girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (6)
  • medya (1)

6. black mirror'un atası.

21 mart 19:14

5. En sevdiğim filmler listemde yeri başlarda olan filmdir.

22 ocak 2016 01:32

4. Görsellere eklenen fotoğrafa ben de bayılıyorum, ürkütücü aslında insana çevresindeki her şeyin gerçekleğini sorgulatıyor, en sevdiğim filmlerden biridir yine de..

6 aralık 2015 22:11


3. dekora dokunuşu :(

6 aralık 2015 21:49

2. bu filmi izledikten sonra yoksa benim hayat da mı tv programı diye düşünmüştüm ne yalan söyleyeyim hani ya benim hayatımda ne var ki demeyin trumanın da hayatında özel bir şey yok sonuçta. yoksa??

dipnot:görsellere de en sevdiğim sahnesini ekledim

6 aralık 2015 21:46

1. 1998 yapımı peter weir'in yönettiği film. jim carrey'in en iyi filmleriden bir tanesidir benim için. gerçeklik algısını sorgulatır. acaba ben de mi diye düşündürür.(gizlinot: ben düşündüm valla)

--------------spoiler.......................................

Truman Burbank, kartpostalları aratmayacak güzellikte bir adada yaşamaktadır. Bir işi, evi ve çok sevdiği karısı vardır. Ancak truman dışında herkes bunun bir oyun olduğunu bilir. Trumanın yaşamı gerçek sandığı bu stüdyolarda tam otuz yıldır, aralıksız olarak ve reklam vermeden bu yaşamı 24 saat boyunca canlı olarak televizyonda yayınlanmaktadır.

Trumanın annesi, babası ve eşi kısacası tüm ailesi de sahtedir. Çocukluğunda bile dış dünyanın olmadığı Truman'a ikna edilmeye çalışılmıştır. Okullarında kaşiflik gibi dış dünyanın görülmesine sebep olacak meslekleri özenmesine izin verilmemiştir. Bir gün sudan korkutulmaya çalıştırılmak için ve sahte babasının bu sahte hayatı sürdüremeyeceğini söylediği için kayıkta babasının denizin dibinde boğulma sahnesini yaratılmıştır.

Lise yıllarında karşılaştığı bir kıza aşık olmuştur, ama bütün oyuncular tarafından bu kızdan ayrılmasını istemiştir. Kızın sahte adı Lauren'dir ama kızın sahte babası tarafından söylenti Fiji adalarına kaçıp diziden alındığında gerçek adının Sylvia ve bütün bunların bir düzmece olduğunu anlatmıştır.

Truman bu ana kadar hiç şüphelenmemiştir, ta ki babasını caddeden geçen insanlar arasında görünceye kadar... Zaten sahte eşinin evlilik fotoğrafında bir yalan işareti yaptığını da gördüğünde tüm gerçekleri öğrenmeye başlamıştır. O zaman 30 yasına girdiği bölümde dizinin yönetmenine direnmiş ve sonunda gerçek dünyaya ulaşmıştır.

kaynak: vikipedi

ukte: (yazar: sıramıtu )

6 aralık 2015 21:08 6 aralık 2015 21:11