yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (149)
  • medya (0)

  149. Çoğu kadının kendini "pis" hissetmesine neden olur, oysa durum bu değildir... Tersine, titizliğine düşkün kadınlar daha çok risk altındadır; ki bana bunu iki ayrı jinekolog söyledi.

  (gbkz: Candida albicans) vücutlarımızda zaten var olan bir mikroorganizmadır. Sorun, bu mikroorganizmanın çoğalmasıyla ortaya çıkar. Bu da üç sebepten gerçekleşir:

  1- antibiyotik kullanımı

  2- deterjan içerikli madde kullanımı

  3- dış faktör kaynaklı bulaş

  Kendimizi dış faktörlerden korumak için nelerin gerekli olduğunu biliyoruz ama şunun altını çizmek isterim: erkeğin hijyen ve titizliği çok önemli. Sadece sizinki değil. Konu sadece mantar da değil, vajina çok kolay mikrop kapan bir bölge ve hijyen eksikliği (sadece mantar değil) diğer türlü enfeksiyonlara da sebep olur.

  İsmi candida albicans olan mantar canlısının normal koşullarda vücudumuzda yaşadığını söylemiştim. Bu canlı hangi sebeple olursa olsun bir kez enfeksiyona yol açtığı zaman Konu şu ki: mantarın bir "tedavisi" yoktur... Yani geçmez ve uzaklaştırılmaz. Ömür boyu sizinle kalır. Sadece enfeksiyon sonucu oluşan "semptomların" tedavisi vardır, ve çoğu zaman kronik hal aldığı için semptomları bile yok etmek zor bir şeydir. Bunu sadece kontrol altında tutabilirsiniz ve saklı (enfeksiyon semptomsuz) durumda kalmasını sağlayabilirsiniz. Başkasına bulaştırma durumunuz devam eder. Erkekte semptom yaratmaz, erkek sadece taşıyıcı konumunda mantarı yaymaya devam eder, özellikle de eğer hijyenine dikkat etmiyorsa. Keza sizin eğer bağışıklık sisteminiz gerçekten güçlüyse, mantar vücudunuza girse bile semptomsuz atlatırsınız; ama bu da kadınların çoğu için geçerli değil. Çoğu kadın direkt ilk birlikteliğinden sonra ilk mantar atağını geçirir.

  Yani biz bununla yaşıyoruz ve yaşamayı öğrenmek zorundayız.

  Çoğu doktor ilk etapta bir krem verir gönderir. Oysa mantar "ilk kez" ortaya çıktığında içeriden, hapla müdahale şarttır. Bu yapılmazsa kronikleşir.

  Hiçbir krem ya da fitil, ağızdan ilaç tedavisinin yerini tutamaz, onu sadece destekler.

  Doktorunuz bu işle inatla uğraşmalıdır ve siz de vazgeçmemelisiniz. Sebebini bilmiyorum, fakat çözüm olabilecek önerileri ilk seferden uygulamayıp sonraya saklıyorlar. Belki de önce hafif bir ilaç vererek geçip geçmeyeceğini görmek istiyorlar, geçmezse daha köklü yöntemlere başvuruyorlar. Bunlardan biri de şu:

  Benim içim zamanında batticon solüsyonuyla yıkandı. Ardından yine aynı solüsyona bulanmış bir tampon doktor tarafından içime yerleştirildi ve birkaç saat öyle durdu. -- bu işlem, her ne yaparsak yapalım vajinal kültür sonucumun c.a. Açısından negatif gelmemesi üzerine uygulandı.

  Bunun ardından, yine her 6 ayda 1, (aktif semptom olmasa bile) hap kullanıyorum. Ömür boyu da kullanacağım. Burada yazılan her şeye çok dikkat ediyorum. Etmezsem atak geçiririm. Geçirirsem hapı yine alıyorum ve krem tedavisiyle destekliyorum. Risk oluşturabilecek durumlardan önce de kremi sürüyorum.

  "İçerideki" sorunum lavaj tedavisinden ve düzenli hap kullanımından sonra çözüldü. Fakat mantar bende vajinamın "dışında" yaşamayı ve yerleşmeyi seçti. Semptomsuz haline de saklanma diyoruz.

  Mantarı mümkün mertebe saklı tutmak için, ömür boyu tedaviye ve önlemlere devam.

  Vücutta "ilk kez" ortaya çıktığı zaman -ki bu bende antibiyotik kullanımı sonucu olmuştu- doğru ve etkin müdahalenin öneminin altını tekrar çizmek isterim. Çünkü bu yapılamazsa, kronik semptom verme riski çok artıyor.

  Sağlıklı beslenmenin ve kendine iyi bakmanın buradaki önemi çok büyük.

  17 şubat 02:12 17 şubat 02:17

  148. Bu gece sabah olacak mı dostlar. An itibariyle beni kıvrandıran hastalıktır kendisi. Normalden farklı olarak bu hafta hayatımdaki değişiklikler şunlardı, sanırım birinden biri sebep oldu bu belaya. Çok şekerli tükettim. Hiç huyum değilken iç çamaşır ile uyudum. Dar pantolon giydim sıkça. Düşmanımın başına vermesin Allah. 

  İki gece sonra edit: geçici çözümler pek işe yaramadı şu an saat 02.50 ve gece kuduran bu meret beni adeta öldürmüyor süründürüyor. Bu travazol denen şey ne işe yarar ya... sabaha randevu aldım çıldırıcam çok fenayım çok. 

  17 şubat 00:23 19 şubat 02:50

  147. bin bir çeşit kurtulma çabası sonuçsuz kaldı yıllarca ama sanırım dermanını sonunda buldum: borik asitli vajinal duş. Diğer tüm önlemleri uygularken bunu da ekleyince cok kısa sürede geçti. Yine de önlem olarak ayda bir uyguluyorum.

  15 şubat 00:15


  146. 2 ay önce de maalesef her gün iç çamaşırı değiştirmeme, vajinayı sadece su ile yıkamama rağmen bir anlık salaklık sonucu korunmasız beraberlik sonucu 1 ay peşimi bırakmamıştır. Şunun farkına vardım ki aktif bir cinsel hayatım olmadığı zaman hiçbir sorun yaşamıyorum. Gynolomexin duacinim.

  18 ocak 12:23

  145. gerçekten berbat bir rahatsızlık. o kadar sorunlu günler yaşattı ki bana, gerçekten kafayı yiyeceğimi düşündüm. tam 1 sene boyunca geçmedi. kullanmadığım ilaç kalmadı resmen, sürekli tekrarladı. en sonunda fitil ve kuvvetli iki tane ilaç kullandım adlarını hatırlamıyorum, bunlar sayesinde tamamen geçti. bence en etkili fitil oldu ama.

  tekrar yakalanmamak için elimden gelen her şeyi yapıyorum. vajinama bir bebek gibi bakıyorum, şakasız. bu dert çekilmez tekrar.

  yaptığım şeyler:

  -her gün mutlaka iç çamaşırı değiştirmek

  -pamuklu iç çamaşırı kullanmak

  -müsait olduğum zamanlarda iç çamaşırı giymemek

  -iç çamaşırı giymeden uyumak

  -iç çamaşırlarımı ütülemek

  -vajinayı asla ıslak bırakmamak

  -vajinaya sabun, duş jeli gibi şeyleri asla değdirmemek, sadece su ile yıkamak

  -dar şeyler giymekten olabildiğince kaçınmak, sık etek giymek

  -şeker tüketimini azaltmak

  -bolca probiyotik ve sebze tüketmek

  18 ocak 03:24

  144. 4. kez tekrarlaması sonucu bir doçente gözüktüm ve floranı bozmuşsun durum pek parlak değil 6 aylık tedaviye başlıyoruz dedi. insanların sadece 2 tablet kullandığı ilacı ben 6 ay her pazar 1 adet içeceğim bendeki adı candımax. daha önceki tekrarlamada 2 adetlik olanını kullanmıştım (fluzole) ve gerçekten akıntı, yanma belirtileri geçmişti. antibiyotik (biteral), fitil( nifunis), travazol ve probitotik ( duabalance) kullanımı sonrası 10. gün gittiğimde temiz çıktım ama 4. tekrar öldüğündan candımax 6 ay devam

  . Eczanede sadece yapılan borix diye 600 tl tutan bir fitil tedavisine 2 ay başlayacağım. Bu bir daha tekrarlamaması adına kesin net çözümmüş. süslülerin araştırmasını öneririm. kullanım sonrası girdimi güncelleyeceğim.

  Edit: borikasit fitili bitti 6 ay kullanmam gerken candimax hapa devam. akıntı harici şikayetim yok. ek olarak ped olarak beıjeye geçtim.

  12 ekim 2021 14:16 15 şubat 12:09

  143. Bir kere başıma gelmişti antibiyotikten ve fitilden fayda göremeyip flucan kullanmıştım. Flucan varken neden fitille uğraştırıyorlar anlamadığım rahatsızlık. Vardır bir sebebi herhalde. Kronikleşmesi durumunda probiyotik faydalı diyorlar. Ben o aşamaya gelmedim.

  8 ekim 2021 18:44


  142. çocukluğumdan beri bu dertten muzdaribim. nasıl oldu bilmiyorum, ama doğum sırasında anneden geçebildiğini duymuştum. antibiyotikten fitilden bıktım. en son Feminis diye bir şey buldum. probiyotik içeren vegan bir ürünmüş, onu deneyeceğim.

  8 ekim 2021 17:49

  141. Mantar ve enfeksiyon şikayetiyle Mayıs sonunda kendi doktorum hastanede olduğundan ve o zaman korona aşısı olmadığından özel muayenesi olan doktora gittim. İlk defa gittiğim ve tavsiye edilen bir doktor. Sıkıntı mı söyledim Alttan muayene edeyim mi dedi, sormasına çok şaşırdım böyle bir rahatsızlık başka nasıl teşhis edilebilir ki!? Tabi dedim etti; enfeksiyonun var ama mantar değilsin dedi ilaç verdi. Girip çıkmam tam 5 dkka sürdü 5! İlaçlarımı aldım hemen kullandım,  antibiyotik günde bir, fitil filan. İlaçlar bitti, yürüyemiyorum vajinamın acısından nasıl yanıyor mahvoldum, ağlama noktasındayım. Gittim aynı doktora bana dedi ki biraz geç geldin kontrole.  e anca bitti ilaçlar deyince kadın bana bir çıkışta ne demek anca bitti. Aa diyor ilaçlarını yanlış kullanmışsın günde 2 antibiyotik! Sinşrlendim iyice, reçete de ne yazdıysanız eczacı onu verdi bende onu kullandım. Yazdığı kağıtta duruyor, gerizekalı yanlış yazmış hala üste çıkma Peşinde. Muayene etti bilin bakalım durum ne: MANTAR!! Bir de utanmadan diyor ki sen mantar demiştin. Uyguladığı tedavi mantarı daha da beter etmiş. 1 ayda mantar tedavisi gördüm hala iyileşemedim. 5 aydır bu problemle yaşıyorum. Yarın kendi doktoruma gideceğim. 

  Bu arada Hindistan cevizi yağını mantarı tedavi etmekte kullanılıyormuş ve ben de tedaviye ek olarak kullandım. Sürdüğüm günler inanılmaz rahattım, tavsiye ederim. 

  Edit: Bugün doktoruma gittim. Enfeksiyon, mantar ve vajina ağzında yara olmuş. 3 ay tedavi göreceğim, 6 ayda bağışıklık için tedavi olacağım. Yara tehlikeli, smear verdim ve 10 gün sonra yara kontrol edilecek ona göre kültür verilecek. Siz siz olun güven oluşturmayan doktorun tedavisini başka doktorla teyit edin. Yoksa benim gibi 5 aydır uğraşırsınız 

  7 ekim 2021 20:44 8 ekim 2021 17:21

  140. Süslüler bu bir uyarı mesajıdır. 1 senedir 4-5 farklı doktora gittim hep vajinit dendi ve mantar için de ilaç verdiler yolladılar. Fitili ve kremleri 3 kere kullandım 4. Tam kullanacakken kanamam oldu ama kol kanaması gibi regl ile alakası yok. Bu sefer özele gideyim dedim bir de doktor demesin mi rahim ağzında yara var ve bu gördüğüm en büyüğü dedi o kadar ağladım ki resmen 1 senedir hastalığıma yanlış teşhis koyulmuş ve yanlış tedavi olmuşum tedavim olmayınca da daha kötü olmuş yaram. Özeldeki doktor 3 sn içinde rahim ağzımda yara olduğunu anladı fotoğrafını bile gösterdi. 4 farklı doktora gitmeme rağmen o muayenede içime soktukları şeyle o kadar canımı yaktılar ki her seferinde de bana akut vajinit diyerek fitil verip eve yolladılar, psikolojim alt üst oldu. O yüzden devletteki doktorlara güvenim kalmadı ilk gittiğim doktor bana öyle kötü davranmıştı ki travma yaşadım hala atlatamıyorum bana cinsel yolla bulaşan hastalık kapmış olabileceğimle ilgili imalarda bulundu fakat bu testler devlet hastanesinde yapılmıyor dedi hangi testi dışarıda yaptırıcam dediğimde de net bir şey söyleyemedi cinsel yolla bulaşan bir ton hastalık var doktor hanım dedim dışarı yaptırsam 1000-2000₺ tutuyordu. Sonradan öğrendim ki meğerse belli başlı önemli testler devlette de yapılabiliyormuş fakat doktorlar asistanlarını soktukları için kendilerinin yerine çömez doktorun bundan haberi bile yok smear sonuçlarımı almaya gittiğimde 5-6 hafta sonra başka bi asistan doktor dedi ve sağolsun yaptırdı. İşsiz bir yeni mezun için 1000₺ ne demek bu insanların hastalara bunu yapmaya hakları var mı? Öyle zor zamanlar geçirdim ki fiziksel ve psikolojik olarak hala iyileşebilmiş değilim. Görevini sorumsuzluk yüzünden yarım yapan ve hastalığımı 3sn'de teşhis edebilecekken sırf devlette gittiğim için bu şekilde davranan o doktorlara hakkımı hela etmiyorum. Görmemişlerse sorun yok ama işlerini aksattıkları için farketmedilerse üzgünüm hakkımı helal etmiyorum. Neler çektiğimi psikolojimin nasıl bozulduğunu ancak ben bilirim. Size de tavsiyem süslüler geçmeyen akıntı kaşıntınız varsa belki sizin de rahim ağzında yaranız olabilir ya da başka bir şey o yüzden iyi bir doktor hayat kurtarır.

  7 ekim 2021 12:37