yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (9)
  • medya (0)

  1. ilk reglimden aylar önce tanıştığım olgu. benimki hep beyaz ve kokusuz, bazen de sarımtıraktı. döngüme göre dönem dönem artar ya da azalır.

  çok fazla antibiyotik kullandığım bir dönem miktarı artıp rengi de yeşile çalmaya başlayınca soluğu jinekologta aldım "ben mantar oldum galiba" diye. mantar değilmiş, sadece floramın dengesi bozulmuş. prebiyotik verdi gönderdi. doğru düzgün kullanmadım bile, yine de kendiliğinden geçti.

  internette ne zaman araştırsam korkunç korkunç enfeksiyonlarla karşılaşıyorum ama yok yani, bildim bileli böyle benimki. bazen rahatsız edici olabiliyor, yine de direnip günlük ped kullanmamaya çalışıyorum.

  15 aralık 2015 15:01

  2. Günlük ped kullanma sebebi.

  15 aralık 2015 23:22

  3. asla ama asla sıcak su torbası, sıcak uygulama filan yapılmamalıdır. hatta ek bir not, karın ağrısı sırt ağrısı böbrek ağrısı her ne ağrınız sızınız kaşıntınız varsa asssla üzerine direk sıcak uygulama yapmayın. sıcak uygulama ayaktan yapılabilir rahatlatması açısından. vajinal akıntı beyaz/sarı/şeffaf arası hafif kıvamlı ve kendine özgü kokusu olan bir sıvıdır, siz de kendinizinkini bilirsiniz zaten. menstural döngüde renginde kıvamında hafif değişiklikler olabilir ancak anormal olduğu durumda mutlaka doktora görünün.

  14 ağustos 2017 17:44


  4. normal olmadığını farkettiğiniz akıntılarda kesinlikle doktora gidilmesi gerekir. çünkü düzgün tedavi uygulanmayan her enfeksiyon yüksek tekrarlama riski taşır. dikkat edilmesi gereken diğer bir konu da, vajinal enfeksiyonların aynı zamanda idrar yolu enfeksiyonuna da neden olacağıdır. sistit gibi durumlarda da mutlaka vajinal kontrolu ihmal etmeyin.

  14 ağustos 2017 17:45

  5. Hamilelikte her türlüsünü yaşayacağınız şey :) dönemine göre koyu kıvamlı, çok akışkan, kokulu ya da kokusuz olabilir. affedersiniz ama iç çamaşırınız komple ıslanabilir bile, akıntı yoğunluğundan. Cleocin miydi neydi o ilacı kullanmak zorunda kalabilirsiniz benim gibi, eğer bakteri oluşmuşsa. 

  15 ağustos 2017 09:34

  6. Enfeksiyona bağlı olmayan, kokusuz akıntınız varsa ama miktar olarak arttığını düşünüyorsanız sebebi aşırı dar kıyafetler ve sentetik kumaşlar olabilir. Skinny jean zevkimden ödün veremeyeceğim için kendimce buna bir çözüm buldum. Eve gelince hemen kıyafetlerimi çıkarıyorum. Duşa girmeyeceksem sadece o bölgeyi suyla yıkayıp kuruluyorum ve iç çamaşırı giymiyorum. Bol ve pamuklu pijama/eşofman altı giyiyorum. Evde ders çalışırken bağdaş kurarak oturuyorum. İnsan içinde otururken bacak bacak üstüne atarak oturmamaya çalışıyorum ki yavrucak havasız kalmasın. Gece yatarken de iç çamaşırsız yatıyorum. İlk zamanlar tuhaf geliyordu ama alıştım. Bunun bi de yazın gecelikle yapılanı var, onu da tavsiye ederim.

  Bu şekilde günlük ped ihtiyacımı adet öncesi ve adet sonu ikişer günle sınırlandırabildim.

  18 mart 2018 12:47

  7. Sabahlari elma sirkeli su, gun icerisinde de yesil cay icerek ve pamuklu ic camasiri ile cozdugum sorun. Diyet yaptigim bir donemdi. Tesadufen cozmustum.

  18 mart 2018 12:58 18 mart 2018 12:59


  8. Restingbitchfaced'la hilale anlatır gibi köşemizin bugünkü konuğu vajinal akıntı ve enfeksiyonlar. Öncelikle henüz mezun olmamış 5.sınıf bir tıpçı olduğumu ve bu nedenle söylediklerimin ''doktor'' tavsiyesi olmadığını belirleterek başlamak isterim. Amacım bildiklerim ve biraz da tecrübelerimle birleştirerek oldukça kaotik olan bu konuda biraz fikir vermek. Şimdi başlayalım.

  Çok önemli bir noktayla başlamak isterim. Vajina nemli-ıslak bir organdır, akıntısı sayesinde kendini güzel güzel temizler. O yüzden vajinal akıntı pis neyim değil olması gereken doğal bir şeydir ve utanılması gerekmez. Kukudur akar, bu kısmı kabullendiyseniz devam ediyoruz.

  Vajinal akıntı aylık hatta günlük olarak bile oldukça değişkendir. Özellikle regl siklusumuz boyunca yükselip alçalan hormonlarımız nedeniyle yumurta beyazından hafif sarımsı yapışkan bir dokuya kadar değişir. Yani normal vajinal akıntı şeffaftır demek biraz yanlış oluyor. Şeffaf, beyaz ya da sarımsı olabilir desek daha doğru olur. Bazı kişilerinse -ben dahil- arada sırada hafif yeşile dönük akıntısı bile olabiliyor. Bu da galiba akıntının beklemesiyle alakalı bir durum, kendimde gözlemlediğim o en azından, kendimi bildim bileli arada olur bana. Normalde beyaz-şeffaf çıkan sekresyon havayla temas ettiğinde okside olup renk değiştiriyor. İlla çamaşıra geçmekten de bahsetmiyorum, vajen girişinde bile beklediğinde olabiliyor. Ama sürekli olan, abuk yeşil renkte kötü kokulu bir akıntı tamamen farklı olay, ona geleceğiz.

  Vajinamızda tonla bakteriyi biz normal mikrobiyota üyesi olarak taşıyoruz. Bu arkadaşların sayesinde vajinamız doğal dengesinde, enfeksiyon kapmadan gül gibi yaşayıp gidiyor. Belli başlı olanlarının kabaca ne yoğunlukta olduğu vs. biliniyor tabi ama hepimiz farklı vücutlara sahibiz. Kimi kişilerde başkalarının taşımadığı üyeler de olabiliyor ya da aynı üyeler farklı oranlarda olabiliyor. Bu nedenle de vajinal sekresyonlarımız farklılık gösteriyor diye düşünüyorum. (gizlinot: işbu cümle yazarın kendi çıkarımıdır)

  Bir bakterinin vücudunuzda bulunması ve sizi hasta etmesi farklı şeylerdir. Basit bir örnek verecek olursam gardnella isimli bir bakteri hepimizin vajen mikrobiyotasında bulunur. Normalde bizi hiiç hasta etmez. Ancak dışardan dengeyi bozacak bir müdahale olduğu zaman (vajinal duş, travma vs.) mikrobiyotamızın dengesi bozulur ve bizi normalde hasta etmeyen gardnella, bakteriyel vajinozis denen enfeksiyona neden olur.

  Peki nasıl bir akıntı sıkıntılı? Renk de tabiki uyarıcı olmalı ama ona gelmeden dikkat etmemiz gereken 3 konu var. Kaşıntı, kötü koku, kızarıklık. Vajinal enfeksiyonlar genelde bu üçlüden en az biri ile haber verir. Gri akıntı, kanlı akıntı, cırt renkli sarı-yeşil akıntı vs. gibi yukarıda saydıklarımdan farklı akıntılar da tabloyu destekler. Yani vajinal enfeksiyonlar %90 hastayı rahatsız eder, rahat rahat yerinde oturtmaz doktora götürür. Senelerdir taşıdığınız vajinada yolunda gitmeyen bir şeyler olduğunu anlarsınız yani. Kaşıntınız, kötü kokulu akıntınız veya kızarıklığınız yoksa yüksek ihtimalle sağlıklısınız demektir.

  Tanıda kültür hiç kullanılmıyor diyemem ama pek kullanılmıyor, cümbüş çünkü orası, tonla bakteri var. Genel olarak hastanın kliniği ve muayeneyle ne olduğu anlaşılıyor, oldukça yol gösterici oluyor. Çoğu doktor da bu şekilde tanıyı koyuyor ve ilacını veriyor.

  Vajinamıza iyi bakmak içinse yapmamız gerekenler çok basit.

  1-Pamuklu iç çamaşır giyin ve her gün değiştirin.

  2-Vajinal duş vırt zırt yapmayın, gariban zaten kendi kendini temizliyor. Dıştan bi su tutmanız yeterli, ıntım jel vs. gibi ek temizlik şeysilerini de iç kısma getirmeden sadece dış kısımda kullanın. Sonra da kurulayın, öyle ıslak ıslak kalmasın.

  3-Poponuzu önden arkaya doğru silin.

  işte bu kadar.

  24 eylül 2019 17:33 25 eylül 2019 15:33

  9. ovülasyon dönemlerinde sulu bir versiyonuyla karşı karşıya kalınabilen akıntı türü.

  24 eylül 2019 17:57