sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (26)
  • medya (0)

  26. Bunların yanında bir de benim gibi sen demesi gereken insanlara bile siz diyenler var tabii. Bakınız hoşlandığım çocukla on yıldır tanışmamıza rağmen görünce ciddi bir şekilde elini sıktığım ve sizli bizli konuştuğum için hala level atlayamadık mesela...

  18 ocak 19:59

  25. Bunu yapanlar birkaç gruba ayrılır

  1. Gerçekten bilmeyenler, siz diye hitap etmesi gerektiğinin farkında olmayan ya da ağzı bu tarz formal konuşmalara alışkın olmayanların kullanımı.

  2. Bilerek ve isteyerek muhattabına değer vermediği izlenimini karşıya iletmek amaçlı ya da algılanan ya da algılatılmak istenen statü farkına istinaden yapılması.

  3. gerçekten lakayt, gevşek, samimiyet düzeyini ayarlayamayanlar.

  Ben açıkçası son ikisinden nefret ediyorum ve fırsatını bulduğum anda acımasızca eziyorum başlarını. 

  18 ocak 14:03

  24. Bunu yapanla muhatap olmuyorum. Bir kişinin seviyesini en net gösteren şeylerden biridir kanımca. Çocuk olsun yaşlı olsun biri bana şu şekilde hitap etse hemen duzelttiririm. Çocuklara küçük yaşta bunun öğretilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bazı hanzo aileler çocuklarını özgüven bombası gibi yetiştirmeyi dan dun konuşma yapması olarak algılıyor. Hakeza yaşlı biri bana derse "siz" hecesini bastırarak vurguyla söylüyorum. Bazıları hemen söylemini değiştirirken bazıları devam ediyor, devam edenleri de uyarıyorum. Görgü kurallarına giriş 101 bana göre bu.

  18 ocak 13:56

  23. Öğrencilerimi her defasında yapmamaları için uyardığım, yaşıt, küçük veya büyük farketmeksizin, meslek ayırt etmeksizin kişinin kendisi izin vermediği sürece yapılmasını hoş bulmadığım, saygısızlık belirtisi olduğunu düşündüğüm eylem.

  18 ocak 07:55

  22. Bu bir kalite kriteri benim için. Eğer sen diye hitap ediyorsa bir kişi beni hiç tanımadığı halde,  bir hizmet, bir ürün veya herhangi bir başka bir şey satın alacaksam hemen vazgeçiyorum. He bunun daha da kötü versiyonu tanımadığı birine canım diye hitap eden insan. Hiç anlamıyorum. 

  Ayrıca siz dilini kullandığım için sıklıkla eleştiriliyorum. Halbuki benim için bir saygı, bir kişisel alana girmeme sınırı. Devlet hastanesinde de çalıştım bu arada, illa teyze,amca demem gerekecekse de, x hanım teyze/amca demişimdir. Hiçbir zaman yat,kalk,aç, uzan vs demedim yoğunluğu mazeret olarak kabul etmiyorum. Evet çok yoğun çalışıyorduk ama bu nezaketsiz olmayı gerektirmiyor. Siz siz olun, ‘siz’ demekten vazgeçmeyin.

  17 ocak 23:08 17 ocak 23:15

  21. işte aradığım başlık! sürekli başıma gelen eylem.

  1.50 boyunda minyon bi tipim galiba bundan dolayı dolmuşta falan hep "sen" diye hitap ediyorlar. tanımadığın, samimi olmadığın birine siz diye hitap etmek saygı göstergesidir.

  içimden " sen ne demek ya öküz müsünüz siz?" demek gelse de tatlı bir ifadeyle " siz dicektiniz galiba" diyerek karşı tarafta umutsuzca farkındalık oluşturmaya çalışıyorum...

  17 ocak 20:50

  20. Ben herkese siz diye hitap ederim. Sevgilimin erkek kardeşi dahil :) yalnız sonradan samimilesince bi tuhaf oluyor, sen mi diyeyim siz mi bilemiyorum :)) bana hitap edilirken de genelde takılmam ne dendiğine. Ancak, karşımdaki insana gıcık olmuşsam, beni başından savmaya kalktığını veya burnu havada davrandığını farkedersem o zaman ilk kizacagim şey bu olur. (gizlinot: Nasil bi dengesizmisim valla ben de anlamadim :) )

  17 ocak 14:36 18 ocak 16:04

  19. başlığı okurken bile tüylerim diken diken oldu. hayatta en nefret ettiğim şeylerden biridir. yeni tanıştığım herkese siz diye hitap ederim. Hele ki iş yerinde aylarca muhattap olduğum, herkesin sen dediği kişilere bile siz diye hitap ederim. bir yazar hastanedeki sen tabirine değinmiş. o kadar haklı ki. hastanede bırak doktoru, hemşireler, hasta kabuldeki kişiler bile sürekli sen diye hitap ediyor. yanına girdiğim doktor oldukça yaşlıysa bir yere kadar tolere edilir ama genç doktorlarda çok rahatsız edici olabiliyor. okulumdaki profesörler bile çoğunlukla öğrencilerine siz demeyi tercih ederken neden dolmuşta para azatmamı isteyen kadın sen desin? bu ne samimiyet? aslında olay samimiyet değil. bazı insanlar kendisinden büyük gördüğü insanlara karşı el pençe olur. siz diye hitap eder. kendisinden alçak gördüğü kişilere de özellikle sen diye hitap ederek kendisini ondan aşığıda değil, daha üstün gösterme çabasındadır.

  17 ocak 14:27

  18. Devlet hastanesinde çalışan doktor turnusoludur benim için. Biz karşılarında izin almadan oturunca saygısız oluruz, haşa yanlışlıkla gözlerinin içine bakarak konuşsak arkamızdan kim bilir neler söyler ancak ömrü hayatında görmediği insana hemen sen diye hitap(gizlinot: Emir?) Etmek onun en büyük hakkıdır. O ki, yıllarca okumuş da okumuştur. Ne için okuduğunu biz bilmiyoruz ya, sanki hiç para almadan insanlık hayrı için doktorluk yapıyor gibi davranır ve her zaman mağdurdur. bir nedeni vardır bu davranışının elbette, o yıllarca okumuş, okumuş ve okumuştur...

  kendimizi ezdirmeyelim. sen diyene sen diye karşılık verin lütfen, karşısında ufak çocuk var gibi(gizlinot: Özellikle yaşlı hastalara çok yapıyorlar bunu) azarlayıp hemen sen kimsin de bana sen dersin derse de yine cevabımız hazır olsun.

  17 ocak 14:00

  17. kim olursa ve yaşı kaç olursa olsun, iş yeri gibi profesyonel ortamlarda yeni tanışılan veya pek samimi olunmayan herkese 'siz' diye hitap edilmeli bence.

  özellikle iş yerinde daha önce hiç bir samimiyetimiz hatta iletişimimiz bile olmayan insanlar sırf onlardan yaşça küçük olduğum için 'sen' diye hitap ettiklerinde bana saygı duymadıklarını düşünüyor ve çıldırıyorum. özellikle söz konusu kişi erkekse daha da sinir oluyorum.

  7 nisan 2017 16:44