yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (501)
  • medya (3)

  501. eğer bir gün ten makyajını bırakırsam cildimin düzeleceğine inanırdım. makyaj yüzünden cildimin iyileşmesine fırsat vermiyorum derdim. ama pandemi tüm yüz ürünlerimi akladı :) uzuuun zamandır makyaj yapmıyorum cildimde en ufak iyileşme, değişme olmadı hepsi suçsuzmuş. :)

  6 mart 12:34

  500. yaklaşık 12 yaşımdan beri çeşitli tiplerde akne problemiyle yaşıyorum. dönem dönem daha iyi olsam da cildim her zaman akneye son derece meyilli. ben de küçük yaşlarımdan beri ten makyajıyla bu "kusurlarımı" saklamaya çalıştım hep. aslında bunca zaman ten makyajını bırakamama sebeplerimden en büyüğü yıllar önce annemin bir gün aynı anda indirimde görüp nasılsa kullanıyorum bu fiyata alayım dediğim bir cilt bakım ürününden sonra o kadar şey kullanıyorsun hâlâ cildin berbat yüzün bakılacak hâlde değil demesi olmuştu. zaten kişiyi dış görünüş olarak zorlayan problemlerle yaşamak zorken en yakınımdaki bir insandan böyle özgüven dümdüz edici bir cümle işitmek beni mahvetmişti. o günden beri de cildim iyi de olsa kötü de olsa birinin beni ten makyajı olmadan görmesi korkusu içindeydim. daha sonra cilt bakımına biraz daha özen gösterecek kadar maddi duruma sahip olunca cildim tam olarak iyileşmese de iyileşme belirtileri göstermeye başladı, yatıştı biraz ama hâlâ bugün de ten makyajı yapmasam mı diye aklımdan geçirdiğim günlerde masumlar apartmanı hasibe gibi annem geliyordu sanki bir kapıdan ve yine o cümle. bir gün bir cesaret o sesleri susturmayı başararak eski bir arkadaşımla buluşmaya ten makyajım olmadan gittim. içimde bir korku ama. kesin benden soğuyacak artık benimle görüşmek istemeyecek gibi mantıklı düşünebilsem mümkün görünmeyecek sebepler. buluştuğumuz ilk andan ayrılana dek karşımdakinin davranışlarında doğal olarak herhangi bir değişim görmemek, hâlâ ilgiye değer bir insan yerine konduğumu görmek seneler önce dümdüz olan özgüvenimi biraz yükseltmişti. bu olaydan cesaretle o günden sonra ten makyajını hemen her gün için bıraktım diyebilirim. bu olayın üstüne gittikçe daha rahatladığımı hissettim. cildim hâlâ akneli ve lekeli. ama artık bu durum insan ilişkilerimi, özgüvenimi ve mental sağlığımı etkilemiyor. cildim çokça ilgi isteyen bir cilt ve ben de bununla yaşamaya çalışıyorum çünkü bana hiçbir zaman yeni bir beden verilmeyecek. iç dökme gibi oldu biraz ama kıssadan hisseye gelirsek benim gibi kendi istediği için değil kusur olmayan kusurlarını gizleme mecburiyeti içindeki herkesin asla böyle bir mecburiyet içinde olmadıklarını, oldukları hâlleriyle değerli bir birey olduklarını hatırlamalarını isterim. 

  5 mart 19:05 5 mart 19:07

  499. 40 yaşıma 2 kala bu çukurlardan,izlerden kurtulabilirsem..o günleri görebilirsem şayet kesin bırakırım.ama çok uzak bir hayal gibi.onca ilaç ve tedavi sonrası bile berbat cildim..

  25 aralık 2019 16:50


  498. Asla bırakamam dediğim bir şeydi. Ama bir süre bırakmayı denediğimde o cildimin gün boyu ağırlaşmama hissi, yüzümü ufacık bir kaşıdığımda tırnağıma dolmayan fondöten, cildimin yağlanmıyor oluşu (makyaj yokken cildim asla yağlanmıyor gün boyu) akşama doğru suratımda bulamaç bir şekilde Bronzer olmaması vs beni aşırı iyi hissettirir oldu. Cildim bebek poposuna dönmedi şimdi Allah var hala aynı ama gözeneklerimin daha az dolduğunu çok net anlayabiliyorum.

  25 aralık 2019 14:23

  497. Heidi yanaklarım sağ olsun Tamamen gerçekleştiremediğim eylem. Gerçi Son dönemde sadece ruj, rimel ve eyeliner kullandığım için ten makyajı yapmıyorum. Far süreceksem ten makyajı yaparım ama bu aralar pek uğraşmıyorum.

  20 aralık 2019 18:35

  496. Sadece güneş kremi süreceğim dediğim günlerde dahi üzerine güzel bir pudra geçmeden duramazken son 4 senedir hayata geçirdiğim devrim. Bir süre sonra iş öyle bir hal alıyor ki, yapsanız dahi makyaj yüzünüzde ağırlık hissettiriyor. Cildiniz eskiden çok alışkın olduğu ten ürünlerine reaksiyon göstermeye başlıyor. Daha da garibi yapmadıkca cildinize "kıyamamaya" başlıyorsunuz. Evet garip, ancak başka türlü nasıl ifade edilir bilemedim. Bu defa yaptığınız her makyajda ne kadar kusurlu da olsun cildinizin kendi saf dokusunu arıyor gözleriniz. Yine de şöyle tastamam bir ten makyajı insanı harika hissettirmek konusunda bir numara! Sadece hobi olarak olsa dahi ten makyajı zevki diye bir gerçek var, böyle ince ince özene bezene yapmalık, terapi mübarek.

  20 aralık 2019 01:25 20 aralık 2019 01:26

  495. Saçlarımın presten yandığı, cildimde akne tedavi dönemi sonrası lekelerin kaldığı bir dönem birkaç sene kendimi nadasa çektiğimde gerçekleştirdiğim eylem. 

  Cildime temizleme/tonik/memlendirici üçlüsünü hiç aksatmadım. Makyaj olarak sadece far/eyeliner/maskara ve ruj uyguluyordum. Bol bol su içtim, günde 3 litre. Saçlarıma da sadece şampuan kullanıp tarayıp çıkıyordum, sonrasında hiçbir şey sürmüyordum. İki gün taramıyordum. Isı anlamında kurutma makinesi bile kullanmıyordum (gerçi hala kullanmıyorum).

  sonuç çok güzel oldu, yanan saçlarım zar zor da olsa uzadı, kestirdim. O zamandan beri capcanlı yumuşacık saçlarım var. Şu an sadece şampuan/maske ve argan yağı kullanıyorum. Cildim ise hava aldı, canlandı, gözenekleri açıldı, lekeler gitti. Ten makyajını artık sadece önemli günlerde ve gezmeye gideceğim zamanlar yapıyorum. Hiçbir sorunum yok, günlük rutinime devam ediyorum.

  19 aralık 2019 13:24


  494. Eğer bir gün gerçekten kaliteli yüz kremleri, nemlendiriciler ve göz çevresi kremi kullanabilirsem, düzenli olarak cilt bakımına gidip uyku düzenimi sağlayabilirsem, sağlıklı beslenebilirsem ve tüm bunlara ek olarak stresten uzak bir yaşama sahip olursam ancak ozaman ten makyajını tamamen bırakabilirim.

  27 kasım 2019 01:46

  493. Acnelyse tedavisine başladığımdan beri yapmak durumunda kaldığım eylem. Derim soyulduğu ve kupkuru kaldığı için, yapmamak yapmaktan daha iyi oluyor. Zaten amacım artık ten makyajını bırakabileceğim bir cilde sahip olmaktı. Hadi bakalım belki de olur.

  26 kasım 2019 20:45

  492. Gözeneklerimin ne kadar genişlemiş olduğunu fark ettiğimde yaptığım eylem.

  Küçüktüm, ufacıktım -aslında kocamandım ama makyaj anlayışım sadece göz ve dudaktan ibaretti- ve bir gün bir arkadaşım pudra kullanınca cildinin çok güzel göründüğünü söyledi. Hayatımın hatasını yapıp pudra aldım ve epey kullandım. Aslında yaptığım hata pudra almak değil, onu cildimden temizleyememekti. Yüz temizleme jelinin tek başına ten makyajını temizlediğini zannediyordum. Üstelik o jeli dahi kullanmadan yattığım oluyordu. Neden fondöten değil de pudra onu da bilemiyorum. O zamanlar bu kadar youtuber yoktu tabi, şimdi 13 yaşında makyaj videosu çekiyor çocuklar. (link: https://www.youtube.com/watch?v=EQp71QJxawc Çohh severiğğm)

  Bir gün aynada o kocaman gözenekleri görünce kendime geldim. Ten makyajını bıraktıktan sonra genişlemiş gözeneklerimi bir tonik yardımı ile epey sıkılaştırdım. Cildimdeki renk eşitsizlikleri de glikolik asit ile halloluyor. Durum böyleyken artık yüzüme bir şey sürmekten korkar oldum. Özel günlerde çok hafif t bölgemde kullanıp eve gelince hemen temizliyorum. Ten makyajını çok güzel yapmış ışıl ışıl yüzler görünce canım çekmiyor değil ama saatlerce gözeneklerimde kalan ürünler kullanmak istemiyorum. Evet gözeneklerime takmış durumdayım. Böyle bir sorunu olmayıp dilediğince makyaj yapanlara selam olsun.

  26 kasım 2019 02:55

  ilginizi çekebilecek benzer başlıklar