sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (8)
  • medya (1)

  1. Yaşadığımız her şeyin bir sebebi olduğunu düşünüyorum. Tesadüf sandığımız durumların da Allah tarafından bizi imtihana tabii tutmak ya da hayatımıza güzellik katmak için varolduğuna inanıyorum.

  19 mayıs 2017 17:33

  2. (bkz: başlığı engelle)

  19 mayıs 2017 17:36

  3. Adına tesadüf deriz biz ama Allah'ın bize armağanıdır aslında. Adına ne dediğimiz pekte mühim değil ister tesadüf ister mucize ister kader diyelim önemli olan o anın bizi mutlu edebilmesidir. Şu sorunlu dünyadan kaç defa gülücük kazansak o kadar kardır bence.

  19 mayıs 2017 18:00

  4. (bkz: eşzamanlılık )

  19 mayıs 2017 19:15 19 mayıs 2017 19:16

  5. Çok doğru bir başlık. Çok önemli bir konu.

  Hayatta hiçbir şeyin tesadüf olmadığını sistem içinde her şeyin karşımıza bir sebep doğrultusunda çıktığını idrak ettiğimizde yaşamaya başlıyoruz. Ben bunu farkettiğimden beri daha dolu dolu yaşıyorum. Başımıza gelen her şeyin altında bir sır varmış da onu çözüyormuş gibi hissediyorum.

  Ve bir spoiler vereyim alacağınızı aldıktan sonra hayatınıza devam etmek çok çok kolay oluyor.

  Edit: bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan insanlara biraz freud okuması yapmalarını öneririm. (gizlinot: hiçbir rastlantı tesadüf değildir.)

  İnsan beyninin, düşüncelerin, bilinçaltının... kısacası insan enerjisinin başarabileceği şeylerin sınırı yoktur. Bir şeyi siz oldurur veya mafedersiniz. Hiçbir olay başınıza tesadüfen gelmez veya hiçbir insanla tesadüfen tanışmazsınız. Siz çekersiniz kendinize siz yaparsınız. Yunus Emre "ilim kendin bilmektir" derken de Mevlana "herkes kendi ateşini kendi götürecek" derken de bunu kastetti. Her şey insanda. Kader demiyorum bakın. Kader değişkendir. Kaderinize siz yön verirsiniz. Ama durduk yere başınıza bir olay geliyorsa onun altında mutlaka bir sebep vardır ve siz o olayı kendiniz yaratımlamışsınızdır.

  İnsan enerjisinin güçlülüğüne bir örnek vereyim geçenlerde bir hoca hakkında konuşuyoruz ama okulda derslere bile uğramayan bir profesörden bahsediypruz o kadar önemli biri. Boyu hakkında saçma bir çelişkiye düştük biriyle. Neyse baya bir hakkında konuştuk falan ben hatta ben sorucam okuldan birilerine gidip baksınlar boyu gerçekten kaçmış çok merak ettim falan dedim. Bir sonraki gün bir mahkeme kalemindeyim o konuştuğum kişi de yanımda -ki onun yanımda olması da o an için anormal bir durum- kapıdan içeriye hoca girdi. Biz ikimiz de kaldık. Selam bile veremedim şaşkınlıktan ve beş saniye içinde imza atıp çıktı. Arkasından hoca bilirkişilik mi yapıyor çok ilginç dedim. Hayır telefonları bile açmaz normalde çok önemli bir dava için araya bir sürü insan girince kıramadı geldi yıllar sonra dediler. Bu da Böyle bir anımdı. Nasıl bir enerji gönderdiysem okulda dersime gelmeyen hocayla öyle "tesadüfi" karşılaştım.

  19 mayıs 2017 21:51 19 mayıs 2017 23:44

  6. (bkz: ad hoc fallacy)

  19 mayıs 2017 23:07

  7. kızlar biz tanrı diye bir şeyin olmaması diye başlık açıyor muyuz ne bu inandığınız şeyi gerçekmiş gibi yazıp başlık açmak :d

  19 mayıs 2017 23:20

  8. öncelikle bu başlık en başta subjektif bir yargı içerdiği için, ben ilk etapta Determinizm açısından düşündüm ve bu doğrultuda da ilk aklıma gelen voltaire'in 'Belki de rastlantı dediğimiz şey; belirli bir şeyin bilinmeyen nedenidir' sözü oldu. Tabii bu gibi konuları açıklama şekli herkese göre farklı olabilir. sonuçta bakış açısı herkese göre fark eden bir şey. Tesadüf denilen şeyi tanımlarken bile, olasılıklara bağlı olayların göreceli nedeni diye bir tanım getirilmiş olduğu düşünülürse, tesadüfün olup olmadığı bana göre yine bu olasılıklara bağlı kalarak varılacak bir fikir. inancınız gereği tesadüfle ilgili yaşadığınız şeyleri siz kader olarak görüp ya da belli birtakım düşünceler ya da felsefi akımlar açısından konuya yaklaşırken, bir başkası da milyonlarca farklı ihtimal arasından karşılaşılan bir şans olarak da görebilir bunu. yani en başta da dediğim gibi tamamen subjektif bir yargı bu.

  bir de bu görüş ayrıca bu başlık altında değil de, (gbkz: tesadüf) başlığı altında konuşulsaydı bu kadar tepki çekmezdi diye düşünüyorum. bu da tabii benim fikrim bir başkası farklı düşünüp değerlendirebilir bunu.

  20 mayıs 2017 00:18