sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (13)
 • medya (0)

1. Kalbin atım hızının çeşitli nedenlerle artmasıdır.

her zaman kalp hastalığı belirtisi değildir: Koşmak, sindirilmesi güç gıda yemek, heyecanlanmak, sigara, içki, çay, kafein ihtiva eden içecekler içmek, bazı ilaçlar ve kadınların regl dönemleri taşikardiye neden olabilir. Bu tür taşikardi, nedenin ortadan kalkmasıyla geçer. Fakat kalp ve böbrek hastalıkları, ateşli hastalıklar ve zehirlenmeler de taşikardiye yol açtığından ihmal edilmemesi, doktora başvurulması gereken bir durumdur.

Taşikardiye neden olabilecek durumlar içerisinde son zamanlarda sıklıkla reklamları yapılan ve tüketilen zayıflama hapları da gösterilebilir.

8 kasım 2014 00:44

2. geçtiğimiz cuma kardiyovasküler sistem sözlüm olduğu için bütün hafta görmekten bıkmış olduğum, kalp atım hızının/sayısının artışını ifade eden sözcük. ben diş hekimliğinde böyleyim, allah tıpçılara sabır versin valla.

9 kasım 2014 01:16

3. kalp atışlarının 20+ yaşlarda 60-80 normaldir. 100'ün üzerine çıkarsa taşikardi'dir.. bu illet yüzünden deprem oluyor sandığım çok olmuştur.

ayrıca taşikardi nedir ya gençlerde de oran yüksek hastalığın ismi biraz yaşlı :)

edit: düzeltme,ekleme

6 mart 2016 01:11 6 mart 2016 16:01

4. Kalp atım sayısının dakikada 100den fazla oluşudur.

80 üzeri taşikardi değildir 100 üzeri taşikardidir.

6 mart 2016 01:24

5. Dinlenme durumunda kalbin dakikada 100den fazla atması. 60dan az atması da (bkz: bradikardi)

6 mart 2016 02:09

6. Kalbimin ağzımda atmasına ve çarpıntının şiddeti nedeniyle oturduğum yerde vücudumun sarsılmasına sebep olan rahatsızlık. Çarpıntı sırasında dışardan bakan biri göğsünüzün inip kalkışını kıyafetinizin üstünden bile farkedebilir, başlayıp bittiği anları açıkça görebilir.

6 mart 2016 02:18

7. Benden yaşça küçük bir sevgilim vardı. Ben burun bükerken o türkçe şarkılar dinlerdi. Kalben'in bi şarkısını yolladı bi gün bana yine burun büküp dinlemedim. Sonra bi ara kavga ettik, evde yalnızken açıp dinledim o yolladığı şarkıyı. Bir harikaydı, bir güzeldi ki sormayın (sadece isimli şarkısıydı bu arada)

Sonra diğer şarkılarını da dinlerken kalben'in çok başarılı bir müzisyen olduğuna kanaat getirdim. Çocukla ayrıldık. Olmadı, yürümedi... Çok güzel sevişir, sakin sakin öpüşürdük. Olduramadık. İçimde ne bi kırgınlık var, ne kızgınlık. Çok güzel bikaç ay geçirdik ve bitirdik. Ama hayatıma çok tatlı şarkılar kattı ve öyle gitti...

Mesela taşikardi;

**

Yaşamak güzel, bildiğin gibi,

Hiçbir şey değişmedi gittiğinden beri,

Halılar yerde, lambalar eski,

Aynalar bomboş, ayaklar yalnız...

Bağır çağır ağlıyor üst komşunun kızı,

Altında çırılçıplak gülen biz değil miyiz?

Ayrılık sarar beni artık,

Ayrılık, ayrılık, ayrılık dinler,

Günün nasıl geçti?

Yemekte ne vardı?

Boşver bunları, öpüşelim...

Kalır geride sevdiğim küçük şeyler sana dair,

Sesin uçup giderken, pencelerden...

Arkadaşlar sorar, bu sorular yorar kalbi,

İyi gelir taşikardi,

Anlarsın bittiğini...

**

Buruk bir gülümseme oluştu mu yüzünüzde şarkı bittiğinde? :)

16 eylül 2016 15:48 16 eylül 2016 15:50

8. Sadece otururken 160'ı gördüğüm için ölçüm sırasında spor koçunun benden rapor istemesine sebep olan illet. Çok kötü bir anda böyle ölecekmiş gibi hissettiriyor. Asla doğru düzgün spor yapamadım hayatımda bir çok doktora gittim ilaç yazılmadı kafein ve sigara arttırıyor dediler bıraktım yine aynı değişen bir şey yok. Kontrol altına alınamadıysa bir saatten sonra alışıyorsunuz öyle yaşamaya çekenlere Allah kolaylık versin.

16 eylül 2016 17:40

9. Kalbin 1 dakikada 100 defadan fazla atmasıdır.

*sağlıklı bir yetişkin kalbi dakikada 60-100 defa atar.

Eğer sağlıkçı biriyle arkadaşlık yapıyorsanız, heyecanlandığında 'taşikardi oldum' dediğini duymuş olabilirsiniz.

17 eylül 2016 02:13

10. Sinüzal taşikardi sebebiyle her gün en az 2 3 kez yaşadığım durumdur. Birkaç saniye içinde kalp atımının 50'den 160 170'lere çıkması, birkaç dakika sonra birden normalde dönmesiyle devam eden bir döngü bu ancak o sırada bütün vücut sistemleriniz zorlanıyor. Kısa devre gibi bir şey. Panik eklenirse daha kötü çünkü alışmak mümkün değil birdenbire yakalıyor sizi. Neyse ki buna şükür diyorum kalpten muzdarip herkese allah şifa versin.

17 eylül 2016 04:18