sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (452)
 • medya (1)

452. Başarabildiğime en çok sevindiğimdir. Bir süredir evden çıkmadığım için yapmıyorum. ( 1 aydır) çıktığım zamanlar da yalnızca akşamları oluyor ve sürmeme gerek kalmıyor. Cildim düzeldi, ışıldamaya başladı lekelerim azaldı. Adet döneminde çıkan sivilcelerim daha erken söndü ve bu sefer daha az çıktı. Fakat en önemlisini sona sakladım süslüler, dün makyaj yaptım ve ne göreyim, yüzümde 3 tane sivilce pırtlamış. Makyaj malzemeleri içindeki silikonun cildimi tıkayıp sivilce yaptığından iyice emin oldum. Siz siz olun, iyiliğiniz için silikon ve türevlerini içeren makyaj malzemelerini tüketmeyin. En kalitelisini alın ama on tane silikonlu yerine bir tane alın. Hatta ve hatta cildinize alerji yapıyor ise (benim gibi) hiç kullanmayın. Sevgiler (:

Edit: 3 sivilce çıktı demiştim ama bir anda 6 oldular (: Eksileyenler fondöten markaları sanırım (:

dün 12:48 dün 18:54

451. Hamilelik ardından ücretsiz izin derken neredeyse iki senedir haftada bir kere falan ten makyajı yapıyorum. Yeni doğum yaptığım zamanlarda o kadar bile yoktu. Cildimde hiçbir değişiklik yok. Öncesinde de fondoten diil ama bb krem kullanırdım hergün. Sonuçta ten makyajı yapardım. Ama yapmamanın çok anlamlı bir fark kattığını düşünmüyorum cilde. Akşam düzgünce çıkardıktan sonra sorun yok bence.

7 kasım 22:01 8 kasım 11:25

450. hamilelik sebebiyle zorunlu olarak bıraktığım eylem.. gerçi doktor kanıtlanan bir çalışma olmadığını ve ciltten emilimin o kadar yüksek boyutlarda olmadığını, temiz ürünler tercih edebileceğimi söylese de sadece çok özel zamanlarda bir kaçamak yapıyorum. ama bu süreçte kendimi çok bakımsız hissediyorum maalesef. ne yapalım, herşey bebeklerimiz için.

edit: bunda eksilenen durumu çok merak ettim cidden mesaj atsanıza =) tercih meselesidir bu. isteyen full makyaj da gezebilir. isterse hiç makyaj yapmaz. ruj bile sürmez.

7 kasım 14:56 8 kasım 10:50


449. ben de ten makyajını bırakmanın cilt güzelliğine çok da bir etkisini olmayacağını düşünenlerdenim açıkçası.

son bir yıldır makyaj yapmaya başladım. cildimde hiç bir farklılık yok. hatta artık daha az sivilce çıkarıyorum. çünkü makyaj yapmadığım zamanlarda yüzümü düzenli ve yeterince temizlemiyordum. eve yorgun geldiğimde amaan ne de olsa yüzümde bir şey yok bir su çarpıp uyurum diyordum. öyle de yapıyordum. tabi ki bütün toz pislik yüzümde kalıyordu su ile çıkmadığı için, o da sivilce yapıyordu.

yani demek istediğim iyi bir şekilde temizlediğiniz ve temiz içerikli doğru ürünlerle ten makyajı yaptığınız sürece ten makyajının cilde çok da zararlı olduğunu düşünmüyorum.

ayrıca başlıkta daha önce de söylendiği gibi güneş kremi de yüzden arındırması zor olan ve genellikle gözenek tıkayan bir üründür. o zaman güneş kremi de sürmesin kimse.

o yüzden isteyen istediğini yapsın bence arkadaşlar.

7 kasım 13:02 7 kasım 13:03

448. FONDOTENİ BIRAKIP KAPATICIYI BIRAKMAMAK DEĞİL BU BAYAĞI KAPATICISINDAN , FONDOTENİNDEN TUTUNDA ALLIĞINA , BRONZERİNA KADAR HEPSİNİ BIRAKMAKTIR. BEN ÖZEL GÜNLER HARİCİNDE KENDİMİ ÇOK KÖTÜ HİSSEDERSEM YAPIYORUM AMA ÇOK NADİR OLUYOR BUNLAR.. CİLDİMİ DİNLENMİŞ DAHA SAĞLIKLI HİSSEDİYORUM VE CİLT PROBLEMLERİMDE DE AZALMA VAR

7 kasım 11:53

447. benim için fondöteni bırakmaktır. Şu ara günlük rutinimde göz altım ve burun kenarlarımı kapatıp, sadece allıkla yüz makyajımı bitiriyorum. Görüntüye alıştığım için rahatsız etmiyor ama eskiden fondötensiz markete gitmezdim. bence yavaş yavaş fondöten kullanımını azaltmak uzun vadede hem zamandan hem de paradan avantaj sağlıyor.

7 kasım 10:58

446. Deneyim ve araştırmalarıma göre ten makyajının ciltte olumsuz etki yaratmasının yegane sebebi temizlemenin sandığımızdan da zor olması. Yüzüme hiçbir şey sürmeyecek olsam belki bırakmayı düşünürdüm ama her gün bol bol güneş kremi sürüyorum ve maalesef güneş kremi ciltten en zor çıkan ürün bence. Durum böyle olunca bazen sadece bb krem sürmenin veya güneş kremi üzerine ince bir kat fondoten sürmenin ekstra bir zararı olduğunu düşünmüyorum belki yanılıyorumdur. Tabi bazı fondotenler hatta çoğu güneş kremi bende de güzelce temizlememe rağmen sivilce falan yapabiliyor, doğru ürünleri seçmek lazım. Yine de, bence kişi kendini fondoten vs kullanmayı bırakmak zorunda hissetmemeli buraları okuyup,  sonuçta çok az insanın cildi doğuştan mermer gibi. Ben sırf ten makyajı yapmıyorum demek için rosacea’ya meyilli kıpkıpkırmızı, yer yer lekeli bir yüzle gezmek istemiyorum sonuçta her türlü güneş kremimi silmek için vakit harcayacağım. En önemlisi sabah makyaj yaptığım 15-20 dakikalık süre benim için terapi gibi, cilt kusurlarımı kapamayınca diğer yaptıklarımın bir anlamı kalmıyormuş gibi hissediyorum. Yüzümde fondoten olunca sivilcelerimi de daha az yoluyorum, en azından yüzümü ellemeye çekiniyorum. 

7 kasım 10:01 7 kasım 10:03


445. cilt sağlığımız için en faydalı eylem. hem gün boyu yüzümüzde bir ağırlık olmuyor hem de cildimiz nefes alıyor.

7 kasım 09:39

444. Asla yapmayı düşünmediğim bir şey. Belki de küçüklüğümden beri cilt problemleriyle boğuştuğum için, şimdi cildim düzeldiği halde bende bağımlılık gibidir fondotenler. Şimdi mecbur olduğumdan değil çok çok sevdiğim için kullanıyorum. Cilt mermer gibi değilse -ki benim değil- cildi nötrlemeden ne göz makyajı ne de ruj istediğim gibi durmuyor.

Ayrıca benim açımdan cilde bir faydası da yok ten makyajını bırakmanın. Neredeyse ayda bir makyaj yaptığım bir süreçteyim. Aynı temizlemeyi, bakımları yaptığım halde her gün ten makyajı yaptığım süreçte daha bile iyiydi cildim.

7 kasım 09:30

443. Bıkkınlıktan ve vakitsizlikten yapmadığım zamanlar oldu, yüzümü temizleme ürünleri dışında hiçbir şeye değdirmediğim aylar, seneler oldu ama makyaj yapmamamın olumlu bir etkisini gözlemlemedim cildimde. 

Aramızda çok iddialı konuşan arkadaşlar var bu ten makyajını bırakmakla ilgili ama benim suratımdaki renk eşitsizlikleri öyle böyle değil. Bir allık bir maskara sürüp çıkmak ciddi lüks benim için.

6 kasım 17:50