatlerce kapalı ayakkabılara hapis bırakmak zorunda değilsiniz, yazın sandalet giymenize kimse karışmıyor ve eve gelince çoraplarınızı dahi çıkarmadan koltuğa çökecek kadar yorgun olmuyorsunuz. e mantarın en büyük düşmanı nedir: havasız kalma, nem ve rahatsız ayakkabı üçlüsü.

  ne yazık ki tıpkı siğil ve uçuk gibi bir kere başınıza geldi mi hep tekrarlama riski olan deri hastalıklarından. adı tırnak mantarı olsa da esasen tırnağın altındaki deride bakteri üremesinden kaynaklanan bir rahatsızlıktır kendileri.

  buna çözüm için önerilen doğal yağlar dezenfeke edici özellikleri sebebi ile çay ağacı yağı, limon yağı ve aynısefa kremidir.

  16 aralık 2013 13:18