yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (33)
  • medya (0)

  33. ne yazık ki bu konuda çok dertliyim. iş yerinde tuvalet benim odama yakın sayılır. kim girerse girsin, sifondan sonra musluk açılıyor mu, kağıt havlu yırtılıyor mu diye kulak kabartır oldum. öyle ki artık çalışırken konsantrasyonum hiç bozulmadan bir yandan da mekanik bir şekilde istemsizce bunu takip edebiliyorum.(gizlinot: tabii ki bu durumdan hiç memnun değilim.) ve maalesef ofiste hiç beklemediğim kadın tayfasının el yıkama alışkanlığının olmadığını fark ettim. baktım sabah işe geldiklerinde de ellerini yıkamadan mutfağa girip tost falan yapıyorlar. bunlar sözde eğitimli, bakımlı kişiler. erkek tayfası ise aksine sifondan sonra mutlaka el yıkıyor bizim ofiste. insanları resmen artık buna göre değerlendirir oldum.

  19 eylül 2019 22:51

  32. bunu yapmayan insan aynı zamanda genital tuvalet temizliği de yapmıyordur, kimse beni buna inandıramaz. Yoksa insan tuvalet ihtiyacını giderip kendini yıkıyorsa, genital bölgesindeki dışkı ve idrar kalıntısı bulaşan elini yıkamadan çıkamaz oradan. Sevgilimle ilk tanıştığımızda buna çok dikkat ettim, lavaboya gidip geldiğinde ellerine dokunuyordum yıkamış mı anlamak için, düşünün o derece nefret ediyorum. Eğer böyle bir şey bir kere görmem ayrılma sebebi olur benim için. Ben çantamda bile mini boy activex gezdiren insanım, katlanamıyorum bu fikre. Yıkayın yahu elinizi, kendinizi düşünmüyorsanız eğer başkaları için, her yere dokunuyorsunuz. 

  19 eylül 2019 15:56

  31. ne kendisinin ne de başkalarının sağlığını düşünen insan. böyle birine bir kez şahit oldum. çalıştığım yere bir gün kek getirmiş. allah aşkına, ellerini yıkamayan birinin yemeğini nasıl yiyebiliriz ki. iyice soğutmuştu kendinden. hayır, kaç yaşına gelmiş insan bir de, nasıl uyarılabilir ki böyle bir durumda.

  19 eylül 2019 15:41


  30. Bu başlığı kaç gündür görüp çok şükür böyle tipler yok etrafımda diyip yazdıklarınızı okuyordum. Bugün karşılaşınca hayrete düştüm. Bir akrabamız bir süredir bizde kalıyordu. Evde sadece ben vardım, adam tuvalete girdi kapıyı kapamadan işini gördü. Zaten bunu farkedince kendimi odama zor attım. Çıkınca arkasından girdim ben de. Tam elimi yikayacagim. Sadece katı sabun var ve o da kupkuru.

  İşin kötüsü bu kişi kendi evinde mutfağa giren yemek yapan biri. Evlerinde yediğimiz yemeklere mi yanayım. Ailesinin hala adamın elinden yemek yediğine mi..

  18 eylül 2019 20:57

  29. bunların bir de eline sadece su tutan versiyonları var piyasada.

  mekan, zaman kavramının önemini yitirdiği bir nokta burası. teknopark'ta çalışıyorum, cuma günleri ayağını lavoboda yıkayan mi ararsın, elini hiç yıkamadan tuvaletten çıkan mi ararsın, eline sadece bi su tutup direkt çıkan mi ararsın... hepsinden var.

  tuvalet ve hijyen eğitimini yeterince alamamış bir milletiz. bence tuvaletlere böyle göze sokarcasına mesajlar konulmalı.

  örnekler:

  "ben bir hayvanım ve işemeyi, dışkılamayı bilmiyorum. bu yüzden her yere sıçratırım. çünkü kendimden sonra geleni önemsemem. tuvaletin pis ya da temiz olması önemli değil"

  "ben bir hayvanım, hijyen nedir bilmem. hasta olmak, dizanteriden falan ölmek benim için sorun değil. bu yüzden ellerimi kesinlikle yıkamam"

  "ben bir hayvanım, dışkımı ve idrarımı her yere bulaştırırım. sen de bunlara temas etmek zorundasın"

  "esenler otogardan geldim, bana tuvalet eğitimi verin" gibisinden...

  teknopark'taki yüksek lisanslı, doktoralı insanlar tuvalette işemeyi bilmiyor daha, el yıkamak bir sonraki level.

  hijyenini korumak isteyenlere tavsiyelerim:

  - yoğun saatlerde tuvalet kullanımını minimuma indirmek (öğle yemeklerinden sonra genelde)

  - yanınızda antiseptik bir solusyun barındırmak

  - bir de bu elini yıkamayan insanlar tuvaletten çıkmak için kapıya o elleriyle dokunuyorlar, o kapıyı ellemek yerine elinizi kuruladığınız peçeteyle kapıyı açıp, peçeteyi de çöpe atmak.

  - bunu yapan insanlara laf sokmak

  - bunu yapan insanlarla fiziksel temastan kaçınmak. kullandıkları telefonu, klavyeyi kullanmamak. uzattıkları sigaran almamak gibi uzun bir liste.

  13 eylül 2019 12:50 13 eylül 2019 13:00

  28. Yıl 2019, hala daha dışkısını yapıp da elini yıkamayan insan olması gerçekten hayret verici ve mide bulandırıcı.

  Ha ayrıca pedini düzeltmeye girip çıkınca ellerini yıkamayanları da gördü bu gözler. Çiş/kaka yapmamış olmak ellerin yıkanmamasına gerek olmadığı anlamına gelmiyor.

  Tuvalet kapısını ellemek bile el yıkamak için yeterli bir sebep iken halen daha el yıkamamak da kro-magnon işi.

  13 eylül 2019 07:53

  27. Var olduğuna inanamadığım ama yurtta geçirdiğim sürede bolca gördüğüm insan türdür.dışardan bakınca çok bakımlı görünen ancak temel hijyen kurallarını uygulamayanları görünce insanlara bir tuhaf bakmaya başladım.artık kapı koluna bile değsem ellerimi çamaşır suyuyla yıkamak istiyorum.ne olur hepimizin sağlığı adına ellerinizi yıkayın.

  12 eylül 2019 23:31


  26. çocukluk çağında kazanılan bir alışkanlığı ya hiç kazanamamış ya da çeşitli bahanelerle gündelik yaşamına entegre edememiş insandır. kısaca pistir ve mikrop yuvasıdır. allah kimseyi böyleleriyle tokalaşmak ya da yakın temasa girmek zorunda bırakmasın. bırakın başkalarını, önce kendi sağlığımız için tuvalete girmeden önce ve tuvaletten çıktıktan sonra mutlaka ellerimizi yıkamayı alışkanlık edinelim diye bir kamu spotuyla sonlandırayım girdimi.

  12 eylül 2019 20:36

  25. kendisini uyardığımızda kadınsa "aaa avuçlamadık ya canım, sen de" diyen, erkekse "çok da kibarsın be canım" sözlerini duymamız olasıdır.

  bu insanlar kasapta, fırında çalışınca elindeki 10 yıllık, yırtık, berbat eldivenle önce ete, ekmeğe, gıdaya dokunup sonra aynı eldivenle para üstü verip sonra tezgahı, yeri aynı eldivenle temizleyen insanlar bence.

  su israf etmemek için sifon dahi çekmeyen, klozete takılan kokulu ürünleri artistlik, hava cıva gören insanlar bence.

  aynı bardaktan günlerce 40 kişi su içen, mandalina kabuğunu, bitmiş çayın bardağını kğl tablası olarak kullanan insanlar bence.

  pazar akşamından pazar akşamına ya da daha da fenası sevişmekten sevişmeye yıkanan insanlar bence. böylelerine yatılı misafir olsanız 1 ay kalsanız her yıkanmak istediğinizde cık cık cık ne alaka şimdi, nerelerde sürtmüş bu bügün diyecek kadar da hanzo tiplerdir.

  evlerinden en modern temizlik maddesi domestostur ancak dibi gelmiştir, muhtemelen aylardır da öylece duruyordur. lavoboları asla çalkalanmaz, ciflenmez.

  yemin ediyorum tiksindim yazarken. sorsan hepsi müslüman ve avrupada taharet musluğu yok, onlar hep pis mikrop diye car car konuşurlar.

  ne avrupalı turistler gördüm bahar bahçe gibi püri pak, restoran tuvaletinde dil bilmediği halde ıslak mendil, peçete lazımsa verebilirim demeye çalışan.

  12 eylül 2019 19:43

  24. erkek kardeşim.

  çişini yapınca yıkamıyor elini, sadece kakasını yapınca yıkıyor. koskoca adamın bu saatten sonra eğitileceğini de sanmıyorum.

  görmesem sorun yok ama tuvalette sifon sesinden hemen sonra kapıyı açıp çıkmasını görmeye dayanamıyorum.

  12 eylül 2019 16:31