sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (16)
  • medya (0)

  16. çok uzun zaman önce sözlükte başlığını açmak istediğim, fakat yazılacak şeyleri bildiğimden -gayet tahmin ettiğim gibi olmuş- etrafta hiç konuşmadığım protokol.

  "nasıl yaa nasıııııııııııııııl" deyip dizlere vurmaya başlamadan önce, bir kişi bana her saat başı yemek yemenin, ya da her türlü yiyeceğe ulaşmanın kolaylığının 20. yüzyıl öncesi bir icat olduğunu kanıtlar ise, ben de su orucunun anormal bir şey olduğunu kabul edeceğim.

  yani 85 milyon yıllık primat evriminin her noktasında, her gün her dakika yiyeceğe ulaştık, hiç aç kalmadık, zorlu şartlara karşı hiçbir savunma mekanizması geliştiremedik öyle mi? v ü cu d u a ç b ı r a k m a k a b o v. yahu, bu insan ırkı nasıl bu noktaya gelmiş biri bana açıklayabilir mi? 3 saat yemek yemese ölecek hastalığına sahibiz ama piramidin en üstünde kalmışız maşallah.

  su orucu kadın programlarına çıkıp şarlatanlık yapan yaşam gurularının ortaya attığı bir şey değil. birkaç kişinin de bahsettiği gibi arkasında büyük bir bilimsel araştırma yatmakta, özellikle şu sıralar autophagy, tip 2 diyabet, kanser ve su orucu üzerine yoğunlaşıyor doktor ve bilim insanları.

  eğer bu protokolün bilimsel tarafını merak ediyorsanız dr.jason fung, dr.rhonda patrick, dr.peter attia gibi isimleri takip edebilirsiniz. birkaç belgesel de dolaşıyor internette konu üzerine. uygulayan insanların deneyimlerini, öncesi&sonrası fotoğrafları vs. incelemek isterseniz de fasting subreddit'i gayet uygun. özellikle "snake diet" instagram sayfasına da bakın bu protokole "fad" damgası yapıştırmadan önce.

  edit: bu arada, en uzun süre yapılmış su orucu 382 gün, ve doktor kontrolünde.(link: https://cristivlad.com/total-starvation-382-days-without-food-study/ buradan incelenebilir.) bu demek oluyor ki vücudunuzda yeterli yağ deposu olduğu sürece, süreci zorlayacak bir hastalığınız da yoksa, doktor kontrolünde yapılabilecek bir şey ve öyle tahmin ettiğiniz gibi 3 günde ölümle yüz yüze gelmiyorsunuz. ben kimseyi bu protokolü uygulamaya davet etmiyorum. ancak bazı alışkanlıklarımızın tamamen modern toplumun ürünü olduğunu ve bizim "gerçeğimiz" haline geldiğini kabul etmek gerekiyor. su orucu tamamen risksiz bir araç değil pek tabii, ve özellikle elektrolitlerin alımı çok önemli bu protokol sırasında.

  28 eylül 2018 14:32 28 eylül 2018 15:16

  15. girdilerin çoğundan anladığım kadarıyla süslüler tarafından yanlış anlaşılan olaydır. İlk girdinin de belirttiği gibi bir beslenme çeşidi değildir, diyete başlama sürecini hızlandıran geçici bir durumdur.

  Tüketildikten sonra harcanmayan karbonhidratlar vücutta depolanır ve kendileriyle birlikte su tutarlar, bu tuzlu yemenin getirdiği ödem gibi değildir, çok daha fazladır. Depolanan her 1 gr karb yaklaşık olarak 3 gr su tutar. Bünyenin kalori içeren bir besin tüketmemesi sonucunda vücut saklanan karbonhidratlara yönelir ve bu depodan harcandıkça vücut tuttuğu suyu bırakmaya başlar, 3 gün içerisinde ciddi bir ödem atılır ancak bahsettiğim şey asla yağ yakmak değildir. Bu aşamada vücut yedekte tuttuğu karbonhidratları yakmakta ve ketosise hazırlanmaktadır. Keto flunun belirtlerinin tümü bu water fasting sırasında hissedilir zira karb depolarının tamamen boşalmasıyla kana keton salınmaya başlanacak ve vücut ketosise yavaş yavaş girecektir. Vücudun ketosiste olması yani birincil enerji kaynağının karblar değil yağ olması kanser hücrelerinin gelişimini yavaşlatır, epilepsi hastalarında krizleri hafifletir, alzheimer hastalığına iyi gelir vb. En başta da belirttiğim gibi water fasting boyunca atılan depolanmış karbonhidratların yakılmasıyla birlikte salınan sudur; bir beslenme çeşidi değildir, ketosise hızlıca girmek için yapılan bir tür geçiştir

  27 eylül 2018 08:49

  14. Vücudu aç bırakarak kanser hücrelerini öldürebileceğini düşünen kişilerin kesinlikle uygulamasını tavsiye ettiğim yöntem.

  İnsan populasyonunu dengelemek için doğal seçilimin bir noktada devreye girmesi lazım sonuçta.

  26 eylül 2018 12:54

  13. Tam 10 gün boyunca uygulayıp yaklaşık 20 kilo verdiğini söyleyen bir adamla tanıştım. İlk anlattığında şoka uğrayıp inanamamıştım ama görüyorum ki varmış uygulayan insanlar..

  O kilo vermek için uygulamamış, istediği amaca da ulaşmış ama anlatırken yüzündeki o günlere ait mutsuzluğu görebiliyorsun.

  26 eylül 2018 10:24

  12. Arkadaşlar iyi misiniz ya? Gerçekten? Bunun kanser hücresini falan yeneceğine cidden inanan var mı?

  Vücut bu şekil bir kalori açığı olduğunda kendini strese sokuyor, alarm veriyor evet. Ama metabolizmanız yavaşlıyor. Zararlı hücrelerle toksinlerle savaşmak için sağlam ve hızlı bir metabolizmaya ihtiyacınız var. Günde 2200 kalorilik açıkla yaşamak sizi sadece güçsüzleştirir ve düşündüğünüzün aksine vücudunuzdaki atılım bile y a v a ş l a r.

  Ayrıca bu denli bir açlıktan sonra kısa bir süre de olsa yediğiniz her şey size yağ deposu olarak geri dönecektir çünkü vücut kendini basit bir tabirle kıtlık moduna alacak, yediklerinizi de depolayacak.

  Tümörleşmiş hücrelerle savaşan vücuttaki antioksidanlar ve savunma hücreleridir. Bu antioksidanların bir kısmını da besinlerden alabilmek zaten mümkün. Kanseri tetikleyen başlıca şey ise aşırı şekerdir. Siz 3 gün sadece suyla bedendiniz diye toksin atmıyorsunuz. Vücudun tüm işleyişini bozuyorsunuz.

  Lütfen biraz mantık kullanın artık bu tarz kilo verme yöntemleri ararken. Bunları bir de gözünüz kapalı savunuyorsunuz aklımı yitirecek gibi oluyorum.

  25 eylül 2018 17:19

  11. arkadaşlar yapmayın bunun sağlıklı olduğuna inanıyor musunuz gerçekten?

  tamam gerçekten de türk halkı yemek kültürü nedeni ile biraz fazla sağlıksız besleniyor. ama bu bambaşka bir şey. hele hele 21 gün çok fazla.

  su içerisinde vücudumuz için gerekli tüm mineral ve vitamini bulunduran bir besin değildir. elbette çok önemlidir. bol bol su içilmesi gerekir ama sadece su içerek beslenmek çok yanlış. yaşayacağınız mineral ve vitamin eksiliği nedeni ile başınıza daha büyük sağlık sorunları çıkabilir. o nedenle kesinlikle sağlıksız olduğunu düşündüğüm bir uygulama. (diyet veya beslenme şekli demek istemiyorum. çünkü bu bence ne bir diyet ne de bir beslenme şekli.)

  25 eylül 2018 14:00

  10. Aynı başlığa 2. girdiyi yazıyorum. Gördüğüm üzere kimse araştırmadan hemen inanmıyoruuuummm, böyle bir şey olmaz ya da anoreksiya diyenler olmuş

  Öncelikle geçmişinde anoreksiya olan bir insan olarak, olsun olmasın her zayıf insana ne zaman bırakırsınız anoreksik demeyi acaba, sadece soruyorum.

  Yaklaşık 5 yıldır bir kere bile diyet yapmadım.

  Ben de kilo almaktan ziyade -elbette kilo almak da istiyorum- sağlıklı beslenmek istedim.

  HAberleri de takip ediyorsanız görüyorsunuzdur zaten temiz-organik ürün yok, bir de yediklerimizin çoğunda kimyasal atık bulunuyor.

  Ve günümüz diyetisyenlerinin bizi yanılttığına inanıyorum, komplo teorisyeni gibi görünecektir, öyle diyenler de olabiliri, beklentim sadece bir şeyleri araştırmanız, belki bir faydası dokunur.

  Şimdi su orucu/water fasting/ autophagy dediğimiz şeye gelirsek aslında 2016 yılında Yoshino Ohsumi'nin bu autophagy çalışmasıyla nobel tıp ödülünü kazanmasıyla popülerleşmeye başlıyor.

  Elbette önceden bunu uygulayan toplumlar ve bilgeler var fakat bizim gündemimize bu şekilde yerleşiyor.

  Çalışma kısaca vücudu aç bırakarak, elbette bazı mineral vsler takviye ederek, strese sokuyor ve aç kalan vücut öncelikle işe yararmayan / zararlı hücreleri sindirmeye başlıyor. Bu sürede ayrıca yeni beyaz kan hücreleri de üretiyor.

  HEpimizin vücudunda zararlı- kansere dönüşmeyi bekleyen bir çok hücre var, buraları zaten biliyoruz.

  Hatta okuduğuma göre de kemoterapi öncesinde de su orucunu öneren doktorlar da varmış.

  Aşağıya ingilizcesi olanlar için bir link bırakacağım, türkçe pek kaynak bulamadım, ama ağır bir ingilizce değil zaten. Şemayla da sistemi açıklamış zaten.

  (link: https://blog.mindthegraph.com/autophagy-wins-nobel-prize-medicine/#.W6oLPi3BJjc tık)

  Ayrıca vücuttaki leptin ve insülin direncini kırıyormuş. 

  Yine saldırmadan önce mrak eden arkadaşlar olursa Dr Jason Fung'ı araştırabilirler, yine youtube'da yapan bir çok kişi var, deneyimlerini aktarmışlar onları da inceleyebilirsiniz.

  Not 1: YAzdıklarımın hepsi kendi okuduklarımdan anladıklarımın özetidir, arada anlam kaymaları olmuş olabilir, doktor değilim, sadece sağlıklı olmak istiyorum. Birilerine önermek amacıyla yazmadım, kendimin motivasyonunu ve bildiklerimi belirtmek için yazdım.

  Not 2: 3 günden fazla oruç tutulucaksa mutlaka bir doktora danışılması gerekiyor.

  Ayrıca sağlıksız bir beslenmeden sonra yapmaya kalkılması en basit tabirle aptallık olur, öncesinde yavaşça kalori alımını azaltmalı mümkünse keto beslenmeye geçilmeli.

  Kişisel not: Arkadaşlar zamanında anoreksiya atlatmış, salatalık yediği için saatlerce ağlamış birisi olarak şunu söylemek istiyorum, kimse açlıktan ölmüyor. Hele hele vitamin ve mineral gibi takvyelerinizi, tuzunuzu aldıktan sonra. İnsan vücudu inanılmaz bir mekanizma ve olabilecek her duruma karşı kendini hazırlıyor. 

  25 eylül 2018 13:41

  9. yoshinori oshumi’ye 3 Ekim 2016’da fizyoloji dalında Nobel ödülü kazandıran şeydir bu aynı zamanda. yapılan su orucu esnasında vücudun belli bir noktadan sonra autophagy (kendini yeme) evresine geçtiğini kanıtlar, böylece vücut açlık sebebiyle kötü durumdaki hücreleri vs imha eder. Fakat bu doktor kontrolünde ve bağışıklıkla ilgili ciddi rahatsızlıklarınız varsa yapılması gereken birşeydir kanımca. Ya ben yenilenmek istiyorum, 1 ay sırf suyla yaşayacağım derseniz 1 haftayı çıkaramadan hastanelik olabileceğinize inanıyorum ben. Her ne kadar araştırmalarıma göre bunu yapan insan sayısı gün be gün artsa da, bence bu bir diyet değil. Kilo verme maksatlı asla yaklaşılmaması gereken birşey zira kötüya kullanımı o kadar mümkün ki, korkutucu. 

  https://www.dietdoctor.com/renew-body-fasting-autophagy

  25 eylül 2018 13:19

  8. Yaz günü susuz ve aç geçirilen 18 saatten daha mantıklı gelendir. Koca koca İnsanların böyle şeylere prim vermesine neden şaşıyorsunuz 1 ay boyunca sıcağın altında aç/susuz bırakıyorlar kendilerini demeye geldim. Hiçbir açıdan fayda göreceğinizi düşünmüyorum zira. Detoxtur kanser hücrelerinin atımıdır şudur budur sadece suyla olacak şey değil ki günde 4-5 litre su içen 2 öğün yemek yiyen bir kişi olarak söylüyorum; tuvaletten çıkamazsınız. Uygulanabilirliği yok. dolayısıyla yeterince araştırma yapılmamış üzerinde, varsayımlar üzerine vücudu kıtlık moduna almak isterseniz siz bilirsiniz. Saçınız, tırnaklarınız, regliniz, hafızanız etkilenecek ama bundan. Bir miktar kilo vereceksiniz, ardından normal yemenize geçince aniden kilo alacaksınız. Göze alarak deneyiniz.

  25 eylül 2018 13:10

  7. Kendisi ingilizce yazarak havalı gösterilmeye çalışılan, sağlıksız olduğunu düşündüğüm bir çeşit diyet(gizlinot: Su diyeti)

  25 eylül 2018 13:06