sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (10)
  • medya (0)

  1. genellemelere hayran, "kendini olduğundan farklı tanıtma/yansıtma" kaygısı yüksek ve "elalem" denilen canavara kurban edilmekten çekinmeyen toplumun en büyük sanrılarından biri.

  bu topraklarda doğduğu için default müslüman kabul edilen, kutsal saydığı kitabı baştan sona hiç açıp okumamış, kulaktan dolma bilgilerle karşısındakini ötelemeye-yargılamaya meraklı, günü küçük hesaplarla kurtarmayı kar sayan, güce tapan bir nesil nereden oluştu?

  daha 3 gün önce patlama sonrası sevdiklerine kavuşmayı dileyenleri 100 liraya götürmeyi teklif eden taksicileri konuştuk. arabasıyla insanları gidecekleri yere ücretsiz götürmeyi teklif eden ama "böbrek.avi'ye kurban giderim, niye parasız iyilik yapmak istesin ki?" düşüncesiyle kendisini geri çeviren bir dolu insan olduğunu yazan adamın hikayesini de okudum.

  ahlaklı olsaydık, futbolcular hak etmedikleri bir turnuva primi için kavga eder miydi?

  ahlaklı olsaydık, pembe metrobüs tartışması yaşar mıydık?

  ahlaklı olsaydık, bir müdür 22 yıl boyunca küçücük çocukları ve sesini çıkaran olmadığı için onların çocuklarını taciz edebilir miydi?

  ahlaklı olsaydık, bir gazeteci yıllarca "sözde kabataş saldırısı"nın ekmeğini yiyebilir miydi?

  yardımsever olsaydık, üşüyen bebeğini saç kurutma makinesiyle ısıtmaya çalışan anne intihar eder miydi?

  misafirperver olsaydık, tophane saldırısından sonra dükkanını kapatıp gitmek zorunda kalan koreli için bir şeyler yapamaz mıydık?

  ya da en basitinden ahlaklı-yardımsever-misafirperver olsaydık bu ülkede sivas katliamı yaşanır mıydı?

  (link: https://www.youtube.com/watch?v=sFdN9wJ8DXc https://www.youtube.com/watch?v=sFdN9wJ8DXc)

  ukte: (yazar: seblatanik)

  1 temmuz 2016 20:35

  2. Ahlağı sadece birbirini seven insanların öpüşüp koklaşmamasından saydıkları için ahlaksız olduklarının farkında da değiller tabi.

  Tanım: doğru bulduğum tespittir.

  1 temmuz 2016 22:37 1 temmuz 2016 22:39

  3. İlkokulda hayat bilgisi dersinde vardı bu konu türkler misafirperverdir,Türkler yardımseverdir,Türkler zeki,çevik ve ahlaklıdır diye.

  bi yere kadar lan ne kadar müthişiz herkes kesin türk olmak istiyordur diye geldik bir nesil olarak ama sonrası bombok bi yere çıktı.

  Yani bi orta sınıf ahlakımızın olduğu kesin ama ben bunu iğrenç buluyorum bireysel ahlak anlayışımız oluşmadan da bi gelişme kaydedeceğimize inanmıyorum, bi kitaba bağlı kalmadan ya da sırf başkası bize bakıyor diye mış gibi yapmayı bırakıp kendi ahlak anlayışımıza göre hareket etmedikçe bu boktan kurtulamayız ha bu durum Türklere mi özgü,asla değil tüm dünyada gerçekten ahlak ve erdem anlayışına sahip bi avuç insan var sadece, onların da başkasına yardım etmek isteyenini, yol göstermek isteyenini vuruyorlar.

  1 temmuz 2016 23:09

  4. Su an ki toplum için konuşacak olursak gerçekten de yalanın alasıdır. Yardımseverliği toplumun geneline vuramiyorum maalesef.

  Misafirperverliğe gelince de hepsi bir gösterişten ibaret aslında. Dikkat ederseniz bu misafirperverlik adı altında yapılan bir çok şey "aa şimdi bizim hakkımızda ne derler, aa onu yapmazsak ayıp olur, aa şöyle olmazsa rezil oluruz aman kimsenin ağzına laf vermeyelim." Düşüncesinden kaynaklanmakta. Yani evet görünürde misafirperveriz ama yüzde kaçımız içinden gelerek yapıyor bilemiyorum.

  Ahlak konusuna girsem çikamam herhalde. Benim ahlak deyince anladığımla çevrenin ahlak deyince anladığı şey çok farklı en başta. Benim için ahlak iyi bir karakteri ifade ediyor en en en genel haliyle. Vicdan terbiye iyilik vs. Ama millet ahlak deyince kadının hymeni(kizlik zarı ifadesinden de ayrı nefret ediyorum) olup olmadığına odaklandığı için. Bana göre ahlaksız ama birilerine Gore ahlak timsaliyiz. Yersen.

  Bence sınıfta kalmis bir toplumuz gayet. Yanlışlar o kadar çok ki doğrulari da götürdü.

  2 temmuz 2016 01:15 2 temmuz 2016 01:17

  5. ahlak mı? Yahu dizilerde bile bir kadın kocasını aldattığında internette,forumlarda neler dönüyor,(gizlinot: aşkı memnudaki adnana gerçek hayatta karın seni aldatıyor yazıp cebine not komuşlar adamcağızın )(gizlinot: swh )bir erkek karısını aldattığında (gizlinot: kaldı ki hemen hemen her dizi de bir aldatma-metres olayı var) bir şey olmuyor.Ahlaklı bir toplum olduğumuzu asla düşünmüyorum.Ahlak zaten sadece namus değildir bence bizim erkeklerimiz hala çime balgam atıyor resmen(gizlinot: yazar burda kustu) yardımsever ve misafirperverlik konusunda evet öyleyiz ama diğer ülkeler kadar çok abartı bir olayımız yok bence.

  2 temmuz 2016 03:15

  6. Empati yeteneğinden, sorgulama kabiliyetinden ve saygıdan yoksun bir halkın oluşturduğu toplum yardımsever de olamaz, misafirperver de olamaz, ahlaklı hiç olamaz.

  Biz sırf kendimizin değil ülkemizin misafiri olan turisti iyi ihtimalle kazıklar, kötü ihtimalle tecavüz eder veya öldürürüz.

  Biz yol soran insandan para isteyecek kadar, taksiye binen insana yolunacak kaz diye görüp şehir turu attıracak kadar, meydanlarda iftar verip şehrin aç çocuklarına barıkatın ötesini layık görecek kadar, görenlere ses çıkarmayacak kadar yardımsever olmuşuz.

  Biz gurbette calışıp tutunmaya çalışan garibin dükkanını sopalarla basacak kadar, karnaval havası içinde otel dolusu insan yakacak kadar, hırsıza, vicdansıza, haramzadeye bana dokunmayan güzel yılanım diye aşık olacak kadar kaybetmişiz ahlakımızı.

  En büyük hayal kırıklığımdır çocukken bana erdem timsali diye anlatılan halkın şuanki vaziyeti.

  2 temmuz 2016 05:41

  7. Ahlaklı:Ramazanda içki içmez ama içenlere ana avrat küfreder.

  Yardımsever:kaza yapan insana bilip bilmeden ilkyardımsız harala gürele davranıp sakat bırakır.

  Misafirperver:ülkeye gelen turistlere 5 liralık malı 50 lira diye kakalar,taksiyle istanbul turu yaptırır.

  Gerçekten iyi insanlar tabi ki var,zaten onların hatrına ayakta hala buralar.

  2 temmuz 2016 22:20

  8. "bu tayyip kimyamızı bozdu, ülkeyi ne hale getirdi!" diye yakınanların içine düştüğü yanılgıdır.

  kimyamızı tayyip bozmadı, o zaten hep bozuktu ve tayyip kendinden yola çıkıp, halkı tanıyarak hareket ettiği için başarılı (!) bir lider oldu.

  aslına bakarsanız birbiriyle var olan ve birbirlerini destekleyerek varlıklarını devam ettiren iki fenomenden bahsediyoruz: tayyip ve halk. tayyip siyasi hayatına başlarken bunları yapacağını elbette öngörmüyordu; halk verdiği destekle tayyip'i bugünkü konumuna taşıdı. yani tayyip bulunduğu kabın şeklini aldı ve destekçisi %60lara kadar çıktı.

  ben, bu doğrultuda halkın "saf, cahil, iyi niyetli" olduğuna asla inanmıyorum zira bu topraklarda misafirperver dediğimiz halk 2008 yılında Pippa Bacca'yı katletti! bu halk yıllar yılı turisti sövüşledi, dedikodu yaptı, harama göz dikti! bunların hepsi arka planımızdaydı ta ki 2002 yılına kadar. 2002'de Akp'nin iktidara gelmesiyle tüm pisliğimiz gün yüzüne çıktı; yaşanan tüm yolsuzlukların, yanlışların, haksızlıkların ve ahlâksızlıkların arkasında duran bir iktidar var ve artık siz, tüm yolsuzluklarınızı, yanlışlarınızı, haksızlıklarınızı ve ahlâksızlıklarınızı orta yerde yaşayabileceksiniz! siz olsanız oy vermez misiniz?

  bu halk her şeyin farkında çünkü insan denen yaratık iyiliğin de kötülüğün de ne olduğunu bilerek topluma adapte oluyor. bunlar kötü olmayı seçenler, bunlar karanlık tarafta olanlar...

  tayyip karanlığı doğurmadı, tayyip karanlığı gün yüzüne çıkardı ve hepimizi bu iğrençlikle baş başa bıraktı.

  4 temmuz 2016 22:58 4 temmuz 2016 23:05

  9. Buna anca "yav he he " derim. Basliktaki ozelliklere sahip insanlar illa ki vardir ama bunlari sadece bir topluma atfetmek sacma olur. Ozellikle de ulke " pedofiliden, tecavuzden, tacizden vs calkalanirken. Ananem anlatmisti ; o kucukken koylerinde bi kadinin kocasi oldu mu hoppa erkekler pesinden ayrilmazmis. Guya koydekilerde tutucu, geleneklerine bagli vs. Kadinlar da hemen o esi ölen kadinin adini cikariyor. Herkes boyle demiyorum ama mukemmel degiliz malesef. Yine ananem anlatmisti; koylerinde bir deli kiz var, kizin ailesi var ama sadece dovuyorlar, hayvan yerine koymuyorlar kizi. Koyde kizi taciz edenler, zevk icin dovenler ne ararsan. Ya bunu hayvan yapmaz ( bazen hayvanlari insanlardan daha cok seviyorum( genelde)). Biz hangi insandan bahsediyoruz? Baslik genelleme icerdiginden bende genelle yaptim malesef. Kimseye hakaret etmek istemem ama icimizde bir kopegin sictigi bok olamayacak insanlar da var. Anlattigim olaylar klasik turk filmi, demekki bu diziler filan bizi bozmuyor bizde zaten bi bozukluk var oda kulturu etkiliyor.

  5 temmuz 2016 03:50 5 temmuz 2016 03:52

  10. Yine batı özentisi , kendi kendine oryantalizm uzmanı olmuş insanların uçlara giden görüşü. İnsanlar siyah beyaz düşünmekten öteye gitmiyor , gidemiyor bir türlü. Aferin türk toplumunun hiç de öyle denildiği gibi iyi olmadığını keşfettin , ifşa ettin ve biz algısı düşük insanların vizyonunu genişlettin , ufkunu açtın. Teşekkürler.

  Her toplumun iyi ve kötü yanları vardır. Güçlü ve zayıf yanları vardır. Bunlar zamana ve koşullara göre değişebilir. İnsanlar gibi toplumlar da bir heykelden çok bir nehire benzer ve sürekli değişirler. Türk toplumunun da iyi ve güçlü yönleri muhakkak olduğu gibi zayıf ve hatalı yönleri de vardır. Bu kadar basit. Bir de bakan göze göre değişebilir kavramlar bu da var...

  5 temmuz 2016 10:59 5 temmuz 2016 10:59