girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (5)
  • medya (0)

5. Aynı isimli Kate Bush şarkısı vardır. Zaten şarkı da bu kitabı anlatır. Çok güzel sözlere sahip. 

14 ağustos 02:29

4. Spoiler içerir

Okurken o aşkın hizmetçinin gözünden anlatılışına hep hayıflandığım kitaptır.Oysaki bilmek isterdim Catherine başka bir adamdan hamileyken ve heathcliff' i deli gibi kıskanırken neler hissetti.Heathcliff zaten başlıbaşına karmakarışık bir karakter.Catherine'e deli gibi aşık ve yine aşkından daha da tutkulu olan bir nefreti var.Kadının kızından ve kendi oğlundan ölesiye nefret edişi, bunun tersine Catherine'nin yeğenine duyduğu şaşırtıcı merhamet...Belki de bu kadar etkili olamayacaktı bilmiyorum ama bu hikayeyi Heathcliff' in gözünden okumayı çok isterdim.

Kitapta bu cümle var mı hatırlamıyorum ama filmde Heathcliff' in "Mutsuzluktan geber istiyorum Catherine." sözlerini söylediği sahneden çok etkilenmiştim.

14 ağustos 01:30

3. bella sayesinde okuduğum kitap.

(bkz: twilght)

(bkz: emily bronte)

1 mayıs 2017 09:04


2. Bir Emily Bronte romanıdır.

Romantiktir.

Okunması tavsiye olunur.

Filmi de çekilmiştir.

Ukte sahibi : (yazar: bayanmimik )

30 nisan 2017 23:35

1. uğultulu tepeler olarak türkçeleştirilmiş, emily bronte'un tek romanı. ingiliz klasiklerinin en bilinenlerindendir. şimdiye kadar çoğu ingilizlerce olmak üzere pek çok kez sinema ve televizyon için filmleştirilmiştir, önemli bir bölümünü izlemiş biri olarak 2011 yapımı andrea arnold filmi olanının sinematografik açıdan en iyisi olduğunu düşünüyorum. konusunu ise ingiltere kırsalında geçen, baş karakterler olan catherine ve heathcliff arasındaki çok etkileyici bir tutku olarak tanımlayabiliriz. iki insan arasındaki tutkuların çoğunun olduğu gibi yıkıcı bir tutku bu da. aşk romanlarından hazzetmeyen benim ayıla bayıla okuduğum bir romandı, aslında aşk romanı diyerek belki de özgünlüğüne hakaret ediyorum, bilemiyorum. bir tür trivia olarak da yazarı emily bronte'un 30 gibi gencecik bir yaşta vefat ettiğini aktarmak isterim.

not: 2. trivia; birkaç yıl önce heath ledger'ın ismini heathcliff'ten aldığına dair bir yazıya denk gelmiştim.

17 aralık 2015 21:09 17 aralık 2015 21:10