yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (61)
  • medya (3)

  61. Doğuştan vejetaryenim. Hiçbir zaman et yiyemedim, eskiden sağlıksız olacağımı zannettiğim için üzülüyordum ama kazın ayağı öyle değil arkadaşlar korkmayın.

  Ne çocukken be de yetişkinken bu sebepten bir sağlık sorunu yaşamadım. Büyüme- gelişmemde hiçbir gerilik olmadı, mental kapasitem yavaşlamadı,b12 değerlerim normal sınırlarda.

  Ayarında yiyebiliyorsanız et de zararlı değil ama yiyemiyor ya da yemek istemiyorsanız kendinizi zorlamayın. İnanın hiçbir zararını görmedim.

  Daha hafif ter kokusu, düşük kolesterol gibi güzel yan etkileri de vardır.

  17 ağustos 10:28

  60. Yemek yaptıkça vejetaryen olmaya yaklaşıyorum resmen.Neden et yediğimi sorguluyorum.

  Eskiden balık yiyen biriydim sonra 9 yaşlarındayken balığı çiğ gördüm ve daha önce de görmeme rağmen igrenip yemeyi bıraktım.Kirmzi et kıyma halinde olmadıkça sevmiyorum ama köfte olmadan da yasarim sonuçta ki bir yıl boyunca hiç kırmızı et yememistim ama sonra sağlık nedeniyle yemeye başladım.

  Tavuk çok severim ama kendim pişince midem bulanıyor,haşlama olunca yine midemi bulandırabiliyor ve açıkçası tavuk dahil tüm etlerden vazgeçmek bana göre zor bir şey değil ama bu durumda gereken proteini almak iyice zorlaşıyor.zaten süt ve süt ürünleri ve yumurta pek yemiyorum.(gizlinot: Bazıları midemi bulandırdığı bazıları ise sivilce yaptığı için)

  Vitamin eksikliği yüzünden birçok sorun yaşamış biri olarak göze alamıyorum vejetaryen olmayı ancak pcosten dolayı vegan olmak çok iyi gelebilir bana.

  Ama Türkiye'de oldukça zor ki öğrenciyken hiç yapılabilecek gibi durmuyor.

  16 ağustos 13:14

  59. Günde en az iki kere et tüketen, sırf burger king ya da iskender yemek için arkadaşlarla buluşma ayarlayan birinden 3.5-4 senedir vejetaryenliğini sürdürmeye çalışan biri oldum. Sürdürmeye çalışan diyorum, çünkü bu senelerden 1 tanesini pesketaryen olarak geçirdim. Birinci senemden sonra okul yılında çok başarısız olmaya başladığımı, dikkatimin çok dağınık olduğunu ve zor öğrendiğimi fark ettim, bu yüzden dedim ki balık yemeye başlayım. Konunun bununla uzaktan yakından alakası olmadığını (en azından benim için) görünce balığı da kesip b12'ye ve derslerime verimli şekilde çalışmaya başladım.

  Türkiyede beslenme şekli hiçe yakın ya da en azından veganlik kadar zorlamayan bir beslenme şeklidir. Her yerde en azından bir peynirli pizza, makarna, sandviç en en kötü kaşarlı tost bulunabiliniyor ya da rica ederseniz yapıyorlar, tabii ki et yemeği bulmak kadar kolay olmasa da cidden yapılamayacak bir şey değil.

  Türk yemeklerine bakın, küru fasulye, nohut, bezelye, bamya, barbunya, kabak yemekleri bunların üstüne pilavlar makarnalar hepsi ama hepsi etsiz bir şekilde gayet güzelce yapılabiliyor Hatta etsiz yapınca çoğu vegan bile oluyor.

  Bana diyorlar ki nasıl yiyecek yemek buluyorsun hicbir şey yemiyorsun, yahu benim yemedigim seyler sadece et kırmızı et beyaz et bunun dışında her şeyi yiyorum ki ben.

  Vejetaryenligi ben çok seviyorum ve tam bana gore bir sey, herkese gore olmak zorunda değil tabii ki, bunu da vejetaryen olmak isteyip çekinen varsa içleri rahat olsun diye yazıyorum :)) yapılabilinir gözünüz korkmasın lütfen:)

  Umarım bir sonraki seviyem vegan olur, kendi peynirimi yapmayı deneyeceğim eğer onu halledersem vegan olabilirim eminim.

  16 ağustos 12:22

  58. İki aydır uyguladığım beslenme şekli. Öncesinde et ağırlıklı beslenen bir insandım. Sebzeyi sevmediğimden değil ailem bu şekilde beslendiği için. Bu düşünce içimde hep vardı. Yedikten sonra vicdan azabı duyuyordum ama hep erteliyordum. eti yavaş yavaş azalttım. Önce yemeklerin içindeki etleri yememeye başladım. Bir süre sonra kırmızı eti bıraktım ve sadece tavuk yemeye devam ettim. İki aydır da kırmızı et ve tavuk tüketmiyorum. Yumurta dokunduğu için yiyemediğimden protein hesaplarken biraz zorlanıyorum. Proteinlerimi genellikle sebzelerden almak zorundayım çünkü. 

  Bunun dışında vücuduma çok yararı dokundu. Kendimi çok daha sağlıklı hissediyorum. Artık kabız değilim. Bu iki ay içinde de canım hiç et çekmedi. Dışarda olduğumda yemek konusunda sıkıntı yaşıyorum sadece bu yüzden okula kendi yemeğimi götürüyorum. Kendimi de kısıtlamıyorum. Canım et çekerse senede 1-2 kez yiyebilirim ama çekeceğini sanmıyorum çünkü şimdiden kokusu rahatsız etmeye başladı. Bu iki ay içinde hiç balık yemedim ama balık yememe konusunda kesin çizgilerim yok. Belki yiyebilirim belki yemem. Henüz karar vermedim.

  5 nisan 13:02

  57. Türkiye’de vejetaryen olmak çok zor. Buna birazdan değineceğim. Oncelikle benim için yeni bir süreç sayılır. 8 veya 9. ayıma girdim. Çok ani bir karar ile vejetaryen oldum. Et yemeği çook seviyordum. Haftanın 3-4 günü iskendeleri, hamburgerleri, tavuk soteleri löp löp götürüyordum. ‘’Kimse bana et yemeği bıraktıramaz, neden vazgeçiyorlar çok saçma’’ dediğim zamanlar da olmuştur. Zamanla insan merkezli düşüncenin ne kadar saçma olduğunu fark etmeye başladım. insan o kadar bencil bir varlık ki yeri geliyor, evreni bile sadece bizim için yaratılmış olarak görüyoruz. Evrenin merkezini dünya sanıyoruz. Ne dogaya, ne hayvana ne de kendi türümüze bir saygımız yok.

  Youtube da gezinirken aktivist birkaç videoya denk geldim. Birkaç ogrenci toplanıp domuzların kesim yerlerine gitmişlerdi. Hayvanlara yapılan eziyetleri cekiyorlardı oldukça amatör ve gizli bir kamerayla. Cidden domuzların o bakışları beni mahvetti. O an bana bir sey oldu. saatlerce agla agla. Sonra belgeseller, videolar izlemeye, kitaplar okumaya basladim bu konuyla ilgili. Canım çok yandı. Gercekten daha önce nasıl bir uykudaymışım ve fark edemiyormuşum anlayamadım. Hayvan eti yemeği ve hayvan testleri yapan firmaların vs. ürünleri kullanmayı tamamen biraktim. İstesem de kullanmazdım artık zaten. Midem asla almıyordu. Arkadaşlar gerçekten o hayvanların bizlerden hiçbir farkı yok. Elbette ki bizim insan olarak üstün taraflarımız var. Ama bu onları öldürmeyi, eziyet etmeyi asla gerektirmiyor. Hayvanlara kesim sırasında yapilan eziyetleri geciyorum. (Diri diri kesim makinesine atmak, uyusturmadan boğazini kesmek, küçüçük bir alana kapatıp nefes bile almalarını engellemek, vurmak, dövmek) oldukça sağlıksız ortamlarda kesimler yapılıyor. hayvanların çoğu pislikten hastalık kapıyor ve bunlar sofralara giriyor. En güvendiğiniz markaların bile asla güvenilmez olduğunu düşünüyorum.     Ve bunların hiçbiri olmasaydi ve Gayet sağlıklı ve acıtmadan kesiliyor olsalar bile yine de artık yemem. Çünkü bu bizim hakkımız degil, neden onları kendi zevklerimiz için oldurup mideye atıyoruz? Bu hakkı bize kim veriyor?

  En zor kısımlarından biri de hayvan eti yemediğimi öğrenene istisnasız herkesin bana akıl vermeye çalışması. Gerçekten bıktım. Dinden tutun da sağlıktan girip psikolojiden çıkıyorlar. Herkes o kadar uzman ki bu konuda. Saatlerce bana et yemem gerektiği anlatılıyor. Hiçbir şekilde saygı duyulmuyor, herkes kendinde karışma hakkı buluyor. Bulmayın. Ben kimseye karışmıyorum. Asla neden et yiyorsun demiyorum. Nedenlerini anlatmıyorum. Saygı duyuyorum ama asla saygı göremiyorum. Bu süreçte hiçbir sağlık sıkıntısı yaşamadım. Aksine çok daha sağlıklı besleniyorum. Gerekirse de vitamin takviyesi alacağım.

  Not: sadece hayvan eti yememek ideolojik olarak yeterli olmuyor, ayni zamanda hayvanlar üzerinde test yapan firmalardan alisveris yapmamak vs. oldukça önemli.

  15 kasım 2018 11:42 14 şubat 18:48

  56. merhaba süslüler, hangi başlıkta paylaşmam gerektiğine emin olamadığım için burada paylaşayım dedim. bildiğiniz gibi vegan et/köfte/döner/sucuk türevi ürünler var. bu konuda et yenmiyorsa benzeri şeyler de yenmemeli gibi zıt görüşler olsa da tamamen saygı duymama rağmen farklı görüşte olduğum için deneyimlerim mevcut. ben et yemeyi sevmediğim için değil mevcut düzenden hoşlanmadığım için bıraktım. et içermeyen alternatif ürünlerin yaygınlaşmasını özellikle alışkanlıklarından vazgeçmekte zorlananlar için seçenek oluşturması bakımından oldukça yararlı buluyorum. eski alışkanlıklarınıza paralel fakat hayvansız bir şekilde beslenebiliyorsunuz. iskender için küçükken ağlayan biri olarak vegan iskender yapıp yemek benim için hoş bir şey açıkçası. sizinle de memnun kaldığım ve kalmadığım ürünleri paylaşmak istedim.

  vegan sucuk olarak iki markanınkini denedim:

  (link: https://www.nefisgurme.com/Vegan-Sucuk-100gr,PR-27393.html trakya çiftliği) maalesef hiç memnun kalmadım bundan. ne kadar pişirirsem pişireyim içi çiğ kaldı.

  (link: https://www.nefisgurme.com/urun/vegan-sucuk-100gr evefresh) buna ise bayıldım. baharatında çok hafif bir acılık var ama tadı hoş gerçekten. ben gerçek sucuğun tadını pek anımsamasam da abimle annem benzetti. ekmek arası çok iyi gidiyor. çabuk pişiyor ve pratik bir şekilde öğününüzü çıkarabiliyorsunuz. tekrar alacağım bir ürün.

  köfte:

  (link: https://www.nefisgurme.com/urun/vegan-cheddar-kofte-2-ad-x-120-gr trakya çiftliği)

  trakya çiftliğinin vegan ürünler atılımını hoş bulmakla beraber ürünlerinden memnun kalamadım ben. özellikle bu köfte hayatımda yediğim en kötü şeydi sanırım. maalesef yiyemeden çöpe attım. ailecek kokusundan bile tiksindik.

  (link: https://www.nefisgurme.com/Etsiz-Kofte-300gr,PR-26567.html veggy) markasının köftesi ise çok daha fazla sevdiğim bir seçenek oldu. sucuk ve döner varken elim gitmese de tek yemektense hamburger yapımında kullanınca daha güzel oluyor bence. ama bu köfte mi yeşil mercimekli ev yapımı vegan köfte mi derseniz yeşil mercimekliyi seçerim.

  döner:

  (link: https://www.nefisgurme.com/Tofu-Doner-300gr,PR-26566.html veggy) gelelim favorime. pilavla, ekmek arası ya da iskender yapımında kullanıyorum. bence en başarılı ürünleri bu markanın. çok memnunum sık sık da alıyorum.

  16 eylül 2018 17:58

  55. Bu seneye kadar köfte ve sucuk tarzı şeyler dışında hiçbir et ve türevi şeyleri yemiyordum. Sonra köfte görünce de tiksinme geldi onları da hayatımdan çıkardım. Şu an tam olarak vejeteryanım. Et görmeye tahammülüm yok kusacak gibi oluyorum. Başta ailem et yemediğim için bu kararıma alışamadı ama şu an alıştılar. Ya proteinini nereden alacaksın yha? konuşmadı yapmayın rica ediyorum. Yıllardır et hayatımda çok önemli bir yere sahip değil ve çok sağlıklıyım. Hayvansal protein her şey demek değil. Ben baklagillerden aldığım proteinle çok güzel yaşıyorum.

  Not: sadece balık yiyince vejeteryan olamıyorsunuz. Pesketaryen oluyorsunuz.

  26 ağustos 2018 19:59 26 ağustos 2018 20:02

  54. hayvanları çok severim ama et de yerim ve et insan için gereklidir gibi ağzımla gülemediğim yorumları bünyesinde barındıran başlık. yav he he.

  et ve türevlerini yemeyen insanlara verilen ad. yakın zamanda tüm vejetaryenlerin veganlığa geçişini görmek dileğiyle. <3

  26 ağustos 2018 19:29

  53. Uzun zamandir hayvan yemiyorum ama kullandigim urunlerde de hayvanlara bir zarar gelmemis olmasina dikkat ediyorum, deri gibi seyleri de kullanmiyorum. Ama bunlari elimden geldigince yapiyorum, mukemmel bir sekilde uygulayamiyorum ki kimse uygulayamaz zaten, o nedenle et yemeyi tercih eden insanlari ikne etme, onlarin vicdanini sorgulama vs gibi seyleri gereksiz buluyorum. Bu tur davranislar bu konuya insanlarin antipatik yaklasmasini da sagliyor, bence en guzeli kimsenin tercihine yorum yapmamak. Boyle olunca et yiyen insanlar da yemeyenler icin saldirgan olabiliyor, bu durum yemeyen insanlar icin fazlasiyla hassas oldugundan oturu cok uzucu ve kirici olabiliyor. Ben sahsen buradaki bazi yorumlari okuyunca cok uzuldum, cunku benim cok ciddiye aldigim bir konu. Ha ama bu insanlar et yiyor diye degil yemeyenler icin "sacma, gereksiz" gibi seyler demelerinden. O yuzden bence iki taraf da birbirlerini dusunerekten sakince yorum yapmali. 

  Bir diger konuya gelecek olursak, ben dedigim gibi kimsenin bu konuda mukemmel olmadigini dusunuyorum. Ve beni daha cok rahatsiz eden sey fabrikalasmayla hayvanlara eziyet edilmesi. Mezbahalardaki, fabrikalardaki videolari izleyerek yatagimda hungur hungur aglarken karar vermistim et yemeyi ve uretiminde hayvanlara zarar veren urunleri kullanmayi birakmayi. Yani aslinda bence de hayvan yemek cok yanlis bir sey degil ama bu keske daha iyi kosullarda olsaydi. Yerel kasaplar mesela daha uygun olabilir belki eger kasaba guven varsa, mesela bizim eve babamin ciftligi olan bir arkadasi et gonderiyor bazen, o adama da guveniyorum hayvablara bakmasi acisindan. Yani keske fabrikalasma degil de daha yerel olsaydi bu konu. Mesela yanlis hatirlamiyorsam brezilyadan hayvan getirtmislerdi turkiyeye ve hayvanlarin durumu icler acisiydi. Bir diger icimi parcalayan olay yanlis hatirlamiyorsam ya amerikda ya kanadada gerceklesmisti. Mezbahaya kamyonda domuz goturuluyor ve domuzlar susuzluktan demirleri yaliyor, bunu goren bir kadin aracin durmasini isteyip domuzlara su veriyor ve sonra bu kadina dava aciyorlar. Rezalet. Zaten bu tarz iskenceler cektirilen hayvanlar helal et kapsamina da girmiyor. Umarim ilerde bu kosullarda bir iyilesme olur. 

  Kisaca herkesin et yemeyi birakmayacagi bir gercek bu nedenle daha cok hayvanlarin bakildigi/kesildigi kosullari iyilestirmek amac olmali. Ve bence iki taraf da hosgorulu olmali bu konuda, gercekten hassas bir konu. Benim gece yatakta saatlerce agladigim bir konu, haliyle bazi yorumlar uzuyor. 

  26 ağustos 2018 10:31

  52. Basit tanım olarak et ve et ürünlerini hayatından çıkaran insanların benimsediği beslenme şeklidir. Aynı zamanda da veganlığın bir altı olan beslenme şekli ve benim asla yapamayacağım bir şeydir. Bu konuda gerçekten uzun uzun konuşmak istiyorum. Bir arkadaşımız yazmış başlığa bu doğanın kanunudur, aslan da ceylanı yer. Kesinlikle öyle. Ayrıca et vücudun bir ihtiyacıdır. Yeri dolar mı? Zor da olsa dolar ama ben 23 yaşımdan sonra kendimi bu düzene adapte edemem. Bakın ben hayvanları severim, gerçekten çok severim. Hatta insanlardan bile çok severim diyen topluluktanım. Yani et yiyen herkes katil değildir. Tekrar tekrar söylüyorum, bu doğanın bir kanunudur. Biz bilinçli yaratıklar olduğumuz için içimizde alternatif bir beslenme şekline adapte olabilenler vardır ama ben yapamam. Biri daha yazmış hayvanları seviyorsanız neden yiyorsunuz? Dediğim gibi ben hayvanları seviyorum, et yemeyi onları katletmek olarak görmüyorum. Köpek eti yenilen bir ülkede büyüsem, buna alışkın olsam belki onu da yerdim. Ama bunu diyen kesime biraz daha yakından bakınca fark ediyoruz ki avene kullanıyor, yeni yeni siparişler vermiş? Ben ona soruyor muyum madem ömür boyu demir haplarına mağruz kalabilecek kadar seviyorsun hayvanları, üstüne et yiyenleri eleştiriyorsun ama keyfi bir konuda neden böyle yapıyorsun? Bu ne perhis ne lahana turşudur arkadaşlar. Lütfen artık lütfen insanları yargılamayı bırakın. Ben gerçekten hepinizi çok takdir ediyorum ama bu konuda yargılanmaktan yorulan insanlar da var, hele ki vejeteryan bir çevresi varsa. Hepinizi saygıya davet ediyorum.

  Edit: perhiz kelimesini hızlı hızlı yazarken yanlış yazmışım, kusura bakmayın süslüler.

  Edit2: vejeteryanlık bir beslenme çeşitidir ve cf ürün kullanmanın doğrudan doğruya vejeteryanlıkla değil, et yiyen insanların yargılandığı(gizlinot: Kime göre neye göre?) “hayvanseverlikle” alakası vardır. Bu girdi tarafımdan, sadece ve sadece, fikir belirtmek amaçlı yazılmıştır ve et yiyen kimseyi yargılamadığım gibi cf olmayan ürün kullanan insanları yargılamak da haddime değil. Ayrıca evet, dior da cf değil.

  26 ağustos 2018 01:53 26 ağustos 2018 02:29