yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer

  içerik listesi

  henüz içerik eklenmemiş.

  3.0
  girdi yaz
  medya ekle
  değerlendir
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (14)
  • oylar (2)
  • medya (1)
  1

  14. Tretinoin özellikle yabancı cilt bakım uzmanları tarafından sürekli övülüyor. Ben birkaç haftalığına kullanabildim sadece. Tretin %0,05 tretinoin. Eczane'den 55 tl civari bir fiyata aldım doktor tavsiyesiyle. Cildim çok hassas, özellikle güneşe karşı. Ben de diğer süslülerin ve doktorumun tavsiyelerine göre bir rutin oluşturdum. Yine de yok, acısına dayanamıyorum. Cildim resmen alev alıyor, soyulmasına takılmamıştım zaten karantina sürecindeyim diyerek ama güneş kremi sürüyor olmama rağmen güneşe çıktıktan sonra cildim rahatsız hissediyor. Belki işe yaramış olan, sevmiş olan vardır. Benim cildimle anlaşamadı. Dayanamadım, bıraktım kullanmayı. 

  7 mayıs 11:32

  13. 2 sene önce sivilce için doktor reçetesi ile differin krem ve clindoxyl kullanarak kistik aknelerimden kurtulmuştum ancak 1.5 sene geçtikten sonra ilaçları kullanmaya devam etmeme rağmen sivilceler tekrar çıkmaya başladı. 6 ay süre verdim ancak geçmeyince başka bir çözüm aramaya başladım. Tretinoin maddesinin adapalenden daha etkili olabileceğini okudum ve araştırmalarım sonucu 0.005 yüzdesiyle tretin krem kullanmaya karar verdim. 1 şubatta kullanmaya başladım şu an hala kullanıyorum. Sivilcelerimde herangi bir azalma gözlemlemedim. Ancak differin kullanırken de tam sonucu dolu dolu 3 ay geçirdikten sonra bir anda görmüştüm o yüzden acele etmiyorum. Gene de deneyimlerimi sizle paylaşmak istedim. Hatta 1.5 ay geçtikten sonra sivilcelerimde biraz artış gözlemledim ancak aktif içerikli olduğu için kusma dönemi yapabileceğini biliyorum bu nedenle kullanmaya devam ediyorum.

  Tretinoin kullanmaya başlamadan burdaki süslülerden de çok güzel öneriler aldım, nasıl kullandığımı da paylaşmak isterim. Öncelikle 2 sene differin kullandığım için 0.025'lik tretinoinle başlamak istemedim çünkü yüzüm aktiflere alışık ve yabancı bloglarda okuduğum kadarıyla bir çok insanda bu düşük oran sivilceleri kurutmadan sürekli bir kusma dönemi yaşatmış, yüzdeyi arttırdıklarında bunun kesildiğini görmüşler bu nedenle ben bunu seçtim. Haftada 2 kez sürmeyle başladım ona rağmen hafif bi soyulma ve hassasiyet oldu. ancak suratıma gerçekten de kuru nohut kadar sürüyorum daha fazlasını değil. 2 hafta haftada 2 kullandıktan sonra bunu 3 e çıkardım şu anda da gün aşırı kullanıyorum. Akşamları yüzümü hafif bir yüz temizleyici ile yıkadıktan sonra nemliyken nemlendirici sürüp emmesini bekliyorum. Yaklaşık 20dk sonra da tretin kremi sürüyorum. Eğer o günlerde kuruluk çok fazlaysa tekrar nemlendirici sürebiliyorum. aşırı soyulmayı ve kuruluğu engelleyen şey ise vazelin oldu benim için. Yabancı bloglarda nemlendirdikten sonra mutlaka 'occlusive' yani örtücü bir ürün kullanmanız öneriliyor. ince bir tabaka vazelin geçtiğim zaman gerçekten de hassasiyetin ertesi gün minimuma indiğini deneyimledim. Sabahları yüzümü suyla yıkıyorum ve nemlendiriyorum dışarı çıkıyorsam da mutlaka güneş koruyucu sürüyorum.

  Şimdilik deneyimim böyle, kullanmaya devam edeceğim çünkü bu da roaccutane gibi a vitamini türevi ve malesef ki etkisi bir anda olmuyor. Kimileri 6 ay sonunda etkisini gördüğünü paylaşmış. Bu arada reddit'te tretinoin'e adanmış bir community var nerdeyse her şeyin cevabı var oraya da bakabilirsiniz aklınızdaki sorular için.

  Koronadan dolayı zaten yapacak başka bir şeyim yok diye kendisini kullanmaya devam ediyorum. olur da sivilcelerimden kurtulursam mutlaka burayı da editlerim.

  edit: dolu dolu 4 ay kullandım sivilcelerim azalmadı her gün ayrı bir kistik akne belirdi yüzümde. kusturmadır odur budur 6 ay sürüyo deniyor ama dayanamadım bıraktım kullanmayı bence kusturmanın 4 ay sürmüyor olması lazım. sivilcelerden kurtulacağım diye hem arttı hem de yeni izler oluşturdu. 1-2 ayda çok net sonuç alanlar da vardı ufak bir gelişme bile olsaydı kullanmaya devam ederdim ama sanırım benim cildime iyi gelmedi. son 1 haftadır kullanmayı bıraktım differin'e geri döndüm ve sabahları azaleik asit kullanıyorum şimdiden tüm sivilcelerim söndü hatta yüzümün bir tarafı temizlendi. demek ki sorun gerçekten de tretindeymiş.

  16 nisan 22:49 9 haziran 18:34

  12. cilt doktorunun sivilce izlerim için tavsiyesi üzerine kullandım. normalde hassas ciltli biri değilim ama cildim hiperpigmentasyon ve lekelere yatkın. tretin cildimi mahvetti. her gün güçlü güneş koruyucu kullanıp güneşten kaçınmama rağmen(kışın kullandım bir de) pigmentasyon sorunlarına yol açtı. normalde yağlı olan cildim uzun süre önce bırakmama rağmen şu an kupkuru. lekeye yatkın cildiniz varsa çok dikkat edin kullanırken.

  9 nisan 12:27


  11. 2 gecedir o arştırma senin bu araştırma benim, yok retinaldehyde yok retinol , serum senin, bu krem benim ve süslü üyelerine de danışmamla içeriğinde aktif retinol yani all-trans retinoik asit ve en direk etki edeni olduğundan bu gün gidip '"Tretin %0,05" aldım. Ve yaklaşık 40 dk önce uyguladim. Fakat şöyle uyguladım: yüzümü yıkadım, önce Avene tolerance extreme emulsionla kurulamadan nemlendirdim, hafif kuruyunca bioderma atoderm nutritive sürdüm , kisacasi evde bulabildiğim en temiz ve nemlendirici kremleri sürdüm, kışın kuru oluyor cildim ve hassaslaşıyor bu sebeple aman yanlış bir içerikle birleşirde cayır cayır yanarim diye çok korktum, kremleri sürdükten sonra cildimin yemesini bekledim 15 dk diyelim, sonra dudak çevresi ve göz çevresi çok hassas olduğundan koruma amaçlı vazelin bulamadım nedense, o yüzden dexeryl krem sürdüm ama o da vazelin gibi sorun olmadi. Ve sonra tretin kremi elime korkarak aldim---- güzellik acıdan geçer bebek popolarını düşün kızım diyip, bezelyeden az küçük bir parça alip yüzüme bölüştürerek sürdüm)) ve bekledim yanmayı artık ruhumu hazırlamıştım ama halen hafif bir karıncalanma dışında - kaşıntı hissi gibi – bir acı yok.... 1 gün ya da 2 gün arayla sürmeyi düşünüyorum. Bakalım, kuru ve kışın hassaslaşan cildim yanmadı ya hala acayip şaşkınım... yeni kutusunun fotoğrafını ekledim.

  P.S.---- Bu arada tretinin nemlendirici üzerine sürmek etkisini felam azaltmiyor, sadece cildi nemlendirmiş olduğunuzdan çok daha az irritasyon riski oluyor.

  P.S.S ---- Herkesin cilt yapısı çok farkli, sonuçta tretin bir ilaç, ben risk aldım, sonuç facia da olabilirdi, bu yüzden yazdıklarım kimseye tavsiye değildir çünkü her insanın metabolizması aynı ilaca aynı etkiyi vermez, ben sadece deneyimimi paylaşmak istedim. Eğer mümkünse dermotoloğunuza danışın, ben yazlıkta olduğumdan sabırsızlıktan yapamadım, ama en kısa zamanda danışacağım. (sonucta ülkemizde sadece sivilce tedavisinde kullanıliyor ama FDA den birçok başka alanda da mesela leke açma, kırışık tedavisi konusunda onayli, dermatologlar bunu biliyor ve tavsiye edebilir)

  Edit : 1 gece aralıkla 2. Kullanımım sonunda cildimde kızarma, hafif yanma var, gerçi bunu kullandığım kimyasal filtreli güneş kremine bağlıyorum biraz da çünkü o irritasyon yarattı, 3 günde 1 'e indirmeye ve başka fiziksel filtreli bir güneş kremi kullanmaya karar verdim. Bakalım ne olacak sonuçlar.

  5 aralık 2019 23:32 8 aralık 2019 18:50

  10. 2 hafta önce sivilcelerim için kullanmaya başladığım ilaçtır. Ayrıca doktorum Vichy nemlendirici ve Nivea güneş koruyucu ile birllikte kullanmamı tavsiye etti. Uzun bir süre üretimi durdurulsa da Ağustos 2019 itibari ile hemen hemen tüm eczanelerde bulabilirsiniz. Bende diğer yazarların dediği gibi yanma kaşınma vb yan etkiler ortaya çıkmadı ancak şimdilik %0.05lik olanı sivilce sayımı arttırdı. Araştırdığıma göre deriyi kat kat soyup alttaki sivilceleri yüzeye çıkartıyor sonra da döküyormuş. 45 TL ve devlet tarafından karşılanmıyor. Bütün yüze bir ya da iki bezelye tanesi kadar ilaç yeterli zaten koyu bir kıvamı var yani süremsi de kolay.

  Yeni fotosu : https://i.hizliresim.com/RgrEr6.jpg

  18 ağustos 2019 16:11 19 ağustos 2019 21:12

  9. Acnelyse ve differine göre çok daha iyi olan cildi daha yavaş soyan ama gayet de başarılı bir krem.geri dönmesine sevindim.

  24 şubat 2019 21:18

  8. cildi soyan bir kremdir. benzamycin krem ile birlikte aktif sivilce tedavisinde kullandım. üst tabakayı soyar cildin kendini yenilemesini sağlar. abartıp fazla fazla sürmek kıpkırmızı bir yüzle iki gün kadar mücadele etmenize sebep olacaktır. tedavimin bitmiş olmasına rağmen cildimin ağırlaştığını farkettiğimde peeling etkisi olsun diye kullanıyorum. doktor tavsiyesiyle kullanılabilir

  24 kasım 2018 16:23


  7. Bayildigim, cildime en guzel gunlerini yasatan, basit bir a vitamini kremi. Acnelyse kadar vahsi olmadigi icin daha rahat kullaniliyor fakat artik piyasada bulamiyorum.

  5 kasım 2017 22:54

  6. Icindeki a vitamini derivesi ile cildi inceden inceye soyar, la roche posay duo ile donusumlu kullandigim zaman cildimin en guzel zamanlari idi fakat bir suredir bulamiyorum. Daha konsantre formu acnelyse ise cildime fazla geliyor. Her a vitaminli icerik gibi gunes korumasi sart.

  2 haziran 2017 01:16

  5. muadili (gbkz: acnelyse) krem miş.

  16 ekim 2015 23:36

  ilginizi çekebilecek benzer başlıklar