sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (103)
 • medya (2)

103. Anne tuvalet masası item'i. 

3 ağustos 01:49

102. kışın topuklarıma kalın bir tabaka halinde sürüp havlu çorap giydiğimde sabahları yumuşacık oluyordu ayaklarım. okula 4 senedir yürüyerek gidip geliyordum ve converse'lere rağmen nispeten daha az hasarla atlatmamı sağlayan şey vazelin. bir de bir dönem adidas'ın mavi parfümünü kullanıyordum. tenimde kokusu çok kalıcı olmadığı için boynumu vazelinleyip öyle sıktığımda kesinlikle daha kalıcı oluyordu kokusu.

27 temmuz 20:39

101. Bu konuda birşey söylemek istiyorum , sözüm meclisten dışarı ama maalesef bazı insanlarımız sırf adından dolayı bazı şeylere bu yararlı ya da zararlı diye damga vuruyorlar. Aynı şey vazelin için de geçerli. Ben kimya mühendisiyim ve uzmanlık alanım da petrokimya , yani petroldü vazelindi parafinlerdi benim işim , o yüzden buraya açıklama gereği duydum. Öncelikle petrol ve petrol türevleri arasında dağlar kadar fark vardır ve petrol türevi dediğimiz şey onların genel isimleri , yani petrol türevi deyip ilk aklınıza gelen şey değil. Sandığınız gibi vazelin komedonejik bir madde değildir ve içinde doğal yağlar vardır ama bu yağlar cilt altınıza kolay kolay işlemez yani cildinize sürdüğünüzde bariyer görevi görür ve kullandığınız bölgenin nem kaybını ya da dökülmeleri engeller. Vazelinlerin de envayi çeşitleri var , aromalı olanlar evet onlar kimyasal ama piyasada çok az bulunan bazı vazelinler var ki onları kullanabilirsiniz. Bir de lütfen şunu unutmayın : %100 doğal içerikli kozmetik ürünü yoktur ve olması da imkansız ama doğala yakın bulabiliriz ancak. Bazı arkadaşlar yazmış vazelin yerine hindistan cevizi yağı , badem yağı ya da aloe verayı sürün diye. O saydığınız şeyler de topraktan bir ağaç olarak yetişiyor ve toprakta karbon var !!! Ben de vazelinin yararlarını bildiğimden kullanıyorum , sizin saydığınız ya da bilmediğiniz için zararlı dediğiniz şey gerçekten o kadar zararlı olsa , bu işin uzmanı olarak ilk başta ben kullanmam. Sormak istediğiniz birşey olursa msj atabilirsiniz.

Edit : bu arada ürünlerin ambalajlarında içerikleri yazılanlar kadar yazılmayanlar da var emin olabilirsiniz. Diğer türlü olsa hiçkimse hiçbir şey kullanmaz. Ön yargıyla yaklaşmayalım.

27 temmuz 16:20 27 temmuz 16:23


100. kaş kirpik bakımı için almıştım ancak döktü... alternatif kullanımı ne olabilir diye düşünerek bu başlığı inceledim biraz.. parfümün kalıcılığını artırmak ve ayakkabı parlatmak konusunda çok başarılı..

27 temmuz 14:44

99. Güncel fiyatı 1320 tl olan creme de la mer' in içerik listesinde 3. Sırada petrolatum yazarken, petrol ürünüymüş diye kötülenmesini haksızlık olarak gördüğüm ürün. Birçok kremin içinde zaten vardır. Hakkında söylenen tek şey petrol ürünü olması. Bunun pratikte bize hiçbir zararı yok. (link: https://www.paulaschoice.com/ingredient-dictionary/skin-soothing/petrolatum.html?fdid=ingredient-dictionary&crefn1=name-first-letter&csortb1=name&csortd1=1&crefv1=P Şuradan ) kaynakları da görebilirsiniz.

4 haziran 09:42

98. Tam olarak içeriğini hiç bilmiyorum. Daha önce de asla denemedim. Petrol vs dendiği için denemek de istemedim.

35 yaşlarında bir tanıdığım var ve çocukluğumdan beri cildine hayranım. Ilk kez sorma fırsatım oldi ve geceleri vazelin sürmeden asla uyumazmış. Cildi dışardan baktığımda gerçekten fondöten, aydınlatıcı, allık var gibi kusursuz.

Belki de sans vermek gerekiyordur.

25 mayıs 11:36

97. Eskiden dirseklerime ve ayaklarıma kullanıyordum her banyodan sonra. Şimdi sadece ayaklarıma kullanıyorum.

Normalde ürün içeriklerine fazlasıyla dikkat ederim ama petrolatum neredeyse vazelinimsi yapılı heeer üründe var ve sürekli kullandığım bir ürüne 100 lira filan da veremem, o yüzden azıcık mecbur kalıyorum.

Ayağı böyle bir fiyat/performans dengesinde yumuşatmayı başka hiçbir ürün beceremiyor.

24 mayıs 14:06


96. Sir ağda kalıntılarını temizleyebilen bir ürün. Sesu’nun temizleme mendillerinde ilk sırada paraffinum liquidium olduğunu gördüm, yine aynı amaçla kullanılan bebek yağında da bu madde genelde oluyor. Denediğimde herhangi bir yağdan daha başarılı olduğunu düşündüm. Ben yağ sürmekten hoşlanmıyorum(özellikle koltukaltı bölgesinde). akmadığı ve miktarını ayarlayabildiğim için bunu sürüp  silmek daha pratik ve bereketli geldi.  Mendil kullanmayı seviyorum, bu yönteme de artık başvururum diye düşünüyorum.

20 mayıs 23:28

95. ayagima uyumadan once surdugum, duz kullanamasam da yumusattigini ve nemlendirdigini gordugum bence her ise yarayabilecek krem. makyaj temizleme suyu eksiginde makyajimi bile cikariyordum.

19 mayıs 22:06

94. sanılanın aksine komedojenik olmayan üründür. petrol türevi olmasına rağmen, içeriği kozmetiğe uygun olacak şekilde rafine edildiğinden/saflaştırıldığından da zararlı/zararlı değil noktasında bilimsel bir çalışma olmadan ne söylenebilir bilmiyorum.

öte yandan; nemlendirilmiş cildin üzerine çok ince bir tabaka halinde sürüldüğünde, nemi hapseder ve sonrasında cildi yumuşacık yapar. tahriş olmuş, suyu bile tolere edemeyecek düzeye gelmiş bir cilt, bir süre sadece vazelin uygulanarak sakinleştirilebilir mesela. ayrıca kabuk bağlamış yara ve sivilcelere de iyi geldiği, koruyucu bir tabaka oluşturup bölgeyi nemli tuttuğu için iz oluşumunu engellediği söylenir.

edit: imla

19 mayıs 13:35 19 mayıs 14:12