girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (23)
  • medya (0)

23. Çorlu'daki tren kazasından sonra aynı tren, seferlerine devam ediyor ve yolcular da halen treni tercih ediyor. neden? çünkü daha ucuz. türkiye'de insan hayatı bu kadar ucuz işte.

11 temmuz 13:41

22. Ülkemde yine görmesi gereken tepkiyi görememiş, kaderdir diye geçiştirilmiş, çoğu çocuk olan onlarca kişinin hayatının yitip gitmesine sebep olmuş elim kaza. 

Bu kadar kolay unutmamamız gerekiyor her şeyi, ama unutuyoruz. Bu ülkede kazaları, terörü her şeyi kanıksamışız artık. Bu ihmal yüzünden olan ilk kaza değildi, son da olmayacak ama ne yazık ki insanın değeri yok burada, en çok da buna üzülüyorum. 

10 temmuz 14:08

21. bir tarafta başkanlık kutlamaları için makam aracına gül yaprakları yağıyor, biraz ötede insanlar yakınlarının ölü veya yaralı mı olduklarını ve nerede olduklarını bulmaya çalışıyor. bir tarafta sevinç çığlıkları atılıyor az ötede insanlar ailelerini, yakınlarını kaybettikleri için acıdan çığlıklar atarak ağlıyorlar. bir tarafta insanlar başkanlığı kutlamak için elleriyle alkış tutuyorlar, diğer tarafta insanların kolları kopmuş. yaşattığınızın bin katını yaşayın. hepimize de yazıklar olsun böylesine alıştığımız için onca şeye.

10 temmuz 01:02


20. bizlere bu 3. dünya ülkesi kazalarını yaşatanlara yedikleri, içtikleri, gezdikleri, yaşadıkları haram olsun (gizlinot: anladıkları dilden).

ve bunların destekçilerine.

9 temmuz 14:44 9 temmuz 14:50

19. daha önceki tüm insanlığın ayıbı olan türkiye olaylarında olduğu gibi aklıma barış bıçakçı'nın "yadırgamıyoruz. çıldırmamız gerek ama yadırgamıyoruz." dizelerini getiren olaydır, hepimizin bildiği gibi sadece "kaza" değildir.

ben yine hep yaptığım gibi, ölenlerin yüzünü aklıma mıh gibi kazıyorum. asla unutmayacağım, türkiye bataklığında solan giden gülüşleri aklıma birer birer yazıyorum.

ben artık bir bomba patladığında, toplu bir cinayet işlendiğinde, insanların canı bir sayıya indirgenip yayın yasağı geldiğinde sosyal medyada yayılmaya çalışılan yaralı listelerine bakamıyorum.

9 temmuz 13:50

18. İhmalkarlık ve birilerine peşkeş çekmek uğruna insanların canlarından olduğu ama hala kazanın sebepleri yaralıların durumu yerine siyasetçiletin konuşulduğu facia. Muhabirin röportaj yaptığı bir amcanın "eskiden bu raylari kontrol eden kisiler vardi. metre metre yuruyup bunlari kontrol ederlerdi. simdi bu is taseronlasti. yol yaptik, kopru yaptik demekle.." demesi bile insanları korkutuyor, cümlesi kesilip " bu raylar yenilenmis" deniyor. Öyle bir haldeyiz ki Tv'de haberlerden bile bilgi alamıyoruz. Muhabirler halkla konuşmaya çekiniyor beş cümlelerinden altısı Cumhurbaşkanımız, başkanımız diyerek başlıyor. Maalesef olan can veren insanlarımıza ve yakınlarına oldu yine.

9 temmuz 13:10

17. Maden kazası nedeniyle "cumhuriyet bayramı" resepsiyonunu iptal edenler; tren kazasını "görkemli" bir "başkanlık töreni" ile kutlamayı planlıyorlar. 

Ya bu millet gerizekalı bence artık diyecek bir şey bulamadım.

Yaptırsaydın ya kendi sarayını da o dandik inşaat mühendislerine, rantçı proje sahiplerine. 

Hepinizin ellerinde o insanların kanları, yaşattığınızı yaşamadan ölmeyin.

9 temmuz 11:49 9 temmuz 11:51


16. tüm girdileri okumadım fakat teknik kısımla ilgili birşeyler söylemek istiyorum. bildiğim kadarıyla trenin geçeceği güzergahta dere yatağı bulunuyormuş. dere yatağının üzeri toprakla doldurup üzerine raylar yapılmış. bu rayların yenilenmesi 2 yıl önceymiş (oldukça yeni aslında) fakat kullanılan malzeme ve ihmaller sebebiyle bu olay yaşanıyor.

ihmalleri sıralamak gerekirse; bu tarz bir işlemde kullanılacak toprak testler sonucu belirlenir. yaklaşık 7 farklı test yapılır ve o toprağın araziye ve üzerine konulacak yüke dayanıklı olup olmadığı ölçülür. sadece toprak değil taş ve beton da kullanılır (tonlarca tren ağırlığını hesaba katarak) sonucunda da güvenli ve kazaya mahal vermeyen bir sistem oluşmuş olur. Ama tabi ki türkiye'de işler böyle yürümüyor. o testler yapılmadı, tüm malzemelerin en ucuzu kullanıldı ve "hızlı tren" dahi olmayan dümdüz bir hat üzerinde boş yere insanlar öldü. daha 2 yıllık bir tren hattında böyle göz göre göre bir ihmal olması akıl alır gibi değil. üzerinden tonlarca ağırlık geçen bir hattı bu şekilde güçsüz yapamazsınız. tüm ihtimalleri hesaba katarak çalışılması gerekirdi bunca mühendis boşuna mı var bu ülkede?

ama tabii en ufak bir olayda "toprak kayması, doğa olayı canım ihmalle ne alakası var?" "allah'ın işi işte hikmetinden sual olunmaz" falan deyip işin içinden çıkabilecek çirkinlikte siyasiler oldukça daha çok ölürüz biz. yayın yasağı getirilmiş. çıldırmamak elde değil. yaşattığınız acıları yaşamadan ölmezsiniz umarım.

ayrıca bir ekleme yapmak istiyorum o yüzden editliyorum girdimi, sinirim geçmiyor bir türlü çünkü.

ekleme; dün olayın yaşandığı anlarda insanların bulunduğu alanla ambulans arasında ortalama 4-5 km mesafe vardı. alan bataklık olduğu için araçlar girmekte zorlanıyordu. o kadar yolu yaralı vaziyette yürümek 1 saatten fazla sürer. bu kadar vahim bir kaza varken bile havadan destek sağlanması 1 buçuk saat sürdü. bu sırada devletin yandaş kanallarından birinde yapılan yayında muhabire soruldu "mesafe ne kadar? gerçekten 5 km var mı? insanlara ulaşılamıyor mu?" muhabirin yanıtı "hayır o kadar yok, 800 metre civarı" yazıklar olsun ya. gerçekten tüm herşeye gözlerinizi kulaklarınızı kapattığınız için hepiniz yargılanırsınız bir gün umarım!.

9 temmuz 11:36 9 temmuz 11:43

15. bir kez daha "şansa yaşıyoruz" dedirtmiştir. ihmaller devam ettiği sürece söylemeye devam edeceğiz gibi... ölenlerin ruhu şad olsun, yaralılara Allah acil şifa versin.

9 temmuz 11:35

14. yine asıl sorumluluk en alt kademelerden birine kalacak.

yağmur yağdığı için diyorsan mesela yağmur yağdığında kaza riskinin arttığını önceden bileceksin, rayları kuvvetlendiremiyorsan seferi iptal edeceksin.

devletsin sen her şeye gücün var, niye engellemiyorsun?

(gizlinot: hepimiz, her şeyi biliyoruz aslında)

9 temmuz 10:45