yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (13)
  • medya (0)

  1. dün izmir karşıyaka'da (link: http://youtube.com/watch?v=e9mVZpg1xa8 şu ) şekilde gerçekleşen olay. tabii ki burada olay bir vatandaşın namaz kılması, kılıyor oluşu falan değil. Arkadaki çimlerde yeri geldiğinde güneşin altında çalışan Belediye işçilerinin, yeri geldiğindeyse sıradan vatandaşların namaz kıldığını zaman zaman hepimiz görüyoruz.

  Bir an için Bu kişinin tramvayın çalıştığını, oranın da ona ayrılmış bir yol olduğunu bilmiyor diyerek tamamen iyi niyetli düşündük diyelim. yalnız yol kenarı gibi park yasağı olan bir yerde aracını bırakıp da, arkası çim ve daha güvenli bir alanken orada namaz kılmayıp bunu tramvay yolunda yapıp, o esnada hareket halinde olan tramvayı durdurup içindeki yolcuları bekleterek ibadet etmeye çalışmanın mantık çerçevesinde açıklanabilir bir yanı da yok hani.

  saf ve insani duygularla ibadet etme amaçlı değil de, tamamen provokasyon amaçlı yapıldığı her halinden belli olan bir eylem. Ola ki Tramvay o an için duramasaydı İzmir'de Namaz kılan vatandaşa tramvay çarptı ee ne de olsa orası gavur İzmir, benim namaz kılan vatandaşım allah yolunda ibadet ederken şehit oldu diye bir yığın demeç verilirdi. o yüzden En başta kendi can güvenliğini, daha sonra da kamu güvenliğini tehlikeye atacak şekilde davranmanın mutlaka bir yaptırımı olmalı. namaz kılmaktan bahsediyoruz Allahın huzuruna çıkıyorsun sonuçta öyle lönk diye hadi ben bir namaz kılayım öylesine gelişigüzel bir yer olsa da olur demek var mı? Hatta orası yolmuş ya da değilmiş ne fark eder ben ibadetimi edip sevap kazanacağım derken birilerinin hakkına giriyor muyum demeden yapılacak bir şey değil yani. dini saçma sapan eylemlerine alet etmekten başka bir şey değil bu kesinlikle.

  Sonuçta allah herkese akıl ve fikir vermiş ama nerede ve nasıl kullanılacağı da kişinin iradesine kalmış tabii.

  Mesela bunu yapanlar vaktiyle benzer bir eylem olan şunu da yapmıştı.

  (bkz: namaz kılmak için otobüsü bekletmek )

  1 haziran 2017 19:21

  2. beklettiği insanlardan izin almış mı? hani kul hakkı ya?

  2 haziran 2017 09:48

  3. oo dini gösteriş malzemesi olarak kullanmak mı? alırım bi dal. tramvayın altında kalsa şehit de ilan ederler böylelerini. gavur izmire ibadet nasıl yapılır göstermiş sevgili mümin karşim. hll spr dwm.

  2 haziran 2017 15:00


  4. cidden hayret ya . bir ülke düşünün ki hükümetiyle onu destekleyen halkıyla birlikte ' dinden soğutmanın 10 yolu' adlı kitabı el birliği ile çıkarmış hatta filme dönüştürmüş olsun.

  2 haziran 2017 15:24

  5. bir çok süslü de benim gibi düşünmüş; tramvay görmese çarpsa namaz kılarken şehit oldu denilecekti. kaza etmek diye bir şey var. ayrıca arabasını kenara çekmiş öyle kılıyor. araban varsa git bir cami önüne park et, orada kıl namazını. üniversite de bir hocamız vardı, derse geç kalınca hayırdır sabah ezanı okunalı çok oldu neden geç kaldın vb. cümleler kurardı. ortak kanaatimiz: bu adam insanı dinden soğutur olmuştu hep. bu tip olaylar da öyle. göstere göstere yapmadan yaşamayı öğrenemiyor bu millet.

  2 haziran 2017 18:07

  6. ne bu? ölmeden önce yapılacak 100 şey listesi maddesi falan herhalde?

  2 haziran 2017 18:44 2 haziran 2017 18:49

  7. Ibadetin gosteristen uzak, kimsenin gozune sokmadan yapilmasi gerektigini ogrenemedi bir turlu guzel ulkem..

  3 haziran 2017 03:58


  8. Birisi şov yapmış yine tek olan bu. Hadi koca İzmir'de, Türkiye'nin 3. Büyük şehrinde cami bulamadın, tramvay yolu yerine bi ağaç altı da mı bulamadın? Bu düpedüz görgüsüzlük, bencillik. Bence özellikle yaptı tramvayın duracağını ya da insanların sessiz sakin duracağını beklemiyordu. Bak namaz kılma Hakkı'mı elimden aldılar gavur İzmirliler diye şov yapacaktı elinde patladı.

  3 haziran 2017 15:13

  9. Ne de olsa ibadetin göze sokularak yapılanı makbuldür değil mi?

  Bu senaryoyu çok gördü bu millet. İnsanlar çekil yoldan yallah camiye diyecekti, adam televizyona çıkıp "müslümanlara zulüm ediyorlar, gavur izmiiir, bir namaz bile kıldırmıyorlaaar" diyecekti, insanlar da kudurup izmir'e saldıracaktı. Kimse gıkını çıkarmadı, adam da maaaaaaaağdur olamadı.

  Bir başka rezalet için (bkz: Fransa'da ramazan dayağı )

  3 haziran 2017 22:31

  10. imam yaparsa cemaat ne yapsın misali. eline Kur'an alıp meydanlarda oy toplamaya çalışanların eseri bu. şaşırmıyorum.

  3 haziran 2017 22:52