girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (135)
  • medya (0)

135. resmen savunma mekanizmam bu benim. bilinçli yapmıyorum elbette ama vücudumun geliştirdiği bir şey.

ne zaman kafamın meşgul olduğu, stresli olduğum bir dönemden geçsem gece, gündüz sürekli uyuyor olurum.

hatta normal bir günde hoşuma gitmeyecek bir şey duysam hemen arkasından uyku bastırıyor ve evdeysem uyuyakalıyorum direkt.

uykumun bu işlevde olduğunu o an fark etmiyorum ama sonradan fark ediyorum, insan psikolojisi ve fizyolojisi garip gerçekten ya.

edit: anlatım bozukluğunu giderme.

24 ağustos 19:06 24 ağustos 19:07

134. ben de uyku problemi yaşamanın aksine, aşırı düzenden şikayetçiyim. saat 11 oldu mu düğün gibi gürültülü bir yerde bile uyurum. saat 11'den sonra kafam basmaz, ruh gider beden kalır.

24 ağustos 18:31

133. Hayatta en sevdiğim şeyler listesinde ilk ondadır. Yemek yemenin ve pek çok insanın önündedir kendisi. Imkanım olsa sonsuza kadar uyurdum. Canım uyku.

24 ağustos 12:23


132. Asla bana gelmeyen şey gerçekten uyku uyumaya kodlanmamışım sanırım nasıl geliyor nasıl düzenli uyuyorsunuz süslüler nolur banada söyleyin uyku ilacı kullanmak istemiyorum ama her gün en erken 4-5 gibi uyuyorum :((((

23 ağustos 23:56 23 ağustos 23:59

131. düzenli olanı elzemdir.

üniversite hayatımı bitirene kadar hayatımın hiçbir döneminde düzenli uykuya sahip olmadım. her zaman ya çok az uyudum ya da çok uyudum. aşırı dengesiz bir uyku düzenim vardı. uyku düzeni demek bile yanlış olur ona.

üniversite bittikten sonra bir sınava hazırlanırken aşırı düzenli bir uyku düzeni kurdum kendime. sanırım hayatımın en güzel uyku dönemini orada yaşadım. günü aşırı kaliteli kullanmak nedir orada anladım. sabah 7' de ayakta oluyordum ve sınava hazırlanma sürecinde neredeyse hiç uykusuz kalmadım.

sınav bittikten sonra iş yaşamına atıldım. şimdilerde kısmen düzenli bir uyku sistemim var. işim gereği bazı dönemler gece gündüz birbirine karışsa da gece herhangi bir işim yoksa düzenli uykuma devam ediyorum. 5-6 saatin altına düşmemeye özen gösteriyorum, çok dikkat isteyen bir işim var ve uykusuz olduğumda kafamı istediğim gibi toplayamıyorum. bu yüzden de uykumdan çok gerekli olmadıkça feragat etmiyorum.

şahsi fikrime göre, düzenli uyku kaliteli bir hayatın ön koşullarından biri. düzenli bir uykunuz yok ise günü düzenli ve verimli kullanma şansınız çok düşük. bu da hem kısa vadede hem de uzun vadede hayat kalitenizi düşüren çok kötü bir durum.

uyku düzenim ufaktan bir bozulma gösterdiğinde de şu yöntemi uyguluyorum; aşırı yorulma ve aşırı erken uyanma. mesela gece 3' te uyumuşsam sabah 6' da uyanıyorum. normal uyanma saatim 7-7,5 olmasına rağmen ben onu bir saat geri çekiyorum. 6' da uyandığım o gün kendimi yoruyorum. bunu birkaç gün arka arkaya yaptığımda mecburen uyuma saatimi erkene çekmiş oluyorum. ve o çektiğim saatte de devam ettirmeye gayret ediyorum. benim bünyemde işe yarıyor fakat her bünye kendi içerisinde farklılık gösterebilir. herkes için işe yarar mı onu bilemiyorum.

23 ağustos 22:28

130. Cilt güzelleşmesinin demirtaşlarından kesinlikle. Uykumu alıp uyandığım günlerde cildimi ve kendimi daha iyi hissettiğim gerçeği her zaman benimle :)

23 ağustos 22:08

129. hayattaki tek lüksüm, beni ben yapan. dert sığınağım, ruhumun gıdası.köpeğiyim....

23 ağustos 19:22


128. İçinden çıkamadığım dertlerimde, çok ağladığımda bir uyku bastırır ki sormayın. Uyandığımda da neye üzülmüştüm derim yani bildiğiniz resetlerim kendimi. Benim annem de böyle ama arkadaşıma anlattığımda o derdi olunca asla uyuyamadığını söylemişti. Sabah uykusuna bayılıyorum ama saate bakıyorum 11 olmuş inanılmaz moralim bozulur gün bitiyor diye. Bu yüzden 8.30 9 gibi uyanmaya çalışırım boş günlerimde de.

23 ağustos 18:09

127. Hayatin sorunlarindan, insanlardan, kendimden kaçma yöntemim.Her defasinda yenik düştüğüm, en sevdiğim...

23 ağustos 17:50

126. 8 saatten fazlası o kadar saçma ve gereksiz geliyor ki anlatamam. Sabah 9da uyanınca bile günüm boşuna gidiyormuş gibi hissediyorum, aptallaşıyorum böyle. En iyisi erken yatıp erken kalkmak.

22 ağustos 23:44