yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (31)
  • medya (0)

  31. 9 ekimde yeni sezon bölümleri geliyormuuş 

  20 eylül 21:22

  30. Klasik bir korku filmidir diyip başladığım ama beni yanıltan ve şaşırtan bir dizi oldu. Dizinin genel olarak gergin bir havası var ama korku filmlerinde klasik olarak her yerden bir hayalet fırlaması olayı yok o konuda çok dozunda yapmışlar her şeyi. Dizinin dram yönü ağır basıyor aslında o yüzden  karakterlerle bir hayli bağ kurdum ben. Korku öğelerini metafor olarak da kullanmışlar bu çok hoşuma gitti. 5.bölüm sonu efsaneydi seyirciyi hiç beklemediği bir yerden vuruyor. Kısacası izleyin izlettirin 

  22 kasım 2019 15:53

  29. başta ön yargı ile yaklaşıp izleyince hayran kaldığım dizi. normalde korku türünden hoşlanmam. birincisi şahsi görüşüm genelde dandik yapımlar oluyor, ikincisi korkağımasdfl.

  stephen king'in önerdiği marianne adlı yine korku türündeki diziyi bitirdikten sonra dizi ararken tek sezon zaten deyip sıfır beklentiyle başladım bu diziye. ilk bölümüyle bağladı kendine. yıllar sonra ilk defa bir diziyi izlemek için uykumdan feragat ettim, kısa sürede bitirdim.

  basitçe anlatmak gerekirse maddi durumu iyi olmayan 5 çocuklu ailenin kısa sürede tamirat yapıp daha yüksek fiyata satmayı düşünerek aldığı büyük ve eski evde paranormal olayların yaşanması ve olayların aile fertlerinde yarattığı travmalar, psikolojik sorunlar, ölümler işleniyor. ana olaylar en küçük kardeşler 6 yaşındayken yaşanıyor ve sonra evden ayrılıyorlar. fakat bu ev onların peşini bırakmıyor. yetişkin halleriyle devam eden olayları geçmişe yapılan flashbacklerle izliyoruz. öncelikle dizi korku dizilerinde kullanılan klişeleri hikayenin içinde yoğurarak gözümüze sokmadan kullanıyor. hayaletler zaman zaman aniden karşımıza çıkıyor, bazen de arka planda sakince duruyorlar. diğer korku yapımlarından farklı olarak karakter derinliği çok güzel işlenmiş. benim en sevdiğim kısmı bu oldu. her bölüm bir karaktere ayrılıyor ve her bölüm hemen hemen aynı olayları o kişinin bakış açısıyla görüyoruz. yetişkin hallerinde gördüğümüz meslekleri, huyları, psikolojileri bu bölümlerle anlamlanıyor. bölümlerde korkudan çok dram ön planda karakterlere üzülüyor, bağ kuruyorsun.

  ilk 3 bölüm normal tempoyla geçerken 4,5 ve 6. bölümler nefessiz izleniyor. 5. bölüm sonu aklım çıktı sandım. 6. bölüm tek mekan çekimiyle yönetmen görsel şölen yaşatıyor.

  bu kısımdan sonrası spoiler içerebilir dikkat ediniz efenim.

  ** spoiler**

  Karakterler üzerimde öyle bir etki bıraktı ki bikaç cümleyle düşüncelerimi belirtiyim istedim.

  Steven crain: en büyük kardeş. Yaşananlar hakkında kitap yazıp hatrı sayılır bir üne ve servete kavuşmuş. bunun yanında bu yaşananların hepsini inkar eden her şeyin sebebini ailesinin akıl hastalığına yoran, kendince realist ama sinir bozucu çoğunlukla karakterimiz. Bu arada Yüzü tanıdık geldiyse ek bilgi karakteri canlandıran beyefendi got’da daario naharis’i oynamıştı.

  Shirley crain: en en en sevmediğim karakter. Kontrol manyağı, Evli, iki çocuklu, her şeyi doğru yaptığı izlenimi veren ama aslında hatalarını yıllarca sır olarak saklayan bir karakter. İzlerken zaman zaman ağzının ortasına vurma isteği yaratıyor kendisi. Annesinin ölümü sonrası gördüğü manzara yüzünden cenazade annesiyle vedalaşmak istemez, Cenaze hazırlayıcısının annesini düzelttiğini görünce çok şaşırır ve kendisi de bu mesleği seçer. İlerde kardeşinin de cenazesini kendi düzeltecek ki bu çok acıydı.

  Theodora crain: en sıra dışı karakter. Dokunduğu şeydeki- insan ,veya herhangi bir obje- duyguları, yaşanmışlıkları, değeri anlayabilen, eldivenle dolaşarak buna çözüm getiren karakterimiz. Yaşadıkları onu çocuk psikoloğu olmaya yönlendiriyor. Oyunculuğunu genel olarak beğenmesem de nell’in bedenine dokunduğundaki boşluk hissini izleyiciye güzel geçirdiğini düşünüyorum.

  Luke crain: kardeşler arasında hikayesi en çok iç burkan karakter. Herkes az çok hayatını yoluna koyarken yaşadıklarını uyuşturucu ile unutmaya çalışarak kendisini batağa sürüklüyor. Bu süreçte kendisinin yanında sadece nell var diğer kardeşler çok acımasız. Nell ile aralarındaki kardeşlik bağı sıcacık, özenilecek cinsten. Nell öldükten sonra sürekli üşümesi çok ince ve güzel bir ayrıntıydı. Ayrıca küçük luke sevimli ötesi bişeydi.

  Nell crain: ikiz kardeşlerden bir diğeri. Ailedeki en hassas karakter. Herkese karşı sevgi dolu, luke’a her daim inanan biri. Luke ile birlikte en sevdiğim karakter. Gerçekten çok iyi oyunculuk çıkarmış.

  Hugh crain: ailemizin babası. Koruma içgüdüsüyle çocuklarından her şeyi saklayan, bunu karşılığında onlar tarafından sürekli suçlanıp unutulan bir baba. Sezon sonunda her şeyi steve’e açıklayınca ellerinden öpmek istedim adeta swh. Çocukları için kendinden vazgeçmiştir

  **spoiler**

  Sanırım ikinci sezona farklı karakterlerle aynı formatta devam edecek.

  Biraz uzun bir yazı oldu maalesef. Özet olarak bence çok çok kaliteli bir yapım olmuş. Kesinlikle tavsiye ederim. İzleyin, izlettirin efenim.

  22 kasım 2019 12:40 22 kasım 2019 13:21


  28. Bana verecek hiçbir şeyi kalmadı derken 2.sezona ahs gibi yeni hikayeyle devam edeceğini duyurmuş dizi. Yine izleyeceğim ahshf

  22 şubat 2019 19:40

  27. sadece 5. bölümün sonu için bile izlenir. gerçekten çok etkilenmiştim o bölümün sonunda. keşke böyle gerilim filmleri olsa dedirtti. korku çok sayılmaz bence çünkü ben baya tırsak biriyim, korku filmi izlerken çok gerilirim ama bunda yer yer anlık irkilten şeyler var sadece. o yüzden bence korku dizisi diye izlememezlik yapmayın. ayrıca 6. bölümün yaklaşık ilk 20 dakikası da adeta bir şölendi. yönetmen resmen film çekiyormuşçasına aşırı özenmiş. başarılı bir iş olmuş gerçekten. 

  theo’yu oynayan güzellik de yönetmenin eşiymiş. 

  olivia’yı oynayan kadın da pek güzel.

  22 ocak 2019 13:21 22 ocak 2019 13:22

  26. Zamanı lineer değil dairesel gördüğümüz korku ve dram türünde dizi. Korku ögeleri çok başarılıydı, ışık açık izleyip yine de yerimden zıpladığım sahneler oldu. Aile kavramı, çocukluk travmaları - yetişkinlik ilişkisi de çok iyi işlenmiş ama gizem ögesini gereksiz uzattıklarına inanıyorum. Yeni sezonda perili ev ve delilik konusunda verecek bir şeyi kalmadı benim için.

  22 aralık 2018 14:42

  25. bu tür konulu dizi ve filmlere merakım olduğu için 4 günde bitirdiğim dizi oldu. son bölümünü bugün izledim, ben genel olarak beğendim ve ürpertici buldum diziyi. bir de bu tür korku içerikli yapımlar da mevcut olan sahnelerin korkunç karakterlerin ve seslerin abartılması durumu bu dizi de genel olarak yok denilecek kadar azdı. ürkütücü sahneleri ve sesleri çok yerinde buldum.

  oyunculuklar çok başarılıydı, özellikle nell karakterinin yetişkin halini canlandıran kızın çok duru bir güzelliği vardı. çocuk oyuncular da çok sevimliydi hele nell ve luke favorim oldular. karakterlerin ayrı ayrı işlenişi, psikolojik açıdan nasıl etkilendikleri detaylı bir biçimde işlenmiş. ağırlıklı olarak gerilim filmi olmasına rağmen, bazı sahneler beni çok duygulandırdı bunu da söylemeden geçemeyeceğim. kaliteli bir dizi olduğunu düşünüyorum, kendi adıma her bölümü heyecan ve merakla izledim. 

  dipnot: bilinçaltınız bu tür görüntüleri hemen kapmaya elverişli durumdaysa özellikle gece yatmadan önce izlemeyin, dün gece 2 bölüm izleyip yattığımda ölümler, mezarlıklar ve garip yaratıklar ağırlıklı rüyalar gördüm. 

  21 aralık 2018 21:31 21 aralık 2018 21:33


  24. Bir günde bitirdiğim ve ikinci sezonu delice beklediğim netflix dizisi ama bu ağır eleştirilerim olmadığı anlamına da gelmiyor tabi. Beğenimin sebebi de tamamen kurgu ve oyuncular, uyarlanışı biraz meeh olmuş.

  Dizi iki farklı zaman diliminde geçiyor, geçmiş ve günümüz. sürekli flashbacklerle ilerliyor. Bazı sahneler de sürekli tekrar ediyor. Atıyorum karı koca tartışıyorlar. İlk bölümde tartışma anını, ikinci bölümde tartışmaya neden olan şeyi ve tartışma anını, üçüncü bölümde tartışma öncesini, tartışmaya neden olan şeyi ve tartışma anını izliyoruz. Sahne tekrarları beni biraz sıktı açıkçası, bazı sahneleri atladım izlerken. Bu tarzı sevmeyenler olduğunu da biliyorum, o yüzden belirteyim dedim. Günümüzde çekilen sahnelerde daha çok aile draması izlerken geçmişteki sahnelerde, yani hill house’da, daha çok bu dramaya neden olan korkutucu sebepleri izliyoruz. Genel olarak aşırı korkutacak bir dizi değil bence ama özellikle 5. bölümde böö tarzı ani korku sahneleri daha yoğun. Aynı şekilde çok dramatik de bulamadım açıkçası ki ben animasyon filmlerinde bile ağlayan bir insanımdır. Dizide nerdeyse her sahnede hayalet saklamışlar ve bir kısmını izlerken fark etmek imkansız, aşırı küçük detaylar halinde. Bölümleri uzun, çoğu bir saat. Biraz türk dizilerine de benzettim açıkçası. Karakter bir yere kitlenip kalır ve uzun bir sürenin ardından sahne nihayet bizle paylaşılır. Anlamsız boş bakışmalar, tamamen oyalanmaya dayalı anlamsız sahneler izlediğim yabancı dizilere göre daha göze batıcı. Bu kısımları da atladım izlerken. Kurguyu beğendim ama, özellikle bazı sahnelerden inanılmaz etkilendim. Aşağıda spoiler uyarısıyla bahsedeceğim. bir bölümü bitirdiğimde ikinci bölümü merak ederek açtım çoğu zaman. Sürükleyiciydi yani ama cevaplanmamış bir sürü sorum kaldı benim.

  Burdan sonrası spoiler——

  Oyuncuları ve oyunculuklarını ben de beğendim açıkçası. Hele ki theo’nun angelina’ya benzerliğini inanılmaz enteresan geldi bana. Ve tabii dizideki annesine benzerliği de. Theo’nun 6. his yeteneğiyle tacize uğrayan çocuğun olayını çözüşü gerçekten efsaneydi. O bodrumdaki koltuk sahnesi beni gerçekten etkilemeyi başaran sahnelerdendi.

  Çarpık boyunlu kadının nellie’nin bizzat kendisi olduğunu öğrendiğimde wtf oldum, inanılmaz bi kurguydu bence. En korktuğum sahneler de yine nellie’ye ait. Çocukluğu kanepede yatarken paralel bir şekilde havada duruşu inanılmaz gerdi, rahatsız etti beni. Ölmeden önce boş evde yaptığı dans da epey etkiledi. cenazesinde, shirley’in evindeki dream house kırıldığında babası ve theo toplamaya çalışırken içerden sürünerek çıkışı; shirley ve theo tepedeki eve giderken, birden arabanın arkasından fırlayıp çığlık atışı ödümü patlatan nadir sahnelerdendi. Aynı şekilde ölürken de çarpık boyunlu kadın olarak sahneleri peşpeşe gördüğümüzde de epey etkilendim. Cenaze kısmı gereksiz uzatılmıştı ama bence.

  Abigail’in gerçek çıkmasına ben de çok şaşırdım, Kırmızı odaya hepsinin girdiğini öğrenince de. O sahneleri de peşpeşe izleyince nasıl fark etmemişim dedim, hepsinde aynı yerde aynı cam. Kurgu, hatta bu kısımda uyarlanışı da gerçekten iyiydi.

  Son olarak final sahnelerini de epey beğendim. Luke’un 2 pastası üflemesi, tüm ailenin beraber olması falan derken mutlu son hoştu. Ama steven o evde neden hiç paranormal bir olay yaşamadı, theo ve annesi “duyarlı” iken diğer çocuklarda neden böyle bir şey yoktu veya en başından bu duyarlılık hali nereye dayanıyordu gerçekten merak ediyorum, görmek isterdim. Aynı şekilde evin tarihini de merak ediyordum ama son sahnede yapılan kötü safi kötüdür, her kötünün bir nedeni yoktur tarzı seslendirme bir nebze tatmin etti. En azından atlamamışlar dedim. İkinci sezon aynı karakterle mi devam eder yoksa american horror story gibi farklı bir kurgu mu çekerler bilmiyorum ama devam ederse umarım sorularıma da yanıt verirler. Alanında çok çok fazla örneği yok, olanlar içerisinde de başarılı olduğunu düşünüyorum ama hayatımın dizilerinden olamadı. Şahsi puanım ise 7/10.

  Edit: yazım yanlışları.

  20 aralık 2018 20:58 20 aralık 2018 21:04

  23. muhteşem bir dizidir. Tek solukta izlenmiştir.

  17 aralık 2018 17:38

  22. 4 bölüm izledim ve başıma bir şey gelmeyecekse saçma ve gereksiz buldum, hiç beğenmedim. Sanırım ilerleyen bölümlerde dram, aile bağları falan oluyormuş ama o kadar bekleyebileceğimi sanmam.

  17 aralık 2018 01:29