yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (28)
  • medya (0)

  28. *aç karna markete gitmemek (gereksiz abur cubur almayı önlemek için)

  *kozmetik mağazalarına gitmeden önce alacak listesi hazırlamak (sadece gerçekten ihtiyacım olan şeyler)

  *eğer yemek yeme etkinliği değilse, arkadaşlarımla dışarı çıkmadan hemen önce yemek yiyorum, dışarıda acıkmıyorum.

  *Sürekli plastik şişede su almak yerine, aynı şişeyi birkaç kez doldurarak kullanmak veya suluk taşımak.

  *Kıyafete acil ihtiyacım yoksa indirim dönemlerini beklemek

  *Kendime sınır koydum yürüyerek 40 dakikadan kısa sürecek her yere yürüyerek gidiyorum.

  Bir kısmı daha önce yazılmış ama başlığı hortlatmak istedim.

  19 mayıs 18:50

  27. -elektrikli eşyaları eko modda kullanmak

  -Bir kase sıcak suyla tıraş olmak

  -Doldurulabilir pil kullanmak

  -markete giderken sırt çantasıyla gitmek (kısacası poşet kullanmamak)

  25 kasım 2019 19:54

  26. Annem yumoş’un lilyum&lotus çiçeği(gizlinot: mavi ambalajlı) olanıyla bim’de satılan bulut yumuşatıcıyı(gizlinot: mor ya da mavi olanı) birlikte kullanıyor. Bulut yumoş’un yarı fiyatına neredeyse. Ve inanılmaz kalıcı oluyor, yanıma oturan insanlardan sık sık iltifat alıyorum bu sayede.

  26 ekim 2019 03:45


  25. etiket, saç, kulak çöpü gibi kuru çöplerimi attığım, 2-3 günde bir poşetini değiştirdiğim bir çöp kutusu var odamda. içerisine çöp poşeti almak yerine, şirkete ya da bana gelen kargo poşetlerini, düzgünse ve boyutu kullanılabilirse ters çevirerek kullanıyorum. tasarruf ve poşet tüketmemek adına çevreye faydalı olduğunu düşündüğüm geri dönüşüm.

  ek olarak şirkette top a4 kağıdı çok kullanılıyor. top dışından çıkan kağıtlar genelde parlak ve daha kalın oluyor, kaliteli oluyor hatta. bunları alıp, papağanın kafesine seriyorum ya da boya yaparken kullanıyorum.

  cam sirke şişeleri çok şık oluyor, bunları genelde vazo olarak kullanıyorum. hatta beğenen arkadaşlarıma hediye etmişliğim de var.

  daha çok geri dönüşüm benimki ama tasarruftan da sayılabilir bence:)

  22 ekim 2019 14:01

  24. zamanla küçülen ve dağılan, parçalanan sabunları birleştirip o sabunlarla çamaşır yıkıyorum. hem çöpe gitmemiş hem de sonuna kadar kullanılmış oluyorlar.

  21 ekim 2019 18:28

  23. simit poğaça ambalajlarını atmayıp biriktiriyorum evde sandviç vs hazırlarken işe götürmek için elimin altında oluyor.rossman da böylesi ambalajları parayla satın almaya başladıktan sonra artık aldığım simtlerin falan kağıt ambalajlarını atmamaya karar verdim.

  edit:eksileyenlerin kağıt fabrikaları mı var acaba deirten bir durum içindeyim.

  21 ekim 2019 17:20 24 ekim 2019 14:12

  22. Evin zorunlu ihtiyaçlarını toptan marketlerden koli-çoklu paket olarak alıyorum. Tabi çoğu toptan market vergi levhası istiyor süslüler, bilginize. Biz eşimin şirketi için alışverişe gittiğimizde evin ihtiyaçlarını da alıyoruz. örneğin tuvalet kağıdı, bir çok temizlik malzemesi, bakliyatlar, çay, kahve gibi ihtiyaçlarımızı toptan alıyoruz hem aylarca idare ediyor hem de epey uygun fiyata geliyor. Böyle bir imkanınız varsa toptan marketler tercih edilebilir. 

  21 ekim 2019 10:58


  21. 10 lu yaprak jilete 18 lira veriyorum mühle marka, her bir jileti 6-7 tıraşta kullanıyorum, kabaca 18 liraya 65 kere tıraş oluyorum

  Bunu Kartuşlu mach 3 turbo ile yaptığımızı varsayarsak, her bir 3 bıçak aynı şekilde 6-7 kere idare ediyor, 8 tane kartuş 65 lira civarı şuan, kabaca 50 tıraşı 65 liraya olmuş oluruz.

  18 lira vs 65 lira iyi tasarruf, hem daha fazla tıraş olma imkanı da sağlıyor.

  20 ekim 2019 23:30 10 mart 21:48

  20. dışarıda su alacaksam eğer genelde a101'den falan alıyorum hem büfelerden daha ucuz oluyor hem de fişini alıyorum. kredi kartı kullanımımı minimuma indirdim param varsa ya da o ay elimde para kalırsa bir şey alıyorum. bu da harcama alışkanlıklarını kesinlikle etkiliyor. bu arada indirimleri duyurma kampanyası başlığı çok faydalı olsa da, ben bir ara engellemiştim. çünkü ne zaman oraya baksam bir şeyler aklımı çeliyordu. o yüzden görmeyince kafam da rahattı. alacağım bir şey varsa o an için indirime gireni ya da ucuzmuş gibi görüneni tercih etmiyorum artık. çünkü biliyoruz ki, büyük indirim diye önümüze sundukları şeyler gerçekten indirimli değil. onun dışında bitenlerin dışında artık gidip özellikle el kremi de almamaya çalışıyorum. çünkü kışın çok fazla krem kullanan biri olarak, onun yerine büyük boy vücut losyonu alıp el kremi yerine de kullanmaya başladım.

  bir de lütfen bulaşık makinesi varsa evde onu kullanalım. onu süs eşyası olarak görüp ben elimde yıkayıveririm canım ne olacak diyen, makineye atıyorum diye musluk altında saatlerce sudan geçiren çok fazla insan var hala. litrelerce su akıtıp da bulaşık yıkayacak lüksümüz yok artık.

  20 ekim 2019 21:40

  19. Kahvaltıyı evde hazırlayıp işe gitmek veya evde yapmak. Yok poğaça alayım, yok börek alayım derken hem de evdeki kahvaltılar yenmeden bozuluyor, hem de sağlık elden gidiyor.

  Dışarıdan eve yemek sipariş etmek veya dışarıda yemek yerine aynı yemekleri evde yapmak ya da yapmaya çalışmak. Böyle böyle dışarıdaki körili, pesto soslu vs makarnalardan daha efsane makarnalar, noodlelar falan yapmaya başladım.

  İçerik okumaya başlamak. Bu ürün pahalı ise kesin kalitelidir algısından çıkıp, uygun fiyatlı güzel içerikli ürünlerle hayatıma devam ediyorum.

  Evde yoğurt, kışlık sos vs yapmak. Kışın domates fiyatlarını ve lezzetini düşününce, hazır yoğurtların lezzetsizliğini düşününce verdiğim uğraşlar, eğlenceli hale geliyor. 

  Son olarak yürümek. 

  20 ekim 2019 21:10