yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (13)
  • medya (3)

  1. Konumuz tecavüz değil, bunu onaylayan bakış açısı.

  Tecavüz kültürü, tecavüzün olağan karşılandığı, sık görüldüğü ve normalleştirildiği toplumları tanımlamak için kullanılan bir deyimdir. tecavüz kültürü; yaşanan cinsel saldırıdan ötürü kurbanı suçlama, insan vücudunun metalaşması, tecavüzün önemsiz bir olay gibi algılanması gibi davranışları içerir. Bu tür toplumlarda ırkçılık, homofobi, diğer inanışlara hoşgörüsüzlük gibi ayrımcı yaklaşımlar daha sık görülür.

  Tanımı yaptıktan sonra, bunun günümüzdeki örneklerine gelelim:

  tecavüz kültürü;

  *tecavüze uğramış 18 yaşından küçük bir kız için "yaşından büyük gösteriyor" ya da "ruh ve beden sağlığı zarar görmemiştir" gibi açıklamalar yapılmasıdır.

  *sevgilisi tarafından feci şekilde öldürülen kız için, "çocuğun evine giderse olacak olan bu", "zaten para avcısıymış kız" gibi yorumlar yapılmasıdır. (Münevver Karabulut)

  *bir şehrin, ufak iki çocuğa tecavüz edenleri saklama konusundaki sinir bozucu dayanışmasıdır. (siirt tecavüz dayanışması)

  *bir annenin, "gelininiz çok açık giyiniyor, oğullarım var" gibi bir cümle kurması, oğullarının ahlaksızlığını kadının kıyafetine bağlamasıdır. oğlunu günaha çağıranın kadın olduğunu iddia etmesidir.

  *insanların tecavüz mağduru hakkında "niye öyle giyinmiş?", "o saatte dışarıda ne işi varmış?", "içki içmiş zaten" gibi yorumlar yapması, tecavüzcüyü ve tecavüzünü haklı kılan(!) nedenler aranmasıdır.

  *sinir olunan kadına dair "şöyle iyi bir tecavüzü hak ettiği" türü yorumlarda bulunulmasıdır.

  *hapishanede yaşanan tecavüzleri normal karşılamak, hatta tecavüzcünün bu şekilde cezasını çekmesini ummaktır.

  *markaların reklamlarında tecavüzü para kazanma fırsatı olarak kullanmalarıdır. (calvin klein'ın yasaklanan kot reklamı)

  *gazetelerin tecavüz haberlerini olayın en iğrenç ayrıntısına dek yazmasıdır.

  *politikacıların "kürtaj kötüdür, çocuk öleceğine tecavüze uğrayan kadın ölsün" gibi açıklamalar yapmasıdır.

  *tecavüzün espri olarak kullanılması, gol yiyen futbol takımlarının "tecavüz edildi" diye yorumlanması, küfürlerin genellikle kadınlara yönelik olmasıdır.

  *kadınlara tecavüze uğramama yollarının öğretilmesi ancak erkeklere tecavüz etmemenin öğretilmemesidir.

  *büyük bir telefon firmasının açığı yakalandığı için ortaya çıplak resimleri çıkan ünlülerin kendi özel alanlarında çektikleri bu resimler sebebiyle internet üzerinde suçlanması ve bu kadınların aşağılanmasıdır.

  *tecavüze uğrayan kadının çevresinde yadırganması, işinden kovulması, kurbana etrafındaki insanların ona aşağılayarak bakması; bu yüzden çoğu kadının bu travmatik olayı dile getirmekten, tecavüzcüyü şikayet etmekten çekinmesidir.

  *tecavüz mağduru erkeklerin, "tecavüzcü kadınsa, bundan keyif alması" gerektiğinin beklenmesidir. tecavüzcü erkekse bunu dile getiremeyecek kadar çevre baskısından korkmalarıdır.

  *tecavüzün çoğu erkek tarafından "aslında kadın da istiyor" diye yorumlanması, bu içerikte şarkılar yapılmasıdır. (blurred lines)

  *tecavüz haberi okuyup "yine tecavüz olmuş" denip, sayfayı değiştirmek, bunu yadırgamamaktır.

  *dizilerde konu sıkıntısı olduğunda, bir karakterin mutlaka tecavüze uğraması ve bununla izleyici çekme çabasıdır.

  tecavüz kültürü, kadınların bu şiddet içerikli eylem yüzünden kendilerini suçlamaları gerektiğine inandırır. bu görüşün yok edilmesi için var güçle mücadele edilmelidir.

  5 eylül 2014 17:22 5 eylül 2014 17:26

  2. Ana akım medya bile tecavüz haberlerini (link: http://www.suslusozluk.net/gorseller/10316_3345_1441488036_f26182.png böyle) verdikçe, sosyal medyada takip ettiğimiz haber kanalları tecavüz gibi bir insanlık ayıbının haberini sırf iki tık fazla almak için yarı çıplak, utanan kadın görselleriyle donattıkça, Türk yapımı erotik filmlerde tecavüz özendirildikçe ve taciz-tecavüz suçları en ağır cezalarla cezalandırılmadıkça beslenecek ve zenginleşecek olan kültürdür.

  Yeşilçam'ın bir dönem erotik film furyasını duyunca merak etmiş, sosyal bir deney yapar gibi açıp bazılarına hızlı hızlı bakmıştım. Kadının aciz görüldüğü, aşağılandığı, hemen hemen her filmde tecavüze uğradığı, tecavüzden içten içe keyif aldığı, sonra da "nasıl olsa bir kere oldu." psikolojisiyle adamdan vazgeçemediği, sevişme sahnelerinde kadının her yeri teşhir edilip, mıncıklanıp, emilirken erkeğin hiçbir yerinin görünmediği, insanı sinir hastası eden filmlerle karşılaştım. Kadınlar kendisini tatmin etmek adına hiçbir şey yapmayan erkeğin ufacık bir dokunuşuyla dakikalarca inleyip orgazmdan orgazma koşuyordu. Filmlerde korkunç bir mesaj vardı aslında; erkek için erkek olmak her şeye yetiyordu, her şeyin mazereti olabiliyordu...

  Azıcık düşününce dehşete kapıldım, Türk erkeğinin zihni yıllarca bunlarla beslenmişti.

  Şimdi yine sosyal bir deney yapar gibi açın birkaç siteden erotik hikayeler okuyun; hepsinde tecavüzün, ensestin, kadını aciz bir seks objesi olarak görmenin nasıl özendirildiğini görürsünüz. Özellikle ensest hikayeler(gizlinot: hayaller demek lazım aslında) çığrından çıkmış durumda, göz ucuyla bakmak bile insanın midesini kaldırıyor. Bir baksanız; bunları hayal eden, yazan, kanıksayanlar aslında her gün aramızda dolaşan adamlar der, dehşete kapılırsınız.

  Medyanın tecavüzü reyting malzemesi olarak kullanması apayrı bir konu zaten, beni delirtiyor. Sosyal medyada bu tarz haberler gördüğümde altına saygılı ama ağır konuşan üslubumla ilgili haber kanalına güzelce giydirip en son "Sizin sırf iki tık fazla almak için yaptığınız bu oyuna gelmiyor, haber içeriğine tıklamıyorum. Onun yerine ..............'dan gelen tüm reklamları gizle tuşuna basıyorum. Bir bitmediniz!" diyorum. Rahatsız olduğum tüm haberler ve cinsiyetçi reklamlar için ilgili haber kanalına ya da firmaya şikayet maili de atıyorum, üşenmiyorum.

  Değişim gelecekte olan bir şey değildir, değişim şu an başlar. Biz "Böyle gelmiş böyle gider.", "Napalım, burası Türkiye!" , "Belki ileride daha iyi olur." falan dedikçe şu an başlaması gereken bu değişim sürecini ne idüğü belirsiz bir zamana erteleriz. Ses yükseltelim, tepkimizi gösterelim, ve başımız hep dik gezelim ki bir şeyler değişmeye başlasın artık. Yeter!

  5 eylül 2015 23:50 5 eylül 2015 23:53

  3. -dikkat ağır şiddet içerir-

  Susmayın kardeşim.

  Bu itler çoluğa çocuğa, hatta hayvana, yani savunmasız olan ne varsa ona halleniyorlar.

  Laf atma suretiyle saçıma dokunan iti ve ona destek çıkarak "kesin kuyruk sallamıştır" minvalinde konuşan diğer iti "bana bak sizi üst üste koyar s*kerim" diyerek sokağın başına kadar kovalamıştım ki direk onların iffetine oynamak lazım. Bi kadın olarak annelerini karıştırmayın.

  Yaşım 20'ydi.

  Yine olsa yine yaparım.

  Yasa masa hukuki yollar yalan.

  Biz savunmasız değiliz. Artık kadınların dişli olduğunu bildikleri için çocukları örselemek konusunda daha cesur oluyorlar.

  Tuttuğunuz gibi hayalarını tekmeleyin, herhangi bir cisimle de anal bekaretini alın şerefsizlerin.

  Ona o durumdayken Yardım edenin de haysiyetini mikiyim.

  13 kasım 2015 15:08


  4. bu aralar ifşa edilen tacizci sapıklarla aklıma gelen gerçek. tanımı yaptıktan sonra asıl bahsetmek istediğime geleyim.

  Genelde bu tür tacizci tecavüzcü sapıklar için "aynısı senin karına kızına da gelir inşallah" diye yorumlar okuyorum.

  iyi de o kadınların ne günahı var adam sapık diye?

  bu adam, yaptığı iğrençliğin ne kadar kötü olduğunu anlasın diye karısının kızının başına gelenle empati yapabilecek akıl sağlığında mı sanıyorsunuz?

  taciz kendi karısına kızına yapılınca "taciz çok kötü bir şeymiş, ben de yapmayayım" diye düşünebilecek zekaya sahip mi bu pislikler?

  lütfen böyle beddualarda bulunmayın.

  beddua kötülere yapılmalı, masumlara değil.

  11 ocak 2016 02:23

  5. hakkında (link: https://www.youtube.com/watch?v=hau52nj2_oM&list=WL&index=95 sokak röportajları youtube kanalının sorusuna gelen cevapları) ağzı açık izlediğim konu.

  9 şubat 2016 09:19

  6. ''tecavüz'' ile ''kültür'' kelimelerinin yan yana bile gelmemesi gerekir. tecavüz kültürü ne allah aşkına?!! bu tip tanımlar tecavüzü meşrulaştırmaya yarar sadece

  9 şubat 2016 11:59

  7. verilen sokak videosundaki insanlar nedir ya? senin yapmaya hakkın olan şeylerden ben kendimi neden kısıtlayayım? bak gülüyo diyo. bu nasıl bir rahatlık ya. cahillik çok kötü şey. cahil olmayanlarımız için bile.

  23 şubat 2016 00:20


  8. bu kültürün hakim olduğu topraklarda esasen başka bir şey hakimdir, kadınların hayatını mahveden her şey de ondan çıkmaktadır.

  10 ağustos 2016 23:47 10 ağustos 2016 23:52

  9. sert seks ile tecavüz ayrımının yapılmamasına sebep olan kültürdür.

  aşağıdaki cümleler erkek dergilerinden ve tecavüzcülerin cümlelerinden seçilmiş. bakalım ayırt edebilecek misiniz, hangisi tecavüzcü beyanı, hangisi erkek dergisinden alıntı? (çeviri biraz sıkıntılı oldu)

  1. Bir kızın seks yapmak istediğini söyleyebilmenin belirli bir yolu var. giydikleri Elbiselere göre gösteriş yapıyorlarsa...

  2. Bazı kızlar kısa kıyafetlerle dolaşırlar, vücutlarını gösterirler. Bir erkek de böyle bir şeye sahip olması durumunda onunla ne yapabileceğini düşünmeye başlar.

  3. Kızlar, anal seksi sever, çünkü onu inanılmaz derecede yaramaz yapar ve kızlar kirli bir fahişe gibi hissetmekten hoşlanır. Durum buysa, onun pis fantezisini yaşatmaya yardımcı olmak için her türlü aşağılayıcı eylemi deneyebilirsiniz.

  4. Maskaranın yanaklarından akıp gitmesi ağladıklarına işaret ve bu muhtemelen senin hatan. Ama bu zavallı güzelliği eski yöntem olan gir çık ile teselli edebilirsin.

  5. Bazen beni en sinir eden kızlar, erkeklerle dalga geçen sürtük olanlar. Bir erkeği azdırıyorlar ve sonra onu öylece bırakıyorlar.

  6. Pis bir konuşma, bir kız için tahrik edici olabilir. . . Hiç kimse bir farecik tarafından becerilmek istemez... Arada birkaç övgü de herhangi bir zarar vermez. . . 'Bahse girerim arkadan istiyorsun, kirli fahişe' gibi...

  7. Genel olarak kızlar iyidir. Ama bazıları fahişedir... Sürtükler o tiptir. Onları sert ve ağır bir şekilde düzmek gerekir.

  8. Eskortlar... Bir adamı nasıl açacaklarını biliyorlar. Sevgililerden vazgeçtim. Beni nasıl tatmin edeceklerini bilmiyorlar, ancak eskortlar yapıyor.

  9. Çoğu kızın biriyle yatmaya veya bir arabanın arka koltuğunda dolaşmaya isteksiz olacağını göreceksiniz. Ama genellikle onları baştan çıkarabilirsiniz ve o zaman bunu isteyerek yapacaklardır.

  10. Yanlış gidilen seks oyunu sebebiyle, mahkemede cinayetle suçlanan bir kadın gibi hiçbir şey yoktur. Cinayet ihtimali yatak odasına belli bir heyecan getiriyor.

  11. Kızlar, bu mini etekleri ve dar pantolonu giyerek azdıklarını belli ediyorlar. sonuçta vücutlarını gösteriyorlar... Farkında olarak ya da farketmeden 'Hey, güzel bir vücudum var, ve istersen sana göre(senindir)' diyorlar.

  12. iş üstünde yakalanmak istemiyorsanız... Gidip bir parkın bankında onu parçalayın(smash her). Eskiden benim taktiğimdi.

  13. Bazı kadınlar egemen olmakla birlikte, sanırım yumruğunu vurması gereken erkeklerdir. Erkekler erkek gibi olmalı. Erkek erkekliğini bilirse, kadın hakimiyet kuramaz.

  14. Bence bir kıyafet kuralı yasası çıkmalı ve ona uyulmalı. Kızlar bu kısa eteklerle ve böyle ateşli şeyler giydiklerinde, "arandıklarını" belli ediyorlar. (...girls are just asking for it)

  15. Kızlar bağlanmaktan çok hoşlanırlar. Onlara çaresiz kurban olma şansı verir.

  16. Kızlar çömlek çamuru gibidir, onları ısıttıysan onlarla istediğin her şeyi yapabilirsin.

  17. içki ısmarladığınız kız, bacaklarını sizin için ayırmamakta ısrarcıysa istatistiği düşünün. tecavüz vakalarının %85'i bildirilmiyor.

  18. sevişirken suratında zorlama bir ifade varsa, taklit yapıyor. ama böbreklerine yumruk geçirilmiş gibi bir surat ifadesi varsa, doğru yoldasınız.

  cevaplar: 1. (gizlinot: tecavüzcü) 2. (gizlinot: tecavüzcü), 3. (gizlinot: dergi) 4. (gizlinot: dergi) 5. (gizlinot: tecavüzcü) 6. (gizlinot: dergi), 7. (gizlinot: tecavüzcü) 8. (gizlinot: dergi) 9. (gizlinot: tecavüzcü) 10. (gizlinot: dergi) 11. (gizlinot: tecavüzcü), 12. (gizlinot: dergi) 13. (gizlinot: tecavüzcü), 14. (gizlinot: tecavüzcü), 15. (gizlinot: dergi) 16. (gizlinot: dergi) 17. (gizlinot: dergi) 18. (gizlinot: dergi)

  16 aralık 2016 09:39

  10. bir gazetenin tecavüz haberini verirken kullandığı (link: https://www.facebook.com/hurriyet/photos/a.10151049537160694.770098.233408450693/10158001330525694/?type=3&theater şu) fotoğraf bile durumu özetlemektedir.

  not: yorumlar korkunç.

  16 aralık 2016 13:28 16 aralık 2016 13:33