yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (8)
  • medya (0)

  8. verilmek istenen mesaj güzeldi ama beni çok tatmin etmedi. Evet uzun bi film değildi ama bu haliyle bile fazla sıkıcıydı. puanlandıracak olursam 6/10.

  ---------spoiler--------------------

  ayrıca yemek yeme şekilleri,yemeklere basmaları,insanların birbirini yemesi vs vs o kadar midemi bulandırdı ki çoğu sahneyi geçerek izledim.

  --------- spoiler--------------

  15 nisan 15:22 15 nisan 16:06

  7. the cube benzetmesini yapan süslüye yüzde yüz katılıyorum. çok benziyor. 

  sosyalist pencereden çekilmiş, Hıristiyan teolojisi ile süslenmiş, metaforlarla dolu bir film. 

  fikir güzel fakat beni sıktı. fikrin güzelliği hatrına sara sara izleyip bitirdim. 

  -spoiler-

  bu dünyayı değiştireceksek masumlara zayıflara mazlumlara el birliğiyle destek olursak değiştirebileceğiz. birlik olup ayağa kalkmadıkça, hep birlikte elimizi taşın altına koymadıkça sırtımıza binmeye devam edecekler. el ele verip en alttakini dahi ayağa kaldırıp kurtarmadıkça hiçbirimize adalet verilmeyecek. hepimizi doyuracak bir sofranın artıklarını yemeye mahkum ediliyorsak bunu kabullenmek, buna tahammül etmek zorunda değiliz. adalet için nelerden vazgeçebildiğimizi gördüklerinde, bize istediklerimizi vermeye başlayacaklar. gibi. 

  dediğim gibi filmin fikri iyi hoş da, bazı yerleri gereksiz uzatmış gibi geldi. izlerken sıktı bu yüzden. 

  30 mart 02:32

  6. the cube tarzında bir film.

  --spoiler--

  herkese girişte en sevdiği yemek soruluyor ve o yemek platformun üstünde var. yani herkes sadece kendine yetecek kadar yerse, en aşağıya gidecek kadar yemek var.

  kimse platformun üstüne binerek en yukarıya kadar çıkabilme tehlikesini göze almıyor. çünkü aşağıda yemek ulaşmayanlar kendisini yemesinden korkuyor.

  şirket yöneticisi kadın 200 kat olduğunu biliyordu. 202. katta uyanınca sisteme olan inancını yitirdi ve intihar etti.

  --spoiler--

  29 mart 10:39


  5. metaforlarla dolu bir film, bu nedenle düz gerilim filmi bekleyenleri mutlu etmeyecektir. 

  bu şekliyle germiyor mu? âlâsını yapıyor. 

  ---biraz spoiler---

  insanların birbirini yemesinden (mecaz değil) daha fazla irite eden sahneleri, yemeklerin üzerine basıp darmadağın ettikleri kısımlardı bence. katlanmakta güçlük çektim.

  film bana göre sistem eleştirisinden çok dinler eleştirisiydi.

  yukarda o muhteşem yemekleri hazırlayanlar kör göze parmak şeklinde tanrı ve melekleriydi. başrol zaten dış görünüş itibariyle bile net jesus. ilk oda arkadaşının onun etinden yemesi, siyahi destekçisi (havarisi) ile birlikte sistemde asansörde inerken "yalnızca bunu koruyacağız, mesaj bu" diyerek kase şeklinde tatlıyı canları pahasına korumaları (kutsal kase), başrolümüzü sisteme kabul eden kadının sonrasında sistemde oda arkadaşı olması (düşmüş/reddedilmiş bir melek), tanrının kusursuz sistemi ve nimetlerinin aç gözlü insanoğlu tarafından paylaşılmak yerine yağmalanması, yemek çalan ve saklayanın aşırı sıcak veya soğukla imtihanı (günah ve cehennem inancı)...ve daha bir çok sembol. 

  türünün sevenlerini tatmin edecek bir film. 

  ben 6/10 veriyorum. daha iyi metaforik filmler var. 

  ---spoiler bitti---

  29 mart 01:42

  4. Üzerine biraz Himym izleyerek ancak kendime geldim. Gerilmekten ateşler bastı beni. iyice uykum gelsin, kafamı yastığa koyar koymaz uyuyayım diye bekliyorum şu an...

  28 mart 23:19

  3. son zamanlarda izlediğim ve beni oldukça etkileyen filmlerden biri. 1 saat 30 dakika su gibi aktı. sonra bir kere daha izledim hatta, o kadar akıcıydı benim için. konusundan bahsedilmiş zaten diğer girdilerde o yüzden tekrar uzun uzun açıklamayacağım.sonunu beğenmeyen birçok kişi olmasına karşın benim en çok beğendiğim kısımlardan biri oldu sonu. film bu bozuk sisteme karşı tek umudumuzun ve bunu düzeltebilecek güce sahip olanların gelecek nesil olduğunu anlatıyor ve eğer goreng orda küçük kızla beraber yukarı çıksaydı o "mesajın" hiçbir anlamı olmazdı. yine işin içine çıkar, bencillik karışır ve mesaj kirlenirdi ama şimdi gerçekten gorengin amacının sistemi düzeltip iyileştirmek olduğunu ve fedakarlığını anlayabildik. filmi gereksiz uzatmamalarını da sevdim, güzel bir konu güzel oyunculuklar ama eğer uzatıp yok bu sistemin nereden geldiğini açıklayalım, en başına dönelim yok aşçılara emir veren adamın hayatına girelim diyip filmi 2.30 saat yapsalardı da bıktırırdı. gayet tadında, etkileyici bir film bence. birçok yerinde de oldukça gerdi. izlemenizi tavsiye ederim.

  28 mart 16:29

  2. Netflixin ispanyol yapımı bir filmi.

  Sistem eleştirisi olarak düşünülmüş, bazı mesajları anlamlı fakat sonunu getirene kadar aşırı canım sıkıldı.bekle bekle bitmedi film ve sonuna da anlam veremedim.başta meraktan dolayı izletiyor kendini ama sürükleyiciliği benim için filmin yarısına zor dayandı.sırf sonu için bekledim o da beni tatmin etmedi.bu tarz gerilim filmlerini severim ama bu olmamış bence.5/10 veririm benim için vakit kaybıydı.

  26 mart 00:53


  1. 2020 netflix ispanya filmi. ispanyollar bu gerilim, kurgu işini gerçekten çok iyi beceriyorlar. bu da onlardan birisi.

  son zamanlarda izlediğim, kendine çeken ve sürükleyici en iyi filmlerden. sonu biraz havada kalsa da ben genel olarak çok çarpıcı buldum.

  spoiler (gbkz: hem konu hem de kendi fikirlerim)

  konu, bir sistem var, delik demişler, sistemde de katlar var, her ay farklı katlarda kalıyorsun, bir oda arkadaşın oluyor. en tepede müthiş bir sistem var, harika yemekler yapılıyor, öyle ki kıl çıksa, aşçılara kızılıyor, muntazam şekilde yemekler diziliyor ve platformda aşağı doğru yemekler hareket ediyor. her platformda, biraz duruyor ve kişiler yiyor. aşağı kadar o artıklar gidiyor. yemek saklayamıyorsunuz, saklarsanız aşırı soğuk ya da sıcak oluyor. sıcak ve soğuk olması cehennemi anımsatıyor.

  adamımız ve rahmetli erol günaydın'a benzeyen birisi ile başlıyor film ve devam ediyor.

  film bir sistem eleştirisi, sözde harika bir düzen kurgulanmış ancak insanlar bencil, doyumsuz, aç gözlü. yani kimse payına düşeni almıyor, herkes daha fazlasını yiyor. eğer payını yeseydi, aşağılara kadar o yemekler bitmeyecekti ama insanlar çok yiyor, yemeğe zarar veriyor, aşağıdakini hiç düşünmüyor.

  sistemde çalışan bir kadın var, o da kanser olduktan sonra gönüllü olarak o sınava tabii olmak istiyor ancak kadın sisteme çok inanmış, çok güvenmiş, kusursuz olduğunu düşünüyor. sistemde 200 kat olduğunu biliyor, çocukların orada olmadığını sanıyor. ancak bir gün 200 kattan da aşağıda uyanınca sisteme dair inancını kaybediyor ve intihar ediyor bence. yani benim görüşüm bu.

  aşağıdakiler hayatta kalmak için birbirini yiyor, öldürüyor. herkesin yanında bir nesne alma hakkı vardı, onlar da anlamlıydı.

  spoiler

  film baştan aşağı anlamlı, sonu havada kalıyor açıkçası ben de anlamadım niye öyle bitti ama film gerçekten çok sürükleyici ve çarpıcı.

  7/10 öneririm.

  23 mart 23:12