yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (29)
  • medya (0)

  29. Kardes duygusunu tatmayanlarin tek çocuk olmanin iyi bir sey oldugunu millete itelemeye çalıştıkları başlık olmuş bu. 2 tane abim var. Allah eksikliklerini göstermesin. Bir kız olarak bir tane de ablam olsun isterdim doğrusu. Kardeş sahibi olmanın tadını en iyi sahip olanlar bilir. Tabi hayırsız ise kardeşler ona bir şey diyemem fakat ne olursa olsun ileri de nasip olursa kesinlikle tek çocuk ile kalmak istemem çocuklarımin bir kardeşi olsun isterim.

  Geçen komsumuzun torunun bir olayina şahit oldum. Kız hüngür hüngür ağlıyordu amcasının çocuklarını ,teyzeleri gezmeye götürmüş kızın da annesi tek çocuk yani teyzesi dayısı falan yok amca falan olsa da. Çocuk nasıl ağlıyordu benim de Teyzem olsa beni de götürürdü diye.o ara anneannesi de Yanındaydı zaten. Kadının dediği tek şey suan böyle olacagini bilseydim bi çocuk daha yapardım zamanında. Torununa o kadar üzüldü ki o aglayisina benim bile içim gitti o ufacık çocuğun onların teyzesi varda benim neden yok diye evin içinde ağlayıp durmasına.

  8 kasım 2019 13:29

  28. eğer çocukluğunuzdan beri dertli sıkıntılı, bol tartışmalı ebeveynlere sahipseniz bunu paylaşacağınız-ortak olarak yaşadığınız kimse olmadığı için kaygı bozukluğu dolu bir çocukluk ve sonunda sanki siz onların ebeveyniymişsiniz gibi bir yetişkinlik süreci bahşeder. şımarık bencil falan değilim, bunlar olsa olsa yetiştirilme tarzı ne bileyim kişilik özelliğidir ama bu durum arkadaşları gereğinden fazla çok sevmek, hep kendinden ödün vererek kardeşmiş gibi fedakarlık yapmak ve evin içinde bir sıkıntınız olduğunda(sevgili, arkadaş problemi gibi) tek paylaşacağınız kişinin bir abi abla kardeş değil de daha yargılayıcı olan anne baba olması sorununu getiriyor. örneğin benim kuzenlerim de hiç yakın şehrimde olmadı, hep tektim ve buna güvenerek kuzen yeğenle büyür diyip tek çocuk yapmayı düşünenleri anlamıyorum, sayende onun çocuklarının kuzeni olmayacak. bir tercih meselesi, bence gelişimsel süreç açısından yanlış. kendi adıma en az iki ya da hiç çocuğu tercih ederim.

  8 kasım 2019 13:06

  27. Ben tek çocuk değilim ama yaşadıklarım neticesinde keşke tek çocuk olsaydım diyorum hep. İleride çocuk sahibi olmak istersem de ona kardeş yapmayı pek düşünmüyorum. Zaten rekabetle dolu ve oldukça zor bir hayatta bir de çekirdek aile içinde bunların yaşanmasına gerek yok. Elbette kardeşler arası full destek tam destek bir şekilde büyüseydim böyle düşünmezdim o da ayrı bir konu.

  7 kasım 2019 18:01


  26. eşimin tek çocuk olarak paylaşamadıklarını gördükçe üzüldüğümdür. küçükken hep bunu istemiştim ama iyi ki de kardeşim varmış diyorum.

  7 kasım 2019 16:16

  25. Öncelikle şunu söylemek istiyorum tek çocuk olmak şımarık olmak demek değil.evet tek çocuğum ve bunun nedeni babamı erken kaybetmemiz yaşasaydı eminim kardeşlerim olurdu.ama durup düşününce tek çocuk olmaktan mutsuz değilim.kardeş istemezdim çünkü çok sevdiklerimi paylaşamıyorum.kıskanç biri olduğum için annem sadece benim.disiplinli büyüdüm.düzen her zaman önceliğim olmalı şeklinde yetiştirildim.istediklerim maddi manevi imkanlar doğrultusunda oluyor.evde benim sevdiğim yemekler pişiyor.bir şeyi istersem şartlar olgunlaştığında elde ediyorum eninde sonunda.üniversiteyi şehir dışında kazandığımda oraya taşındık.annem benim üzerime düşüyor ve başka ilgilenecek kimsesi olmadığından aşırı korumacı yaklaşıyor.bu durum bazen beni geriyor baskı altında hissediyorum.üzerime bazen çok titriyor ergenlikte bu durum beni daha fazla bunaltırdı ama büyüdükçe kabullendim alıştım.tek çocuk olmanın en büyük ve en sevdiğim özelliği güçlü bir kadın olmak çünkü her işimi kendim halletmek zorundayım.markete gönderecek bir kardeşim yok,faturaları kirayı ödeyen bir abim yok ya da eve bir şey alındığında monte edecek,tamir yapacak biri yok.bunları yapacak tek kişi benim.evet tek çocuk olmak bana çok şey öğretti.hayatta yalnız kalsam yaşamak için gerekli her şeyi öğretti.birine ihtiyacım olmadan tek başıma işlerimi halletmeyi öğretti.yeni bir şey denerken sadece başarısız olursam yardım istemeyi öğretti.önce kendimi düşünmeyi sevmeyi öğretti.evet tek çocuk olmak benim hayattaki en büyük şansım.

  Tek üzüldüğüm konu ilerde çocuklarımın teyzesi veya dayısı olmayacak olması.

  6 kasım 2019 22:50 6 kasım 2019 22:54

  24. Ayrım yapılan bir evde, kardeşiniz olmasından evladır.

  5 nisan 2019 14:15

  23. çocukken bolluk yetişkinlikte ise yokluk demektir. 

  çocukken ailenin tüm geliri bana harcanıyordu ve bu elbette ki hoşuma gidiyordu. paylaşmam gereken bir şey yoktu; oyuncaklar, bilgisayar, televizyon kumandası her daim bendeydi. kardeş istiyor muyum diye soranlara hayır cevabını veriyordum. şimdilerde ise varlığını çok arıyorum. en başta paylaşmayı öğrenemedim ya da çok geç öğrendim ve hala paylaşmaya karşı bir direnç gösterebiliyorum zaman zaman. fakat en önemlisi de bir dost arayışı. anneden, kardeşten daha iyi bir dost olmuyormuş bu dünyada. arkadaşlarımın kardeşleriyle ilişkilerine bakıp özenmemek elimde değil. keşke oyuncaklarımı alacak, ödevlerimi yırtıp karalayacak, bilgisayar sırası için kavga edecek, televizyon kumandasını saklayacak bir kardeşim olsaydı da paylaşmayı ve saf sevgiyi bilseydim. keşke arada çok yaş farkı olmayan birini büyütebilseydim/eğitebilseydim ya da onun elinde büyütülüp eğitilebilseydim.

  5 nisan 2019 00:10


  22. en önemlisi her an rahatça oynayabileceğiniz oyun arkadaşınızın olmaması demektir.

  hani anne babadan olsa şöyle bikaç kardeş abiler ablalar kardeşler olsa daha mı eğlenirdim acaba diyorum..

  kesinlikle aslında bi yandan kardeşlerim var benim diyorum kuzenlerim, kuzen çocukları olduğumuz kişiler, bazı arkadaşlarım, evet ben de biliyorum kardeşliği diyorum ama ı-ıh. baba-anne den gelen, şöyle bi mıncırayım dediğiniz abi-abla-kardeş-ikiz-üçüz herneyse olmayınca, hayat azcık daha düz gibi. evet ailede ilgi odağı olursunuz, hiçbişey paylaşılmaz,kavga çıkmaz, hey hey tehey.. ama bence bu keyiften daha keyiflisi kardeşle gecenin bi vakti demeden yatakta tepinip zıplamak, eşyalarını paylaşmak vs. vs..

  sanıryoum oyüzden daha içe kapanık, bazı şeyleri katiyetle paylaşmayı bilemeyen, bazı şeyleri de haddinden fazla insanlara seriveren garipçe bi insanım.. hele ayrı anne-babanın tek çocuğu olarak, kendimi güçlü, ama yorgun hissediyorum.her haltı ben başarırımcılıkla gelen, herkese über görünüp kendi kabuğuna çekildiğinde yorgun hissettirendir..

  çocuk yaparsam kardeşlik bilsinler isterim.. imrendiğim şeyleri.. öyle ki evde 3 kedim var anne ve 2 yavrusu, diğer 2 kardeşleri de yakınlarımdalar, kuzenlerimde, onları da bir araya getiriyoruz zaman zaman.. 4 kardeş ve anne-baba görebilmiş oluyorlar birbirlerini..sanırım bu durumlar benim için çok değerli.. tek çocuk yapmayın, has bi şekilde sarılacağı bi kucak olsun insanın,bu güçsüzlük değil, daha güçlü olmaktır.

  8 şubat 2018 12:56 8 şubat 2018 12:58

  21. Abime çok kızdığım zamanlar içimden hep geçerdi bu keske ölsen gitsen de kurtulsam tek çocuk olsam derdim. İyi ki olmamış iyi ki ! Aramızdaki yaş farkı 5. Ben okula başladıktan sonra aramız her gün kötü olup istisnasız her gün kavga ederdik. Ama arkasından hemen arkamdan gelir gönlümü alırdı. Uzun süreli kus kalmışlığımız oldu ama sonrasında dayanamadım. Başka ülkeye gittiğinde odasına gider sanki o varmış gibi bagırırdım kendikendime :) küçükken başka şehirden geldiğimde kapısına vururmuşum ki abiii aç kapıyı seni özledim diye :)

  Hayatımdaki çoğu şeyi belki de %80 ini ona borcluyumdur. Bana çok sey öğretti. Hala da öğretiyor. Ben keske erkek olsaydım sana belki daha yararlı olurdum dedim Yok yok sen böyle iyisin dedi.

  Şimdi evlendi gitti. Özlüyorum sözlük. Bana taktığı lakapları nasılsın napıyorsun demesini, odasının önünden geçerken yatağın boş olduğunu görünce kapısını kapatıyorum ki görüp üzülmeyim. Ama butun bunlara rağmen beni hayatta en şaşırtan insandır kendisi. Tepkisini ölçemiyorum cunku.

  Eskiden çok özenirdim tek çocuk olmaya ama iyi ki değilmişim. Ve iyi ki küçük olan benmişim. Cunku böyle daha eğlenceli. İnş o ettiğim dualar kabul olmaz da tek kalmam .

  20 mart 2017 13:33

  20. tek çocuk olmak çok fazla sorumluluk demektir. aileniz için tek umut sizsiniz, varlarını yoklarını size verirler ki okuyup bir yerlere gelin diye. ailenin göz bebeği olma durumunu çok fazla yaşamadım açıkçası. maddi durumu ortalama bir aile olduğumuz için sanırım. güzel midir değil midir tartışılır ama bir kardeşimin olmasını çok isterdim.

  20 mart 2017 00:35