yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (3)
  • medya (0)

  1. Merhaba,

  Şekersiz 21 gün başlığını okumuş ve şevke gelerek 21 gün denemiş ve başarmış biri olarak hayatımdaki bana zarar veren gıdaları çıkarmaya karar verdim. Şekersiz 21 günümün özetinin linki de burda (link: https://www.suslusozluk.com/şekersiz-21-gün?i=762795 zafer benim!)

  Nihayetinde şekeri bırakmıştım ama kan değerlerim yine de istediğim gibi değildi. Bunun üzerine çok düşündüm ve unu da kesersem kendime bir iyilik daha yapmış olacağımı anladım.

  İki gün önce de bir video izledim gluten hakkında sizinle de paylaşmak isterim;

  (link: https://www.facebook.com/100005623337545/videos/766523233545114/UzpfSTY3Mjg2NTcyMzoxMDE2MDU1NDAxNjM0NTcyNA/?id=672865723 gluten çık hayatımdan)

  Ekmeği çok ama çok seviyorum fakat doymak için yediğim bu işlenmiş gıda aslında glisemik indeksi çok yüksek olduğu için daha hızlı sürede beni acıktırıyor. Sivilce ve bağırsak problemlerine de yol açıyor.

  Siyez buğdayı ile yapılan gıdaları bulmak da zor. Bu yüzden hayatımdan unu çıkarmaya karar verdim. Pizza, makarna, çorbalar aslında hepsinde var ama farkında olmadan gün içinde çok fazla tükettiğimi anladım.

  Bugün itibari ile unu hayatımdan çıkartmaya başladım. Gün, gün paylaşacağım.

  33 yaşına yeni girmiş biri olarak hayattan anladığım bir şey varsa o da her şeyin psikolojik olduğudur. İnsanı huzurlu, sağlıklı yaşatanın ise pirensipleri olduğu...

  Desteğinizi bekliyorum :)

  1 mayıs 2018 16:37 1 mayıs 2018 16:44

  2. Unsuz günlerimi ayrı bir girdide paylaşmak istedim;

  1. gün : Köy kahvaltısına gittik. Sanırım kaderin bir oyunuydu. Patatesli köy ekmeği desem de şehir unuyla yapıldığı için yemedim. Ekmeksiz daldım kahvaltıya. Ceviz, badem ile de sonlandırdım. Yumurtayı ikiye çıkardım. Artık psikolojikmen kendimi nasıl doymayacakmış hissettiysem tüm gün karnım açıkmadı. Acıkmamasının sebebi çok yediğimden değil ekmek yemediğimden. Biliyorsunuz glisemik indeksi yüksek olduğu için kısa sürede acıktırıyor. Özetle ilk gün zor ama gardımı alarak geçti.

  Fakat sabah uyandığımda herhangi bir his yoktu. Her zamanki gibi uyandım. Sanırım 5 günün sonunda kendini hissettirecek.

  Bu arada eğer ekmek yiyor olsaydım ki ben ekmeğe gerçekten dayanamayanlardanım. Dün bu kahvaltıda çok rahat 3 dilim köy ekmeği yerdim. Tereyağı ile :(

  2. gün : Şekerden çok daha kolay oldu diyebilirim. İster istemez insana un hakkında bir çok makale okuma isteği geliyor ve okuduktan sonra iyice bilinçleniyorsunuz. İkinci gün tamamen araştırma ve aydınlanma ile geçti.

  3. gün : Hafta sonunun gelmesi ile beraber tabi yemekler, kahvaltılar şenlendi. Daha çok yeşilli, ceviz ve zeytine yöneldim. Ekmek yememek midemi küçültmüş olabilir gözüm aç olsa da midem müsaade etmedi çok yememe. Şu an için gayet başarılı.

  4. gün : Makarnaya karşı bir hayli zorlandım. Fakat yemediğim için de çok mutlu oldum. Çok su içiyorum ve sindirimim de her zaman ki gibi çok su içmeme rağmen daha rahat.

  5-6-7. günler : İş yerinde yediğim yemeklerden dolayı çok zorlanıyorum. Dışarıdan söylediğimiz için ve mahallede de çok seçenek olmadığından çoğunlukla dürüm, pide vb yiyecekler mevcut. Çorba içiyorum ve ceviz, badem yemeye çalışıyorum. Bunun dışında zorlanmıyorum diyebilirim.

  8-9-10-11-12. günler : her hangi bir sorun yaşamadım. korktuğum gibi olmadı. ben şekerden daha zor geçer diye düşünüyordum ama inanın daha az zorlandım. Sivilce problemim vardı özellikle kistik denilen. Sudocrem ile çözmüştüm zaten ama tek tük daha uzun aralıklarla kendini gösteriyordu. Artık o da yok. Bunun dışında gördüğüm aman aman bir değişiklik henüz olmadı:/

  13-14-15-16-17-18. günler : Ödemim azaldı. Kilo verdim :)

  19-20-21. günler : Yemedim. Yemiyorum. Yemeklerden sonra karnım şişmiyor ve sabahları da şişkin uyanmıyorum.

  Fakat bir şeyi anladım ki gıda terörü artık bizim farekdemediğimiz bir çok alanda mevcut. Şekeri bıraktım, unu bıraktım ama bir şekilde vücuduma giriyor bu zararlılar. Nasıl ne şekilde bulamıyorum!

  3 mayıs 2018 09:12 29 mayıs 2018 12:47

  3. besin gruplarını ekleyerek çıkartarak yaşadığım değişimlerden sonra, glutenin ellerimde, göz kapaklarımda şişme yaptığını, genel olarak huzursuz, sinirli bir ruh haline soktuğunu ve bitmek bilmeyen sindirim sorunlarına yol açtığını deneyimle görünce benim de bir süredir uyguladığım beslenme yöntemi.

  makarna, pilav, bisküvi tüketmeyen biri olarak beni en çok tadını çok sevdiğim “artizan” olarak geçen ekşi mayalı ekmeklerden vazgeçme kısmı üzdü. bunun için kahvaltıda 2 yumurta yemeye başladım, çoğu zaman haşlanmış. yanında bol yeşillik, zeytin. ekmeksizliğin verdiği psikolojik “doymam” hissini cevizle ve bol limonlu roka yiyerek atlattım. şimdi aramıyorum. 

  kahvaltıda yumurta yenildiği zaman akşama dek tok tuttuğu kısmı doğru. ara öğün genelde yapmıyorum. Çok acıktıysam badem ayran salatalık vs yetiyor. 

  yine de şu ana dek 21 gün aralıksız uygulamadım. Sürekli aynı şeyleri yemekten sıkılınca kaçamak yapıyorum. Bu hafta 3 gün glutenli beslendim, regl öncesi gibi aşırı sinirliyim ve başımda ağrıyla uyandım. Bu etkilerini birebir yaşamak benim açımdan iyi çünkü sonraki seçimlerimde yol gösteriyor. 

  Eskiden market alışverişi çabuk biterdi, şimdi etiket okumaktan kitapçıda zaman geçiriyormuşum gibi oluyor. (Etiket demişken, nestle salep içinde bile modifiye patates nişantası var, bu nasıl bir gıda terörüdür? aklım almıyor) 

  Ek olarak gluten ve şekeri minumuma düşürünce, migren ataklarım hayli azaldı. Yine de migrenli olanlar cevize yüklenmesin, malum o da tetikleyici olarak geçiyor listelerde. 

  edit: gıda terörü kısmı biraz komik olmuş tabi ama düzeltmeyeceğim, kalsın. Yazarken doğru düzgün salep bulamadığım için çok sinirlenmiştim, onun sonucu oldu. fakat salep içinde de nişasta olmasın yahu.

  3 mayıs 2018 09:51 3 mayıs 2018 11:25