yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (8)
  • medya (0)

  8. Eveeet ben de deneyimlerimi paylaşmaya geldim çünkü kullananların yorumları her zaman benim çok işime yarıyor.Uzun bir yazı olacak durumu olmayan okumasın(gbkz: swh).

  Pcos tanısı konmuş, sonra iyileşmiş biri olarak bu durum regl döngümü hiçbir zaman etkilemedi. Normalde düzenli döngüye sahip bir insanım döngüm 32 günü asla aşmamıştı ta ki bu aya kadar. Bekle bekle yok bekle bekle yok 36 günü aşınca öncelikle hemen bir gebelik testi yaptım. İhtimal düşüktü zaten ve negatif de çıktı derin bir oh çekildi. Aktif cinsel hayatı olan süslülere de ilacı kullanmadan önce bunu tavsiye ediyorum çünkü hamile olunması durumunda bu ilacı kullanmak sorun olabiliyormuş. (Eğer hamilelik istemiyorsanız bebek daha iyi tutunabiliyor ya da istiyorsanız da çocukta sağlık sorunlarına sebep olabiliyormuş.)

  Daha sonra bir iki gün daha bekledim gelmeyince de tarlusalı deneyimledim ilk kez. Ben ki saçma sapan adı sanı bilinmeyen hastalıklar geçirmiş , bir ilaçta bir yan etki varsa onu dibine kadar yaşamadan rahatlamayan bir insanım, bu ilaçta bana hiçbir şey olmadı. Pms kaynaklı bir uyku ve iştah artmam vardı zaten ama ne ödem ne huysuzluk ne ağrı resmen sıfır sıkıntı yaşadım. Ki bunları her pms dönemi yaşarım. Ertesi gün hapı da bana hiç dokunmamıştı gerçi neyse konumuz bu değil.

  İlacı ilk gün 2 tane sonraki 3 gün 3'er tane 5. gün sabah da 1 tane olacak şekilde bitirdim. Sanırım önerilen günde 2 ama ben sıkılmıştım artık. İlacın son dozunu aldıktan tam 2.5 gün sonra regl oldum. Şu an her şey iyi durumda. Ekstra ağrılı bir regl dönemi olursa güncelleyeceğim ancak benim her reglimin ilk günü mini bir kabus olduğu için ilaca bağlamam çok abartı bişey olmazsa.

  ben şimdi niye bu kadar detaylı anlattım? Çünkü ben de araştırırken sürekli detay öğrenmek istedim kıyaslayabilmek için. Hormon alıyoruz sonuçta dışarıdan çok da ''amaan nolcak'' denebilecek bir şey değil bence bu. Kişisel tecrübeler tabii ki farklı olabilir benimki de bu şekilde. <3

  Not: Reglin ilk gününden bildiriyorum, hayatımın en ağrısız regl dönemi galiba ağrı kesici almama bile gerek kalmadı.

  24 ekim 2019 20:12 25 ekim 2019 10:58

  7. Hormonal duruma göre kimi zaman içtiğimde bir gün sonra regl oluyordum kimi zaman on gün sonra. tamamen o anki psikoloji, beslenme-uyku düzeni vs de ilaçtan sonra erken veya geç olmanızı etkiliyor. 

  12 ağustos 2019 14:14

  6. 1 aydan uzun süredir regl olmadigim için doktorun verdiği adet söktürücü hap. 6 günün sonunda bitiyormuş ve 2 hafta içinde regl olunuyormuş. Bende çok fazla kasık ağrısı yaptı. Umarım kullandığıma değer.

  10 temmuz 2019 02:08


  5. Regl döngüm düzensiz oluyor ya da çok geç oluyorum, Genetik faktörler dolayısıyla doğum kontrol hapı kullanamadığım için doktorumun döngümün düzenlenmesi için verdiği ilaç. Şimdiye kadar iki-üç kutu bitirdim. Kutu bittikten en geç üç gün içinde regl oluyorum. İnternette psikolojik olarak yan etkileri olduğu yazılmış, bende öyle bir etki yaratmadı.

  25 mart 2019 23:56

  4. Özellikle yazın tatil dönemlerinde adet döngümü bozduktan sonra gelmeyen adetimi 4-5 günde getiren mucizevi ilaç. Sinirimi, stresimi, soru işaretlerimi alıp götürüyor. İyi ki varsın tarlusal.

  25 mart 2019 18:43

  3. Polikistik over hastasıyım, uzun süredir doğum kontrol hapı kullanıyorum ve bıraktığım ay adet olamıyorum. Doktorum arada bırakıp adet oluyor muyum diye denememi tavsiye etmişti. 6 aydır ilaçla düzenli regl olunca geçen ay hapı bırakıp denemek istedim ve olmam gereken günün üzerinden 15 gün geçmesine rağmen regl olamadım. Tarlusal'a başladım. Normalde bunu içince regl im 1 hafta içinde gelirdi fakat bu sefer 1 haftayı geçince acayip bir şekilde korktum. Benim halimi en iyi regl olmayı isteyip olamayan anlar. Neyse bugün 9. gün, çok şükür regl oldum. Eğer olur da birisi bu hapı içmiştir ve hala regl olamamıştır, lütfen üzülmesin 12 güne kadar süresi var bu süre geçtikten sonra doktora başvurulunca da başka çare bulunuyor.

  25 mart 2019 17:36

  2. ilk kullandığım zamanlar aşırı bir kan akışıyla uğraşmak zorunda kalmıştım, üstünden aylar geçmesine rağmen kan miktarı bir türlü dengeye girememişti ve bir daha kullanmam demiştim. geçtiğimiz yaz gene adet gecikmesi yaşayarak doktora gittim. tabii ki caaağnım doktor bana yine bu ilaçtan verdi <3 korka korka kullandım ama ilk kullandığım gibi olmadı, kan miktarı gayet normaldi.

  ayrıca hamilelikte düşük yapma amacıyla kullanılır diye reçetesiz satılmayan ilaçtır.

  13 eylül 2017 23:25


  1. Doğum kontrol hapı sebebiyle (gizlinot: qlairista) geçen ay 40 küsur gün geciken reglimin gelmesini sağlamak için doktorun reçete ettiği adet söktürücü ilaç. 

  Eczaneden alırken eczacı ısrarla "hamile olmadığınızdan eminsiniz değil mi?" Diye sordu ilacı vermeden. Sonra ekşi'de falan okuyunca öğrendim ki bunu düşük yapmak için mi kullanıyorlarmış öyle bişey. 

  Neyse, kutudaki hapları bitirdikten sonra takribi 10 gün içerisinde gelecek demişti doktorum. Benimki haplar bittikten sonraki 5. günde geldi. bu da Doğum kontrol hapları gibi hormonal bir ilaç, hormon yüklemesi yapıp regli öyle getiriyor falan sanırım. 

  Bana etkisi; zaten tedavisini gördüğüm sivilcelerimi halaya kaldırıp, yüzümü fadime'nin düğününe döndürmesi şeklinde oldu. 

  Bunun dışında normalden daha ağrılı, daha kanlı, daha uzun vs geçmedi regl sürecim. Bu ay da tam zamanında geldi. Sivilce probleminiz yoksa gecikme durumunda doktor kontrolünde kullanabilirsiniz. 

  13 eylül 2017 21:05