yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (5)
  • medya (0)

  1. farklı finansal varlıklara yatırım yapmak bu sayede de geliri artırma amacıyla kurulmuş, devlet yönetimi altında çalışan fonlardır.

  esasen varlık fonlarının işleyişi işin mantığına uygun olarak bakıldığında (link: http://www.mahfiegilmez.com/2016/08/varlk-fonu.html?m=1 şu ) şekilde.

  peki bizde yapılmak istenilen nedir? bilindiği gibi uzun bir süredir ekonomik açıdan çok güçlü olduğumuza yönelik, her gün bunun milyon kere altı çizilen bir imajımız var. ısrarla yaratılan ve tabii ki ülke içindeki bir durum. yani bu yumurtanın fırçalanan tarafı, bir de fırçalanmayan tarafı var tabii. yurt dışındaki çeşitli finans kurumları aracılığıyla varlık fonundaki altın yumurtlayan şirketleri piyasaya sunarak, bak kardeş bizde böyle güçlü şirketler var.şimdi sen bize bunları göz önünde bulundurarak borç ver ki biz de işimizi yapalım, bir süre daha çarkımız dönsün.yani içinde bulunduğumuz konjonktürde yapılmak istenen aslında tam olarak bu.

  yurt dışında da örnekleri olan bu sistem bir şekilde döner de peki nereye kadar? sonuçta hepsinin birer geri ödemesi olmak zorunda. bir yerden sonra sistem tıkanınca ne olacak?

  hadi her şey tamam diyelim de neden bu fon bağımsız denetim olan sayıştay denetimine tabi değil? en önemli konu da sistemin başındaki kişiler gerçekten bu konuda yetkin isimler mi? işte bunlar kafalarda birer soru işareti olarak kalacak gibi görünüyor. kısaca bu başlangıç ama devamındaki uygulama nasıl olacak ve bizi gelecekte nasıl bir durum bekliyor işte orası şimdilik muamma.

  6 şubat 2017 23:20

  2. kafam pek böyle konulara basmaz. onedio da yayınlanan bir postu okudum hala anlamadım. genelde bu fonu oluşturan ülkeler anladığım kadarıyla elinde fazla para barındıran ülkeler. türkiyenin elinde ise fazla parası yok, hatta borcu var. peki bu fon niye açıldı? anlamadım. özelleştirme demek mi bu? paraya el mi konuluyor demek? chp ve mhp bunun duyunu umumiye tarzı bir şey olduğunu söyledi. ki bu da, tarih derslerinden yanlış hatırlamıyorsam, iflas bayrağını çektik demek. bir süslü bir ağaca anlatırmış gibi anlatırsa ne olduğunu sevinirim.

  tanım : kafamın basmadığı ama duyduğum kadarıyla pek hayra alamet olmayan fon.

  6 şubat 2017 23:43

  3. çok bildiğim bir konu olmadığından hakkında ufak çapta bir araştırma yapıp da geldim. ulusal varlık fonları 1950'lerde ortaya çıkmış ve petrol gaz gibi doğal kaynaklardan elde edilen gelir fazlalarının finansal piyasalarda yüksek gelir getirmesi için kullanılmasını amaçlıyor. zamanla bazı devletler kendi ulusal varlık fonlarını kurmuş, ve giderek karmaşıklamış bu varlık fonu işi.

  türkiye'nin bu fonu kurarkenki temel argümanı G20 ülkelerinden sadece türkiye'de bu fonun olmaması. ancak döviz fazlası ya da tasarruf fazlası olmayan türkiye'de böyle bir fon kurulabilir mi? sürekli bütçe açığı veren bir ülkede kamunun gelir fazlası olmayacağı için biraz saçma gibi. ya da gelecekte ortaya çıkacak bir gelir var, bilemiyorum.

  7 şubat 2017 14:57


  4. konudan benim gibi tamamen bihaber olanlara bilale anlatır gibi (link: https://www.youtube.com/watch?v=GqzIVHqK94E anlatmış).

  7 şubat 2017 16:02

  5. Varlık fonunu bütçe açığı veren ya da doğal kaynaklarından dolayı devamlı yüksek geliri olan ülkeler(özellikle körfez ülkeleri) bu fonları bir araya getirip finansal işlemler yaparak getiri sağlamak ve gelecek nesillere refah aktarımını sağlamak amacıyla kurarlar. 

  Şimdi diyelim ki -yok da-Türkiye’nin bütçe fazlası var. Bütçe fazlası veren ülkeler neler yapabilir?

  1. Halk üzerindeki mevcut vergi yükünü azaltabilir ki vergi yükümüz oldukça fazla

  2. Dış borçlarını vadesinden önce ödemeye gidebilir ki oldukça dış borcumuz var

  3. Sosyal yardımlarda bulunabilir, verimli yatırımlara kanalize edebilir bu fazlayı

  4. Varlık fonu kurabilir, Türkiye kalkıp bunu yaptı

  Peki OHAL sürecinde oldu bittiye getirilerek kurulan varlık fonunun dikkat çekici özellikleri neler?

  1. Bu fonlardan elde edilen getiriler her türlü vergi ve harçtan muaftır

  2. Finansal ve ticari her işlemi yapabilir, sınırlama yoktur

  3. Bu fonlarla yapılacak yatırımlar ihale kanunundan, rekabet yasasından etkilenmez

  4. Spk, sayıştay vb. Gibi bir mekanizma tarafından denetlenemez.

  5. Yönetime tahsis edilen ödenekler şeffaf değildir, sorgulanamaz.

  Varlık fonlarının temel özellikleri bunlar. Şuan Türkiye varlık fonunun başkanı, başkan recep tayyip erdoğan, başkan vekili ise berat albayrak’tır. 

  Ben anlattım, üzerine düşünmesi siZe kalmış. İyi akşamlar dilerim.

  11 ekim 2018 23:40