sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (21)
 • medya (0)

1. Evet süslüler, özellikle bir çok high-end ürün satan dünyaca ünlü mağaza şubelerinde böyle çalışanlar yüzünden aranızda tırsıp içeriye giremeyenler var biliyorum. Ya da çekinip özgürce ürün seçiminde bulunamayanlar. Yani alacağınız varsa da vazgeçip çıkabiliyorsunuz. İşte böyle durumlarda paramızla rezil olmamak adına (xd) nasıl bir tutum sergilemek gerektiğini gelin tartışalım:

- öncelikle o mağaza çalışanlarının eğitimlerinde düzenli olarak "küçük dağları ben yarattım" havasını yansıtmaları telkin ediliyor, yani bu bilinçli yapılan bir şey. Amaç ne bilmiyorum ama bir tür high-end mağaza politikası resmen. Bu nedenle içeri giren müşteri de "ne diyorsun gerizekalı :s :s esas ben yarattım hih" havası ile girmeyenlere ezilmesi gereken böcek muamaleleri yapmaları olası.

- mesela siz elinize kırmızı ruju alırsınız "o sizin tonunuza gitmez bakın deneyin" der, denersiniz "aa ben çok beğendim" deseniz "hayır olmadı ama siz bilirsiniz" diye alaylıca tersleyebilir bile. Kim kime ruj alıyor belli değil böyle durumlarda.

- işte bu tarz durumlar için en kurtarıcı yolu söylüyorum: "köprüyü geçene kadar gülümsemek, gülümsemek, gülümsemek". Böyle şirinlik ayağına onun otoritesinin tehlikede olmadığı mesajı vererek ortadaki güç savaşını komple ortadan kaldırıp çalışanın bizi kendi halimize bırakmasını sağlıyoruz. Asla ama asla tartışmaya girip tüm alışverişiniz mahvolmasına ve evde sinir krizi geçirmenize gidin sürece izin vermeyin xd.

Adam sizin süratınıza " hey sen küçük böcek bu mağazada sana göre bir şey yok" bakışı atsa bile "ehehe ama bak çok sevimliyim" gülümsemesi takının. %100 çalışıyor, bu şekilde hepsi yumuşuyor ya da pes ediyor. O sırada mağazaya başkaları girince diğerlerinin yanına gidiyor ve biz de rahat rahat ürün seçebiliyoruz xd.

10 temmuz 2016 16:09

2. bende bu konudan oldukça muzdaripim. sadece high end ürünleri satan yerler değil de artık gratis watsons vs. böyle kibirli insanlarla dolu. her yolu denememe rağmen sonuç alamayınca artık beni gıcık eden mağaza görevlisini bende bi o kadar gıcık ediyorum. sevimli bulduklarıma da bi o kadar sevimli oluyorum. e artık başka çarem kalmadı, her şey karşılıklı.

10 temmuz 2016 16:18

3. kulaklığını takıp müzik dinlemek hatta dinlemiyorsan bile dinliyormuş gibi yapmak. her neye bakmak istiyorsam bakıyorum kimseye bir şey sormuyorum.zaten bir çoğu sorulara cevap verecek donanımda da olmuyor.hiç değilse kulaklıkla gezerken bana fazla müdahale edemiyorlar :)

10 temmuz 2016 16:42

4. Onlardan daha ukala davranmak. Kabul ediyorum hoş değil ama iki alışveriş keyfimiz var onu da bozmalarına izin veremeyiz yani.

10 temmuz 2016 16:53

5. Ben eskiden utanirdim bişey demeye. Simdi direk yardima ihtiyacim olmadiginda belirtiyorum. Hi birde gölge gibi takip edip bu size uymaz bakın bu iyi filan diye herseyi ayni markadan oneriyorsa cok tesekkurler ben o markayi tercih etmiyorum diyorum kibarca. Bir de bunun ukala müşteri olan versiyonu varki icler acisi.. Bazen üzülüyorum o kizlara. Kadin kendi tonundan 3 ton acik fondotende diretiyor bu benim rengim diye. Ayyy bunlarda pirabennn var su var bu var diyip maksimum 20 liralik fondoten arayan da cik cikabilirsen isin icinden ablam sen platine girdin sephoraya degil.

10 temmuz 2016 17:14

6. ilk aşama göz içine anlamlı anlamlı bakmak

ha anlamadıysa peşimde dolaşmanız beni rahatsız ediyor, ben ihtiyacım olunca sizi çağırırım demek.

10 temmuz 2016 17:50

7. inadına muhabbete girmek bir süre sonra kanka olma garantisi ile.

10 temmuz 2016 17:51

8. Gerekirse sizi çağırırım diye net bir dille gönderiyorum yanımdan.

10 temmuz 2016 22:42

9. önerdiği her ürüne evet o bende var kullanıyorum çok memnunum / yeni aldım güzele benziyor demek.

özellikle high end mağazada daha bi saygı görmenizi sağlıyor.

örn:

- bronzlaştırıcı olarak da guerlain terracotta pudramız bik bik bik...

- ahh evet benim de en favori ürünüm, elbette meteorites ile birlikte. bir de şu rujunuzu sürdüm mü herkes bayılıyor.

bu konuşma defalarca yapıldı, makyaj çantamın guerlain in guer ünü görmüşlüğü yok.

10 temmuz 2016 23:56 11 temmuz 2016 00:10

10. Kulaklık+ Victoria Beckham suratı.

Dirençli çıktıysa eğer yine Victoria suratı ve " ihtiyacım olursa eğer, sizi rahatsız ederim, Teşekkürler." Cümlesi.

Yurtdışında söylediğini anlamıyormuş gibi davranmak.

11 temmuz 2016 00:16