yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (44)
  • medya (2)

  1. Neden böyle bir ukte oluşturulmuş anlamadım. Ben 3 yıldır tesettürlüyüm. Şimdiye kadar bir aşağılanma yaşamadım. Burda ki aşağılama açık kadınların tesettürlü kadınları aşağılaması mı yoksa tesettürlü kadınların birbirlerini aşağılaması mı? Ben ikincisinin daha ön planda olduğunu düşünüyorum. Sanırım kaos yaratılmak istenmiş. Şunu da açıkça söylemek istiyorum ki yolda yürürken bile tesettürlü kadınlardan daha öldürücü bakışlar yiyorum. (gizlinot: Swh.)

  Not: Ukte veren yazar nasıl ekleniyor bilmiyorum. Ukteyi veren yazar teletabiis.

  Not 2: neden süslü sekmesi anlayamadım.

  6 nisan 13:27 7 nisan 13:34

  2. Tesettürlü kadınlar nerede aşağılanmış ben hiç görmedim. Hatta tam tersi tesettürsüz kadınlar soyulmuş domates, perdesiz ev gibi saçma sapan benzetmelerle aşağılanıyor, namusuna dil uzatılıyor. Bazı türbanlıların mağduriyeti bitmiyor anacım.

  6 nisan 13:49

  3. kim aşağılıyor pardon? tesettürlü olmak mı aşağılanma nedeni tam olarak kadın olmak mı yoksa? ya da tesettür kelimesini mi aşağılanma olarak görüyorsunuz? başlığı şikayetediyorum kimsenin kimseyi aşağıladığı yok, hava gazından nem kapmayın.

  6 nisan 14:09

  4. Ben de yıllardır tesettürlüyüm böyle bi aşağılanmaya maruz kalmadım ama kalan arkadaşlarım oldu şahit olduğum oldu. Üniversitedeki bazı hocalarımızın takıntısından dolayı aşağılamaya çalıştığı kapalı arkadaşlarım oldu. Ya kaçıncı yüzyıldayız her türlü aşağılanmaya, kılık kıyafete karışılmasına anlam veremiyorum. Herkes kendi hayatını yaşıyor niye bu kadar müdahale ? 

  6 nisan 14:27

  5. olunabilirliği olan bir durum.

  beş parmağın beşi de aynı olmadığı gibi, tüm vatandaşlarda aynı değil. elbet vardır aşağılayanlar ama şu da bir gerçek ki tesettürlü kadınlara da baya özgüven gelmiş. iş başvurumda resmen bana tesettürlü değilsin diye işe alamayız demişlerdi. ben şok.

  edit: neyini eksiliyorsunuz? açık biri olarak ben de aşağılandım. kalkıpta sadece tesettürlüler üzerinde aşağılama var gibi algı yapmaya çalışmayın.

  edit 2: benim kurduğum cümlede sakınca yok. özgüven kelimesini nasıl anlıyorsunuz cümle içinde bilemem ama ben kesinlikle özgüvensiz olmaları gerektiği gibi bir imada bulunmadım. cümleyi anlayamıyorsanız, bağdaştıramıyorsanız o sizin sorununuz!

  6 nisan 14:42 6 nisan 17:12

  6. Gereksiz kompleks sahibi olduk. Yok tesettürlüyüm diye, yok kısa boyluyum diye, yok ayaklarım 41 numara diye, yok ayaklarım 35 numara diye, yok mini giydim diye aşağılandım diye diye ağlamanın manası yok. Aşağılattırmayın kardeşim. Ya da gerçekten siz öyle sanıyorsunuz. Şahsen ben gerçek hayatta bunların hiç örneğine rastlamadım. Eğer rastlarsam da ağızlarının payını vermekte gayet hazır ve nazırım. Ne kendime ne de başkasına benim yanımda aşağılama hor görme haddini vermem. Siz de vermeyin. Mağazada tesettürlüyüm diye bana yardımcı olmuyor demeyin çağırın seslenin sorun işlerini yaptırın üslubunuzu bozmadan. Mini giydin diye sizi aşağılayan bakışlara saçlarınızı savurun gülün geçin. Hayat bu hadsizleri ciddiye alacak kadar uzun değil.

  6 nisan 15:18

  7. Aslında odak noktası kadın bence. Kadın aşağılanıyor sonuç olarak. Açık kadın, tesettürlü kadın, zayıf kadın, şişman kadın, güzel kadın, çirkin kadın, kadın kadın kadın... Yeteeeer diye bağırasım var artık benim. Erkeklerin niye böyle kesin ve can acıtıcı ayrımları yok? Çirkin olanları mesela biz kadınlar kadar ötekileştirilmiyor. Erkeğin güzeli çirkini olmaz cümlesini duydu bu kulaklar. Ya da şişman erkekler, şişman bir kadın kadar tedirgin hissediyor mudur sizce? Tesettür ve "açık" olma hali bu denli tartışmalara sebep oluyorken, erkeklerin giyimi/ dış görünüşü neden bu kadar tartışmaya sebep olmuyor?

  Karşı cins bu ateşe odun atar, ama biz yapmayalım. Lütfen artık kız kardeşlik kazansın.

  6 nisan 15:29

  8. Kadınlar, kadınları aşağılamaktan vazgeçse her şey düzelecek gibi.

  6 nisan 15:50

  9. siyah peçe veya burka ile gezinmiyorsa bu başlığın varlığına inanmıyorum. kara peçe ve burka aşağılamaktan çok, acıma ve yürek burukluğuna giriyor bence. çünkü burkasız çıkmak yasak ise yani ortada bir yasak kavramı varsa, insanın zorunlulukları yaşamak zorundaki esir kadınlara karşı bir üzüntüsü oluyor.

  6 nisan 15:52

  10. tesettürlüyüm, İnsanların içinde karşılaşmaktan çok internette karşılaştım. Sürekli bi sümeyye, rümeysa yaftası var ama aynı zamanda diğer kadınlar için de merve, pelinsu, kezban lafları kullanılıyor. Tesettürlülere özgü bir şey olduğunu düşünmüyorum, ülkede hakarete uğramayan insan yok. 

  6 nisan 15:59