sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (2)
 • medya (0)

1. harry potter filmlerinin büyük çoğunluğunun çekildiği stüdyoya yapılan tur organizasyonu. bu zorunlu ve soğuk, içimdeki heyecanı zerre kadar yansıtmayan tanımdan sonra, hazır zaman bulmuşken yaşadıklarımı fazla spoiler verip gidecek olan varsa tadını kaçırmamak üzere anlatayım süslüler.

en başta bilet alımı ve ulaşımla başlıyorum, ben 1 ay öncesinden bilet bakınmaya başladığımda tükenmiş görünüyordu ve sinirimden ağlayacaktım. toplu iadeler olduğu, sık sık tekrar kontrol etmemiz gerektiği yazıyordu sitede. ben de her gün sayfayı yenileye yenileye bir şekilde bilet yakaladım. bu nedenle ön uyarımı yapayım, önceden planlayın ve biletleri olabildiğince erken almaya çalışın. audio ve gift guide'la birlikte biletler kişi başı 50 pound.

ulaşım biraz problemli. biz londra'nın tam merkezinde kalıyorduk (oxford street civarı) ve olduğumuz yerden arabayla stüdyoya ulaşım 1 saat alıyor. arabasız gidebilmek için underground ve otobüs kombosu yapmanız, oraya varınca da shuttle'larına binmeniz gerekiyor ki bu da nereden baksanız 2 saatten fazla zamanınızı alır, oldukça da pahalı olur. biz merkez londra'dan uber çağırdık, 50 dakika sürdü yolculuk ve 30 pound civarı tuttu gidişimiz. bahsettiğim toplu ulaşım kombinasyonunu yapsaydık da iki kişi yine buna yakın bir şey tutardı bence. o nedenle bütçeyi çok dikkatli ayarlamak lazım, ulaşım gidiş-geliş 60 pound tutuyor çünkü. ne kadar kalabalık olursanız uber o kadar uyguna gelir hem de.

bizim biletimiz 15:00'teki tura dahildi ama öncesinde kocaman bir harry potter shop'a girebiliyorsunuz, o yüzden erken gittik. stüdyonun kapısından adımımı atmamla birlikte kocaman dükkanı görüp ağlamaya başladım süslüler. şu an yazarken bile gözlerim doluyor. o kadar heyecanlandım ki çığlık atacaktım, atamadığımdan ağladım. 1 saati aşkın zaman harcamışızdır o shop'ta. maalesef evet çok pahalı ama her şeyi düşünmüşler, o kadar güzel ve kaliteli ki. yastıklar, bardaklar, tüy kalemler, defterler, dekorasyon ürünleri, parşömenler, cübbeler, oyuncaklar, asalar, kitaplarda ismi geçen bütün abur cuburlar, giysiler, aksesuarlar... "burada harcamayacaksam niye para kazanıyorum ki bu hayatta?" deyip görmemişler gibi her şeyi topladım. doğruydu çünkü, görmedim yani böyle bir şey. bir yandan turu merak ediyordum ama dükkandan da kopamadım.

içeriye grup grup alıyorlar. çok fazla beklemedik biz, kapıda 10 dakika sıra beklemişizdir. en başta bir rehber ufak tefek şakalar esprilerle bizi içeriye alıp sinema gibi bir yerde filmin yapımına dair oyuncuların küçük notlar düştüğü, biraz da heyecan yarattığı kısa bir video izletti. sonra hepimizi kapının önünde topladılar ve... ortak salon kapıları açıldı :)

bu noktadan itibaren rehber sizi bırakıyor ve istediğiniz kadar inceleye inceleye kendiniz devam ediyorsunuz. dediğim gibi çok fazla spoiler olmasın diye çok detaya giremeyeceğim ama, christmas sonrası gittiğimiz için kış dekoru yapılmıştı. şömineler, uzun masalar, dev gibi bir yılbaşı ağacıyla birlikte. ortak salondan çıkınca harry ve ron'un olduğu yatak odası, iksir odası/sınıfı, genel olarak filmde kullanılan dekorların, kostümlerin ve perukların sergilendiği bir alan, umbridge'in ve dumbledore'un odaları, hagrid'in kulübesi, weasley ailesinin evinin bir odası gibi birçok yer geliyor ardından. daha da ilerlediğinizde bakanlık geliyor, çok büyük yapmışlar bakanlığı da. her şeyi ayrıntılarıyla nasıl düşünmüşler, birçok şeyi nasıl elleriyle işlemişler, nasıl bir emek ve yaratıcılık var tüm bunların ardında, hepsini görüyorsunuz. örneğin filmde kullanılan karların nasıl yapıldığını uygulamalı olarak görebileceğiniz aktiviteler var.

sonrasında mesela şu gibi yerler var; size cübbe giydirip süpürgenin üzerine bindiriyorlar ve videonuzu çekiyorlar, siz sanki havada uçar gibi salak salak hareketler yapıyorsunuz :) ardından o video hemencecik montajlanıyor ve sanki hogwarts kalesinin üzerinde uçuyormuşsunuz gibi bir video çıkıyor ortaya. 20 pound'a falan satıyorlardı mesela bunun cd'sini. yalnızca fotoğraf çektirirseniz de onu parşömene basıp veriyorlar, 10-12 pound gibi bir şeydi.

ardından yasak orman girişi geliyor, örümcekler, hippogrifler var karanlık ve şimşekler çakan, kapalı bir platformda. ufak tefek labirent gibi yerler yapmışlar, oralardan geçiyorsunuz veee karşınızda hogwarts treni, 9 3/4 :) trenin içine kadar girebiliyorsunuz, kompartımanlarda her filmden ayrı sahnelerde kullanılan eşyalar konulmuş. buralardan geçerken yasak orman, hogwarts tren istasyonu temalı şeyler alabileceğiniz dükkanlar çıkıyor yine karşınıza.

buradan da çıktığınızda da yemekhane bölümüne geliyorsunuz. yanınızda yemek getirdiyseniz onu yiyebiliyorsunuz, getirmediyseniz oradan alabiliyorsunuz. ve beni belki de en en en çok heyecanlandıran şeye geliyorum süslüler: kaymakbirası :) gerçekten hislerimi tarif edemem, çocukluğum bunun tadını hayal ederek geçti. fazla spoiler vermek istemiyorum ama nasıl bir şey olduğunu kesinlikle bilmek isteyen varsa özel mesaj atabilir, iyice tarif ederim. tek söyleyeceğim şey, o kadar hayal ettiğim gibiydi ki tadı, o kadaaarrr beklediğim gibi bir şey çıktı ki kalbim 140 atarak tadına bakar bakmaz yine çocuk gibi ağlamaya başladım. baya salya sümük ağlaya ağlaya yudumladım ve ilk tadına bakıp ağlamaya başladığım anın videosu var, ömrüm boyunca açıp açıp izleyip mutluluktan kuduracağım bir anı oldu elimde.

yemekhaneyi geçince private drive, knight bus, hogwarts köprüsü ve Godric's Hollow çıkıyor karşınıza, burası ilk defa açık hava. burayı terk etmeyi başarabildiğiniz zaman tekrar stüdyoya girdiğinizde karşınıza devasa bir karlar altındaki hogwarts maketi çıkıyor. bütün ayrıntılarını etrafında döne döne inceleyebiliyorsunuz, tüm vadilerin, tepelerin, yeşilliklerin, kulelerin detaylarına doya doya bakabiliyorsunuz. gerçekten j. k. rowling'in hayal gücünden çıkma bu dünyayı kanlı canlı karşınızda görebilmek çok eşsiz bir şey. kesin atladığım şeyler vardır, şöyle bir düşününce mesela ev cinlerinin maskelerinin sergilendiği ve yapımına dair her şeyi öğrenebileceğiniz ekranların olduğu yerler var. diagon alley'den de geçiyorsunuz, stüdyoda favori yerimdi.

mutluluğum tarif edilemez, umarım tüm potterhead'ler bunu deneyimleme şansı yakalar hayatlarında bir noktada. başka merak ettiğiniz şeyler olursa yine mesaj kutuma bekliyorum.

edit: bizim her yeri gezmemiz ulaşım hariç 5.5 saat civarı aldı. zamanınızı buna göre planlayabilirsiniz.

8 şubat 2018 19:23 8 şubat 2018 20:31

2. Hayalim olan tur. Bana da nasip et ya rab. 

8 şubat 2018 19:30