yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (11)
  • medya (0)

  1. vücutta normal değerlerde var olmasının kesinlikle zorunlu olduğu tiroid hormununun yeterli derecede salgılanamaması durumu.

  bu hormonun salgılanmasını sağlayan, yine başka bir hormon olan tsh'tır. özellikle gebelikte, bebeğin zeka gelişimi için kan tahlilinde çıkan tsh değerlerinizin 1-2 arasında ve normal bünyelerde de 4'ün altında olması çok önemlidir. tsh değerinin yüksek olması, tiroid eksikliğinin belirtisidir, yani aralarında ters orantı vardır.

  sebebsiz olduğunu düşündüğünüz şekilde kilo artışlarınız, kilo verememe durumunuz, saç-kaş-kirpik dökülmeniz, sürekli halsizliğiniz varsa, kan tahlili yaptırarak tiroidinize baktırmanızda fayda var. eksikliği kadınlar arasında çok yaygındır.

  4 eylül 2015 14:34

  2. lityum kullanımının da sebep olduğu hadise.

  4 eylül 2015 18:29

  3. Birkaç yıldır benimle olan bir çeşit hastalık. Doktora bambaşka bir sebepten gitmiştim, kan testi sonuçları tiroid eksikliğine işaret ediyordu, diğer sorunum yine kaldı öyle, kısmet.(gizlinot: swh)

  Şaka bir yana, ilk defa iki gün ilacımı almayı unuttuğum için bende inanılmaz uyku yaptı ve ruh halimin dibe vurmasını sağladı. Bunu bir başkası söylese, nerden biliyosun ilacı almamandan kaynaklandığını, kuruntu yapıyorsun derdim ama insan gerçekten ayırt edebiliyormuş süslüler. Dün hem sürekli uyku halindeydim hem de sanki ateşim varmış gibiydim, kafam karmakarışık, kasvetli... Şu an da hala öyleyim, umarım bir an önce geçer. Anlayacağınız ilacı aksatmamak şart.

  14 aralık 2015 14:05


  4. bu rahatsızlığın adı hipotiroidi dir. tiroid hormonlarının yetersiz çalışması durumu. kontrolü endokrin bölümünde yapılır.

  ben bir rahatsızlığımdan ötürü sürekli olarak lityum kullanmak durumundayım ve bu ilaç tiroid hormonlarımı etkilediği için yanında yapay troid hormonu da kullanıyorum. bir ilacı kullanabilmek için başka bir ilaç kullanıyorum yani.

  ilacın troid hormonlarımı etkilediğini görüp bunu takviye edebilmek güzel ama aklıma bir de ya göremediklerimiz varsa sorusunu getiriyor. insan beyni o kadar karmaşık ki bir ilaç alıp sadece birşeye etki etmesini beklemek zaten saçma. ne diyelim kullanmama gibi bir seçeneğim zaten yok, uzun vadede başka problemlere de yol açmamasını diliyorum sadece.

  14 aralık 2015 15:01

  5. Az yemenize rağmen sürekli kilo alıyorsanız, uzun süre halsizlik, enerji eksikliği, fazla üşüme, yaygın ödem, kabızlık gibi belirtileriniz varsa hemen dahiliye'ye görünüp kan vererek TSH baktırmanız gereken "hipotiroidi" dediğimiz hastalıktır. Kontrol edilmesi çok önemlidir, hayatınızı perişan edebilir, gebe kalırsanız mental retarde çocuğunuz doğabilir. İhmal edilmemelidir.

  14 aralık 2015 17:40

  6. depresyona neden olur. fazlası ise anksiyete yapar.

  14 aralık 2015 22:40

  7. Tiroid eksikliği yani hipotirod,tesadüfen kanda tsh değerinizin alıp başını gitmesiyle kendini belli edebilir(bakiniz: ben) yarin ilk ilacimi alacağım umarım kronik yorgunluğuma derman olur.O degil de herkes hipotiroid yüzünden kilo almak ve verememekten yakınıyor ben zayıflıktan dertliyim bana da biraz kilo yapaydı iyiydi.

  4 şubat 2016 23:08


  8. Mide ağrım ile gidip hipotirodi olduğumu öğrendiğim anı hiç unutmam. Doktor tsh değerlerime bakıp, boğaz usg'sine yönlendirdi. Hali hazırda 4 nodüle rastlandı. Doktor suratıma bakıp uykusuzluk, kilo alımı, saç dökülmesi, halsizlik, yorgunluk, tırnak kırılması, deri kuruluğu, yüzümün ve vücudumun ödem tutmasını hep bu tirodinin sebep olduğunu söyleyince tirodin vücudun orkestrası olduğunu anlamam bir oldu. Bana öleceğini bilsen bile 5 dakika önce her sabah kahvaltıdan bir saat önce-ömür boyu- küçük bir hap yutmak zorunda olduğumu söyledi. Meğer ne kadar önemli bir organmış kendisi. Yani tirod. Şimdi 6 aydır bir nebze daha iyiyim. Yavaş yavaş normal bir insan gibi davranmaya başladım. Önceden nefes almaya bile halim olmayan ben şimdi koşmayı bile sevebiliyorum. Biraz zaman biraz sabır biraz sadakatle ilacı almak ve kendindeki değişimleri mutlulukla gözlemlemek gerek.

  4 şubat 2016 23:59

  9. ilaç kullansanız bile en geç 3 ayda bir kontrole gidin mutlaka aksatmayın. bazı doktorlar arada bir baktır işte yaee modunda ama siz kontrolünüzü aksatmayın. ben 3 yıldır ilaç kullanıyorum değerlerim de aynı seviyede genellikle. o yüzden 6 aydır test yaptırmıyordum ve bugün öğrendim ki 3 civarı olan tsh değerim 6 ayda 10 küsurlere çıkmış ilaç kullanmama rağmen. (ilk ilaç kullanmaya başladığımda 5 civarıydı). o yüzden siz siz olun aman düzgün gidiyor işte demeyin.

  bir de yorgunluğun yanında depresiflik, bunaltı, sıkıntı ve iştah açıklığı (bunu bugün doktordan öğrendim) yapar. nodül oluşurken depresyon belirtileri gösterebilirsiniz. ben bu yüzden yanlışlıkla depresyon tedavisi gördüm zamanında. çok sonra öğrendim doktordan böyle bir şey olabileceğini.

  hatta kulağım tıkandığında doktor bir sorun bulamayıp, tiroid yüzünden kulağımdaki bir yerin ödem yapmış olabileceğini söylemişti. düşünün vücudumuzdaki en alakasız yere bile etkisi olabiliyor. o yüzden alakasız bir sağlık sorununuz bile olsa doktora tiroid eksikliğinizin olduğunu belirtin derim ben.

  5 şubat 2016 00:41

  10. tekrar yaşadığım rahatsızlık.

  depresyon, regl düzensizliği, halsizlik, konsantrasyon eksikliği, moral bozukluğu tüm saçma halimin sebebi.

  depresyon için lustral hatta atarax a başladığım ve regl düzensizliği için geçen yaz, kist için diane 35 kullandığım halde.

  hayır hepsini geçtim, uykusuzluk denen meret yüzünden kafam da gidik salak saçma konuşup milletin kalbini kırıyorum.

  en iyisi susmak.

  31 mart 2016 20:20