sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (134)
 • medya (1)

134. nezaket midir değil midir bilemiyorum yalnız toplum içinde yaşıyorsak kesinlikle yapılması gerekenlerden biri olarak köpeğinin kakasını temizlemek. kaldırımlarda o kadar çok kaka görüyorum ki bıktım artık. geçenlerde köpeğini gezdiren biri köpeğinin kaka yapmasını gülerek izledi ve kaldırımın ortasında bırakıp gitti. bu kadar pis olmayalım lütfen ya.

17 aralık 2018 17:28

133. - Ağız şapırdatmadan yemek yemek, sıcak içecekleri hüpürdetmeden içmek

- Sakız çiğneyip bir de üzerine patlatmamak

- Toplu taşımalarda ve yan yana oturmak zorunda kalınan yerlerde kolları, özellikle bacakları toplayarak, yanındakini rahatsız etmeden oturmak

- Sıraya girilmesi gereken yerlerde kollardan yardım alarak milim milim öne geçmeye çalışmak yerine sabrederek beklemek

- Tanımadığınız insanlara konser gibi kalabalık ortamlar haricinde bir metreden fazla yaklaşmamak

- Sırada beklerken veya otururken insanların ağzının içine, burnunun dibine ağızdan nefes vermemek (koktuğunu duymuyor musun bre insan, burnumun direği kırılıyor!)

- Trafik ışıklarına uyarak yayaya veya araca sıra vermek, yaya geçidinin üzerine kadar gelmemek

- Dış kapı açılsın diye tanımadığınız insanların kapı ziline basmamak

- "Hayır" veya "evet" cevaplarını anlamak, ısrarcı olmamak

- Çöpleri yere atmamak, tükürmemek, parmakla bastırarak burun sümkürmemek (yanında peçete taşı be adam!)

- Devlet dairelerinde dedikodunun dibine vurmak yerine iş görmek

7 aralık 2018 10:19

132. sıraya girmek. evet; market kasasında, otobüs durağında, okul kantininde veya yemekhanesinde, herhangi bir yerin işlem bankosunun başında ve benzeri bir sürü yerde sıraya girmek. kimsenin önüne geçmemek, araya kaynak yapmaya çalışmamak. bunları yaptığı için uyarılınca da uyaran kişiye anasına sövülmüş gibi bakmamak. oh be, rahatladım.

6 aralık 2018 17:24

131. Sınava girdiğinde, sandalyenin arka sıraya bağlı olduğu oturma düzeninde bacağını çılgınlar gibi sallamamak. Özellikle ÖSYM vb yaptığı bir sınavsa uyarıda bulunulamadığı gibi tüm sınav arkadakinin titreşim halinde olmasına neden olmak saygısızlık.

Toplum içine çıkılacak zamanlarda duş ve deodorant kullanımına ekstra özen göstermek.  Parfüm değil, deodorant. Ter kokusunu önlemediniz sürece bir şişe parfüm bile sıksanız terle karışıp daha kötü hal alacak. 

Metroda yürüyen merdivenlerde solda beklememek. İstanbul bu konuda nispeten daha bilinçli ama ankarada kapılar açılır açılmaz yürüyen merdivene koşup solda dikilen de gördü bu gözler.

Toplu taşımada fazlasıyla mikrop ve minimum oksijen varlığındayken hapşırırken etrafa değil kolunuzu kullanmak. kimse yüzüne ya da üzerine doğru hapşırılmasını istemeyeceği gibi, eline hapşırdıktan sonra ıslak eliyle tuttuğu tutunma direğini tutmak istemez.

18 kasım 2018 13:39

130. Çoğu yazılmış ama ben de özellikle yazmak istiyorum ki lütfen kadınlar kadınları bu kadar inceleyip eleştirmesin.Başka insanların,kadınların eksiklikleri kimseyi mutlu etmemeli.

10 eylül 2018 22:23

129. sizden farklı görünen,olan insanlara gözünü dikip bakmamak.

obez olabilir

trans birey olabilir

fiziksel yetersizliği olan bir birey olabilir

down sendromlu bir birey olabilir

bu liste uzatılabilir ama aklıma gelen örnekler bunlar.

10 eylül 2018 21:48

128. Samimiyetinin olmadığı birine sen yerine siz demek. ( Bir de bazı insanlar vardır. alışveriş yaptığın yerdeki kasiyer ya da taksici bir bakarsin siz demene rağmen sen der. )

Restaurant, cafe vs yüksek sesle konuşmak. Ben senin iş, güç sevgili muhabetini dinlemek zorunda mıyım?

Teşekkür etmek. Alışveriş yaptığın yer, yemek yediğin yerdeki garsona vs õrnekler çoğaltılabilir.

10 eylül 2018 21:19 10 eylül 2018 21:24

127. Mesela bir restoranda ya da yolda bir arkadaşınızla karşılaştınız onun yanında da kendi arkadaşları var. Direkt kendi arkadaşınızla konuşmak, diğerleri ortamda yokmuş gibi davranmak çok kabaca bence. Arkadaşını öpüp sarıldıktan sonra diğerlerine bir merhaba denmeli ya da restoranda karşılaşıldıysa bir afiyet olsun vs bir şey denmeli ki ortamdaki diğer insanlar yok sayılmış gibi olmasın. Valla bana yapıldığında çok gıcık oluyorum. 

10 eylül 2018 13:48

126. *Karşıdakinin sözünü kesmemek*

10 eylül 2018 13:22

125. her şey yazılmış gibi ama eklemek istediğim bir şey var yazıldıysa kaçırmışım gözden. servis-otobüs-dolmuş gibi toplu taşıma araçlarında çok ses çıkarmamak.

bizim serviste bir kadın vardı sürekli video izlerdi(yüksek sesle) video izlemediği zamanlarda telefonda birileriyle konuşurdu (çok sinirli bir insan olduğu için sürekli birilerine fırça atıyordu.) bahsettiğim saatler sabah 7:30-8:30 arası ve akşam 18:00-19:00 arası

10 eylül 2018 10:25