yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (35)
  • medya (1)

  35. bunların bir de eline sadece su tutan versiyonları var piyasada.

  mekan, zaman kavramının önemini yitirdiği bir nokta burası. teknopark'ta çalışıyorum, cuma günleri ayağını lavoboda yıkayan mi ararsın, elini hiç yıkamadan tuvaletten çıkan mi ararsın, eline sadece bi su tutup direkt çıkan mi ararsın... hepsinden var.

  tuvalet ve hijyen eğitimini yeterince alamamış bir milletiz. bence tuvaletlere böyle göze sokarcasına mesajlar konulmalı.

  örnekler:

  "ben bir hayvanım ve işemeyi, dışkılamayı bilmiyorum. bu yüzden her yere sıçratırım. çünkü kendimden sonra geleni önemsemem. tuvaletin pis ya da temiz olması önemli değil"

  "ben bir hayvanım, hijyen nedir bilmem. hasta olmak, dizanteriden falan ölmek benim için sorun değil. bu yüzden ellerimi kesinlikle yıkamam"

  "ben bir hayvanım, dışkımı ve idrarımı her yere bulaştırırım. sen de bunlara temas etmek zorundasın"

  "esenler otogardan geldim, bana tuvalet eğitimi verin" gibisinden...

  teknopark'taki yüksek lisanslı, doktoralı insanlar tuvalette işemeyi bilmiyor daha, el yıkamak bir sonraki level.

  hijyenini korumak isteyenlere tavsiyelerim:

  - yoğun saatlerde tuvalet kullanımını minimuma indirmek (öğle yemeklerinden sonra genelde)

  - yanınızda antiseptik bir solusyun barındırmak

  - bir de bu elini yıkamayan insanlar tuvaletten çıkmak için kapıya o elleriyle dokunuyorlar, o kapıyı ellemek yerine elinizi kuruladığınız peçeteyle kapıyı açıp, peçeteyi de çöpe atmak.

  - bunu yapan insanlara laf sokmak

  - bunu yapan insanlarla fiziksel temastan kaçınmak. kullandıkları telefonu, klavyeyi kullanmamak. uzattıkları sigaran almamak gibi uzun bir liste.

  13 eylül 12:50 13 eylül 13:00

  34. Yıl 2019, hala daha dışkısını yapıp da elini yıkamayan insan olması gerçekten hayret verici ve mide bulandırıcı.

  Ha ayrıca pedini düzeltmeye girip çıkınca ellerini yıkamayanları da gördü bu gözler. Çiş/kaka yapmamış olmak ellerin yıkanmamasına gerek olmadığı anlamına gelmiyor.

  Tuvalet kapısını ellemek bile el yıkamak için yeterli bir sebep iken halen daha el yıkamamak da kro-magnon işi.

  13 eylül 07:53

  33. Var olduğuna inanamadığım ama yurtta geçirdiğim sürede bolca gördüğüm insan türdür.dışardan bakınca çok bakımlı görünen ancak temel hijyen kurallarını uygulamayanları görünce insanlara bir tuhaf bakmaya başladım.artık kapı koluna bile değsem ellerimi çamaşır suyuyla yıkamak istiyorum.ne olur hepimizin sağlığı adına ellerinizi yıkayın.

  12 eylül 23:31

  32. çocukluk çağında kazanılan bir alışkanlığı ya hiç kazanamamış ya da çeşitli bahanelerle gündelik yaşamına entegre edememiş insandır. kısaca pistir ve mikrop yuvasıdır. allah kimseyi böyleleriyle tokalaşmak ya da yakın temasa girmek zorunda bırakmasın. bırakın başkalarını, önce kendi sağlığımız için tuvalete girmeden önce ve tuvaletten çıktıktan sonra mutlaka ellerimizi yıkamayı alışkanlık edinelim diye bir kamu spotuyla sonlandırayım girdimi.

  12 eylül 20:36

  31. kendisini uyardığımızda kadınsa "aaa avuçlamadık ya canım, sen de" diyen, erkekse "çok da kibarsın be canım" sözlerini duymamız olasıdır.

  bu insanlar kasapta, fırında çalışınca elindeki 10 yıllık, yırtık, berbat eldivenle önce ete, ekmeğe, gıdaya dokunup sonra aynı eldivenle para üstü verip sonra tezgahı, yeri aynı eldivenle temizleyen insanlar bence.

  su israf etmemek için sifon dahi çekmeyen, klozete takılan kokulu ürünleri artistlik, hava cıva gören insanlar bence.

  aynı bardaktan günlerce 40 kişi su içen, mandalina kabuğunu, bitmiş çayın bardağını kğl tablası olarak kullanan insanlar bence.

  pazar akşamından pazar akşamına ya da daha da fenası sevişmekten sevişmeye yıkanan insanlar bence. böylelerine yatılı misafir olsanız 1 ay kalsanız her yıkanmak istediğinizde cık cık cık ne alaka şimdi, nerelerde sürtmüş bu bügün diyecek kadar da hanzo tiplerdir.

  evlerinden en modern temizlik maddesi domestostur ancak dibi gelmiştir, muhtemelen aylardır da öylece duruyordur. lavoboları asla çalkalanmaz, ciflenmez.

  yemin ediyorum tiksindim yazarken. sorsan hepsi müslüman ve avrupada taharet musluğu yok, onlar hep pis mikrop diye car car konuşurlar.

  ne avrupalı turistler gördüm bahar bahçe gibi püri pak, restoran tuvaletinde dil bilmediği halde ıslak mendil, peçete lazımsa verebilirim demeye çalışan.

  12 eylül 19:43

  30. Muhtemelen; disini fircalamayan, tırnaklarının icinde deryalar olan, koltuk altı kokusu ile hepimizi boğabilme potansiyeli yüksek insandır. Ağız kokusuna değinmek dahi istemedim.

  12 eylül 18:28

  29. erkek kardeşim.

  çişini yapınca yıkamıyor elini, sadece kakasını yapınca yıkıyor. koskoca adamın bu saatten sonra eğitileceğini de sanmıyorum.

  görmesem sorun yok ama tuvalette sifon sesinden hemen sonra kapıyı açıp çıkmasını görmeye dayanamıyorum.

  12 eylül 16:31

  28. Kadınlar tuvaletine bakınca el yıkasa ne olur yıkamasa ne olur dediğim insan. tuvalet kağıdını yere kadar çekilmiş halde, taharet muslugu açık bırakan beyaz yaka çalışma arkadaşım elini yıkayıp bol bol rimel tazelerdi. Bazen sifon çekmeyen, hatta klozette çiş damlalari birakan da olurdu. Açık atılan pedlere hiç girmiyorum bile. Hijyen keşke el yıkamayla bitseydi.

  12 eylül 14:36

  27. Uluslararasi anket sirketi Gallup'un yaptigi arastirmaya gore Avrupa ulkeleri arasinda bu insan guruhundan en az oranda bulunduran (%6) ikinci ulkeymisiz (birinci Bosna Hersek). Haritayi gorsele ekledim.

  Hollanda'nin sicili ise cok fena, tuvaletten ciktiktan sonra elini yikamadigini soyleyenlerin orani yuzde elli (ulan utanin bari yalan soyleyin). Turkiye'de bu oranin dusuk cikmasinin iki nedeni olabilir:

  1. Insanlar gercekten elini yikiyor.

  2. El yikamayanlar bunun kotu oldugunu biliyor (dinen de hor gorulen bir sey sanirim) ve anketorlere yalan soyluyor.

  El yikamayan guruhun amerika'da da cok oldugunu dusunuyorum zira her tuvalette aynaya yapistirilmis "nasil el yikanir" yonergeleri var.

  ilgili medya:
  1
  12 eylül 01:17

  26. erkeklerin pek çoğunda gözlemlediğim durum. kirli bir yere temas etmedikleri için yıkamadıklarını iddia ediyorlar. 3+1 (kedi) erkekle aynı evde 5 ay yaşamak ve ellerini yıkamadıklarına sürekli şahit olmak hayat kalitemi çok düşürdü.

  11 eylül 20:32