girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (893)
  • medya (14)

893. çıplak arama olayındaki karar verilmiş.

"Mahkeme, sanık Zuhal A.’yı hakaret ve yaralama suçlarından toplam 3 bin 500 TL adli para cezasına, ‘Haksız arama’ suçundan da 5 ay hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme ayrıca sanıklardan Semiha A.’yı ise ‘Haksız arama’ suçundan 5 ay hapis cezası verdi. Sanıklara verilen hapis ve adli para cezası ile ilgili olarak hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi."

(link: http://www.cumhuriyet.com.tr/m/haber/turkiye/1022623/Watsons_daki_ciplak_arama_skandalinda_karar.html cumhuriyet gazetesindeki haber)

10 temmuz 17:27 10 temmuz 17:31

892. kartıma 20tl yüklemişler, gidecek miyim? hayır. 

benim için her zaman insanları hırsız yerine koyan bir yer olacak.

24 haziran 12:34

891. Mail grubundan çıktığım ve gelen smsleri engellediğim için kartıma 10 lira tanımlayıp tanımlamadığından haberimin olmadığı mağaza. Oyuna gelmeyin süslüler, boykota tam gaz devam.

23 haziran 02:21


890. Sanırım 1-1.5 senedir girmiyorum boykot ettiğim için ama hiçbir şey değişmemiş.

Deborah'ın 24ore absolute volume maskarasını küçük bir kozmetikçide gördüm, indirimli fiyatı biraz yüksek geldi gözüme, dedim şurdan watsons'tan bi bakayım indirimde kaça düşüyormuş acaba bindirim mi yapmış bunlar. Sadece fiyata bakıp çıkıcam yalnız. Kapıdan içeri adımımı attım bi tane görevli dibimde bitti yardımcı olayım diye, sağolun bakıcam dedim içeriye doğru yürümeye başladım. Bide bu ne biçim bi stand düzeni onu da anlamadım ne nerde belli değil. Neyse ben deborah'ı arıyorum kız peşimden geliyor. Ama elini uzatsa boynuma sarılır öyle bir yakın takip. Neyse buldum standı, maskaraya bakıcam önüme atladı resmen yardımcı olayım diye, son derece sabırla teşekkür ederim göz atıyorum dedim. Siz söyleyin ben bulayım dedi. Yav bacım çekil bi fiyat görücem alt tarafı. Elimi atıyorum oraya geçiyor, kafamı çeviriyorum buraya geçiyor. Çekilecek misiniz artık dedim, hanfendiii söyleyin yardımcı olayıım dedi. Siz çekilecek misiniz ben müdürünüzle mi görüşeyim dedim. Oflayarak kenara geçti tip tip bakıyor bana. Fiyata baktığım gibi çıktım ben de tip tip bakarak. 

böyle bir saçmalık olabilir mi yahu bi salın insanı, elimiz kolumuz yok mu ihtiyacım olsa isterim yardım ?! Hani zaten taciz savunucusu bir firmasınız, yetmiyor gelen sınırlı insanı da taciz ediyorsunuz. Girende suç tabi ki. 5 lira fazla olurdu alt tarafı nolabilirdi, salağım ki şunlara prim veriyorum.

Neyse zaten maskaranın fiyatı da yükselmiş görmeyeli, bindirim yokmuş öbür tarafta. Gittim aldım o küçük kozmetikçiden.

Sinirden tüm maskaraları yere dökesim geldi. Şimdi düşününce nasıl o kadar sakin kaldım tebrik ediyorum.

10 haziran 21:33 10 haziran 21:36

889. “bir mağazanın suçunu diğerlerine yüklemeyelim” diyen arkadaşlar o süreci çok takip etmediklerini açık ediyorlar bence. sephora’da sevil’de Her yerde akbaba gibi tepemize tünüyorlar oysa, olay o değil ki? Alışveriş yaptığım mağaza alarmı öldürememiş diye kaç kere bu ünlü kozmetik zincirlerinde bağıra bağıra “hanfendi çantanızı kontrol edebilir miyeeez?” Diye çığırttılar peşimden bilmiyorum, ama hiç birinde arkaya götürülüp güvenlik görevlileri eşliğinde soyularak aranmadım, ağlatılmadım. Asıl olay bence ne biliyor musunuz? twitter ve instagram’da yapılan şikayetler üzerine oluşan krizi yönetememeleri, anında hareket edip gerekli özürleri müşterilerine zamanında iletmemeleri. yaptıklarının nasıl bir terbiyesizlik olduğunu uzunca bir süre kabullenmek istememeleri. Şirket buna anında tepki vererek çalışanlarına gerekli yaptırımları uygulayıp, o kızcağıza da hemen özrünü sunsaydı ve ona rağmen boykot etseydik, şu an durum dediğiniz gibi pire için yorgan yakmak olurdu. Ama yapmadılar, uzunca bir süre inkar ve çalışanlarının arkasında durma durumu vardı. Bu kurumsal bir başarısızlıktır. kendilerine sosyal medyadan şikayette bulunan müşterilerini kaale almama, üstüne bir de engelleme durumudur. ben benim şikayetlerimi yok sayan bir kuruma ve çalışanlarına para kazandırmam. Ha yurtdışında çıktığımda superdrug’dan alışveriş yapar mıyım, yaparım. Benim derdim türkiye’deki franchise’ın Türk yöneticilerinin Müşteriyi önemsememe, aşağılama kafasıyla. 

bir de, “Olay umrumda değil, ben alışverişimi yapıyorum” derseniz daha samimi olur en azından. 

9 haziran 19:47 9 haziran 19:53

888. Geçen gün elime Pastel Dipliner aldım ve bantlı olmadığını gördüm. Personel, müşteri şikayetleri yüzünden artık bantlamiyoruz dedi. Şaşkınım !

28 mayıs 16:52

887. Change.org'ta ülkemizden çekilmesi için imza kampanyası başlatıp hep beraber yayalım istiyorum. Bu konuda fikir ve önerilere ihtiyacım var,yardımcı olmak isteyenleri mesaj kutuma bekliyorum

16 mayıs 20:20


886. Watsons madem bu konuda bir şey yapmıyor ve o çalışanlar yargılanmayacak o zaman bizim elimizden ne gelir? Bildiğim kadarıyla Watsons Hong Kong menşeili bir marka. Genel merkeze bu olayı yazmamız acaba bir etki eder mi? En azında Watsons Türkiye'nin kulağı bir çekilirdi diye düşünüyorum. Bilgisi olanlar bu başlığa yazarsa organize olup genel merkeze mail atabiliriz.

16 mayıs 19:13

885. öncelikle olayın firmayla değil de kişiyle alakalı olduğu bir anlatmak istiyorum. sonra olayı firmaya bağlayacağım. bu davranışları herhangi bir insana yapabilen kişilerin firmadan böyle ya da şöyle davranın diye bir söylem aldıklarını sanmıyorum. tamamıyla kişilerin kendi pis, acımasız hareketleriyle alakalı. hangi kişi bir insanı vicdanı rahat bir şekilde böyle bir duruma sokabilir? istenilse böyle bir hırsızlık durumu olsa bile bir yere alınıp aileye haber verilmelidir. ben (anlatılan kızın yaşına istinaden) polisi çağırmayı da doğru bulmuyorum. böyle durumlarda tabii çok abartı bir şey olmadıkça (kalem, defter ne bileyim yerine konulabilecek daha uygun şeyler için)aileleri arayıp kişiyi ikaz etmek daha normal. sonrasında olayı normal bir şeymiş gibi göstermeleri... ne bir özür ne bir duyuru. işten çıkartılmışmış. ne oldu çıkarılınca, o kişiler başka yerde yapacak aynı pislikleri. sen kendi firmanı temize çıkarma yolundasın hala. ne diyebiliriz ki.

16 mayıs 14:22 16 mayıs 17:05

884. görüntüleri izledikçe sinirden gözüm dönüyor. mağaza müdürünün ve oradaki çalışanların en ufak bir ceza almaması hatta yargılanmaması ne demektir ya ? buradaki şey sadece 'usülsüz arama' değil bildiğiniz bir istismar. watsons eğer marka değerini çok düşünüyor olsaydı zaten o mağaza müdürünü de çalışanları da kendisi adalete teslim eder, aileden de, halktan da özür dilerdi, onlarsa pişkin pişkin devam ediyor şu an bile yüzsüzlükleriyle örtmeye çalışıyorlar orayı. kadınlar üzerinden para kazanan bir markanın bu iğrenç politikasına, kadınların izlemesiyle para kazanan youtuber'ların bu markanın reklamını yapmasına ve hala bu şekilde yüzsüzce devam etmesine pabuç bırakacaksak, bizlere de yazıklar olsun.

16 mayıs 12:37