sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (13)
  • medya (0)

  1. hazır okullar da açılmışken okullu süslülerimize yarar sağlayacağını düşündüğümden açmak istediğim başlık.

  18 eylül 2014 00:32

  2. benim okul hayatım boyunca en verimli şekilde çalışabildiğim yöntem 'deadline' denilen sürece girmek. hiç şüphesiz ki bu kişisel bir yöntemdir, yumurta Totoya gelince eli ayağı birbirine dolananlardansanız kesinlikle tavsiye etmem.

  18 eylül 2014 00:55 18 eylül 2014 15:01

  3. üniversitede geçirdiğim sıkı inekleme hayatından ben de bir kaç öneri de bulunayım madem. üniversitede olanlar lütfen vizeden finalden bir gün öncesi çalışmayın. sonra afedersiniz ama sıçtın mavisini görürsünüz sonra yok büt yok yaz okulu diye ağlarsınız. dersin zorluğuna göre bir hafta öncesinden başlayın. bu sözüm özellikle mühendislik fakültesinde okuyanlara zaten okulu bitirmek ölümken hayatı kendinize zindan etmeyin adam olun oturun ders çalışın (gizlinot: swh). sonra konuyu adam gibi anlamadan mal gibi soru tiplerini ezberlemeyin anladıktan sonra ufak bi soru çözmeyle yerine oturuyor. bence en önemlilerinden biri kişinin kendi notunu kendi tutması. gidip sürekli arkadaşınızın defterinden fotokopi çektirmeyin bir olmaz iki olmaz üçüncüsünde kendi tuttuğun notla daha verimli olduğunu göreceksin. lütfen ingilizce dersleri asla türkçe çalışmayın. evde çalışıyorsanız kalkıp ikide bir buzdolabının kapağını açmayın, kütüphanede ise karı kızı veyahut adamları kesmeyin derse odaklanın (gizlinot: swh). çalışırken de yazarak çalışmak daha iyidir. telefonu da uzak bir köşeye atın bitti gitti.

  18 eylül 2014 01:26

  4. herkesin değişik bi yöntemi var. ben sessiz ortamda hayatta ders çalışamam. gürültü lazım. sessizlikte dikkatim pamuk ipliğine bağlı. ani sesler dikkatimi uzun süre eski haline getiremez. ama gürültüde hangi birini takip edecem deyip derse odaklanırım. az çalışırım. sınava yakın kimseyle görüşmem. stres bulaşıcıdır. dersi derste öğrenemezsem bi daha öğrenemem. özellikle üniversite kapss gibi belalara hazırlananlara şunu söyleyeyim. gürültüye de alıştırın kendinizi. çünki sınava gireceğiniz okul kalabalıklar içinde olabilir. ben bi bebeğin ağlama melodisiyle sınavda yardırıyordum. etkilenmedim çünki gürültüye alıştırdım kendimi. zaten kendi odam falan yoktu. tv aile hep bi arada össye hazırlandık. şimdi millet yutupda oda turu yapıyor.

  18 eylül 2014 14:54

  5. Derli toplu bir ortamda, sözsüz sakin bir müzik, Güzel bir masa aydınlatması, eser miktarda kahve-bitter çikolata ve rengarenk stabilo kalemlerdir.(gizlinot: olsa da çalışsak)

  18 eylül 2014 15:06

  6. Şimdi uyuyun, gece kalkıp çalışırsınız. (gizlinot: Hahaha aman diyorum, ben yapabilene rastlamadım)

  18 eylül 2014 23:41

  7. Hukukçulara tavsiyem konu birikmeden çalışın. Son haftaya bırakınca 4684558. tane kitabı okumaya bile yetmiyo vakit. onun dışında herkesin stili farklıdır herkeste işe yaramaz buraya ne yazarsak boş yani.

  18 eylül 2014 23:58

  8. benim çok basit dört yöntemim oldu. gerisi ise biraz kısmet, biraz ileri kopya teknikleri diyebiliriz. burada konuyla alakalı diye kendime işe yarayan ders çalışma yöntemlerini yazıyorum kopya teknikleri başlığı açılırsa onları da seve seve paylaşırım.(gizlinot: swh)

  * not tutarken bir sayfaya haldır haldır aynı kalemle paragrafsız,noktasız, virgülsüz yazmak yerine belirli bir düzende yazmaya çalışın. örneğin burda benim yaptığım gibi madde madde yazıp başına rakam veya simge koyabilirsiniz. formülleri çerçeveleyebilirsiniz. hocanın dikkat çektiği konuları farklı renkli kalemlerle yazabilirsiniz yada marker ile üstlerinden geçebilirsiniz. gördüğünüzde okumak istemeyeceğiniz not tutmayın, çalışmaya oturduğunuzda gözünüzün gönlünüzün açılacağı düzende not tutun. aksi takdirde okumak işkence olur.

  * tabi en güzeli derse girip not tutmaktır ama dersleri takip etmeyip başkasından not aldıysanız da onları çalışırken bir yandan da anladıklarınızı kendi cümlelerinizle bir kenara yazabilirsiniz. daha bir pekişiyor.

  * ezberlenmesi gereken şeyleri aklınızda kolay kalacak şeylerle bağdaştırarak ezberlemeye çalışın. p.v =n.r.t formülüne boşuna "pezevenk nurettin" denmemiş. kendi kısaltmalarınız yaratın.

  * eğer son dakikada çalışmaya başlamak sizi daha motive ediyorsa öyle yapın, yok panik olurum diyorsanız önceden başlayıp düzenli gidin. yeter ki kendi yönteminizi belirleyin ve bundan şaşmayın. yani eğer son dakikacıysanız 1 hafta önce ders çalışmaya başlayalım son gece yatıp uyuyalım diyen arkadaşınıza uymayın. bu reçete size yaramayacaktır.

  19 eylül 2014 14:01 19 eylül 2014 14:01

  9. Her hafta birkaç öğrencimle birebir konuştuğum ve kişiye göre değişen program hazırladığım konu.

  19 eylül 2014 17:52

  10. ders çalışmayı sevdiği için akademik kariyer yapmaya karar veren ve ders çalışmayı hobileri arasında sayan, telefon arka planı "keep calm and study like hermione granger" posteri olan bir ruh hastası olarak bu başlığa birşeyler yazmazsam kendime ihanet etmiş olurdum

  -ne öğrencisi olursanız, neye hazırlanıyor olursanız olun hedef belirleyin. bunla bağlantılı olarak hemen akabinde durum analizi yapın (halkla ilişkiler, işletme okuyanlar iyi bilir). durum analizinde 4 şey belirlenir, güçlü yönler, zayıf yönler, tehditler, fırsatlar. şöyle ki dürüstçe kötü olduğunuz konuları, iyi olduğunuz konuları, kafanızı karıştıran ve sizi korkutan konuları, çantada keklik dediğiniz konuları belirleyin.

  -kötü olduğunuzu düşündüğünüz ve sizi korkutan konuları ananızın karnından yeni çıkmış gibi, hiçbirşey bilmiyormuşcasına en baştan araştırın. topladığınız tüm materyallerle, konu çalışmaları yapın. tavsiyem, bulduğunuz herşeyi kendinizce özetleyin, temiz bir deftere yada boş sayfalara kendi özetinizi çıkarın; ve hatta "ben bunu kesin unuturum" diyeceğiniz şeyleri o özetlerde özellikle belirtin, size önemli yerleri hatırlatacak belirgin notlar yazın. burda diğer bir tavsiyem öğretmeniniz dahil olmak üzere asla sadece tek bir kaynaktan öğrenmeye çalışmayın. herkesin anlatış tarzı, her kitabın uslübü farklıdır. takıldığınız konuları 2-3 kaynaktan, en baştan öğrenin. sonra da yarın yokmuşcasına test çözün

  -iyi olduğunuz ve çantada keklik dediğiniz konular bence kötü olduklarınızdan daha dikkat etmeniz gerekenlerdir. iyi olsanız bile bir kaynaktan tekrar araştırıp, okuyup kontrol edin kendinizi. ne demiş sokrates "bildiğim birşey varsa hiçbir şey bilmediğimdir"(gizlinot: heheyt) . sonrasında o konularla ilgili tek yapacağınız şey test çözmek olsun

  -özellikle üniversite öğrencisiyseniz herşeyi hocalardan ve okuldan beklemeyin bence. internet çağındayız, aradığınız herşeyi internette bulabilirsiniz, evet internet bir nevi bilgi çöplüğü olabilir ama araştıracağınız yerleri iyi bilirseniz doğru kaynaklar da mevcut. mesela ben bir halkla ilişkiler öğrencisi olarak, hocam derste bir iletişim teorisi anlattıysa daha sonrasında onu internette araştırıp, o teori doğrultusunda yapılan çalışmaları okuyarak daha iyi anlıyorum. ders çalışmayı eziyet ve zorunlu bir aktivite olarak da değilde, başarılı olmak istiyorsanız size yardımcı olacak bir eylem gibi görün.

  -son olarak, herkesin verimli ders çalışma ortamı kendine göredir. ama benim yıllardır ritüel haline getirdiğim ders çalışmalarım şöyle oluyor. tok ve uykusunu almış bir bünyeyle odama geçerim (toplu değilse önce odamı toplarım, dağınık ortamda imkanı yok rahat edemem), önce masamı hazırlarım, çalışacağım konuyla ilgili herşeyi düzenli bir şekilde masaya yığarım. masamda iyi bir aydınlatma, her daim su, rengarenk ve not almak için ideal birsürü kalemle dolu bir kalemlik ve ebay'den aldığım pembe kılıf ve klavyelikle dünya tatlısı bilgisayarım var; bu benim içimi açan bir görüntü, bence sizde çalışma masanızı içinizi açacak şekilde düzenleyin ufak tefek aksesuarlar koyun, o masa zorla değil keyifle başına geçmek isteyeceğiniz bir masa olsun. ders çalışmaya başlarım giriş kısmı bittikten yarım saat sonra odamdan çıkar salona geçer annemlere biraz sataştıktan sonra, kendime 5dk da bir türk kahvesi yapar, yanına tatlı bir atıştırmalık alır tekrar odama geçerim. ders çalışırken de çok gürültülü olmayan ama beni uyutmayacak bir playlist çalar bilgisayarımda (arctic monkeys, travis, the cure vs.)

  ben bu yöntemlerle okulda gayet güzel idare ediyorum notlarımı, projelerimi :) tavsiye eder, allah zihin açıklığı versin derim sevgili süslüler :)

  23 eylül 2014 19:23