sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (109)
 • medya (4)

109. Anne tuvalet masası item'i. 

3 ağustos 2018 01:49

108. kışın topuklarıma kalın bir tabaka halinde sürüp havlu çorap giydiğimde sabahları yumuşacık oluyordu ayaklarım. okula 4 senedir yürüyerek gidip geliyordum ve converse'lere rağmen nispeten daha az hasarla atlatmamı sağlayan şey vazelin. bir de bir dönem adidas'ın mavi parfümünü kullanıyordum. tenimde kokusu çok kalıcı olmadığı için boynumu vazelinleyip öyle sıktığımda kesinlikle daha kalıcı oluyordu kokusu.

27 temmuz 2018 20:39

107. Bu konuda birşey söylemek istiyorum , sözüm meclisten dışarı ama maalesef bazı insanlarımız sırf adından dolayı bazı şeylere bu yararlı ya da zararlı diye damga vuruyorlar. Aynı şey vazelin için de geçerli. Ben kimya mühendisiyim ve uzmanlık alanım da petrokimya , yani petroldü vazelindi parafinlerdi benim işim , o yüzden buraya açıklama gereği duydum. Öncelikle petrol ve petrol türevleri arasında dağlar kadar fark vardır ve petrol türevi dediğimiz şey onların genel isimleri , yani petrol türevi deyip ilk aklınıza gelen şey değil. Sandığınız gibi vazelin komedonejik bir madde değildir ve içinde doğal yağlar vardır ama bu yağlar cilt altınıza kolay kolay işlemez yani cildinize sürdüğünüzde bariyer görevi görür ve kullandığınız bölgenin nem kaybını ya da dökülmeleri engeller. Vazelinlerin de envayi çeşitleri var , aromalı olanlar evet onlar kimyasal ama piyasada çok az bulunan bazı vazelinler var ki onları kullanabilirsiniz. Bir de lütfen şunu unutmayın : %100 doğal içerikli kozmetik ürünü yoktur ve olması da imkansız ama doğala yakın bulabiliriz ancak. Bazı arkadaşlar yazmış vazelin yerine hindistan cevizi yağı , badem yağı ya da aloe verayı sürün diye. O saydığınız şeyler de topraktan bir ağaç olarak yetişiyor ve toprakta karbon var !!! Ben de vazelinin yararlarını bildiğimden kullanıyorum , sizin saydığınız ya da bilmediğiniz için zararlı dediğiniz şey gerçekten o kadar zararlı olsa , bu işin uzmanı olarak ilk başta ben kullanmam. Sormak istediğiniz birşey olursa msj atabilirsiniz.

Edit : bu arada ürünlerin ambalajlarında içerikleri yazılanlar kadar yazılmayanlar da var emin olabilirsiniz. Diğer türlü olsa hiçkimse hiçbir şey kullanmaz. Ön yargıyla yaklaşmayalım.

27 temmuz 2018 16:20 27 temmuz 2018 16:23

106. kaş kirpik bakımı için almıştım ancak döktü... alternatif kullanımı ne olabilir diye düşünerek bu başlığı inceledim biraz.. parfümün kalıcılığını artırmak ve ayakkabı parlatmak konusunda çok başarılı..

27 temmuz 2018 14:44

105. Güncel fiyatı 1320 tl olan creme de la mer' in içerik listesinde 3. Sırada petrolatum yazarken, petrol ürünüymüş diye kötülenmesini haksızlık olarak gördüğüm ürün. Birçok kremin içinde zaten vardır. Hakkında söylenen tek şey petrol ürünü olması. Bunun pratikte bize hiçbir zararı yok. (link: https://www.paulaschoice.com/ingredient-dictionary/skin-soothing/petrolatum.html?fdid=ingredient-dictionary&crefn1=name-first-letter&csortb1=name&csortd1=1&crefv1=P Şuradan ) kaynakları da görebilirsiniz.

4 haziran 2018 09:42

104. Her derde devadır, aşktır. Yatmadan kuruyan yerlerime sürüyorum sabaha yumuş yumuş oluyor. Kokusu da pek rahatsız etmiyor beni . Hatta bazen dudağıma bile sürüyorum. Bittiğinde tekrar alıyorum çok faydalı herkese lazım bence

25 mayıs 2018 17:34

103. Tam olarak içeriğini hiç bilmiyorum. Daha önce de asla denemedim. Petrol vs dendiği için denemek de istemedim.

35 yaşlarında bir tanıdığım var ve çocukluğumdan beri cildine hayranım. Ilk kez sorma fırsatım oldi ve geceleri vazelin sürmeden asla uyumazmış. Cildi dışardan baktığımda gerçekten fondöten, aydınlatıcı, allık var gibi kusursuz.

Belki de sans vermek gerekiyordur.

25 mayıs 2018 11:36

102. Eskiden dirseklerime ve ayaklarıma kullanıyordum her banyodan sonra. Şimdi sadece ayaklarıma kullanıyorum.

Normalde ürün içeriklerine fazlasıyla dikkat ederim ama petrolatum neredeyse vazelinimsi yapılı heeer üründe var ve sürekli kullandığım bir ürüne 100 lira filan da veremem, o yüzden azıcık mecbur kalıyorum.

Ayağı böyle bir fiyat/performans dengesinde yumuşatmayı başka hiçbir ürün beceremiyor.

24 mayıs 2018 14:06

101. Aramızdaki cahalları gösteren bir varlık olmasıyla bile yeterince faydalıdır. Patrol yan ürünü lelelele sjfkvjdkfjskl. Allahım gerçekten eğitim çok önemli yarabbim. Sen kimseyi cahillikle terbiye etme.

Evine girsen margarini kaşık kaşık yemeğine katar, saçına doğum kontrol hapı sürer, hazır çorbayı tavuk dana bulyonu çin tuzunu kürekle yutar ama vazelin petrol yan ürünü. petron yan ürününün ne demek olduğunu sor onu bile açıklayamaz ama p e e t r o l l yan ürünü. Boru mu petrol petrol. doğal ürün diye yırtınır ama yüzüne aspirin ezer sürer, vazelin petrol yan ürünü. Yüzünü tanecikli peeling ile haşat eder, vazeliiin petrool yan ürünüüüü! Kimyasala hayır der, o kimyasalların çoğunun yediğimiz içtiğimizdeki normal meyve asitleri, maya, cart curtun ltince, kimya dilindeki isimleri olduğundan habersiz yüzüne limon sürer, tanrı şahidimdir ki vazelin petrol yan ürünüüü. 

Yapmayın. 

Evet petrol yan ürünüdür yani petrol değildir. Yanında ayrışır. Yağ içermez. Şeffaf bir jöle katmanıdır. Nemlendirmez. Nemi hapseder katman gibi çünkü emilmez. Yaraları iyi eder çünkü bariyer görevi görür. Bunu satarken içine parafin, yağ vesaire katarlar ki güzel koksun, nem de versin bilmemne. Öldürmez. Bişey yapmaz. petrol değildir. Yutarsanız hafif cırcır olabilirsiniz belki. kurşunsuz benzin değildir. Jet yakıtı değildir. 

23 mayıs 2018 14:14 23 mayıs 2018 14:36

100. Sir ağda kalıntılarını temizleyebilen bir ürün. Sesu’nun temizleme mendillerinde ilk sırada paraffinum liquidium olduğunu gördüm, yine aynı amaçla kullanılan bebek yağında da bu madde genelde oluyor. Denediğimde herhangi bir yağdan daha başarılı olduğunu düşündüm. Ben yağ sürmekten hoşlanmıyorum(özellikle koltukaltı bölgesinde). akmadığı ve miktarını ayarlayabildiğim için bunu sürüp  silmek daha pratik ve bereketli geldi.  Mendil kullanmayı seviyorum, bu yönteme de artık başvururum diye düşünüyorum.

20 mayıs 2018 23:28