yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (95)
  • medya (4)

  95. ben buna çare olarak acı oje değil, çok daha içten gelen bir şey önereceğim. :) bunu tetikleyen psikolojik sorunları çözmek için terapiste gidin. sorun psikiyatrik boyuttaysa ve ilaç kullanmanız gerekliyse belli bir süre sonra psikoloğunuz sizi psikiyatriste yönlendirecektir. iç huzurunuza kavuşunca isteseniz bile yiyemez olursunuz, zaten istemezsiniz de.

  bu bir güzellik problemi değildir, görsel sonuçları olan ruhsal bir problemdir. kronik sorunlara akut çözümler aramayın; çünkü geçici süreliğine çözüldü zannetseniz bile tekrarlayacaktır. o arada stresin tetiklediği başka sağlık problemleriniz de -varsa- sivilce gibi yine stresin de tetiklediği kozmetik sonuçlar da çözülür veya en azından iyileşme yoluna girer.

  18 eylül 00:59 18 eylül 01:28

  94. acı ojeyle bikaç sene önce aştığım alışkanlık

  14 eylül 15:23

  93. insanların stres kaynaklı yaptığı hem vücuta hem tırnağa zararlı alışkanlık. ben acı ojeyle bıraktım süslüler. bırakamayan varsa önerriirm.

  11 eylül 14:49


  92. Sanırım yaklaşık son iki haftadır yapmayı bıraktığım eylem. Daha doğrusu alışkanlık. Tırnak etlerime bu aralar fazlasıyla özen gösteriyorum, günde iki defa hindistan cevizi yağı/yoğun bakım kremiyle ovup etlerimi itiyorum. 2 günde bir oje sürüyorum, Bu esnada da o bakımlı görüntü karşısında bu alışkanlığımı bırakmışım. Uzun süredir ilk defa el Tırnaklarımı kestim. Makul bir uzunluğa gelmişler, bakımdan sonra uçlarından kıt kıt kestikten sonraki görünüm inanılmaz hoşuma gitti ve an itibariyle nude bir oje sürdüm. Uzun tırnak kenarlarımın sert cisimlere ve parmak kenarlarıma batmasına alışık değilim yani Bundan sonra çok fazla uzatmasam da yine belli miktar uzadıktan sonra kesmeye devam edeceğim, Tırnaklarımda oje olmayınca yeme -daha doğrusu kemirme- isteğim daha da artıyor. Benim için uzun Tırnak = ojeli Tırnak olduğundan bir tane sararmayı önleyici cila edineceğim, zaten farklı ojelere meraklıyım bu sefer hakkını vererek kullanayım, bu girdi de bana ilham olsun.

  Edit: kenarlarımın yazacağıma etlerimin yazmışım.

  6 mart 2022 11:46 6 mart 2022 13:24

  91. Küçüklükten beri yiyordum ilk kaç yaşında başladım net hatırlamıyorum yaklaşık 16 yaşına kadar tırnağımı yedim. sonra bu durum tiksinç geldi bıraktım.sınav senem tekrar ortaya çıktı bu durum stres anında farketmeden yemek dediğim yutmak değil dişimle bildiğiniz kopartmak.o kadar kötü ki dişimle koparttığımda tırnağın bir kısmı geliyor bir kısmı kalıyor fena bir can yakması bırakıyordu.

  sonra bu durumu tekrar bıraktım sürekli instagram da oje sayfalarına bakıyordum.ancak şöyle bir durum var ki bunca yıl tırnağınızı yediyseniz tırnak kağıt gibi ince oluyor uzatınca o beyaz kısım sürekli bir yerlere takılıp duruyor.yaklaşık bir yıl kadar sürekli uzatıp kestim durdum.en son mixup isimli ürünle tanıştım bir yağ kendisi gerçekten tırnakları sertleştiriyor ve soyulma kırılmayı minimuma indiriyor.ki bence bu yağın mucizevisinden ziyade elleri tırnakları sürekli nemli tutmanın faydası yani bunun yerine elinizdeki herhangi bir yağ iyi gelir bana kalırsa.

  Artık el kremi kullanıyorum sürekli nemlendiriyorum kısaca.

  Eskiden tırnaklarım çabuk soyulurdu en çok işaret parmaklarımı yediğimi hatırlıyorum aynı papağan tırnağına dönmüşlerdi soran herkese kapıya sıkıştı falan diyordum kendilerine gelmeleri yıllar sürdü diyebilirim.

  Şu an hala mükemmel değiller eskiye oranla iyiler sadece tırnak yatağım çok minik olmasada kısa buluyorum (önerilere açığım)ama eskiye oranla uzamış gibi hissediyorum.

  Tırnak yatağım eskiden çok genişti yanları törpüleye törpüleye genişliği en aza indirdim.

  o da ayrı bi mevzu tırnaklarını sertleştirip uzatmak isteyenlere önerim mixup+biotin şiddetle öneririm.

  26 ocak 2022 16:10

  90. Kendimi bildim bileli bende vardı. Öyle dönemsel falan değildi hem de. Oje sürmek, uzun ve güzel tırnaklara sahip olmak benim için imkansızdı.

  Defalarca parmaklarımı kanattım, yara oldu, dolama oldu, şişti vs ama bu beni durduramadı.

  Üniversitede bile devam ettim buna. En son çok rahatsız olmaya başlamıştım. Herkesin elleri bakımlıydı benim ise tırnaklarım yamuk yumuk ve şekilsizdi.

  Uzatmak için çaba göstermeye başladım ama en fazla 3-4 gün dayanabiliyordum. Zaten alışık olmadığım için tırnaklarım her yere takılıyor gibi geliyordu ve rahatsız oluyordum.

  İlk olarak tırnak uzatan ve güçlendiren jelleri kullanmakla başladım. rossmandan almıştım. Pembe renkli, böğürtlen kokulu, anında emilen ve çok çabuk etki gösteren bir jeldi. Markası rival de loop olması lazım. Ama bildiğim kadarıyla şimdi satılmıyor :(

  En son instagramda "anxiety ring" diye bir yüzük çeşidi gördüm. Tırnak yemeyi engellemek için de kullanılıyormuş. Zaten tırnak yemek de bir tür dürtü bozukluğu olarak geçiyor çoğu yerde.

  Mantık basit, bildiğiniz boncuklu yüzük. Stres anında bunları oynamaya başlıyorsunuz. Tam aynısı Türkiye'de var mı bilmiyorum ama muadilleri var. Elde bile yapılır.

  O anki dürtüyü başka yere yönlendirme mantığı kafama yattı. Ben de ne zaman tırnak yemek istesem normal taşlı yüzükleri takıp onları döndürmeye, ya da elime bir şey alıp oynamaya başladım. Bileklik, kolye, yüzük, stres oyuncakları hatta pullu bir tişörtün pullarıyla oynamak bile işe yarayabilir.

  Yaklaşık 1-2 hafta böyle idare ettim, zaten gün geçtikçe bu dürtü de azaldı, bir şeylerle oynamayı da bıraktım. Bir de sınav dönemindeyim, aşırı stresli olmama rağmen tırnaklarımı yemedim.

  Şuan tırnaklarım uzadılar ve 5953 yıldır heveslendiğim ama asla süremediğim ojeleri sürmeye başladım. O görüntü daha da hoşuma gittiği için tırnak yeme olayı iyice soğuk gelmeye başladı.

  Ojeyi sildim, baktım ki tırnaklarımın yarısı beyaz. Yani boş. Yıllardır tırnak yeme sonucunda oluşan bir deformasyon büyük ihtimalle. O görüntü rahatsız etti o yüzden tekrar oje sürdüm. Zamanla geçeceğini düşünüyorum.

  Umarım sizin de işinize yarar.

  22 kasım 2021 22:25 22 kasım 2021 22:26

  89. denenebilecek herşeyi denedim. klişedir;"acı oje bile fayda etmedi" aynen etmedi. ben normal ojeyi sürdüm sürdüm onu kemirdim, tırnak yatağını sürekli ittirdim.tırnağım insan tırnağına benzeyince gittim hemen manikür yaptırdım. böylelikle bıraktım tırnak yemeyi. tırnak uzayınca zaten el ağıza gidince hemen hatırlıyorsunuz fakat güçlendirici ürünler kullanmak çok önemli, bir tırnak kırılınca diğerlerini farkında olmadan yemeye başlıyorsunuz çünkü.

  11 mart 2021 04:14


  88. Bu konuda sayfalarca yazabilirim çünkü çok çektim. Küçüklükten itibaren yani kendimi bildim bileli tırnak yiyordum. Tırnak makası, törpü hiç kullanmadığım şeylerdi. Sadece dönemlik yaptığım bi şey değildi sürekli yiyordum. Hiç düzgün tırnaklarım olmamıştı. Bazı zamanlar utanırdım bile ellerimden. Ama asla elimde değildi durdurmak. Fark etmiyordum kopardığımı. Anca sızlarsa falan bakıyordum ki yine koparmışım. Uzamasına fırsat vermeden derinlere kadar koparıyordum. 

  Yıllarca böyle devam etti. Yıllar geçerken başka problemlerle uğraşmak zorunda kaldım. Çok yıprandığım ve tamamen asosyal, her seyden izole bi şekilde geçen 7-8 ay sonunda kendimi toparlamaya başlamışken aynaya baktım. Kendimde kusur olarak gördüğüm her şeyi değiştirmek istedim. Yıllarca bırakamadığım tırnak yemeyi o gün o an bıraktım. O kadar kötüydü ki düzelmesi 2-3 ay sürdü. Ama düzelince içimde ne kaldıysa yapmaya başladım. Ojeler, manikürler, bakımlar vs. Ben böyle özendikçe aklıma gelmez oldu yemek. 

  Sadece pandemi yeni başladığında strese mi girdim bilmiyorum bi defa kopardım tırnakları. Ama sonra asla olmadı. Şimdi mutlu mesut törpüyle yaşayıp gidiyoruz. 

  11 mart 2021 03:53

  87. üniversitedeyken oje sürme alışkanlığıyla kurtulmuştum. Pandemiyle birlikte bu alışkanlığım  sona erdi  ve sınava hazırlık sürecinde olduğum için stresle birlikte tırnak yemeye başladım. Zaten bu dönemde elle temas iyi bir fikir değil. Tırnaklarım azıcık uzasa kesmeye çalışıyorum. Bu sefer de yandaki etlere dadanmaya başladım. Corona belası bunu beğenir birazdan.

  11 mart 2021 02:00

  86. Ergenlik dönemimde stresten ve psikolojik sorunlardan dolayı uzunca bir süre yemiştim. Hatta elim sürekli ağzımda geziyordum. Ama o şekilde ellerim gerçekten biçimsiz ve çirkin duruyordu ve utanıyordum. Sonra bir gün maniküre gittim. Tırnaklarım güzelce toparlandı ve bakım yapıldı. Parlak bir oje de sürdükten sonra tırnaklarımın yeni hali o kadar hoşuma gitti ki bir daha asla yemedim. Kadında bakımlı eller bir başka güzel duruyor. Zaten uzun tırnak kullanmayı sevdiğim için gözüm gibi bakıyorum şu an.

  10 mart 2021 19:11