girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (81)
  • medya (3)

81. uzun uğraşlar sonucunda bıraktım sansam da ne zaman stresli olsam, gerilsem bir şekilde farkında olmadan yapıyorum bunu. acı oje, biber asla fayda etmedi. stresli dönem geçtikten sonra da pişmanlığın verdiği üzüntü de cabası.

11 ekim 18:08

80. çocukluğumdan beri bende olan kötü bir alışkanlık. Son bir kaç yılda dönem dönem uzatabilsemde sınav zamanlarında stresten, o bir kaç aydır uğraştığım uzattığım tırnaklarımı yine yenmiş bir halde buluyorum. Devamlılığını sağlayamıyorum ne yazık ki. Uzatabildiğim dönemlerde mixup sulphur'un kremi çok işe yarıyor, tavsiye ederim. Bir de Kalyon'un tırnak ve tırnak eti bakım yağı kullanıyordum, çok hızlı uzatıyordu. Şimdi yine bir sınav dönemindeyim ve bilin bakalım ne oldu?... Son çare olarak özellikle sınav dönemlerinde, stresli olabileceğim zamanlarda protez tırnak yaptırmayı düşünüyorum, çıkartıldıklarında her ne kadar tırnağın çok inceldiği güçsüzleştiği söylense de başka bir şey kalmadı elimde. İstanbul'da protez tırnak önerileriniz varsa, bilgilendirirseniz çok sevinirim.

25 ağustos 15:51

79. kendimi bildim bileli yenmeye çalıştığım kötü alışkanlığım. birkaç kez bırakmayı başardım ama yeniden başladım maalesef. şu an yine bırakmayı başardığım ve ellerimin düzgün bir görünüme kavuştuğu evredeyim. yöntemlerimi yazayım, belki bir faydam dokunur.

şayet benim gibi acı oje sürüp dişlerinizle koparamadığınızda bu sefer de ellerinizle koparıyorsanız acı oje çözüm olmuyor. ben her hafta düzenli manikür yaptırarak ve gün aşırı kalyon tırnak besleyici cila sürerek tırnaklarımı uzatabildim. kalyon cila, tırnakları ciddi boyutta sertleştiriyor ve ne dişinizle ne de ellerinizle tırnağı koparamıyorsunuz. ama etkisi çabuk geçiyor, bu sebeple gün aşırı tazelemek şart. manikürü de kesinlikle ihmal etmemek gerekiyor.

sadece dişinizle koparanlardan iseniz, acı cila önerim kesinlikle mavala. acı cila değil adeta zehir. bunu sürenin elini ağzına götürebileceğine ihtimal vermiyorum. ama acı cilayı da gün aşırı tazelemeyi ihmal etmemelisiniz.

gelelim koruma faslına. çünkü adeta kilo vermek gibi tırnak yemeyi bırakmak. koruması çok zor. bunu da yine manikürü aksatmadan başarabiliriyorum. bir de sürekli ojeli olmam gerekiyor maalesef. çünkü şimdiye kadar bir türlü rahat bırakılmadığı için tırnak aşırı yumuşak ve dayanıksız oluyor. evet sürekli oje de zararlı ama ben tırnaklarımı ancak şeffaf cila ile dinlendirebiliyorum. aksi durumda eskiye dönüş maalesef.

25 ağustos 15:31


78. ortodontiye bi dünya para dökünce akıllandığım ve nihayet vazgectiğim eylem.kendimi bildim bileli kemirip tükürüyordum.acı ojeler, biber sürmeler hak getire,annem surekli midesinden kurt çıkan hasta videoları izletirdi, bana mısın demezdi(gizlinot: garip ama annem hala kemiriyor (:), yerdim,kanasa bile devam ederdim.ellerinin çirkinliği o yaşta insanın pek umrunda olmuyor,midesindeki kurtlar da maalesef.bes yıldır bırakmıs olmama ragmen tırnaklarımın etle birleştiği yerler hala yamuk.sağ elde sola doğru eğim var,sol elde sağa doğru; yemesi nasıl kolaysa öyle işte.hala asırı streslendiğimde kendimi safinaz gibi tırnaklarımı kemirirken buluyorum.ama küçüklüğümde bitmeyen karın ağrılarımın artık olmuyor olusunu buna bağlıyorum.elim ağzıma fark etmeden gittiğinde de anında elimi çekip kremliyorum,oje sürüyorum, bi şeklide ellerimi ulasılmaz hale getirmeye çalısıyorum yani en olmadı tırnagımla kopartıyorum hepsini.cünkü onun yuzunden takılan diş telinden çektiğim ağrıları hala unutmadım

6 ağustos 22:00

77. Bu konudan çok muzdaribim. Yaklaşık üç aydır kızım hunharca tırnaklarını yiyor ve ayak tırnaklarına da başladı geçen gün. Psikolojik bir durum farkındayım ama sen daha 2.5 yaşındasın ya. Neye taktı bu kadar anlayamadık. Sanırım çocuk psikiyatriye götürmemiz gerekecek. Cidden çok üzgünüm.

6 ağustos 01:07

76. Aslında tırnak yemezdim ama bu aralar yemeye başladım sanırım stresten dolayı. Ellerimin çirkin görünmeye başladığını farkedince kendimi durdurmam gerektiğini anladım. Oje etki etmez diye takma tırnak taktım. Tırnaklarıma zarar veriyor aslında hiç sevmiyorum ama işe yarıyor şimdilik

6 ağustos 00:33

75. kendimi bildim bileli tırnak yerdim sonra ellerim için birisi çirkin demişti. o günden sonra oje sürdüm ve manikür yaptım bayağı düzeldiler. şuan da en büyük sıkıntım etlerini koparıyorum umarım yakın zamanda da bunu bırakabilirim :(

5 ağustos 22:40


74. Çok küçük yaşlarda yapmaya başladığım eylem. Tırnağımda azıcık bir beyazlık görsem dayanamazdım başlardım yemeye:( Ardından annemin zorla acı oje sürmesiyle tırnak yeme eylemim tırnak koparmaya evrildi. Ardından ergenliğe girmemle birlikte oje sürerek kendime engel olmaya çalıştım. Ama o da bir çözüm olmadı. Ojeli tırnaklarımı bile bir yerden sonra kopartmaya, kopartacak bir yer kalmadıysa ojelerimi soymaya başladım. 29 yaşımdayım, şu ana kadar şöyle güzel uzun ve ojeli bakımlı tırnaklarla gezdiğim gün sayısı çok azdır. Uzun tırnaktan kastım da tırnak etinin gözükmediği boy:( Zaten çok aşırı uzun tırnak da pek sevmem. Neyse efendim, 30 olmama aylar kala sonunda bu duruma bir çözüm buldum! Kesinlikle kalıcı oje. Yaklaşık 2 aydır kalıcı oje yaptırıyorum, tırnakları kalınlaştırdığı için koparamıyorum, ojeyi de soyamıyorum. El tiryakiliğinden gelen, şu an 2 elim de boşta o zaman neden tırnaklarımı kopartmıyorum hissi de yavaştan geçmeye başladı, sanırım artık tırnak kopartmaktan kurtuldum! Bir de bu hissi nasıl anlatıcam bilmiyorum ama, tırnaklarınızı uzatıp da elinize içten baktığınızda, parmakların bittiği yerden tırnaklar gözüküyor ya (umarım anlatabildim), işte o görüntü bana çok büyük bir haz veriyor, bakıp bakıp kendimle gurur duyuyorum. Teşekkürler kendim <3

5 ağustos 15:45

73. 5 sene kadar falan yedim. Fakat sonra sıkıldım artık tırnaklarımı o şekilde görünce üzülmeye başladım ve manikür yapmaya karar verdim. Manikür yapınca kıyamıyodum ve yemiyodum kaç sene oldu hala yemiyorum. Sadece etlerini bazen yedigim oluyor.

5 ağustos 00:31

72. yaklaşık 15 yıl boyunca yediğim için yemeyi bıraksam da bir faydasını göremiyorum.oje sürmediğim zamanlarda o tırnağın ete yapışmaması yüzünden öyle çirkin görünüyor ki tırnak yemeyi bıraktım diye sevinemiyorsunuz bile.kaldı ki ben çok iradeli bir şekilde bırakmıştım.bir gün kendi kendime “artık tırnaklarımı yemeyeceğim,ben de güzel ellerim olmasını hak ediyorum.” dedim ama gelin görün ki bu yapışmaması yüzünden ne ojesiz güzel ellere sahip olabiliyorsunuz ne de doğru düzgün uzatabiliyorsunuz,en azından benimkiler çok güçsüz olduğu için böyle.(evet, 5 dakika önce tırnaklarımı kestim ve bunalıma girdim,bu kadar dramatikleştirmeme gerek yoktu sanırım ama tadım kaçtı be süslüler.)

4 ağustos 23:31