yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer

  içerik listesi

  henüz içerik eklenmemiş.

  3.6
  girdi yaz
  medya ekle
  değerlendir
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (43)
  • oylar (5)
  • medya (1)

  43. Roaccutane kullanmazsan asla geçmez demişti bir doktor. Ben de kullanmak istemediğimi belirtip başka doktora gittim. Doktor madem öyle bunu hir deneyelim diyerek verdi tetradoxu. Her gün aynı saatte içilmesi gerektiğini vurguladı. Gün atlarsan tedavi etkili olmaz dedi. Dik oturarak içiyorsunuz bu hapı bol su ile. üstüne bir dilim ekmek yedim ben bastırmak için. Vücuttaki tüm bakterileri öldürdüğü için flora dengesi bozuluyor haliyle. Dikkatli beslenmekte fayda var bu ilaç kullanılırken. İki kutudan sonra tüm sivilce problemim gitti, tekrar da çıkmadı. Çıksa da tek tük regl öncesi

  13 ağustos 22:32 13 ağustos 22:33

  3

  42. beraberinde kullandığım kremlerle çenemi istila eden kistik aknelerden beni kurtaran hap idi on gün öncesine kadar. tedavi biteli 5-6 ay kadar oluyor. o süreç içerisinde çıkan sivilce sayım da üçü dördü geçmez. ama on gün önce öyle bir 'breakout' yaşadım ki... 5-6 tane akne çıktı peşpeşe ( tam adet öncesi) bitti derken bi tane daha çıktı. şuan yine google----> akneli ve akneye meyilli ciltliler---> enter.

  13 ağustos 19:08

  41. Yaklaşık 3 kutu falan kullandım. İlk zamanlar içerken doktorun yarım saat dik dur akşam yemeğinden sonra ve bol su iç tavsiyelerine uyduğum halde bir hafta mide bulantısı yaptı ama daha sonrasında alıştım.etkisine gelecek olursak gerçekten sivilceleri kurutuyor benim stresse bağlı da tetikliyordu sınav haftaları önceden çok çıkarken bu ilaçtan sonra belki 1 2 tane çıkmıştı. Yüzüm baya düzelmişti ki 3. Kutuda aşırı mide bulantısı yapmaya başladı aynı şekilde içtiğim halde artık içemez oldum maalesef . İlacı bıraktığımdan beride yüzüm eski haline geri döndü şimdi tekrar doktara gidip yazdırıcam ama şu mide bulantısı işinin neden olduğunu sormam gerek tabi :(

  2 ağustos 20:47


  40. şahsen tecrübe etmedim fakat yakın bir erkek arkadaşım kullandı ve onda gördüklerimi yazabilirim diye düşündüm. kendisinin deri üstünde ve deri altında ağrılı pek çok sivilcesi vardı, önce monodox sonra tetradox kullandı. ağır bir ilaç olduğu için mideye zarar vermemesi adına mutlaka dolu mideyle içilmeli. arkadaşım içtikten sonra yarım saat bir saat arası dik bir şekilde oturmaya gayret ederdi ilaç midesinde oynamasın diye. yani titiz ve özenli olmak lazım. ilaç tedavisi bittikten sonra deri üstündeki sivilceleri oldukça azaldı fakat deri altındakiler olduğu gibi duruyordu doğal olarak. sizin de sivilceleriniz deri altına kadar uzanıyorsa tetradox en verimli yöntem olmayabilir.

  1 ağustos 22:43

  39. Girdileri şööyle bir okudum ve genel olarak “doktorum yazdı, kullanıcam kullanınca editlerim.” Tarzı hiç editlenmemiş girdiler ve “midemi mahvettiii” gibi girdilerden kullanacak kişiler için pek bilgili yazılar göremedim. Hazır ilacı kullandığım 16. Günümdeyken ve yazarlığım yeni onaylanmışken bir faydam dokunsun istedim :)) biraz uzun bir yazı olabilir. 

  Lisenin ilk senesinde hocalarımın “neden her gün fondöten sürüyorsun kızım? Yazık cildine” diye yüzüme ıslak fırlattığı ve benim o güne kadar hiç fondöten sürmemiş/ihtiyaç da duymamış bir cildim vardı. Lisenin 2 senesinin sonunda büyü bozuldu. Alnımda hep ufak tefek sivilceler çıkıp sönerdi, hiç takmazdım. İz falan da bırakmazlardı. Sonrasında başımı yastığa koyup yan döndüğümde yüzümün bir bölümünü sızlatan, kıpkırmızı, sıksam iz bırakan, sıkmasam çukur bırakan sivilceler doluştu. Neyse dedim geçer, benim cildimde bu güne kadar sivilceler çıktı ve söndü sonuçta. Ama yanılmışım, bu bambaşka birşeydi. Sivilcelerle tanıştığım 2. Ayın sonunda bütün o asla işe yaramayan doğal maskeleri denemiş olarak doktora gittim. Derimin çok ince olması, aşırı hassaslığı ve cildimin aslında kuru olması gibi sebeplerden bana roaccutane ver(e)medi. Birkaç benzoil peroksit içeren jel ve azitro ile yolladı beni. Jeller cildim çok hassas olduğu için cildimi yaktı, azitro da pek etki etmedi zaten. Bilen bilir azitro 3 veya 6 haptan oluşan bir kutudur. Sürekli gidip ilaç yazdırmak da biraz bana zor geldiğinden ben her şeyi bıraktım. Bütün kullandığım ürünleri değiştirmem, yediklerime dikkat edip bol su içmem vs daha az sivilce çıkan bir cilde kavuştum. Sonrasında tekrar bir dermatoloğa gittim ve bana bu ilacı, lekelerim için ise azlederm kremi yazdı. 

  İlaçtan bahsetmem gerekirse asla roaccutane gibi ilk başta sivilce kusturan ve cildi kurutarak etki eden bir ilaç değil. Çıkmış sivilceyi de geçirmez. Cilt alt tabakasında bulunan sebuma karışan ve dolayısıyla sivilceye sebep olan bakterilerin protein sentezini kırarak sivilce oluşumunu önler. Doksisiklinin (ilacın etken maddesi)  cilt üzerindeki tek yan etkisi fotosensitizasyondur. Sanıldığı gibi cildi kurutmaz.

  Mide konusuna gelirsek, ben akşam yemeğinden sonra, her gün aynı saatte olmak koşuluyla 330 luk bardakta bir su ile yutuyorum. Gitmediğini hissedersem biraz daha su içiyorum. Değil midede korkunç ağrılar, özofaji vs, mide sızlaması bile yaşamadım.

  Sivilcem çıkıyor mu: hayır. Regl dönemimde 2 sivilce attı ama onlar dermatoloğumun bahsettiği, kapalı komedonların cilt altından atılması için çıkan, patlatılıp irinini ve içindeki sert yağ kistinin alınması gereken sivilcelerdendi. Sıktım, içindeki yağ kisti ile beraber çıkarttım ve bölgeyi dezenfekte edip cilt yenileyici kremlerden sürdüm. İzi kalmadı, kalsa bile benim cildim alt tabakasındaki yağ kistlerinden kurtulmadan sivilcesiz bir cilde kavuşamayacağını bildiğimden pek umrumda olmazdı. Şimdilik memnunum. Kendinizi korkutmayın ilaca karşı. Bol su, tok karın ve yarım saat-kırkbeş dakika dik durmak ile hiçbirşey olmuyor midenize. Doktorunuzun roaccutanedan önce yazması gereken bir ilaç. Belkide sivilceleriniz bakteri kökenlidir ve tamamen bitirir. 

  Buraya kadar okuduysanız teşekkür ederim :) herkese sağlıklı ciltler dilerim...

  1 ağustos 13:43

  3

  38. akne problemim için kullandığım ilaç. ilaç tedavisi biteli dört ay oldu, verilen kremleri de yeni yeni bıraktım gibi. cildimi temiz tutmaya çalışıyorum. şuan bir problem yok. ama yorumlarda etkisini kaybettiğini okudukça üzüldüm. umarım olmaz, yoksa bu sefer yolumuz roaccutane'a çıkacak.

  5 haziran 15:12

  37. 1. Haftasındayım. İlk başta psikolojik olarak yorumlardan sonra etkiledi beni. Ama şu an fark ettim ki ne mide yanması ne de diğer yan etkiler var. Bol su ile içiyorum ve 1 saat ayakta duruyorum.

  1 haftalık süreçte etkisi: yeni sivilce çok az çıkıyor ama yine de çıkıyor.

  Gelecek dönemde yine editlenecek.

  16 gün bitti. Midemde bir sorun yok. Sadece şişlik hissediyorum son günlerde. Sebebi ise eminim ki kabızlığa sebep olması.

  Yüzümde sivilce çıkmıyor. Bir tane küçücük çıkmış. Cilt üstünde de esthederm ürünleri kullanıyorum gözenekler ve temizleme için. O da cildi temiz tutmak için önemli oldu.

  30 gün bitti üzerinden zaman geçti veee evet sivilceler yine çıkıyor. Hatta bittiği anda çıkmaya başladı bende. Çok ama çok geçici çözüm.

  10 mayıs 00:04 1 temmuz 21:56


  36. dikkatli kullanılması gereken bir ilaç. doktorların yazdıktan sonra kullanımı hususunda hastayı bilgilendirmeleri gerekir yoksa yemek borusunu bile delebiliyor.

  30 nisan 12:12

  35. sivilce tedavim için 4 ay boyunca kullandım gerçekten hafifletti tamamen bitirdi diyemem ama bu benim cildimde ki sivilcelerim bakteriyel ve rosacea etkili olması sebebiyle eğer ki gerçekten çoook kötü bir cildiniz yoksa roaccutane ve türevlerini kullanmadan evvel bu ilaca yönelim derim... (gizlinot: Malesef bazı doktorlar direk uğraşmadan roaccutane tedavisine başlıyor.)

  29 nisan 21:34

  34. Nedeni bilinmeyen sivilce tedavim için başlamıştı doktor. 3 ay kullandım kullanırken beslenmeme ekstra özen gösterdim. Hayvansal proteini ilaçla birlikte almamak çok önemli bir nokta kullanan bir çok kişi atlamış durumu. Bende fiziksel bir sıkıntıya sebep olmadı iki adet kremle birlikte kullandım sabah akşam olmak üzere. 3 ay sonunda faydasını da gördüm. Sivilcelerim tabii bitmedi tamamen ama büyük ölçüde azaldı soyma özelliği olan krem kullandığımdan yüzümdeki renk eşitliğinde yardımcı oldu. Çok su içen ve sağlıklı beslenen bir insanım. Gelecek ay içinde hormon testini tekrarlatıp hormon tedavisi mi yoksa dermatolojik bir tedavi mi görücem onu kesinleştireceğiz doktorla beraber.

  29 nisan 20:42